Хоумскулінг по-українськи: всі плюси і мінуси домашньої освіти

Сьогодні в Україні – 54 тисячі хоумскулерів, дітей, які навчаються вдома, отримуючи свідоцтво про закінчення школи держзразка. З кожним роком їх кількість збільшується на кілька тисяч. І якщо раніше на екстернат переводили тільки спортсменів або за станом здоров'я, то тепер батьки обирають хоумскулінг через те, що, на їхню думку, в школі дітям дають недостатній рівень знань. А репетитор може дати річну програму за три місяці – було б бажання її вчити. МОН відреагувало на нові тенденції. У вересні запрацюють нові правила "Про індивідуальне навчання", і перевести дитину на навчання вдома стане ще легше. Бесіда з психологом стане необов'язковою, а педагоги допоможуть прописати план домашнього навчання. 

Домашнє навчання - зручне. Дитина менше хворіє і може разом з батьками планувати свій час. Але в МОН попереджають: така форма навчання підходить не всім дітям. А батьки повинні контролювати кожен свій крок, щоб не нашкодити дитині. Ми розібралися, які правила повинні пам'ятати батьки дитини-хоумскулера.  

Світлана: заради доньки залишила успішну кар'єру

Успішний топ-менеджер в сфері онлайн-журналістики Світлана Панюшкіна зважилася залишити кар'єру і роботу в форматі 24/7 заради доньки. В ефективності навчання у приватній школі, де вчилася її Настя, батьки засумнівалися. 

"Ми довго вибирали, де буде вчитися Настя, – розповідає Світлана. – Збирали рекомендації. Перших два роки були дуже задоволені своїм вибором: дитина захоплений, програма доступна і насичена. Проблеми з'явилися раптово, коли у доньки почався перехідний вік. Вона почала закриватися від батьків, нічого не розповідала. Якось за вечерею ми з чоловіком попросили Настю прочитати нам дитячою книгу німецькою мовою, яка була другою основною в шкільній програмі. Але вона не змогла перекласти ні слова".

Зрозумівши, що за чотири роки дитина не освоїла навіть базові знання, батьки запанікували. Розбиратися і когось звинувачувати не було сенсу.

"Ми навіть не розглядали варіант перевести її в державну школу. Її знання були дуже слабкі! Зміна навчального закладу тільки посилила б проблему. Психологічно Настя не була готова до цього", – пояснює Світлана рішення шукати доньці репетиторів.

"Репетиторів було дуже багато, – продовжує Світлана. – Хтось приходив один раз, і більше ми про нього не згадували. Хтось спритно прикидався і заробляв непогані гроші, поки ми розуміли, що щось йде не так: або матеріал поганий, або факти вирвані з контексту. Нас дуже виручила моя вчителька математики: у них з Настею чудові стосунки. Заняття починається з смаження сирників і закінчується завданнями, які донька виконує без проблем". 

Зараз у Насті – дев'ять основних репетиторів і п'ять додаткових – з етикету, малювання, мистецтва, музики і православ'я. Деякі предмети дівчинка освоює сама. Графік розписаний на тиждень вперед. Кожна хвилина – на вагу золота.

У свої 13 років Анастасія Панюшкіна – переможниця конкурсу Ukrainian Fashion Kids 2019 в номінації "Юний дизайнер України". Тепер Настя представлятиме Україну в Монтекатіні на Міжнародному Фестивалі World Fashion Kids. Показувати моду молоді таланти будуть в кінці липня.

"Обіцяю, без нагороди не повернуся", – обіцяє нам Анастасія.

Свою колекцію одягу вона створювала практично самостійно, допомагала їй тільки одна швачка. Мама ж вирішувала організаційні питання – відвезти, привезти.

"У день презентації ми з чоловіком не розуміли до кінця, що робимо серед модників і модниць, – згадує Світлана. – Були втомлені, з працею дивилися на подіум. Коли ж журі оголосило результати, це був шок. Наша донька перемогла!".

"Я віддалася цій колекції повністю, – каже Настя. – Знала, що і як має виглядати. Тоді мені дуже не вистачало знань з техніки малювання. Зараз я вже займаюся з професійним художником і сподіваюся, що моя колекція стає все краще і краще". 

Домашнє навчання допомогло дівчинці повірити в свої сили і отримати результати.

"Так, спочатку було нелегко. Зараз я чітко розумію, куди мені потрібно рухатися і яких знань не вистачає для реалізації всіх своїх планів", – впевнено каже 13-річна Анастасія. 

Крім дизайну, дівчинка займається дзюдо. Її візитна картка – кидок через стегно.

Настя – дитина відкрита і комунікабельна, незважаючи на те, що навчається вдома.

"У неї немає проблем з комунікаціями, – каже Світлана. – Вона спілкується з однолітками на спортивних заняттях, танцях, у дворі. У неї збереглися дружні стосунки зі шкільними подругами: вони щодня телефонують, переписуються". 

Психологи ж попереджають: навіть якщо спочатку все йде гладко, в майбутньому батьки повинні бути готові до того, що варіант "від дзвінка до дзвінка" в жодній формі не зайде хоумскулеру. Тобто в подальшому саме з цим можуть виникнути проблеми в вузі або вже при працевлаштуванні: дитина буде "банити" звичний для більшості людей колектив, віддаючи перевагу роботі на самоті.

Після шкільних колотнеч Світлана звільнилася з роботи у великій компанії і повністю зайнялася донькою. Про своє рішення жінка не шкодує, а ситуацію, яка виникла, розцінює як виклик. 

"Я не пам'ятаю, коли ми востаннє ходили з чоловіком в кіно або в театр, – каже Світлана. – Наше життя насичене іншими подіями, не менш цікавими".

І радить батькам бути акуратними з вибором школи для дитини:

"Важлива не розмова з директором школи або педагогами. Зайдіть в клас і поспілкуйтеся з дітьми. Подивіться, як вони себе ведуть, чи комфортно їм тут, – і вам все стане ясно. Хоч раз в місяць піднімайте голову від своїх робіт і спілкуйтеся зі своїми дітьми. Ви повинні знати, з ким вони дружать, які книги читають і що їх турбує".

Марія: "Хоумскулінг обмежує і не вчить жити"

Більшість батьків вважають за краще вчити дітей у звичайних школах. Марія виховує 12-річну доньку Валерію і впевнена: саме школа – запорука стресостійкості дитини.

"У державній школі, по-перше, є колектив і звучать різні думки, – каже Марія. – Так, буває всяке, і діти ніколи себе не стримують. З цим доводиться миритися. З іншого боку, саме в школі моя дитина вчиться розмовляти, брати участь в дискусіях. Якщо потрібно, вона може дати відсіч кривдникові або захистити жертву розборок. Це справжнє життя – емоційне, часом незаплановане і несподіване.

Я вважаю, що домашнє навчання обмежує дитину. Воно не дає їй поняття, як виживати, наприклад, в конфліктних ситуаціях. Але ж їх в житті не уникнути! Скажіть мені, що робити дитині-лідеру, яку замкнули в чотирьох стінах і найняли репетиторів? Як така особистість буде розвиватися далі, якщо їй за темпераментом потрібно бути завжди у колективі? Батьки не завжди будуть супроводжувати своє чадо. У дорослий світ йому доведеться йти самому, набиваючи гулі і осягаючи нові горизонти".

Хоум-школа: дебати, тьютори і корисні швабри

У Києві працює понад 150 альтернативних шкіл, в яких програма Міносвіти – не основна. Одна з них – "Кітерра", націлена саме на роботу з хоумскулерами.

"За кожним класом закріплено батько, який виконує роль опікуна, – розповідає директор" Кітерри "Аліна Туз. – Як мінімум два дні в тиждень ця людина проводить в школі з дітьми цілий день – щоб почути кожного і зрозуміти, чого їм не вистачає. Наприклад, діти хочуть відвідати якусь виставку. Або ще раз повторити вже пройдений матеріал".

Відмінність "Кітерри" від звичайної школи – можливість учнів вибирати, як вчитися і в які дні відвідувати школу.

"За три роки існування у нас не повторився жоден урок. А матеріал дітей настільки захоплює, що між ними розпалюються справжні дебати", – каже Аліна. 

Аліна Туз – мама трьох дітей. Каже, що вони спочатку теж навчалися у звичайній школі, поки не настали "важкі часи" перехідного віку і, як наслідок, проблеми в навчанні.

"Система оцінювання в школі була настільки жорсткою, що лідерство переросло в гонку між учнями, – каже Аліна. – Як наслідок – виникли психологічні розлади. В один прекрасний день ми з чоловіком забрали дітей зі школи, і більше хлопці туди не поверталися. Перший рік я справлялася самотужки. Потім зрозуміла, що не подужаю програму для трьох дітей. Це і було першою причиною відкрити свою школу".

Приміщення для занять у школи орендоване. Обідають школярі разом з педагогами в найближчому кафе, оплачують обіди батьки. Власне, школа існує виключно на гроші батьків. З їх же кишені – зарплати вчителям, підручники і практичні матеріали для занять. Вартість навчання стартує від 2 тис. грн на місяць: остаточна сума залежить від кількості предметів в навчальному плані конкретної дитини. 

Офіційно учні "Кітерри" – на екстернаті. Раз на рік вони здають іспит в державній школі, атестати отримують державного зразка. Але загальноприйняту систему оцінювання кітеррівці забракували: придумали свою, авторську. Відміток школярі не бачать, база оцінок – в онлайн-журналі. До нього мають доступ тільки педагоги і батьки.

В "Кітеррі" набирають тільки 5, 7, 9, 10 і 11 класи.

"Допомога нашим дітям потрібна саме з 10 років, – пояснює директор. – У цьому віці їх мало хто чує, вони залишаються один на один з викликами сучасного світу. Починають "зависати в телефоні" в пошуках цікавого проведення часу. У цей момент їм потрібна альтернатива. Підніміть їх і просто йдіть з ними на вулицю. Або дайте в руки швабру. В "Кітеррі" класи прибирають виключно учні: це дисциплінує і виробляє відповідальність. Причому до такого рішення прийшли спільно з дітьми та їх батьками".

Лікнеп з пошуку викладачів

Мама хоумскулера Світлана Панюшкіна поділилася з "Сьогодні" своїми дворічними напрацюваннями з пошуку якісних вчителів-репетиторів.

"Вартість репетиторів різна, – говорить Свєта. – Починаючи від 200 грн і до 700 грн/год. Але не завжди дорогий педагог задовольнить запити дитини. Бувають випадки, коли за 300 грн/год попадається справжній профі своєї справи. Завжди важливий людський фактор, тобто зійшлися характерами дитина і вчитель. До того ж хтось приїжджає до вас, до когось доведеться возити дитину. Це теж необхідно враховувати". 

При виборі педагога важливо правильно сформувати ваш запит, продовжує Світлана:

"Ви повинні розуміти, хто вам потрібен і для чого. Наприклад, "підтягнути знання" – розмитий варіант. Куди краще – "шукаю уважного викладача з історії". Потрібно витратити час на заочне знайомство з репетитором, тут на допомогу – форуми, соцмережі та відгуки. Але повністю спиратися на суб'єктивні думки теж не варто: який викладач підійде вашій дитині, ви побачите на практиці. Бути присутнім при першому знайомстві школяра з педагогом не варто: дитина сама все розповість". 

Екзамени ніхто не скасовував

В Україні форму екстернату підтримують 154 школи. 84 з них знаходяться у Києві, 22 – у Київській області, вісім – у Дніпрі та інших українських містах.

Для навчання на екстернаті не потрібні якісь довідки: досить написати заяву на переведення дитини.
Школи мають право приймати дітей на заочне навчання після співбесіди з психологом. Причому брати інтерв'ю будуть як батьків, так і дитини. Якщо фахівець протипоказань не бачить – ласкаво просимо на домашнє навчання.

У хоумскулерів – дві сесії на рік. Іспити приймають в найближчій за місцем проживання державній установі.

Перед письмовою роботою дітей чекає перевірка конспектів з основних дисциплін, потім – допуск до контрольної. Це бесіда на 30-40 хвилин з певної теми. 

Якщо дитина відповіла на всі питання і здала всі завдання, вона отримує допуск до контрольної. На написання дається дві години. Контрольна складається із завдань за всіма темами за семестр. Це можуть бути тести або питання, де треба вписати відповідь.

Іноді виконані вдома контрольні залишають просто у вчительській. Але більше ніж 6 балів за таку здачу в екстернаті не поставлять.

Директор Фінансового ліцею: "Забрати дитину зі школи легше, ніж шукати причини, чому вона не прижилася в колективі" 

Про особливості домашнього навчання ми поговорили з Юрієм Шукевичем, який більше 20 років працює в системі освіти і має безліч методичних розробок в цій сфері.

— Юрію Володимировичу, чому хоумскулінг набирає популярності в Україні?

— Це все страшилки і розмови про глобальну проблему в традиційній школі, яких не існує. Державна школа була, є і буде. Система української початкової освіти – одна з найбільш сильних в Європі. Масово дітей зі школи ніхто не веде, це, скоріше, виключення. Наприклад, на екстернат дитина йде через проблеми зі здоров'ям або завантаженість тренуваннями. 

— Що б ви порадили батькам?

— Для початку – розібратися, чому дитині некомфортно в школі, щоб не наступити на ті ж граблі в подальшому. Шукайте відповідального класного керівника – з нього все починається, також в школах є психологи, які допоможуть вашій дитині влитися в колектив.   

— Є думка, що дітям індиго не підходить стандартний тип навчання. Ви виділяєте такий тип особистості? 

— За кожним хоумскулером – своя історія. Але важливо, щоб батьки дитини, у якої виникла хоч найменша проблема в школі, з'ясували, чому так вийшло. Хоумскулінг – це не таблетка від психологічних проблем, не ін'єкція для успішності. Забрати дитину на домашнє навчання легше, ніж шукати причини, чому школяр не прижився в колективі. Не виключаю, є діти, які не можуть знайти спільну мову з однолітками. Наприклад, через гіперактивність. Але це не означає, що найкращий варіант для такої дитини – хоумскулінг.

Нагадаємо, нещодавно новини "Сьогодні" дізналися, що краще для школярів: записатися на підготовчі курси або займатися з репетитором. Детальніше читайте в статті "Експрес-підготовка до ЗНО: що потрібно встигнути школярам до 21 травня".

Також ми писали про те, що після появи на сайті президента України петиції з проханням скасувати указ про шкільну форму батькам школярів дійсно полегшили життя – глава держави Володимир Зеленський скасував таку норму.

00:00:00 / 00:00:00
Хоумскулінг освта вдома
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции

Комментарии

Новости компаний
Уже совсем скоро, 4 октября, все педагоги страны будут праздновать свой профессиональный день – День Учителя. Важно выбрать полезный подарок, который будет приносить пользу и делать жизнь хотя бы немного комфортнее и ярче. Одни из лучших и оригинальных вариантов на сегодняшний день – умный зонт и деревянные часы. Они полезны, удобны и функциональны. Этими подарками учитель будет пользоваться достаточно часто, вспоминая заботливого ученика и будучи ему весь...
Новости компаний
23 и 24 сентября состоится бесплатная серия онлайн мастер-классов “БРЕЙНХАКИНГ”. Получите доступ на сайте: https://xmozg.com/bonus_mk Вам знакома ситуация: ✓  Откладываете важные дела на потом? ✓  Начинаете и через время забрасываете (иностранный язык, занятия спортом, новые проекты)? ✓  Не хватает энергии, появляется лень и усталость? ✓  Делаете много рабочих задач в последний момент? ✓  Чувствуете, что не используете свой потенциал в полной мере? В резул...
Новости компаний
Скоро во всех школах и садиках будем отмечать День воспитателя и День учителя. В родительских чатах появится этот важный вопрос: “Что дарить. Как поздравлять?”)) Пусть это будут не просто цветы и конфеты, а трогательное послание от учеников или слова благодарности от родителей. Смотрите нашу подборку из 5 лучших идей, чтобы удивить, порадовать и растрогать любимых педагогов до слез. 1. Фотокнига лучших моментов в садике/школе Договоритесь и создайте общую...
Новости компаний
Главный тренд осени 2020 - электросамокат KUGOO M2 PRO! Kugoo M2 Pro Jilong – это новая улучшенная модель электросамоката от компании Jilong в 2020 году. Самокат Kugoo M2 Pro Jilong отличается от своих предшественников усовершенствованным дизайном, надежностью конструкции, компактностью и функциональностью. С таким самокатом  вы будете чувствовать себя уверенно как в городе так и на бездорожье. Скорость, вес и максимальный пробег самоката позволяют соверша...
Новости компаний
Отныне за строительством новой объездной дороги в Трускавец можно наблюдать в онлайн-режиме. Благодаря новой камере видеонаблюдения, которую компания Qtek установила в Модричах. 26 августа стартовало масштабное строительство новой дороги в Трускавец, которая соединит город-курорт с Дрогобычем и Львовом и заменит существующую сегодня, но официально перекрытую участок дороги.  На сегодняшний день завершаются земляные и подготовительные работы на объекте ежед...
Новости компаний
На улицах наших городов все чаще можно встретить людей, перемещающихся на электросамокатах. Не вольно возникает вопрос, почему этот вид транспорта приобретает все большую популярность. В чем секрет? Жизнь в больших городах не мыслима без передвижения, каждый сам выбирает каким образом ему доехать из точки А в точку Б. Если учесть, что в центрах крупных городов средняя скорость передвижения зачастую не превышает 15 км/час., то электросамокаты позволят перем...
Новости компаний
4 сентября вся страна узнала имена еще 5 счастливчиков, которые получили грант на развитие своего бизнеса от компании «Эпицентр К» в рамках проекта «Миллионы добрых дел» (как проходил третий финал смотрите на канале «Епіцентр» в YouTube). «Каждый из участников третьего финала вкладывает сердце и душу в бизнес. Чувствуется их вовлеченность, каждый предприниматель действительно живет своим делом, поэтому выбрать из 10 полуфиналистов только 5 победителей было...
Новости компаний
Подбор персонала для любого владельца бизнеса, это одна из самых болезненных тем современности. Ведь совсем не важно, вы только зарегистрировали свой бизнес или уже много лет на рынке. Постоянный поток кадров - это естественный процесс, поэтому не стоит расстраиваться. По советам как эффективно и быстро найти необходимого кандидата на должность, мы обратились к рекрутерам кадрового агентства "ЛИДЕР-ЛТД". Справка: Компания ЛИДЕР ЛТД, на рынке рекрутинговых...
Реклама
Осуществляя любые строительные или ремонтные работы, не обойтись без качественной строительной продукции - бетона и железобетонных изделий. Сферы применения бетона в современном строительстве постоянно расширяются, что повышает спрос на этот продукт. Особенно, если он качественный и сертифицированный. В славном промышленном городе Борислав расположено производство бетонной продукции торговой марки «Куб Бетон», которая успела уверенно заявить о себе на стро...