Жодного дня без плюса: батьки і вчителі б'ють на сполох через те, що ЗНО з математики стане обов'язковим

В МОН пояснюють, що приводів для паніки немає

Жодного дня без плюса: батьки і вчителі б'ють на сполох через те, що ЗНО з математики стане обов'язковим, фото-1

Згідно з Указом МОН №1369, з 2021 року тестування з математики стане обов'язковим для всіх випускників шкіл, пту і інших навчальних закладів. Але якщо обов'язкова здачаЗНО з української мови майже не викликає заперечень, то математику люблять не всі.

"Для мене таке нововведення абсурдне. Більшість підлітків не люблять математику, – каже учениця гуманітарного коледжу Катерина Благих. – У багатьох вузах вона не потрібна, навіщо ЗНО з математики для всіх?"

Занепокоєні й батьки:

"Мій син вчиться в ПТУ. З математикою не дружить. Ну, наприклад, не здасть він цей тест, то не отримає навіть атестат, або що там введуть у 21 році?"- каже мама учня Тамара Гузенко.

Чи обгрунтовані такі занепокоєння, нам пояснили заступник міністра освіти Вадим Карандій, прес-служба МОН і педагог, доктор фіз.-мат. наук Світлана Власкіна.

Чому математика?

Рішення про обов'язкову здачу математики виявилося досить несподіваним для всіх, адже діти з гуманітарними здібностями звично не надавали значення цьому предмету.

"Дослідження європейських і світових вчених в галузі освіти показують: учні, успішні в математиці, успішні буквально у всіх сферах діяльності, – пояснює таке рішення заступник міністра. – Математика підтримує всі предмети, і гуманітарні не виняток. Тому таке рішення якщо і позначиться на подальшій професійній кар'єрі українців, то тільки кращим чином". 

Крім того, в Міністерстві освіти переконані: підстав для паніки немає. Сучасна навчальна програма адаптована для того, щоб кожен учень міг скласти тести без проблем і додаткових годин.
Подібний досвід дійсно є в багатьох країнах.

"Математика призводить мізки в порядок, вчить логічно мислити, розвиває аналітичні здібності. – перераховує переваги "цариці наук" Світлана Власкіна. – Учень з гуманітарними здібностями, схильний до вивчення, наприклад, мовознавства, повинен знати, що в кожній мові є свої логічні лінгвістичні правила. А знання математики допомагає зрозуміти структуру мови". 

Як нас запевнили в Міністерстві освіти, нічого складного або страшного в такому нововведенні немає. Тим більше що час на підготовку є: обов'язковим предмет стане лише з 2021 року, а тестові завдання будуть доступні вже з вересня цього року.

"Демонстраційну версію ми плануємо запустити з осені, – пояснює Вадим Карандій. – Учні і вчителі математики зможуть спробувати свої сили, а ми візьмемо до уваги всі зауваження з тим, щоб до 2021 завдання були максимально доступні і адаптовані до знань сучасних учнів". 

Без стресу: два рівні складності

Нервувати через нововведення учням не варто, вважають в МОН.

"Здати ЗНО з математики зможуть всі без винятку. Тести будуть розділені на два рівні складності: стандарт і профільний, – пояснює Вадим Карандій. – Перший рівень – для тих, для кого в подальшому математика не стане одним з базових предметів. Профільний же рівень можуть вибрати ті, хто пов'язує свою подальшу кар'єру з точними науками".

Тобто гуманітаріям можна вибирати тести стандарт:

"Він буде легше існуючого сьогодні рівня тестів. Швидше, ті завдання, які учні виконують сьогодні, будуть відповідати профільному рівню складності", – пояснює заступник міністра. 

Сьогоднішня програма розрахована на те, щоб всі без проблем здали ЗНО з математики, підкреслюють в міністерстві.

"Освітня програма не зміниться, кількість годин, рекомендованих міністерством на вивчення математики, залишиться колишньою, – каже Вадим Карандій. – Сьогодні не передбачена додаткова кадрова підготовка вчителів математики, і нововведення ніяк не відіб'ється на навчальному процесі та педагогічному складі. Але кожна школа може самостійно, за рішенням шкільного комітету, ввести додаткові години на вивчення цього предмета, наприклад факультативно, або взяти ще в штат вчителів математики". 

Без здачі тестів з математики атестат або диплом видаватися не будуть.

"Відповідно до Указу №1369 від 07.12.2018 року, всі учні – шкіл, професійно-технічних училищ, коледжів тощо – в обов'язковому порядку повинні здавати ЗНО або ДПА для отримання атестата про повну загальну середню освіту", – пояснили в прес-службі МОН.

З 2021-го математику здаватимуть випускники шкіл і всіх навчальних закладів, крім вищих навчальних закладів. 

Жодного дня без плюса: батьки і вчителі б'ють на сполох через те, що ЗНО з математики стане обов'язковим, фото-2

Фото: Олександр Яремчук, "Сегодня"

До старту ще є час

Оскільки обов'язкове тестування з математики буде лише в наступному році, решту місяців потрібно використовувати правильно.

"У математиці немає нічого складного. Головне – зрозуміти теорію, а потім закріпити її практикою, – стверджує педагог. – Обов'язково вирішуйте багато прикладів і завдань, йдіть від простих до складних. Навіть якщо дитина планує здавати профільний тест, починати потрібно з базового, простого рівня, поступово ускладнюючи його. При цьому розвивайте логічне мислення, шукайте різні варіанти та шляхи рішень, а не тільки використовуйте алгоритми". 

Починати готуватися потрібно з 7-го класу, щоб не упустити важливий матеріал.

"Якщо батько відчуває, що дитина не "тягне"- наймайте репетитора. Домовитися можна і зі шкільним учителем, – каже Світлана Власкіна. – На жаль, сьогодні класи переповнені, вчитель фізично не може приділити всім учням достатньо часу. А швидкість розуміння у дітей різна: хтось засвоює матеріал за урок, а комусь потрібні додаткові заняття".

Нагадаємо, нещодавно новини "Сьогодні" дізналися, що краще для школярів: записатися на підготовчі курси або займатися з репетитором. Детальніше читайте в статті "Експрес-підготовка до ЗНО: що потрібно встигнути школярам до 21 травня".

Після появи на сайті президента України петиції з проханням скасувати указ про шкільну форму батькам школярів дійсно полегшили життя – глава держави Володимир Зеленський скасував таку норму.

00:00:00 / 00:00:00
ЗНО батьки вчителі
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію