З української косметики приберуть отрути і мутагени: МОЗ вводить європейські стандарти

Після сертифікації зникнуть духи на розлив і шкідливі креми

З української косметики приберуть отрути і мутагени: МОЗ вводить європейські стандарти, фото-1

МОЗ хоче, щоб українська косметична продукція – від звичайного мила до кремів, заснованих на нанотехнологіях – стала такої ж високої якості, як європейська. Для цього міністерство розробило пакет документів, прийняття яких дозволить до 2021 року випускати косметику за євростандартами. "Сьогодні" з'ясували, чим зараз небезпечні деякі вітчизняні косметичні продукти.

Що буде

На думку розробників "Технічного регламенту на косметичну продукцію", введення нових стандартів дасть можливість нашим виробникам продавати косметику до ЄС, а споживачам – не турбуватися про безпеку власного здоров'я. Три важливі вимоги: продукція повинна виглядати так, щоб її було неможливо переплутати за формою, запахом, кольором, розміром, упаковкою з продуктами харчування, мати зрозуміле маркування та інструкцію з утилізації.

Якщо дві останні вимоги зрозумілі, то першу в МОЗ пояснюють необхідністю виключити випадки, коли споживачі, передусім діти і слабозорі, могли б взяти косметику до рота, проковтнути її і отруїтися або задихнутися. Вся косметична продукція повинна мати сертифікат міжнародного зразка, навіть якщо вона продається тільки всередині України. Сертифікат на крем, духи, скраб видадуть тільки при відсутності серед його інгредієнтів CMR-речовин, тобто таких, які в ЄС класифікуються як канцерогенні, мутагенні і токсичні.

Вся документація на косметику – від виробника до роздрібного продавця – повинна вестися так, щоб можна було простежити її шлях до прилавка, це виключить нелегальне ввезення.

Експертиза

Лікарі-косметологи підтримують ініціативу Міністерства охорони здоров'я, хоча зазначають, що сертифікована косметика не зможе бути дешевою.

"У нас на ринку чимало кремів і іншої вітчизняної косметики, які нібито діють так само ефективно, як імпортні, а коштують в рази менше, але я не раджу своїм пацієнтам ними користуватися, оскільки це часом може викликати алергію, дерматит і так далі, – розповіла нам лікар-косметолог і дерматолог Єлизавета Білоус. – Можна провести аналогію, наприклад, з дешевими солодощами або ковбасою, в яких багато "єшок", загусників, підсолоджувачів та іншої хімії, впливає на здоров'я людини. Зараз така косметика продається, оскільки будь-який сертифікат якості можна купити або підробити. З введенням євростандартів цього не буде".

Експерти кажуть, що, зокрема, повинні заборонити продаж на розлив дешевих парфумів із запахом "як від відомих марок". Вони небезпечні тим, що при частому використанні можуть призвести до захворювання дихальних шляхів і навіть до онкології.

Експерт: "Ціни можуть злетіти на 50%" 

Економісти підрахували, як може подорожчати косметика після сертифікації. За словами виконавчого директора Економічного дискусійного клубу Олега Пендзина, зростання цін різким не буде.

"Весь наш косметичний ринок – це два великих сегменти: дорогий від всесвітньо відомих брендів, на якому продають вже сертифіковану імпортну продукцію, вона в ціні навряд чи зростатиме, і дешевший "мас-маркет" , – аналізує Пендзин. – Косметика "мас-маркет" часто легально виробляється в Україні з інгредієнтів, які ввозяться з Європи і Азії, останні часто можуть бути небезпечними. Саме проти цієї продукції спрямований основний удар. Але з огляду на високий прибуток як виробників, так і торгівлі (до 100% вартості) і високу конкуренцію, вони ціну піднімуть ненабагато. А ось якісна українська продукція, яка досить недешева і займає невелику нішу, може зрости в ціні до 50".

Зазначимо, нещодавно ми розповідали про те, як можна заробити, відкривши власний магазин косметики.

Нагадаємо, раніше новини "Сьогодні" повідомляли, що українське молоко може зникнути з магазинів. Місце вітчизняних виробників поступово можуть зайняти європейські постачальники. 

0:00 / 2:43
Косметика Україна МОЗ
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію