Українці в зоні ризику: ситуація зі щепленнями поліпшується, але загрози залишаються

За два роки від кору померло 39 осіб. Колективного імунітету в українців досі немає – потрібно вакцинуватися

Вакцини не закуповувалися, а батьки відмовлялися вакцинувати дітей. Ще 2016 року охоплення щепленнями в Україні впало до критичного рівня. Наша країна опинилася на рівні Нігерії, Південного Судану, Сирії і ще чотирьох країн Африки за рівнем вакцинації. На той час тільки 20% немовлят були щеплені.

Це призвело до сумних наслідків. МОЗ офіційно заявляє про спалах кору. З літа 2017 року захворіли 110 тис. осіб, 39 з них померли. Ті, хто не прищепився, ставить під загрозу не тільки себе: якщо щеплено менше 95% населення, то підхопити інфекцію можуть ті, кому вакцинація протипоказана.

Падіння довіри і проблеми з поставками

До 2016 року рівень вакцинації від кору в Україні впав до 45%. До цього призвели кампанія проти вакцинації, а потім – перебої з поставками ліків.

2008 року помер 17-річний Антон Тищенко. Це сталося наступного дня після того, як йому зробили щеплення від краснухи і кору. Смерть хлопця відразу ж пов'язали з щепленням, трагедія отримала резонанс, по всій країні зупинили вакцинацію. Після скандалу вісім мільйонів доз вакцини знищили, хоча МОЗ і ВООЗ не визнали її небезпечною. Наступними роками все більше батьків почали відмовлятися від щеплень.

Рівень вакцинації в Україні
Infogram

Потім в лікарнях просто стало не вистачати вакцин. 2015-го країна почала переходити на закупівлі вакцин безпосередньо у міжнародних організацій, минаючи посередників, і вводити нові правила реєстрації зарубіжних препаратів. Перехідний період зайняв час – це і призвело до проблем з поставками всіх вакцин.

"Таке трагічне всеукраїнське падіння рівня імунізації збільшило кількість дітей в Україні, схильних до небезпечних захворювань, яким можна запобігти. Серед цих небезпек – широке поширення кору, одного з найінфекційніших захворювань. Від кору можуть постраждати люди різного віку, але немовлята, діти і люди похилого люди більше схильні до ризику серйозних ускладнень і смерті, пов'язаних з кором", – йдеться в звіті Всесвітньої організації охорони здоров'я.

З початку спалаху, з літа 2017 року, на кір захворіло понад 110 тис. осіб, 39 з яких померли, зазначають в Міністерстві охорони здоров'я. Щоб подолати кір, потрібно мінімум 95% вакцинованого населення. Справа в тому, що близько 1% дітей не можна прищеплювати – їм протипоказана вакцина. Ці діти вразливі, і коли інші батьки не прищеплюють свою дитину, то ставлять під загрозу тих, хто не може вакцинуватися. Також не прищеплюються діти до одного року. Вони теж під загрозою, якщо не щеплено більшість населення.

Україна забезпечена вакцинами на 100%

Поки рівень вакцинації високий, люди не стикаються з такими хворобами, як кір, поліомієліт і т.д. Багато хто починає сумніватися в тому, що щеплення взагалі потрібне. З такою проблемою періодично стикаються всі країни світу. І тільки трагічні випадки, як в Україні, повертають настороженість.

Імунолог-алерголог Вадим Коцаренко каже, що українці почали частіше звертатися за вакцинацією.

"За щепленнями приходять помітно більше, ніж два роки тому. Українці починають думати про своє здоров'я, здоров'я своїх дітей, розуміти, що колективний імунітет – це не порожні слова", – прокоментував лікар.

З 2016 по 2019 рік кількість щеплених від кору дітей віком 1 рік зросла вдвічі – від 45% до 91%, зазначають у МОЗ. Якщо 2016 року щеплення від коклюшу, дифтерії та правця мали всього 21% немовлят, то сьогодні втричі більше – 67,5%. Також майже втричі збільшилася кількість дітей, які мають захист від гепатиту В, – 65,2%. Зросли показники і ввели вакцину від туберкульозу – 84% і від поліомієліту – 69,2%. Однак цього мало для колективного імунітету.

Фото: Олександр Яремчук, "Сегодня"

На сьогодні Україна на 100% забезпечена всіма вакцинами, які передбачає Календар щеплення, заявляють в Міністерстві охорони здоров'я. Перевірити наявність вакцин можна за посиланням https://goo.gl/LmYnCT.

МОЗ вжило низку заходів, які повинні збільшити рівень імунізації:

  • з 2016 року міністерство передало закупівлі міжнародним організаціям Crown Agents, ПРООН та ЮНІСЕФ;
  • наприкінці минулого 2018 року в Україні створили держпідприємство "Медичні закупівлі України". Воно займатиметься закупівлями вакцин і ліків;
  • в січні 2019 року Кабінет міністрів України прийняв зміни до постанови №298, яка передбачає трирічне планування при закупівлі вакцин.
  • Наявність щеплень за календарем – обов'язкова вимога для відвідування дошкільних навчальних закладів та шкіл. Законність цієї вимоги підтвердив Верховний Суд України;
  • в квітні 2019 МОЗ видав наказ про скасування вікових обмежень на безкоштовну вакцинацію від кору. До цього отримати щеплення могли дорослі до 30 років, які контактували з хворими, або люди з груп професійного ризику. Зараз безкоштовне щеплення можуть отримати дорослі будь-якого віку.
00:00:00 / 00:00:00

Дорослим треба робити щеплення кожні 10 років

За наказом МОЗ українцям регулярно потрібно проходити ревакцинацію проти дифтерії та правця. Ревакцинація – це повторне щеплення. Довічний імунітет формується тільки після деяких щеплень, наприклад, проти кору, паротиту, краснухи. Імунітет проти дифтерії, правця та кашлюку зберігається протягом 7-10 років. Перша ревакцинація для профілактики останніх захворювань у дорослих повинна відбутися в 26 років. Потім повторюватися кожні 10 років. У деяких країнах дорослих також вакцинують проти коклюшу – в Україні це відбувається по епідеміологічної ситуації. Особистий календар щеплень для кожної людини складає і контролює лікар-імунолог або сімейний лікар.

ППерш ніж зробити щеплення, лікар повинен вивчити медкартку, виміряти температуру і провести загальний огляд. Доктор також надасть пацієнту форму згоди для проведення вакцинації. Заповнений документ залишається в медичній установі.

Крім того, лікар повинен повідомити про:

• можливі реакції на вакцину і терміни, під час яких вони можуть виникнути;

• симптоми, при яких потрібно терміново звертатися за медичною допомогою;

• дозування і про те, яке саме жарознижувальне можна приймати;

• час, коли необхідно зробити наступні щеплення.

Україна щеплення ризики
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции

Комментарии

Новости компаний
Преимущества сотрудничества с кадровыми агентством для владельцев бизнеса очевидны, ведь в любом бизнесе важнейшая составляющая - люди, которые его развивают. Правильно подобранный персонал всегда положительно влияет на развитие бизнеса, ведь это высококвалифицированные специалисты, которые умеют быть настоящими командными игроками. Любой владелец бизнеса, формируя свою команду, понимает каким сложным является процесс поиска и подбора персонала, но решение...
Новости компаний
В какую комбинацию может вылиться смесь детского увлечения хендмейдом и диплом математика, откуда ждать вдохновения, как колдовать в домашних условиях рассказывает графический дизайнер Наталья Белоусова. Когда ты поняла, что тебе нравится быть дизайнером и почему тебе это нравится? Такого дня, чтобы я проснулась и поняла, что пора в дизайн, не было. Скорее, я бессознательно и не спеша к этому шла с детства. Где-то с первого по четвертый класс я буквально п...
Новости компаний
Собираясь в отпуск, лучше спланировать все до мелочей, чтобы отдых прошел хорошо. Поэтому мы подготовили для вас гид по Бердянску! Тёплое море и песчаные пляжи – это далеко не всё, чем может порадовать отдыхающих курортный Бердянск. В этой статье мы расскажем, что обязательно нужно посетить в нашем городе, чтобы провести время с пользой и оставить об отдыхе в Бердянске наилучшие воспоминания. Как добраться? Где покушать? Развлечения Медицина Салоны красоты...
Новости компаний
Дети взрослеют удивительно быстро. И все раньше и раньше начинают стремиться к самостоятельности. Самостоятельно ходить в секцию, возвращаться со школы или играть на улице без присмотра. Даже самый самоотверженный родитель не в состоянии быть с ребёнком каждую минуту. Но для каждого родителя всегда важно знать, что ребенок в безопасности. Смарт-часы для детей решают эту проблему. Они позволяют не только знать, где ребёнок, но и как и с кем он общается. Это...
Новости компаний
Карантин истощил наши кошельки, и многие люди сейчас ищут быстрых заработков за рубежом. Возможен ли выезд по безвизу на работу и в какие страны? Какую лучше выбрать вакансию, на что обращать внимание? Ответы на эти вопросы мы решили получить у специалистов одного из передовых кадровых агентств Украины Лидер ЛТД. Рекрутеры компании предлагают широкий выбор вакансий по безвизу для мужчин женщин или семейных пар. Преимущества сотрудничества с кадровыми агент...
Новости компаний
На улицах наших городов все чаще можно встретить людей, перемещающихся на электросамокатах. Не вольно возникает вопрос, почему этот вид транспорта приобретает все большую популярность. В чем секрет? Жизнь в больших городах не мыслима без передвижения, каждый сам выбирает каким образом ему доехать из точки А в точку Б. Если учесть, что в центрах крупных городов средняя скорость передвижения зачастую не превышает 15 км/час., то электросамокаты позволят перем...
Новости компаний
Как известно, основной залог успешного функционирования бизнеса - это постоянное движение. Мир не стоит на месте, все меняется с каждым днем. Чтобы «выжить», бизнес тоже должен двигаться, видоизменяться, приспосабливаться к новым условиям, потребностям рынка и его вызовам. Одним из эффективных способов оптимизации бизнес-процессов является аутсорсинг персонала, или кадровый аутсорсинг. Понятие «аутсорсинг», и собственно сам тренд, пришел к нам с Запада, бу...
Новости компаний
Как известно, красота - в мелочах. Благодаря разнообразным элементам ваше жилище приобретает незаурядную изысканность. Ведь именно мебельная фурнитура является важной составляющей в интерьере каждого дома, она не только создает атмосферу комфорта, но также играет важную функциональную роль в быту. Поэтому стоит отнестись серьезно к выбору фурнитуры, чтобы потом не пожалеть о покупке. В этом вам поможет Интернет-магазин kozak-zamki.com.ua. Компания "KOZAK"...
Новости компаний
Многие люди не могут обойтись в повседневной жизни без надежного и стильного рюкзака. Кому-то он необходим для учебы, кому-то – для работы. В нем размещают важные вещи, дорогую электронику, всевозможные аксессуары. Удобный рюкзак нужен и многим спортсменам. Например, велосипедистам. Современный антикражный рюкзак Bobby XD Design с сайта http://novinki.top/bobby – это стильный минималистический дизайн с несколькими цветовыми решениями. Есть модели для всех:...