Чотири сенсації виборів: монобільшість, максимум нових облич і перемога особистого бренду над гречкою

У Раді вперше не потрібна коаліція, мажоритарка в шоці, а явка була найнижчою в історії

Новий парламент. Майже на 60% складатиметься з "слуг народу". Фото: М. Марків
Новий парламент. Майже на 60% складатиметься з "слуг народу". Фото: М. Марків

У понеділок, 22 липня ЦВК оголосила - вибори до Верховної Ради відбулися. Вони були унікальні за декількома позиціями: рівнем явки, безпрецедентною підтримкою однієї партії, провалом мастодонтів в мажоритарних округах і вперше непотрібній коаліції. Пройшли до парламенту, нагадаємо, п'ять партій, а отримають держфінансування ще шість. "Сьогодні" розібралися, в чому історична цінність цього голосування і чого чекати далі.

"Ласкаво просимо"

Незважаючи на рекордно низьку явку (49,84% проти минулого парламентського антирекорду 52,6%) голова Центрвиборчкому Тетяна Сліпачук "схвалила" вибори: "Ласкаво просимо до нової реальності! Подій, які б поставили під сумнів проведення цієї виборчої кампанії, не було". Офіційно результати мають оголосити до 5 серпня.

Голова Комітету виборців України Олексій Кошель зазначив – все відбулося відповідно до наших законів і міжнародних стандартів: "Кількість і масштаб порушень співрозмірні з парламентськими виборами 2014 року". Нагадаємо, вони відбулися без масових порушень.

За попередніми даними, в перегонах партійних списків тріумфально перемагає "Слуга народу". На момент здачі номера було оброблено майже 70,5% протоколів і президентська партія набирала 42,7% голосів. Це дозволяє їй претендувати на 122 мандати. До парламенту проходять ще чотири партії, які загалом займуть 103 місця в ВР. 

У одномандантних округах теж впевнено домінують "слуги". За попередніми підрахунками, партія зібрала ще 127 місць в мажоритарці. Від інших партій проходять 116 мажоритарників, ще 8 висувалися від інших партій, а 49 йшли самовисуванцями.

Монобільшість

Така ситуація дозволяє "Слузі народу" сформувати фракцію, яку експерти називають монобільшістю. Загалом партія претендує на 249 мандатів. Нагадаємо, що для ухвалення будь-яких законів, крім змін до Конституції, ВР потрібно 226 голосів. Це означає, що "Слузі народу" потрібна буде коаліція лише для змін Основного закону (300 голосів). 

"Це реальна спокуса сконцентрувати владу в своїх руках. Якщо у "Слуги народу" є внутрішні механізми стримування, то вони хоча б спробують почати процес створення коаліції. Просто щоб уникнути звинувачень в узурпації влади", – каже політолог Євген Магда. 

Його колега Володимир Фесенко також вважає, що монобільшість – спокуса і для президента, і для керівництва його офісу, і для партії.

"Адже так легше – все в одних руках. Але тактично, так і з точки зору державних інтересів, для "Слуги народу" сприятлива коаліція, наприклад, з "Голосом". Тим більше що і Зеленський, і Вакарчук не раз говорили, що готові до такого союзу. Тому навіть якщо у партії президента буде, наприклад, 230 голосів, вони можуть піти на коаліцію. Це стало б оптимальним сценарієм і дало б позитивний сигнал нашим західним партнерам".

Джерела "Сьогодні" стверджують, що вже почалися активні переговори щодо кандидатур прем'єра, генпрокурора і дати першого засідання нової Ради(обговорюється 24 серпня, День Незалежності).

Історичний максимум "нових облич"

Голова ради Лабораторії законодавчих ініціатив Світлана Матвієнко проаналізувала, як український парламент оновлювався за всі роки незалежності. Наприклад, друге скликання ВР, яке заступило на "вахту" 1994 року, оновилося на 84%. 1998 року до Ради прийшло 66% нових облич порівняно з попереднім скликанням, а 2002 і 2006 років – 60%. Після цього відсоток оновлення помітно впав – позачергові вибори 2007 року принесли до ВР тільки 35% нових нардепів. Сьоме скликання парламенту, яке українці вибирали 2012 року, оновилося на 67%, а 2014-го – на 56%. Якщо ж говорити про нинішніх виборах, то в Раді IX скликання залишиться всього 39 парламентаріїв VIII скликання: поставлений історичний рекорд з оновлення – майже на 92% парламент складається з нових облич.

Мажоритарка: перемога особистого бренду над гречкою

Хоча вчора підрахунок голосів в одномандатних округах тривав, тенденція була ясна – переважна більшість мажоритарників до Ради йде від "Слуги народу". Ця ситуація спостерігалася навіть там, де багато років традиційно перемагали регіональні еліти. Наприклад, на одному з округів в Одесі представник "Слуги народу" Олексій Леонов обійшов одіозного екс-голову ЦВК Сергія Ківалова. Схожа ситуація склалася і на Харківщині -

Проте одіозного нардепа VIII скликання Дмитра Добкіна "обіграв" кандидат від президентської партії Олександр Литвинов.

Однак були й винятки. На 200-му окрузі (Черкаська область) нардеп Антон Яценко ("Відродження") обійшов Олену Воронцову від "Слуги народу". Саме тут найбільший розрив між першим і другим місцем: Яценко набрав 67,2%, а Воронцова – трохи менше 16%. А ось Михайло Бондар від "Євросолідарності" поставив антирекорд – він став першим на своєму окрузі у Львівській області, набравши лише 15,25% (5991 голос). На момент здачі номера в відсотках це був найнижчий показник в країні.

Окремо варто згадати округ №51 – найменший в країні, розташований в Донецькій області, неподалік лінії розмежування. Тут переміг самовисуванець Олександр Ковальов, якого підтримало 220 осіб, або 33% виборців (всього виборців – 3218). На цьому окрузі балотувалася і герой України, скандально відома нардеп Надія Савченко. За неї проголосувал ... 8 осіб.

Політолог Ігор Петренко так пояснює ситуацію з мажоритаркою:

"Від самого початку у кандидата, який асоціювався з "Слугою народу", був бонус, який залежав від регіону. Плюс у деяких "старих" представників спосіб роботи не змінився – програли ті, хто "засіває" свої округи гречкою за півроку до виборів, а попередні п'ять років нічого не робили. Зараз на виборця це не діє. До того ж мажоритарникам дуже добре зайшла повістка Зеленського – що він знущався над кимось, порушував наболілі питання. Бренд виступив електоральним пилососом".

Кандидати. В округах перемагали всього кількома сотнями голосів
Кандидати. В округах перемагали всього кількома сотнями голосів

Кандидати. В округах перемагали всього кількома сотнями голосів Фото: AFP

Бюджетні гроші партій

Політсили, які подолали 2%-вий бар'єр, можуть розраховувати на бюджетні гроші:

 • "Слуга народу": 225,3 млн грн на рік, 1,126 млрд за 5 років
 • "Опозиційна платформа – За життя": 68,4 млн грн на рік, 342 млн грн за 5 років
 • "Європейська солідарність": 74 млн грн на рік, 370 млн грн за 5 років
 • "Батьківщина": 42,6 млн грн на рік, 213 млн грн за 5 років
 • "Голос": 62,1 млн грн на рік, 310,5 млн грн за 5 років
 • "Сила і честь": 19,8 млн грн на рік, 99 млн грн за 5 років
 • "Опозиційний блок": 17,2 млн грн на рік, 86 млн грн за 5 років
 • "Партія Шарія": 12,2 млн грн на рік, 61 млн грн за 5 років
 • Радикальна партія Ляшка: 20,2 млн грн на рік, 101 млн грн за 5 років
 • "Українська стратегія Гройсмана": 11,6 млн грн на рік, 58 млн грн за 5 років
 • "Свобода": 12,2 млн грн на рік, 61 млн грн за 5 років.

ДТП: Люди і списки не постраждали

У Херсоні вранці в понеділок мікроавтобус Volkswagen, який перевозив членів виборчої комісії разом з бюлетенями, зіткнувся з автомобілем "Славута" і перекинувся. На щастя, ні люди, ні найдорожче вчора – бюлетені – не постраждали. 

ГУ НП в Херсонській області
ГУ НП в Херсонській області

ГУ НП в Херсонській області

З сокирою: гасили бюлетені

На одній з виборчих дільниць в Дніпрі невикористані бюлетені погасили... сокирою. Відповідно до закону, погашати такі бюлетені треба, відрізаючи правий нижній кут листа. Зазвичай це робиться ножицями, але в виборчкомі вирішили виявити оригінальність.

00:00:00 / 00:00:00

Антарктида: зіпсували бюлетень

На українській антарктичній експедиції проголосували на виборах до Ради за рекордні 30 хвилин і вже відправили сканкопію протоколу з результатами виборів до Києва. Відомо, що лідирує партія "Голос", потім йдуть "Слуга народу" і "ЄС". Але один бюлетень полярники таки примудрилися зіпсувати.

Антарктичний науковий центр
Антарктичний науковий центр

Антарктичний науковий центр

Хіт соцмереж: чи то сейф, чи то каструля

В одному з сіл Кіровоградської області на виборчій дільниці члени виборчої комісії з честю вийшли зі скрутної ситуації – відсутності сейфа для зберігання бюлетенів. Замість нього пристосували звичайну алюмінієву каструлю, яку опечатали, підписали "Сейф", склали туди бюлетені і передали на зберігання черговому співробітнику поліції.

Про такий творчий підхід до справи на своїй сторінці розповів генпрокурор Юрій Луценко, він же і виставив фото каструлі-сейфа з підписом: "Блискуча рибка – погана юшка. Вживай, Федько, то хрін, то редьку. Фото – з реальної дільниці". Відразу ж це зображення стало хітом соцмереж і негласним символом парламентських виборів в Україні. 

Фото: facebook.com
Фото: facebook.com

Фото: facebook.com

"Міни": загрози на лінії фронту

Вранці 22 липня до поліції Донецької області надійшов анонімний дзвінок, що через півгодини в приміщенні виборчкому в прифронтовому Майорську прозвучить вибух. Поліція обстежила виборчком, вибухонебезпечних предметів не знайшла, але має намір відкрити справу за статтею КК "Теракт".

ГУ НП в Донецькій області
ГУ НП в Донецькій області

ГУ НП в Донецькій області

Хрестики і пташка: визнали документ

На виборчій дільниці в Хмельницькому один з тих, хто голосував проставив мітки навпроти кожного пункту в списку з 22 партій. Скрізь він намалював "хрестики", а біля однієї політичної сили поставив "пташку". Члени виборчої комісії одноголосно вирішили вважати такий бюлетень дійсним. За словами голови комісії, в бюлетені видно волевиявлення виборця. Так само вчинили і з бюлетенем за кандидатів в одномандатному виборчому окрузі, де мітки стояли біля прізвища кожного кандидата.

Громадянська мережа "ОПОРА"
Громадянська мережа "ОПОРА"

Громадянська мережа "ОПОРА"

У пітьмі: рахували голоси з ліхтариком

На Волині через негоду (дощ з сильним вітром) на п'яти виборчих дільницях зникала електрика. Тому під час підрахунку голосів члени комісій підсвічували собі звичайними ліхтариками. Така ж ситуація склалася на виборчих дільницях у Львівській області та в Одесі, причому на дільниці в одеській гімназії комісії намагався допомогти один з кандидатів в депутати – він світив через вікно в двері. На більшості дільниць електропостачання відновилося через кілька годин, ближче до ранку.

Громадянська мережа "ОПОРА"
Громадянська мережа "ОПОРА"

Громадянська мережа "ОПОРА"

Вибори Верховна Рада Україна
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Комментарии