Обладунки для армії: коли з'явиться новий український бронежилет

Міноборони розробляють новий бронежилет для ЗСУ. З більшою площею захисту і системою швидкого скидання

Обладунки для армії: коли з'явиться новий український бронежилет, фото-1

До кінця року в Міноборони планують затвердити новий покращений варіант бронежилета для військовослужбовців. Відзначається, що в бронежилеті буде збільшена площа захисту, він володітиме системою швидкого скидання, поліпшеною ергономікою і якістю матеріалів.

Кращий, ніж "Корсар"

Про новий бронежилет, який незабаром може з'явитися в нашій армії, повідомив представник Головного управління розвитку і супроводу матеріального забезпечення Збройних сил України Сергій Місюра. 

"У новому бронежилеті буде збільшена площа захисту, впроваджена система швидкого скидання, поліпшена ергономіка і якість матеріалів", – пояснив Місюра.

За його словами, новий бронежилет буде в кращу сторону відрізнятися за своїми характеристиками від "Корсар М3с", який зараз використовується в армії, клас захисту у новинки теж буде 4.

Відзначимо, що 4-й клас бронезахисту повинен вберегти військовослужбовця як мінімум від куль автомата АК-74 зі сталевим зміцненим сердечником. 1-й клас розрахований на кулі від пістолета Макарова або револьвера системи "Наган", а найбільш потужний – 6 від бронебійно-запальних 7,62-мм куль Б-32, які призначені для ураження легкоброньованої техніки.

Бронескандал

Нагадаємо, минулий тиждень в частині армійських бронежилетів був досить насиченим. В Держбюро розслідувань заявили, що в ході 40 обшуків вилучили у високопосадовців Міноборони документи, зразки і 11 тисяч неякісних жилетів, які пробивалися кулями, але тим не менше були закуплені за завищеною ціною і повинні були бути передані в розпорядження ЗСУ. Попередній розмір завданих державі збитків оцінили в 100 млн грн. На підтвердження звинувачень в ДБР оприлюднили відповідні аудіозаписи розмов співробітників відомства. 

00:00:00 / 00:00:00

В Міноборони назвали записи сфабрикованими і всі звинувачення заперечують. У справі призначені експертизи якості бронежилетів, але їх результати будуть готові тільки через 4-6 місяців. Тому "Сьогодні" дізналися більше про нові бронежилети, якими планують захищати наших військових.

За іракським зразком

Тематика створення бронежилетів для української армії зачіпає інтереси багатьох державних і приватних організацій. Тому люди, які так чи інакше були залучені в ці процеси, не завжди готові говорити про це відкрито. Як розповів "Сьогодні" один з таких співрозмовників, до війни бронежилети поставлялися в армію в дуже обмежених кількостях – фактично тільки для того, щоб забезпечити потреби бійця, який заступає в караул. Крім того, партія бронежилетів була виготовлена ​​для механізованих бригад, які відбували для миротворчої місії до Іраку, на початку "нульових". 

"Ініціатива зі створення засобів індивідуального захисту виходила від виробників. Основними користувачами були представники МВС, які майже щодня могли потрапити в перестрілку зі злочинцями. В армії ж бронежилет не був предметом щоденного побуту", – пояснив співрозмовник.

Коли у 2014 році почалася війна, з'ясувалося, що Міноборони не має ні коштів, ні часу для створення технічних описів бронежилетів. Однак засоби індивідуального захисту були потрібні тут і зараз. Тому, за словами джерела, довелося використовувати напрацювання від виробника. У війська почав надходити трохи модифікований варіант "іракського" бронежилета.

"Потреба була настільки великою, що жилети йшли до війська прямо зі складів. Відвантаження відбувалися навіть вночі", – уточнив співрозмовник.

До осені 2014 року з'явився той самий "Корсар М3с". Від "іракського" він відрізнявся, наприклад, тим, що був оснащений системою швидкого скидання, що дозволяє швидко його позбутися (скажімо, для того, щоб полегшити роботу медикам при пораненнях), а також системою MOLLE – це спеціальний тип кріплення, за допомогою якого можна зручно розміщувати різне тактичне спорядження.

"Корсар М3с" вважався бронежилетом 4-го рівня захисту. Він забезпечував практично "кругову оборону", тобто оберігав спину, груди, пах, боки, плечі і шию бійця. Однак солдати дуже часто "полегшували конструкцію", від'єднуючи від неї захист шиї, паху, плечей і боків і залишаючи тільки передні і задні бронепластини.

Це було досить необачним рішенням, тому що в умовах війни на Донбасі понад 80% втрат особового складу відбувається через артилерійський вогонь, а значить через осколки, які можуть прилітати по досить непередбачуваних траєкторіях.

"До стрільби в упор з автоматів і пістолетів справа доходить досить рідко", – уточнив один з фахівців.

Обладунки для армії: коли з'явиться новий український бронежилет, фото-2

Розробка новинки

Втім, "Корсар-М3с" виконав свою головну функцію, швидко наповнив війська досить надійними і дешевими засобами індивідуального захисту. Практично цей процес був завершений в першій половині 2019 року. Настав час подумати про новий бронежилет, тим більше що з'явилися нові технології і змінилися умови ведення бойових дій. Наприклад, війна стала позиційною. У ній набули широкого поширення прилади нічного бачення. А це означає, що жилети слід робити з таких матеріалів, які могли б допомогти солдату менше "світитися" в темряві.

Однак спорядження оновлювати не поспішали. Справа зрушила з мертвої точки півтора року тому. Була створена комісія, до якої увійшли всі провідні українські виробники засобів індивідуального захисту. Їм було доручено зробити 20-25 бронежилетів за створеним військовими досвідченим технічним описом. Ці жилети були спрямовані в війська, щоб вже за конкретними відгуками військовослужбовців створити найбільш підходящий бронежилет.

Випробувальне носіння проводилося в десантно-штурмових військах.

"Воно виявило недоліки практично у всіх варіантах запропонованих бронежилетів. На основі цих зауважень була зібрана інформація, яка і ляже в основу технічного опису нового армійського бронежилета, який, в свою чергу, замінить "Корсар М3с", – пояснило джерело "Сьогодні".

Крок вперед

Отже, можна припустити, що закінченої версії новітнього бронежилета в розпорядженні Міноборони поки немає. Але є конкретні напрацювання, за допомогою яких такий бронежилет можна створити. Очевидно прототип з'явиться найближчим часом. Потім його знову направлять на випробування в війська, щоб усунути останні недоліки, після чого жилет, нарешті, почне надходити в армію.

Швидше за все, новий бронежилет буде легший, ніж "Корсар", матиме можливість використання як керамічних, так і металевих бронепластин, забезпечуватиме солдатам "круговий захист" – шиї, боків, спини, грудей, паху, матиме систему швидкого скидання, а також буде модульним. Остання функція дозволяє командирам визначати комплектацію засобів бронезахисту для виконання завдання, виходячи з його специфіки.  

"У будь-якому випадку зроблений дуже великий крок вперед. У новому бронежилеті буде врахований досвід бойових дій, а Міністерство оборони, нарешті, отримає виріб, який стане інтелектуальною власністю військового відомства", – відзначають фахівці.

Нагадаємо, раніше новини "Сьогодні" розбиралися в тому, чи потрібна Україні бронетехніка з Канади. На думку експерта, в українців можуть виникнути складності з канадськими бронетранспортерами.

00:00:00 / 00:00:00
Армія бронежилет обладунки
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію