Економіка і голосування: чим Україна заплатить за дострокові вибори до Ради відразу після президентських

Інвестори завмирають, а хабарники вважають за краще перечекати

Фото: REUTERS/Kacper Pempel
Фото: REUTERS/Kacper Pempel

Вибори, особливо йдуть одні за іншими і дострокові, істотно гальмують розвиток економіки України, впевнені економісти. Нинішнього року через це країна недоотримає до 0,5% ВВП, зросте інфляція, не буде виконаний держбюджет. 

Казна неповна

Мінфін офіційно визнав, що бюджет країни не виконується. За півроку, за даними Держказначейства, при плані 533,38 млрд грн до бюджету надійшло 449 млрд грн (16% недобору). Щодо загального фонду, де статті витрат є захищеними, тобто не можуть бути недофінансовані (це, наприклад, зарплати бюджетників, дотації Пенсфонду), недоотримано майже 67 млрд грн (-14%), щодо спецфонду, де статті не захищені, – недоїмка становила понад 17,5 млрд грн (-30%).

У Мінфіні пояснюють недобір насамперед зміцненням курсу гривні – середній курс за рік закладено 28,2 грн/дол, але за фактом за півроку маємо 26,9 грн/дол. Також вплинуло зниження виробництва тютюну (підакцизний товар), зниження обсягів імпорту, звільнення від ПДВ імпорту сонячних батарей. Більшість з цих причин тимчасові, впевнені в міністерстві.

"Імпорт за рахунок газу підвищиться до осені, що збільшить надходження від ПДВ, виробництво тютюнових виробів зростає, чекаємо збільшення надходження податків за рахунок зростання середньої зарплати. Після збільшення запозичень завдяки випуску єврооблігацій виконання плану вирівнялося", – повідомляє прес-служба Мінфіну.

Менш оптимістичні аналітики Нацбанку, який для закриття "дірки" перерахував до скарбниці 17,3 млрд грн понад план (всього 64,9 млрд грн): там всерйоз говорять про ризики невиконання держбюджету і навіть про його секвестр (урізання витрат) у другому півріччі.

Думка експертів

Економісти стверджують, що секвестр навряд чи буде, оскільки востаннє доходи і витрати скарбниці офіційно урізали близько 15 років тому. Крім того, на їхню думку, міжвладдя трохи зменшує рівень корупції: хабарі вимагають і несуть менше через те, що розуміють – зміна посад і позицій неминуча. Варто трохи почекати, і можливо "домовитися" з новим начальником вже за інші суми. 

"За фактом, як і минулими роками, буде неафішоване недофінансування інвестпрограм: це будівництво і ремонт доріг, ремонт та закупівля обладнання для шкіл, лікарень, виділять менше коштів для будівництва квартир військовим, пільговикам, молодим родинам, – аналізує виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин. – Вплив виборів на недобір бюджету можна пояснити: призупинено співробітництво з МВФ, це індикатор для інвесторів, які вичікують, хто переможе. Також багато хто починає проїдати накопичення".

При цьому, за його словами, Мінфін "виконує" бюджет за рахунок випуску ОВДП під 17,5% річних при зростанні економіки в 7 разів менше, збільшуючи держборг.

Президент Украналітцентру Олександр Охріменко зазначив, що в "виборні" роки бюджет країни завжди верстається як популістський:

"Влада свідомо знає, що бюджет не буде виконаний, але голосують за високі соцстандарти для перемоги на виборах. У цьому, можливо, єдиний плюс передвиборчого бюджету, що люди отримають трохи більше грошей. І ще через вибори трохи менше корупції, оскільки чиновникам, які "йдуть", майже не дають хабарів".

Але секвестр, на його думку, після виборів можливий: новий прем'єр спише всі недоліки на попередній Кабмін. Найбільше постраждає субсидування оплати "комуналки".

Прогноз: обвалу через вибори не буде

На думку експертів, після виборів економіка за інерцією продовжить працювати далі.

"Обвалу ні курсу, ні цін не буде, очікується плавне інфляція до 12% річних, найбільше подорожчають продукти і паливо, – каже Охріменко. – З осені впаде курс гривні нижче 28 грн/дол, що арифметично збільшить доходи держбюджету від імпорту і дозволить Мінфіну менше брати в борг на внутрішньому ринку в другій половині року. Але є надія, що хоча б тарифи на компослуги до кінця року не зростуть".

Пендзин також очікує поліпшення в другому півріччі:

"Політична ситуація стабілізується, буде сформований парламент, уряд, відновиться співпраця з МВФ. Також збільшиться імпорт, насамперед промисловий, коли підприємства більше купують сировини, матеріалів, обладнання для розширення власного виробництва".

Тобто в підсумку вдасться збільшити доходи скарбниці за рахунок зростання надходжень ПДВ на імпорт і акцизів, які номіновані в валюті. Також експерти сподіваються, що нова влада зможе набагато зменшити потік контрабанди за рахунок розпочатого реформування митниці.

Нагадаємо, в день виборів на телеканалі "Україна" вийдуть спецвипуски "Сьогодні".

00:00:00 / 00:00:00
Україна економіка голосування
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Комментарии