Економіка і голосування: чим Україна заплатить за дострокові вибори до Ради відразу після президентських

Інвестори завмирають, а хабарники вважають за краще перечекати

Фото: REUTERS/Kacper Pempel
Фото: REUTERS/Kacper Pempel

Вибори, особливо йдуть одні за іншими і дострокові, істотно гальмують розвиток економіки України, впевнені економісти. Нинішнього року через це країна недоотримає до 0,5% ВВП, зросте інфляція, не буде виконаний держбюджет. 

Казна неповна

Мінфін офіційно визнав, що бюджет країни не виконується. За півроку, за даними Держказначейства, при плані 533,38 млрд грн до бюджету надійшло 449 млрд грн (16% недобору). Щодо загального фонду, де статті витрат є захищеними, тобто не можуть бути недофінансовані (це, наприклад, зарплати бюджетників, дотації Пенсфонду), недоотримано майже 67 млрд грн (-14%), щодо спецфонду, де статті не захищені, – недоїмка становила понад 17,5 млрд грн (-30%).

У Мінфіні пояснюють недобір насамперед зміцненням курсу гривні – середній курс за рік закладено 28,2 грн/дол, але за фактом за півроку маємо 26,9 грн/дол. Також вплинуло зниження виробництва тютюну (підакцизний товар), зниження обсягів імпорту, звільнення від ПДВ імпорту сонячних батарей. Більшість з цих причин тимчасові, впевнені в міністерстві.

"Імпорт за рахунок газу підвищиться до осені, що збільшить надходження від ПДВ, виробництво тютюнових виробів зростає, чекаємо збільшення надходження податків за рахунок зростання середньої зарплати. Після збільшення запозичень завдяки випуску єврооблігацій виконання плану вирівнялося", – повідомляє прес-служба Мінфіну.

Менш оптимістичні аналітики Нацбанку, який для закриття "дірки" перерахував до скарбниці 17,3 млрд грн понад план (всього 64,9 млрд грн): там всерйоз говорять про ризики невиконання держбюджету і навіть про його секвестр (урізання витрат) у другому півріччі.

Думка експертів

Економісти стверджують, що секвестр навряд чи буде, оскільки востаннє доходи і витрати скарбниці офіційно урізали близько 15 років тому. Крім того, на їхню думку, міжвладдя трохи зменшує рівень корупції: хабарі вимагають і несуть менше через те, що розуміють – зміна посад і позицій неминуча. Варто трохи почекати, і можливо "домовитися" з новим начальником вже за інші суми. 

"За фактом, як і минулими роками, буде неафішоване недофінансування інвестпрограм: це будівництво і ремонт доріг, ремонт та закупівля обладнання для шкіл, лікарень, виділять менше коштів для будівництва квартир військовим, пільговикам, молодим родинам, – аналізує виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин. – Вплив виборів на недобір бюджету можна пояснити: призупинено співробітництво з МВФ, це індикатор для інвесторів, які вичікують, хто переможе. Також багато хто починає проїдати накопичення".

При цьому, за його словами, Мінфін "виконує" бюджет за рахунок випуску ОВДП під 17,5% річних при зростанні економіки в 7 разів менше, збільшуючи держборг.

Президент Украналітцентру Олександр Охріменко зазначив, що в "виборні" роки бюджет країни завжди верстається як популістський:

"Влада свідомо знає, що бюджет не буде виконаний, але голосують за високі соцстандарти для перемоги на виборах. У цьому, можливо, єдиний плюс передвиборчого бюджету, що люди отримають трохи більше грошей. І ще через вибори трохи менше корупції, оскільки чиновникам, які "йдуть", майже не дають хабарів".

Але секвестр, на його думку, після виборів можливий: новий прем'єр спише всі недоліки на попередній Кабмін. Найбільше постраждає субсидування оплати "комуналки".

Прогноз: обвалу через вибори не буде

На думку експертів, після виборів економіка за інерцією продовжить працювати далі.

"Обвалу ні курсу, ні цін не буде, очікується плавне інфляція до 12% річних, найбільше подорожчають продукти і паливо, – каже Охріменко. – З осені впаде курс гривні нижче 28 грн/дол, що арифметично збільшить доходи держбюджету від імпорту і дозволить Мінфіну менше брати в борг на внутрішньому ринку в другій половині року. Але є надія, що хоча б тарифи на компослуги до кінця року не зростуть".

Пендзин також очікує поліпшення в другому півріччі:

"Політична ситуація стабілізується, буде сформований парламент, уряд, відновиться співпраця з МВФ. Також збільшиться імпорт, насамперед промисловий, коли підприємства більше купують сировини, матеріалів, обладнання для розширення власного виробництва".

Тобто в підсумку вдасться збільшити доходи скарбниці за рахунок зростання надходжень ПДВ на імпорт і акцизів, які номіновані в валюті. Також експерти сподіваються, що нова влада зможе набагато зменшити потік контрабанди за рахунок розпочатого реформування митниці.

Нагадаємо, в день виборів на телеканалі "Україна" вийдуть спецвипуски "Сьогодні".

00:00:00 / 00:00:00
Україна економіка голосування
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции

Комментарии

Новости компаний
Преимущества сотрудничества с кадровыми агентством для владельцев бизнеса очевидны, ведь в любом бизнесе важнейшая составляющая - люди, которые его развивают. Правильно подобранный персонал всегда положительно влияет на развитие бизнеса, ведь это высококвалифицированные специалисты, которые умеют быть настоящими командными игроками. Любой владелец бизнеса, формируя свою команду, понимает каким сложным является процесс поиска и подбора персонала, но решение...
Новости компаний
В какую комбинацию может вылиться смесь детского увлечения хендмейдом и диплом математика, откуда ждать вдохновения, как колдовать в домашних условиях рассказывает графический дизайнер Наталья Белоусова. Когда ты поняла, что тебе нравится быть дизайнером и почему тебе это нравится? Такого дня, чтобы я проснулась и поняла, что пора в дизайн, не было. Скорее, я бессознательно и не спеша к этому шла с детства. Где-то с первого по четвертый класс я буквально п...
Новости компаний
Собираясь в отпуск, лучше спланировать все до мелочей, чтобы отдых прошел хорошо. Поэтому мы подготовили для вас гид по Бердянску! Тёплое море и песчаные пляжи – это далеко не всё, чем может порадовать отдыхающих курортный Бердянск. В этой статье мы расскажем, что обязательно нужно посетить в нашем городе, чтобы провести время с пользой и оставить об отдыхе в Бердянске наилучшие воспоминания. Как добраться? Где покушать? Развлечения Медицина Салоны красоты...
Новости компаний
Дети взрослеют удивительно быстро. И все раньше и раньше начинают стремиться к самостоятельности. Самостоятельно ходить в секцию, возвращаться со школы или играть на улице без присмотра. Даже самый самоотверженный родитель не в состоянии быть с ребёнком каждую минуту. Но для каждого родителя всегда важно знать, что ребенок в безопасности. Смарт-часы для детей решают эту проблему. Они позволяют не только знать, где ребёнок, но и как и с кем он общается. Это...
Новости компаний
Карантин истощил наши кошельки, и многие люди сейчас ищут быстрых заработков за рубежом. Возможен ли выезд по безвизу на работу и в какие страны? Какую лучше выбрать вакансию, на что обращать внимание? Ответы на эти вопросы мы решили получить у специалистов одного из передовых кадровых агентств Украины Лидер ЛТД. Рекрутеры компании предлагают широкий выбор вакансий по безвизу для мужчин женщин или семейных пар. Преимущества сотрудничества с кадровыми агент...
Новости компаний
На улицах наших городов все чаще можно встретить людей, перемещающихся на электросамокатах. Не вольно возникает вопрос, почему этот вид транспорта приобретает все большую популярность. В чем секрет? Жизнь в больших городах не мыслима без передвижения, каждый сам выбирает каким образом ему доехать из точки А в точку Б. Если учесть, что в центрах крупных городов средняя скорость передвижения зачастую не превышает 15 км/час., то электросамокаты позволят перем...
Новости компаний
Как известно, основной залог успешного функционирования бизнеса - это постоянное движение. Мир не стоит на месте, все меняется с каждым днем. Чтобы «выжить», бизнес тоже должен двигаться, видоизменяться, приспосабливаться к новым условиям, потребностям рынка и его вызовам. Одним из эффективных способов оптимизации бизнес-процессов является аутсорсинг персонала, или кадровый аутсорсинг. Понятие «аутсорсинг», и собственно сам тренд, пришел к нам с Запада, бу...
Новости компаний
Как известно, красота - в мелочах. Благодаря разнообразным элементам ваше жилище приобретает незаурядную изысканность. Ведь именно мебельная фурнитура является важной составляющей в интерьере каждого дома, она не только создает атмосферу комфорта, но также играет важную функциональную роль в быту. Поэтому стоит отнестись серьезно к выбору фурнитуры, чтобы потом не пожалеть о покупке. В этом вам поможет Интернет-магазин kozak-zamki.com.ua. Компания "KOZAK"...
Новости компаний
Многие люди не могут обойтись в повседневной жизни без надежного и стильного рюкзака. Кому-то он необходим для учебы, кому-то – для работы. В нем размещают важные вещи, дорогую электронику, всевозможные аксессуары. Удобный рюкзак нужен и многим спортсменам. Например, велосипедистам. Современный антикражный рюкзак Bobby XD Design с сайта http://novinki.top/bobby – это стильный минималистический дизайн с несколькими цветовыми решениями. Есть модели для всех:...