Як правильно проголосувати. Пам'ятка виборцю

Все, що потрібно знати про день голосування

Життя на паузі. Через виборчі цикли в бюджеті - недобір, а експерти обіцяють зростання цін
Життя на паузі. Через виборчі цикли в бюджеті - недобір, а експерти обіцяють зростання цін

Життя на паузі. Через виборчі цикли в бюджеті - недобір, а експерти обіцяють зростання цін. Фото: Григорій Салай, "Сегодня"

21 липня в Україні відбудуться позачергові вибори до Верховної Ради. Сайт "Сьогодні" вирішив нагадати своїм читачам, як проголосувати правильно: щоб не порушити закон і не втратити свій голос.

Хто має право голосувати на виборах-2019?

Право голосу на виборах має будь-який дієздатний громадянин України, який досяг 18-річного віку. Щоб реалізувати це право, він повинен бути внесений до Реєстру виборців України і приписаний до певної виборчої дільниці.

Кожен громадянин може перевірити на сайті Державного реєстру виборців, чи включений він до реєстру, чи коректно записані в реєстрі його особисті дані (при розбіжності паспортних даних та даних реєстру вам можуть відмовити в праві проголосувати), до якої виборчої дільниці громадянин приписаний. Ці ж дані можна перевірити на відповідній виборчій дільниці. У разі виявлення неточності в даних або відсутності в списку виборців громадяни повинні завчасно (максимум за п'ять днів до виборів) подати заяву з копіями документів до служби Держреєстру або до дільничної комісію з проханням внести коректні дані.

Коли і де голосувати на виборах-2019?

Громадяни мають право голосувати на дільницях, до яких вони приписані. У разі, якщо людина через поважні причини не має можливості проголосувати на цій дільниці, вона, також завчасно, повинна подбати про "тимчасову зміну місця голосування без зміни виборчої адреси". Прийом заяв за цією процедурою закінчився 15 липня. Таким чином, громадяни, які не зможуть проголосувати за місцем своєї виборчої адреси і не пройшли процедуру тимчасової зміни місця голосування, взяти участь у виборах не зможуть.

Зазначимо, що тимчасова зміна місця голосування зі зміною виборчого округу дозволяє голосувати лише в багатомандатному виборчому окрузі (за партійними списками). Проголосувати за кандидата в мажоритарному окрузі такі громадяни не зможуть. Але от якщо ви міняєте виборчу дільницю в межах одного округу – ви маєте повне право голосувати також і щодо "мажоритарки".

Ще з нюансів. Громадянам, які опинилися в ці дні в лікарнях або, навпаки, виписаним з них після тривалого лікування, настійно рекомендуємо перевірити, до якої саме виборчої дільниці ви приписані. Може статися так, що комісії не встигли своєчасно зреагувати на зміну вашого місця перебування. І, прийшовши 21 липня на свою дільницю за місцем проживання або на спецділянку в медустанові, ви не знайдете себе в списках. Виправити ситуацію можна за три дні до виборів – не пізніш.

Крім того, не пізніше 20:00 п'ятниці можуть подати заявку про голосування на дому виборці, які не в змозі самостійно пересуватися. Йдеться про тих виборців, які до цього не фігурували у відповідних списках дільничних комісій. Людям, які за медпоказаннями голосували на дому і раніше, нічого робити не потрібно: виборчкоми обізнані про вас, і в день голосування до вас прийдуть представники комісії з опечатаними урнами і бюлетенями.

Виборчі дільниці на виборах-2019  відкриваються 21 липня о 8:00 ранку і закриваються о 20:00.

Як голосувати на виборах-2019

Щоб отримати бюлетень, ви повинні з'явитися на виборчу дільницю з документами: паспортом, військовим квитком (для військовослужбовців) або тимчасовим посвідченням громадянина України (для тих, хто нещодавно отримав українське громадянство і відповідне посвідчення).

Представник комісії зобов'язаний дати вам два бюлетені: один для голосування за партійними списками, другий – на мажоритарному окрузі. (Це не стосується громадян, які змінили адресу голосування зі зміною округу – вони, як уже зазначалося, отримають тільки "партійний" бюлетень).

Уважно перевірте цілісність бюлетенів і відсутність на них будь-яких позначок, помарок і іншого, що може дати комісії підставу вважати бюлетень недійсним. До речі, громадянин має право вимагати замінити йому бюлетень, навіть якщо він сам його випадково зіпсував – поставив неправильну або зайву позначку. Комісія зобов'язана замінити зіпсований бюлетень. Але ця процедура разова – другий зіпсований бюлетень вам "не пробачать".

Голосувати необхідно особисто, виключно в кабінці для голосування, без присутності в ній сторонніх осіб. Також закон зобов'язує особисто опускати бюлетень в урну. Втім, ці норми часто ігнорують (в розумних межах) навіть самі політики, дозволяючи бути присутнім при заповненні бюлетеня своїм дітям і доручаючи їм опустити документ в урну. Зазвичай на це порушення комісія і спостерігачі закривають очі.

А ось чого категорично не можна робити на виборчій дільниці, так це входити в кабінку з групою товаришів, фотографувати власний заповнений бюлетень або бюлетені інших громадян. Фотографувати на ділянці без спеціального дозволу комісії взагалі не можна. Також категорично не можна агітувати.

На що звернути увагу на виборах-2019

Участь в будь-яких схемах фальсифікації виборів – кримінальний злочин. Якщо вас обіцянками, погрозами, проханнями намагаються привернути до незаконних дій, відмовтеся і негайно повідомте про факт до правоохоронних органів.

"Продаж" вашого голосу – незаконний і кримінально карається. Пам'ятайте: проконтролювати, як саме ви проголосували, можете тільки ви: жодних "камер", "чіпів", "дистанційного сканування" і інших технічних елементів на ділянці немає. Можете переконатися в цьому самі, оглянувши кабінки. Міфи про тотальний контроль процесу – всього лише елемент залякування з боку зловмисників.

Щодо порушень, помічених на ділянці, ви можете звернутися як до правоохоронних органів, так і до спостерігачів, а також членів виборчих комісій.

На виході з виборчих дільниць до вас можуть підійти якісь люди з розпитуваннями, за кого ви проголосували. Не поспішайте їх бити. Швидше за все, це представники соціологічних центрів, які проводять екзит-пол. Саме завдяки їх самовідданій і часом небезпечній роботі всі ми вже о 20:00 в день голосування – відразу після закриття дільниць – отримуємо точну і достовірну інформацію про результати голосування. (До речі, ця інформація буде відразу ж після оприлюднення опублікована на сайті "Сьогодні". Уважно стежте за нашими публікаціями 21 липня). Втім, якщо люди, які представляються працівниками соццентру, викликають підозру (або викликають підозру пред'явлені ними документи) – зверніться до спостерігачів і правоохоронцям на виборчій дільниці.

А головне, не турбуйтеся, якщо ваша партія не набере стільки голосів, на скільки ви розраховували, або ваш кандидат в мажоритарному окрузі не стане парламентарем. Будь-який обраний депутат-мажоритарник повинен представляти інтереси всіх жителів округу, в тому числі ваші. Кожна партія зобов'язана керуватися в своїх діях інтересами всього народу і держави Україна. В іншому випадку вони повинні нести політичну (і не тільки) відповідальність.

00:00:00 / 00:00:00
Вибори пам'ятка Україна
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Комментарии