Прогноз Мінекономіки: що буде, якщо зарплати українців помітно підростуть

В уряді назвали розмір середніх зарплат на найближчі 4 роки

До кінця 2019 року середньомісячна номінальна зарплата в Україні становитиме 10 329 грн. А до 2022 року вона може зрости до 15 224 грн, а може – навіть до 16 682 грн. Такі цифри наведені в новому "Прогнозі економічного і соціального розвитку України на 2020-2022 роки", опублікованому Міністерством економічного розвитку. Параметри, що містяться в прогнозі, будуть закладені до проекту держбюджету на 2020 рік і до трирічної Бюджетної декларації.

Новий Прогноз істотно відрізняється від попереднього, який Мінекономіки розробляв минулого року і який ліг в основу державного бюджету-2019. У ньому представлено два сценарії розвитку подій, які відрізняються рівнем мінімальної заробітної плати і прожиткового мінімуму. Перший варіант, який раніше пропонувався як єдиний, передбачає помірне зростання зарплат і нинішній спосіб розрахунку прожиткового мінімуму, який виходить більш ніж вдвічі нижчим за фактичний. При такому варіанті економічне зростання повинне відбуватися за рахунок "зміщення акцентів на користь інвестиційної компоненти на тлі продовження процесів підвищення споживчої активності населення", як йдеться в документі. Другий сценарій, який розроблений після консультацій з профспілками, передбачає швидше зростання зарплат і розрахунок фактичного прожиткового мінімуму. Він передбачає, що економіка розвиватиметься переважно за рахунок зростання споживання.

Крім цих двох варіантів, в новому прогнозі також скориговані низка показників. Зокрема, прийнятий до уваги новий прогноз Міжнародного валютного фонду про уповільнення розвитку світової економіки, прогноз Світового банку про ціни на основні товари українського експорту і несподівано сильне зміцнення гривні. В результаті цього змінилися і прогнозовані соціальні показники.

З інвестиціями наразі сутужно

Порівняння чисел прогнозів, здавалося б, доводять, що перший сценарій – коли доходи українців зростатимуть не занадто швидко – для української економіки потребує менше часу. Так, згідно з першим варіантом прогнозу, зростання ВВП 2020 року становитиме 3,3%, 2021-го – 3,8%, 2022-го – 4,1%. Згідно з другим варіантом, 2020 і 2021 років ВВП зросте на 3,6%, а ось 2022-го сповільниться до 3,3%, оскільки за відсутності інвестицій процеси модернізації виробництва відбуватимуться повільніше, ніж за першим сценарієм.

Але, судячи з усього, розробники прогнозу не дуже сподіваються на масовий прихід інвесторів і найближчими роками. Так, якщо в торішньому прогнозі очікувалося, що приріст прямих іноземних інвестицій в економіку України 2019 року становитиме 4 – 4,5 млрд доларів, то тепер очікується, що цифра буде набагато менше – приблизно 3 млрд дол.

Нагадаємо, що, незважаючи на постійні заяви про те, що Україні потрібні прямі іноземні інвестиції, останні кілька років проривних успіхів в цьому напрямку не відбувалося, економіка розвивалася переважно за рахунок внутрішнього споживання. Чому сприяло зростання зарплат і пенсій. Так, 2017 року мінімальна зарплата була підвищена відразу вдвічі, а всього за останні 3 роки реальна зарплата зросла на 46% і перевищила рівень 2013 року на 95%, зазначається в новому прогнозі.

Нові прогнози на 2019 рік

Мінімальна заробітна плата за цей рік зросте на 12,1%. Це в межах попереднього прогнозу, який допускав варіанти зростання мінімалки від 11 до 14%. Але ось в цілому заробітна плата за підсумками 2019 року зросте більше, ніж прогнозувалося раніше. Так, середньомісячна номінальна до кінця року становитиме 10 329 грн (раніше очікувалося, що 10 129 грн). А номінальна, скоригована на відсоток інфляції, виросте за цей рік на 107,4% (очікувалося, що на 106,9%). Але продуктивність праці залишиться на тому ж низькому рівні, як прогнозувалося і раніше: 102,4% до рівня минулого року.

За підсумками року інфляція може виявитися навіть трохи нижче: 8,5% замість 8,7%, як прогнозувалося раніше. Скоригований також в сторону зменшення прогноз обмінного курсу. Якщо раніше передбачалося, що курс гривні до долара США на кінець 2019 року становитиме 29,4 грн, то за новим прогнозом – долар коштуватиме до кінця року 28 грн. Середньорічний курс також знижений з 28,2 до 27,4 грн/долар.

А ось тарифи на комунальні послуги, як очікуються, за 2019 рік виростуть більше, ніж очікувалося. Так, якщо раніше прогнозувалося зростання тарифів на газ на 5%, то тепер – на 10%. Ціни на електроенергію для побутових споживачів, навпаки, не зростуть, хоча раніше очікувалося, що приріст тарифів становитиме 25%.

Порівняти новий і старий прогнози цін на комунальні послуги допоможе таблиця:

Чим нас порадують наступні роки

Говорячи про "помірне" і "сильне" зростання зарплат, автори Прогнозу насправді закладають не надто велику різницю до соціальних показників. Так, передбачається, що 2020 року середньомісячна зарплата в першому варіанті становитиме 12 043 грн, у другому – 12 540 грн. Нагадаємо, за підсумками 2019 року очікується, що середньомісячна номінальна зарплата доросте до 10 329 грн. Тобто, з урахуванням інфляції, в першому випадку зросте на 8,7%, у другому – на 13%.

2021 року середньомісячна зарплата повинна становити 13 540 і 14 536 грн (за двома сценаріями), 2022-го – 15 224 і 16 682 грн відповідно.

Різниця в зростання рівня споживання домогосподарств між першим і другим варіантами також не набагато відрізняється. Так, очікується, що при помірному збільшенні мінімальних зарплат і доходів населення рівень споживання домогосподарств зростатиме приблизно на 5,3% на рік (2020 року – на 5,6%). При інтенсивному зростанні зарплат зростання споживання становитиме 6,1% (2020 року – 6,6%).

Інфляція при другому ("грошовішому") варіанті, звісно, буде вище, ніж при першому. Оскільки інтенсивніше підвищення соціальних стандартів призведе до збільшення динаміки цін як через надмірні витрат роботодавців, так і через більшу пропозицію грошей на споживчому ринку. Наскільки можуть зрости ціни при обох варіантах – представлено в таблиці:

При цьому продуктивність праці при "грошовішому" варіанті зросте трохи більше – на 3,4% 2020 року, тоді як при першому варіанті – на 2,6%. Що навряд чи може здивувати, адже висока зарплата – хороший стимул працювати на совість.

Нагадаємо, раніше новини "Сьогодні" розповідали, що доходи українців зросли на 20%.

0:00 / 0:26
Зарплати Україна економіка
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции

Комментарии

Новости компаний
Уже совсем скоро, 4 октября, все педагоги страны будут праздновать свой профессиональный день – День Учителя. Важно выбрать полезный подарок, который будет приносить пользу и делать жизнь хотя бы немного комфортнее и ярче. Одни из лучших и оригинальных вариантов на сегодняшний день – умный зонт и деревянные часы. Они полезны, удобны и функциональны. Этими подарками учитель будет пользоваться достаточно часто, вспоминая заботливого ученика и будучи ему весь...
Новости компаний
23 и 24 сентября состоится бесплатная серия онлайн мастер-классов “БРЕЙНХАКИНГ”. Получите доступ на сайте: https://xmozg.com/bonus_mk Вам знакома ситуация: ✓  Откладываете важные дела на потом? ✓  Начинаете и через время забрасываете (иностранный язык, занятия спортом, новые проекты)? ✓  Не хватает энергии, появляется лень и усталость? ✓  Делаете много рабочих задач в последний момент? ✓  Чувствуете, что не используете свой потенциал в полной мере? В резул...
Новости компаний
Скоро во всех школах и садиках будем отмечать День воспитателя и День учителя. В родительских чатах появится этот важный вопрос: “Что дарить. Как поздравлять?”)) Пусть это будут не просто цветы и конфеты, а трогательное послание от учеников или слова благодарности от родителей. Смотрите нашу подборку из 5 лучших идей, чтобы удивить, порадовать и растрогать любимых педагогов до слез. 1. Фотокнига лучших моментов в садике/школе Договоритесь и создайте общую...
Новости компаний
Главный тренд осени 2020 - электросамокат KUGOO M2 PRO! Kugoo M2 Pro Jilong – это новая улучшенная модель электросамоката от компании Jilong в 2020 году. Самокат Kugoo M2 Pro Jilong отличается от своих предшественников усовершенствованным дизайном, надежностью конструкции, компактностью и функциональностью. С таким самокатом  вы будете чувствовать себя уверенно как в городе так и на бездорожье. Скорость, вес и максимальный пробег самоката позволяют соверша...
Новости компаний
Отныне за строительством новой объездной дороги в Трускавец можно наблюдать в онлайн-режиме. Благодаря новой камере видеонаблюдения, которую компания Qtek установила в Модричах. 26 августа стартовало масштабное строительство новой дороги в Трускавец, которая соединит город-курорт с Дрогобычем и Львовом и заменит существующую сегодня, но официально перекрытую участок дороги.  На сегодняшний день завершаются земляные и подготовительные работы на объекте ежед...
Новости компаний
На улицах наших городов все чаще можно встретить людей, перемещающихся на электросамокатах. Не вольно возникает вопрос, почему этот вид транспорта приобретает все большую популярность. В чем секрет? Жизнь в больших городах не мыслима без передвижения, каждый сам выбирает каким образом ему доехать из точки А в точку Б. Если учесть, что в центрах крупных городов средняя скорость передвижения зачастую не превышает 15 км/час., то электросамокаты позволят перем...
Новости компаний
4 сентября вся страна узнала имена еще 5 счастливчиков, которые получили грант на развитие своего бизнеса от компании «Эпицентр К» в рамках проекта «Миллионы добрых дел» (как проходил третий финал смотрите на канале «Епіцентр» в YouTube). «Каждый из участников третьего финала вкладывает сердце и душу в бизнес. Чувствуется их вовлеченность, каждый предприниматель действительно живет своим делом, поэтому выбрать из 10 полуфиналистов только 5 победителей было...
Новости компаний
Подбор персонала для любого владельца бизнеса, это одна из самых болезненных тем современности. Ведь совсем не важно, вы только зарегистрировали свой бизнес или уже много лет на рынке. Постоянный поток кадров - это естественный процесс, поэтому не стоит расстраиваться. По советам как эффективно и быстро найти необходимого кандидата на должность, мы обратились к рекрутерам кадрового агентства "ЛИДЕР-ЛТД". Справка: Компания ЛИДЕР ЛТД, на рынке рекрутинговых...
Реклама
Осуществляя любые строительные или ремонтные работы, не обойтись без качественной строительной продукции - бетона и железобетонных изделий. Сферы применения бетона в современном строительстве постоянно расширяются, что повышает спрос на этот продукт. Особенно, если он качественный и сертифицированный. В славном промышленном городе Борислав расположено производство бетонной продукции торговой марки «Куб Бетон», которая успела уверенно заявить о себе на стро...