Прогноз Мінекономіки: що буде, якщо зарплати українців помітно підростуть

В уряді назвали розмір середніх зарплат на найближчі 4 роки

До кінця 2019 року середньомісячна номінальна зарплата в Україні становитиме 10 329 грн. А до 2022 року вона може зрости до 15 224 грн, а може – навіть до 16 682 грн. Такі цифри наведені в новому "Прогнозі економічного і соціального розвитку України на 2020-2022 роки", опублікованому Міністерством економічного розвитку. Параметри, що містяться в прогнозі, будуть закладені до проекту держбюджету на 2020 рік і до трирічної Бюджетної декларації.

Новий Прогноз істотно відрізняється від попереднього, який Мінекономіки розробляв минулого року і який ліг в основу державного бюджету-2019. У ньому представлено два сценарії розвитку подій, які відрізняються рівнем мінімальної заробітної плати і прожиткового мінімуму. Перший варіант, який раніше пропонувався як єдиний, передбачає помірне зростання зарплат і нинішній спосіб розрахунку прожиткового мінімуму, який виходить більш ніж вдвічі нижчим за фактичний. При такому варіанті економічне зростання повинне відбуватися за рахунок "зміщення акцентів на користь інвестиційної компоненти на тлі продовження процесів підвищення споживчої активності населення", як йдеться в документі. Другий сценарій, який розроблений після консультацій з профспілками, передбачає швидше зростання зарплат і розрахунок фактичного прожиткового мінімуму. Він передбачає, що економіка розвиватиметься переважно за рахунок зростання споживання.

Крім цих двох варіантів, в новому прогнозі також скориговані низка показників. Зокрема, прийнятий до уваги новий прогноз Міжнародного валютного фонду про уповільнення розвитку світової економіки, прогноз Світового банку про ціни на основні товари українського експорту і несподівано сильне зміцнення гривні. В результаті цього змінилися і прогнозовані соціальні показники.

З інвестиціями наразі сутужно

Порівняння чисел прогнозів, здавалося б, доводять, що перший сценарій – коли доходи українців зростатимуть не занадто швидко – для української економіки потребує менше часу. Так, згідно з першим варіантом прогнозу, зростання ВВП 2020 року становитиме 3,3%, 2021-го – 3,8%, 2022-го – 4,1%. Згідно з другим варіантом, 2020 і 2021 років ВВП зросте на 3,6%, а ось 2022-го сповільниться до 3,3%, оскільки за відсутності інвестицій процеси модернізації виробництва відбуватимуться повільніше, ніж за першим сценарієм.

Але, судячи з усього, розробники прогнозу не дуже сподіваються на масовий прихід інвесторів і найближчими роками. Так, якщо в торішньому прогнозі очікувалося, що приріст прямих іноземних інвестицій в економіку України 2019 року становитиме 4 – 4,5 млрд доларів, то тепер очікується, що цифра буде набагато менше – приблизно 3 млрд дол.

Нагадаємо, що, незважаючи на постійні заяви про те, що Україні потрібні прямі іноземні інвестиції, останні кілька років проривних успіхів в цьому напрямку не відбувалося, економіка розвивалася переважно за рахунок внутрішнього споживання. Чому сприяло зростання зарплат і пенсій. Так, 2017 року мінімальна зарплата була підвищена відразу вдвічі, а всього за останні 3 роки реальна зарплата зросла на 46% і перевищила рівень 2013 року на 95%, зазначається в новому прогнозі.

Нові прогнози на 2019 рік

Мінімальна заробітна плата за цей рік зросте на 12,1%. Це в межах попереднього прогнозу, який допускав варіанти зростання мінімалки від 11 до 14%. Але ось в цілому заробітна плата за підсумками 2019 року зросте більше, ніж прогнозувалося раніше. Так, середньомісячна номінальна до кінця року становитиме 10 329 грн (раніше очікувалося, що 10 129 грн). А номінальна, скоригована на відсоток інфляції, виросте за цей рік на 107,4% (очікувалося, що на 106,9%). Але продуктивність праці залишиться на тому ж низькому рівні, як прогнозувалося і раніше: 102,4% до рівня минулого року.

За підсумками року інфляція може виявитися навіть трохи нижче: 8,5% замість 8,7%, як прогнозувалося раніше. Скоригований також в сторону зменшення прогноз обмінного курсу. Якщо раніше передбачалося, що курс гривні до долара США на кінець 2019 року становитиме 29,4 грн, то за новим прогнозом – долар коштуватиме до кінця року 28 грн. Середньорічний курс також знижений з 28,2 до 27,4 грн/долар.

А ось тарифи на комунальні послуги, як очікуються, за 2019 рік виростуть більше, ніж очікувалося. Так, якщо раніше прогнозувалося зростання тарифів на газ на 5%, то тепер – на 10%. Ціни на електроенергію для побутових споживачів, навпаки, не зростуть, хоча раніше очікувалося, що приріст тарифів становитиме 25%.

Порівняти новий і старий прогнози цін на комунальні послуги допоможе таблиця:

Чим нас порадують наступні роки

Говорячи про "помірне" і "сильне" зростання зарплат, автори Прогнозу насправді закладають не надто велику різницю до соціальних показників. Так, передбачається, що 2020 року середньомісячна зарплата в першому варіанті становитиме 12 043 грн, у другому – 12 540 грн. Нагадаємо, за підсумками 2019 року очікується, що середньомісячна номінальна зарплата доросте до 10 329 грн. Тобто, з урахуванням інфляції, в першому випадку зросте на 8,7%, у другому – на 13%.

2021 року середньомісячна зарплата повинна становити 13 540 і 14 536 грн (за двома сценаріями), 2022-го – 15 224 і 16 682 грн відповідно.

Різниця в зростання рівня споживання домогосподарств між першим і другим варіантами також не набагато відрізняється. Так, очікується, що при помірному збільшенні мінімальних зарплат і доходів населення рівень споживання домогосподарств зростатиме приблизно на 5,3% на рік (2020 року – на 5,6%). При інтенсивному зростанні зарплат зростання споживання становитиме 6,1% (2020 року – 6,6%).

Інфляція при другому ("грошовішому") варіанті, звісно, буде вище, ніж при першому. Оскільки інтенсивніше підвищення соціальних стандартів призведе до збільшення динаміки цін як через надмірні витрат роботодавців, так і через більшу пропозицію грошей на споживчому ринку. Наскільки можуть зрости ціни при обох варіантах – представлено в таблиці:

При цьому продуктивність праці при "грошовішому" варіанті зросте трохи більше – на 3,4% 2020 року, тоді як при першому варіанті – на 2,6%. Що навряд чи може здивувати, адже висока зарплата – хороший стимул працювати на совість.

Нагадаємо, раніше новини "Сьогодні" розповідали, що доходи українців зросли на 20%.

0:00 / 0:26
Зарплати Україна економіка
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Пока никто не рекомендует
Авторизируйтесь ,
чтобы оценить и порекомендовать

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Происшествия
Эвакуированных из Уханя из-за вспышки коронавируса украинцев и иностранцев с трудом доставили в медицинский центр Новых Санжар. Однако разозленные местные жители продолжают проявлять к уставшим перепуганным людям нездоровый интерес. Telegram-канал "Политика Страны" подвел предварительные итоги по поводу того, что сегодня случилось в Полтавской области. Итак. Что произошло в Новых Санжарах. 1. Автобусы въехали под охраной Нацгвардии, но их забросали бутылка...
Происшествия
В сети интернет появились снимки из салона автобуса, в котором эвакуированные из Китая люди приехали на карантин в Новые Санжары. На фотографиях видно, что разбиты боковые и передние стекла. Снимки опубликовал в своем Facebook журналист канала "Украина" Александр Махов. Представитель телеканала сообщил, что пассажиры и члены экипажа спасательной миссии прибыли в Новые Санжары. Однако их путешествие было опасным, так как протестующие жители поселка разбили...
Происшествия
19 февраля в 19:05 диспетчер Службы спасения «101» получил сообщение о том, что в доме на ул. К. Маркса в г. Селидово Донецкой области произошел пожар. Бойцы 13-го Государственного пожарно-спасательного отряда немедленно выехали по указанному адресу. Об этом сообщает ГУ ГСЧС Украины в Донецкой области. На месте происшествия спасатели выяснили, что пожар произошел в квартире на первом этаже 5-ти этажного жилого дома. Во время проведения разведки на лестничн...
Общество
Сегодня, 20 февраля, в большом зале Дома детского творчества состоялось мероприятие-реквием «Небесна Сотня у вирій відлітає», посвященное годовщине событий на Майдане в феврале 2014 года. Об этом сообщает Новогродовский городской совет. Во время мероприятия присутствующие посмотрели документальный фильм о событиях, происходивших в феврале 2014 года на Майдане. Присутствующие минутой молчания почтили память Героев Небесной Сотни и всех, кто положил свои жиз...
Власть
Президент и первая леди установили лампадки у креста на месте гибели активистов. Президент Украины Владимир Зеленский вместе с женой Еленой приняли участие в церемонии памяти Героев Небесной Сотни. Об этом сообщается на сайте Офиса президента. "Глава государства и первая леди установили лампадки у креста на месте гибели активистов. Прозвучали поминальные колокола", - говорится в сообщении. День розстрілу Небесної сотні. Що змінилося за 6 років Фото: presid...
Происшествия
Жители Новых Санжаров, куда привезли эвакуированных из Уханя украинцев, встретили прибывших граждан протестом. Люди закидали автобусы камнями и палками. В результате - в автобусах разбиты окна, а пассажиры - напуганы.  Перед тем, как автобусы заехали на мост, полицейские начали окружать протестующих и куда-то перемещать их силой. Как сообщает местное издание Кolo.news, под звуки сирен наиболее активных противников полицейские задержали.  Жители Новых Санжа...
Общество
Поки влада закликає народ добровільно декларувати доходи та сплачувати з них податки / Фото: прес-центр НБУ Днями в ЗМІ з'явилася інформація про те, що нібито відтепер українці зобов'язані декларувати всі свої доходиі сплачувати з них податки. У тому числі з коштів, перерахованих з однієї банківської картки на іншу. За порушення – штраф 25% від суми податку на перший раз і 50% – у разі "рецидиву". Плюс, звісно ж, треба сплатити податок. Але, як з'ясував са...
Общество
Законопроект, известный больше как "маржа Холодова", устанавливает фиксированную маржу наценки для продавцов сигарет. Президент Украины Владимир Зеленский ветировал закон №1049 "О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно внедрения единого счета для уплаты налогов и сборов, единого взноса на общеобязательное государственное социальное страхование". Об этом сообщает портал Верховной Рады. Как свидетельствует сайт парламента, в...
Общество
Стало известно, что всех граждан, которые были эвакуированы из Китайского города Ухань доставят на территорию медицинского центра Национальной гвардии Украины Новые Санжары, что в Полтавской области. Об этом заявили в пресс-службе Министерства внутренних дел. Эвакуированые будут находиться в санатории в течении 14 дней. «Все противоправные попытки препятствования размещению эвакуированных на этом объекте или нарушения режима их обсервации будут прекращены...