Радо, прощавай: яким було восьме скликання українського парламенту

Нардепи менше билися, багато "творили" і двічі змінили Конституцію

Радо, прощавай: яким було восьме скликання українського парламенту, фото-1

Фото: Василий Михальчук, "Сегодня"

Восьма Рада на фінішній прямій – депутатам залишилося всього два тижні роботи, а вже після 21 липня їх місця займуть нові народні обранці, які приступлять до виконання обов'язків восени. Чим запам'яталося це скликання, які його досягнення і провали, зібрали "Сьогодні".

Цифри скликання

На даний момент під куполом парламенту працюють 423 депутати. За п'ять років вибули 44 нардепи: більшість пішли з особистих причин або через перехід на іншу посаду, але ще двоє померли, а один втратив посаду через позбавлення громадянства. При цьому депутати позбавили недоторканності аж 11 своїх колег. Але найґрунтовніше вони підходили до "творіння" законопроектів. За п'ять років роботи вони зареєстрували 13 592 документи, з яких законами стали менше 5%. Для порівняння, активність депутатів минулого скликання була нижче майже вдвічі: всього 7400 проектів. Через ситуацію, що склалася, експерти вже назвали цей парламент "любителями законодавчого спаму".

Перемоги скликання

Експерти жартують, що основне досягнення скликання в тому, що воно взагалі змогло пропрацювати майже весь термін, незважаючи ні на що, однак загалом його роботу оцінюють позитивно."За п'ять років Рада зуміла прийняти цілу низку важливих рішень – набагато більше, ніж у минулого скликання. Велика їх частина була позитивною на відміну від рішень попередників, які в значній мірі спровокували кризу кінця 2013 року", – вважає політолог Володимир Фесенко.

За його словами, нинішнім нардепам вдалося підтримати безліч масштабних реформ: медичну, освітню, пенсійну. Перемогою експерт вважає і рішення щодо антикорупційної діяльності: введення е-декларацій, створення НАБУ і НАПК.

"Також депутатам цього скликання вдалося двічі внести зміни до Конституції: щодо судової реформи та щодо закріплення курсу України щодо вступу до НАТО і ЄС. При тому, що конституційні зміни Радою вносилися тільки раз 2004 року", – перераховує заслуги парламентаріїв Фесенко.

Порадували нардепи і зменшенням кількості рукоприкладств."Бійки залишилися, але їх набагато менше, ніж в попередніх скликаннях. Більш того, сьогодні більше немає протистоянь в стилі "стінка на стінку", – підкреслює експерт.

Втім, курйозами скликання все ж відзначився: депутати виносили через трибун один одного на руках, кидалися пляшками, запускали в залі дронів, приносили туди гранати (фрукти) і показували колегам середні пальці.

00:00:00 / 00:00:00

Провали скликання

Водночас ця Рада запам'ятається і надзвичайно поганою дисципліною.

"У восьмому скликання традиційна проблема прогулів загострилася – особливо по п'ятницях. Це вкрай негативний маркер ставлення депутатів до своєї роботи", – говорить Фесенко.

Він додає, що зловживали депутати "кнопкодавством" і порушенням регламенту, наприклад, неодноразово переголосовували рішення. У провалах скликання експерти називають також все ще необмежену депутатську недоторканність і фактичну відсутність коаліції. Також депутатам так і не вдалося конституційно закріпити зміни, які стосуються децентралізації та врегулювання конфлікту на Донбасі.

Останні кроки скликання

Останнім ривком восьмої Ради стане спроба прийняти новий Виборчий кодекс. Цього тижня нардепи пообіцяли активно розглядати до нього правки, а в четвер – проголосувати. Для позитивного результату спікер Андрій Парубій навіть оголосив "мобілізацію" – мовляв, він знає, що всі готуються до виборів, але 11 липня щоб всі були на місці. Крім цього, депутати збираються узаконити військове капеланство, знову дозволити українцям встановлювати сонячні батареї і розглянути законопроект про заручників – він передбачає для них грошову допомогу, безкоштовну реабілітацію та певні пільги. Завтра ж депутати можуть підняти і кадрове питання – розглянути кандидатуру Вадима Пристайка, якого президент Володимир Зеленський бачить міністром закордонних справ.

Нагадаємо, раніше новини "Сьогодні" розбиралися в тому, що обіцяють партії в своїх програмах до виборів 21 липня. Претенденти в нардепи обіцяють 5G-зв'язок, іпотеку і євроінтеграцію.

Також ми публікували рейтинги політичних партій, які братимуть участь в парламентських виборах 2019.

ф

Верховна Рада Україна депутати
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Комментарии