Скасування довічних термінів для жінок: чому це необхідно в Україні

Максимальні покарання пропонують переглянути або замінювати меншими строками

Скасування довічних термінів для жінок: чому це необхідно в Україні, фото-1

В Україні пропонують скасувати довічне ув'язнення для жінок. Днями у Верховній Раді зареєстрували відповідний законопроект, зараз документ розглядається в комітетах парламенту. Головний аргумент такого сміливого нововведення наводиться у пояснювальній записці законопроекту – скорочення витрат на утримання таких в'язнів і гуманізація кримінальної відповідальності. Крім того, автор документа заявляє, що зараз в Українідовічне покарання відбувають всього лише 23 жінки і їх кількість не зростає (всього довічників у країні – понад 1,5 тис.)

"При цьому країна витрачає значні кошти на утримання жінок, засуджених на довічне: для них побудована окрема ділянка (в колоніях. – Авт.), створюються специфічні умови праці, задіюються значні людські та фінансові ресурси (на одну засуджену на довічне витрачають близько 4,5 тис. грн на місяць, або 54 тис. грн на рік. – Авт.)", – повідомляється у пояснювальній записці.

При цьому вказується, що посилення покарання не впливає на рівень злочинності.

Автори кажуть, що скасування довічного дає жінкам поштовх до виправлення. Документ подали після візиту в Качанівську жіночу колонію (Харківська область), де відбувають і максимальні терміни. 

"Ми разом з правозахисниками поспілкувалися з цими жінками, уважно ознайомилися з їх справами, вивчили те, наскільки виправдане скасування довічного. Чому виправдане скасування? Тому як у цих жінок з'являється стимул виправитися, повернутися в суспільство іншими людьми. Це важливо", – розповів нам автор документа Юрій Мірошниченко.

До цього додав, що в країнах ближнього зарубіжжя жінок вже не саджають до в'язниці довічно. Кілька подібних законопроектів лежать у Раді вже кілька років, але поки жоден з них не був схвалений.

Думка експертів

Колишній начальник Качанівської колонії (Харківська область), Тамара Рукавішнікова, розповіла нам, що за багато років роботи в тюремній системі побачила не одну засуджену на довічне, але відповісти однозначно, скасовувати чи ні довічне, – складно.

"Так, у в'язниці немає жодної, як то кажуть, святої. У кожної з них моторошна доля. Але я вважаю, що 25 років в'язниці були б цілком достатнім терміном для виправлення більшості жінок-злочинниць. Але розповім і про такий випадок. Була ув'язнена, яка вбила трьох онуків і чоловіка. Мотив вбивства – її жертви, троє її онуків, нешанобливо, на її погляд, до неї ставилися. Після цього вона їх всіх вбила. Вважаю, що таких злочинниць потрібно перш за все лікувати, тому як у них явні відхилення психіки. Для всіх інших тривалі терміни були б достатнім покаранням", – розповіла нам Рукавішнікова. 

Її колеги, що стежать за порядком в жіночих колоніях, додали, що більшість вбивств, скоєних жінками, відбуваються на грунті емоцій, ревнощів.

"В Мелітопольській колонії була дівчина, яка через ревнощі забила хлопця лопатою. Вбивство було моторошним і резонансним. Пізніше, при бесідах з нами, ув'язнена розкаялася, прийшла, як то кажуть, до тями, пізніше навіть брала участь в тюремному конкурсі краси ", – розповіли нам тюремниці.  

Шанс і для чоловіків

Нововведення в законах можливі не тільки для жінок, але і для чоловіків, засуджених на довічне. Про це "Сьогодні" також повідомили в парламентському комітеті з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності.

"Якщо для жінок пропонують виключити довічне, то для чоловіків в парламент також внесений законопроект, де йдеться про можливість перегляду вироку через певний час. У документі сказано, що перегляд пропонується через 20 років, але ще можливі коригування", – розповідають у комітеті.

Зараз у світі, за оцінками міжнародних правозахисних організацій, відбувають довічне покарання близько 200 тисяч осіб. У більшості країн і жінки, і чоловіки, засуджені на довічне, мають права просити помилування, відсидівши 20-25 років.

Нагадаємо, раніше новини "Сьогодні" розбиралися в причинах бунту в одеській колонії. Арештанти забарикадувалися в одному з локальних секторів і влаштували пожежу. У місцевих ЗМІ з'явилася інформація про масову втечу, яка згодом не підтвердилася.

00:00:00 / 00:00:00
Довічно терміни Україна
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію