Нові паспорти для українців: коли почнемо отримувати безумовний дохід від держави

У президента обіцяли немовлятам відсоток від доходів країни. Експерти: ідея хороша, але складна для виконання

Нові паспорти для українців: коли почнемо отримувати безумовний дохід від держави, фото-1

Президент Володимир Зеленський вже трохи більше місяця на своїй посаді і активно намагається виконувати передвиборчі обіцянки.

Програма Зеленського свідчила: "паспорт" не що інше, як особистий рахунок, спонсорований країною. Якщо його реалізують, кожен маленький українець з самого народження зможе накопичувати на цьому рахунку частину коштів від "реалізації державою природних благ". Передбачається, що після досягнення повноліття громадянин отримає ці накопичення як власний стартовий капітал, який можна витратити, наприклад, на навчання або запуск бізнесу. Більшої конкретики в команді Зеленський не озвучували (наприклад, яким буде розмір виплат і як часто вони відбуватимуться), але джерела "Сьогодні" в ОП запевняють, що над деталізацією плану триває посилена робота.

Втім, найсміливіші приблизні розрахунки показують, що ініціатива життєздатна. Раніше експерти припускали, що на фонд можна було б щорічно виділяти близько 2% держбюджету: з огляду на, що минулого року доходи скарбниці становили 913,6 млрд грн, то на "економічні паспорти" пішло б трохи більше 18 млрд грн. При тому що минулого року народилося 335,8 тис. дітей, то цього року кожен з них міг би отримати близько 54,4 тис. грн. Однак якщо взяти до уваги, що траст хочуть поповнювати доходами від ренти за використання надр, а вони 2018-го становили 45,3 млрд грн, то виходить і того більше – по 135 тис. грн на кожного новонародженого. Якщо ж навести порядок з видобутком бурштину (обсяги чорного ринку оцінюються в 300 млн доларів), граніту і річкового піску, то ця сума лише зросте. Зараз всі ці відрахування йдуть на потреби Пенсійного фонду та інші соціальні виплати.

Експерти бачать і інші шляхи фінансування проекту.

"За рахунок реформи і оптимізації нинішньої системи соцзабезпечення, а вона багато в чому несправедлива і схильна до корупційних ризиків, можна заощадити певні кошти і призначити їх для наповнення фонду", – вважає керівник секретаріату Ради підприємців при Кабміні Андрій Забловський.

За його словами, загалом сама ідея хороша:

"Цифрові виклики і автоматизації неминуче приведуть до безробіття в світі. Україна вона теж рано чи пізно наздожене. Щоб в таких умовах забезпечити базові потреби людини, може знадобитися базовий дохід".

А ось голова Асоціації франчайзингу України Андрій Кривонос вважає проект важко виконуваним:

"Сьогодні доходи від українських надр розподілені між підприємствами різних форм власності. Щоб виділити частку від цих грошей на "паспорти", доведеться порушити ліцензійні угоди, правила концесій, інвестдоговорів. Тут доведеться мати справу з великим об'ємом бізнес-інтересів".

Кривонос вважає, що проекту не вистачає конкретики – незрозуміло, що робити з грошима до настання повноліття:

"Треба зрозуміти, куди ці гроші інвестувати, щоб вони давали прибуток і не знецінювалися. В українські активи – наразі ризиковано, за кордон – де гарантії, що гроші вийде повернути?".

У світі: від Аляски до Уганди

Ідея "економічного паспорта" не нова, правда, в світі концепцію називають "безумовним базовим доходом" (ББД). Ближче до "економпаспорту" справи йдуть на американській Алясці. Останні 37 років всім громадянам штату раз на рік виплачують близько 1000 доларів (26 тис. грн) з фонду, бюджет якого поповнюють чверть доходів від продажу нафти. Схожа система діє і в Норвегії – там теж створений фонд, до якого йде близько половини нафтових доходів держбюджету. Однак його кошти наразі не витрачають, а збирають на той час, коли запаси норвезької нафти вичерпаються. ББД також введений в Арабських Еміратах і Італії, а експериментальні програми велися в Канаді, Німеччині та Уганді.

Проте, незважаючи на гадану привабливість грошей "за просто так", в деяких країнах від них відмовилися, причому самі громадяни. Так, кілька років тому в Швейцарії питання введення ББД в розмірі близько 2250 євро (67 тис. грн) підняли на референдумі, і близько 80% швейцарців проголосували проти, не захотівши забезпечувати мігрантів або нероб..

"Ліфт" наразі шукає боса і дизайнера

А ось інший проект "команди Зе" – "Ліфт" – наразі перебуває на етапі становлення. Нагадаємо, сайт lift.net.ua був запущений 28 травня і його завдання – "об'єднати в собі кваліфікованих фахівців та інновації". Він "спрямований на позитивні зміни в країні і її комплексний соціально-економічний і культурний розвиток". Всім власникам креативних ідей і продуктів пропонується залишити заявку на сайті і чекати свого часу, відстежуючи статус за "ліфт-трекером". Станом на вчора, до "Ліфту" надійшло 3145 ідей, прислано 1035 проектів і 3449 резюме. На вакансії відгукнулося 520 претендентів, але ще залишаються вакантними позиції керівника проекту "Ліфт", моушен-дизайнера і SMM-фахівця.

Нагадаємо, раніше новини "Сьогодні" проаналізували перший місяць роботи Зеленського і з'ясували, що зробив президент насправді.

Україна паспорти держава
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Комментарии