Нова українська школа: чого чекати батькам від реформи освіти в Україні

Нова українська школа випустила перший клас

Фото: "Сьогодні"

Без оцінок і домашніх завдань, але з Lego і іграми. 1 вересня 2018 року по всій Україні запустилася Нова українська школа. Крім введення 12-річного навчання, змінюється підхід до освіти: замість заучування фактів дітей вчать навичок.

Про результати реформи можна буде судити через 11 років, коли нинішні першокласники стануть випускниками. Як змінюється шкільна освіта в Україні, дізнавався сайт "Сьогодні"

Батько п'яти дітей про реформу

Костянтин Трушковський – батько п'яти дітей. Торік його семирічний син пішов до першого класу. У шість років, до реформи, молодший Трушковський потрапити до першого класу не зміг – не пройшов співбесіду.

"Комісія намагалася визначити, які знання є у моєї дитини, перед тим як їх отримати. Це як наливати воду з порожнього графіна", – розповідає Костянтин.

2018 року Костянтин з дружиною почали ретельно готувати сина до співбесіди. Фактично треба було навчити дитину всього, чого вона повинна був навчитися в першому класі. Поки Міносвіти не видало новий порядок прийому до до найближчої до місця реєстрації школи школи. Жодних співбесід і перевірок знань. Дитина автоматично приймається . До будь-якої іншої школи – за результатами жеребкування на вільні місця.

"Ми почитали порядок, по-своєму зрозуміли, і пішли третім шляхом. У нас з дружиною різна прописка. Ми подали документи до школи і моєї реєстрації, і за місцем реєстрації дружини. І ще подали заяву до найкращої школи в Дарницькому районі на вільне місце. На наше здивування, нам зателефонували зі школи, дзвінка від якої ми не очікували, і запросили на жеребкування. З інших двох нам не зателефонували. Потім дізналися, що туди дитину зарахували автоматично. Ми вирішили не чекати жеребкування, а йти туди, куди зараховані", – згадує батько першокласника.

Індивідуальні шафки, нові парти, проектори, принтер, комп'ютер в класі – це те, що першим впало в очі Костянтину: "У дитини є власний стіл, який вона може налаштувати під себе, свій зріст, нахил. Це його простір, за який вона відповідає. Вона може підлаштовувати простір під себе, щоб їй було комфортно. У класі з'явилися зони відпочинку, живий куточок".

"Весь рік дитина вчилася, не помічаючи цього. Замість заучування правил і фактів з підручників вона в школі отримує навички. Всього їх одинадцять. Спочатку мені здавалося, що не всі з них лягають в процес навчання. Наприклад, здатність дитини бути готовим до змін і здатність змінюватися самій. Також інформаційно-комунікативні навички - будь-які гаджети від смарт-годин до смартфонів, планшетів є в будь-якій родині. Дитина може отримати доступ до будь-якої інформації, і важливо навчитися правильно, і безпечно працювати з нею. Ще є навик "навчання протягом життя". Дитину готують до того, що знання постійно розширюються, частина з них застаріває і вчитися потрібно постійно. Ще одна компетенція, яка мене зацікавила, – підприємництво і фінансова грамотність. Здається, навіщо вона в першому класі? Але це потрібно не тільки молодому поколінню, а й зрілому, яке виросло на пострадянському просторі", – ділиться Костянтин Трушковський.

На "останньому дзвонику" першокласник замість табеля з оцінками отримав свідоцтво досягнень. У ньому зазначено, якими навичками опанувала дитина, а також є поради про те, над чим треба попрацювати.

1 вересня старший син Костянтина перейде до другого класу. А його молодший брат – до першого..

Учням і вчителям дадуть більше свободи в навчанні

Головне в реформі – це дитина. Можливість навчатися за індивідуальним графіком, предмети на вибір і свобода вчителя – це, то що декларує Нова українська школа.

У Міністерстві освіти є законопроект, який розширить свободу вчителів і учнів у навчанні. Наприклад, діти зможуть пропускати уроки і отримувати з предмету хорошу оцінку. Однак, стосується це школярів, які займаються спортом чи мистецтвом поза школою. А знання оцінюватимуться наприкінці року за річними контрольними роботами або держіспитами.

Це називається індивідуальна освітня траєкторія. Таким механізмом також можуть скористатися діти з особливими освітніми потребами, щоб без стресів влитися в життя звичайної школи. Або учні на домашньому навчанні, щоб зарахувати свої знання без складнощів і отримати документ про повну загальну середню освіту. Для підтвердження знань треба кожен семестр здавати семестровий контроль.

Школярі зможуть самі вибирати деякі предмети. Законопроект дає можливість створювати групи з різних класів для вивчення предметів, які пропонуватимуться на вибір. Завдяки таким групам діти зможуть вивчати те, що їх цікавить.

Педагоги самі зможуть створювати програми, свою систему оцінювання, яка повинна мати переведення в 12-бальну шкалу, і методи заохочення учня. Також вчителі зможуть самостійно вибирати, як підвищувати кваліфікацію, а витрати на це компенсуватиме держава. Нові можливості отримають і батьки. За законопроектом вони отримають право ініціювати позапланові перевірки. Якщо батьки побачать проблему в роботі школи і не зможуть її вирішити безпосередньо з адміністрацією, вони зможуть звернутися до місцевих органів з управління освітою, а ті будуть зобов'язані провести перевірку.

"Є розрив між ідеєю і реалізацією"

"Реалізація – слабке місце реформи. Відчувається розрив між метою та рівнем завдань і тактичних кроків. Наприклад, індивідуальну траєкторію прописують з застереженнями – "при наявності ресурсів". А щоб її затвердити, треба пройти узгодження з педагогічною радою. Це можна виправити, поки норма на рівні законопроекту", – говорить експерт напряму "Освіта" Українського інституту майбутнього Микола Скиба.

Нові методи навчання застосовують не всі вчителі, зазначає експерт. Часто уроки проходять в класичній формі. Хоча за новим стандартом учитель, як диригент, повинен за урок вісім разів змінити діяльність. Це може бути творча робота, робота в групах і так далі.

"Десь це інерція самого вчительського колективу, десь класи переповнені, тоді на практиці це використовувати складніше. Або, наприклад, шкільний двір не дозволять провести урок на відкритому повітрі. Це все передбачено і розписано, але на практиці деяким школам це зробити складно, тому є розрив між концепцією і реальністю", – пояснив експерт.

Законом передбачено, що педагог повинен підвищувати кваліфікацію там, де він вважає для себе найкращим. Це можуть бути громадські організації, приватні установи. А по суті все зводиться до того, що викладачі повинні укласти договір з Інститутом педагогічної післядипломної освіти, зауважує Скиба: "А там уже вирішують – укласти не укласти. Декларована свобода з приводу кваліфікації зводиться до структур, які можуть щось блокувати".

Математична задача з числами заплутала користувачів в мережі

Ці перешкоди треба прибирати, вважає експерт. Тоді можна вибудувати логіку між баченням реформи і її реалізацією.

2019 року на Нову українську школу держава виділила 1,2 млрд грн – це приблизно на рівні минулого 2018 року. На ці гроші створюватимуть нові перші класи.

"Вчителі разом з директорами на педагогічній раді складають списки необхідного в новому навчальному році. Це залежить від класу, а також навчальної програми, яку школа вибере. Заявки подаються до районного управління освіти, і місто закуповує необхідне", – пояснюють в Інституті модернізації змісту освіти.

Цього року Міносвіти перерахувало гроші на місця на кілька місяців раніше. Тому школи повинні отримати нові парти і зробити ремонти вчасно. Минулого року з цим виникли проблеми.

Нагадаємо, раніше новини "Сьогодні" розповідали про те, як президент Володимир Зеленський скасував указ про обов'язкову шкільну форму.

0:00 / 0:31
Школа реформа освіта
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
Шахты «Котляревская» и «Украина» госпредприятия «Селидовуголь» отключены от электроснабжения. Об этом сообщил председатель Независимого профсоюза горняков Украины Михаил Волынец на своей странице в Фейсбуке. «Сегодня я получил информацию от председателя Местной НПГУ г. Селидово - Новогродовка Виктора Трифонова, который сообщил, что две шахты ГП «Селидовуголь» - «Котляревская» и «Украина» отключены от подачи электроэнергии. Это просто свинство, прекращение...
Общество
Одержувачів субсидій на оплату комуналки чекають три види моніторингу 0:00 / 2:57 В Україні відновляться перевірки одержувачів державної допомоги на оплату комунальних послуг – Верховна Рада прийняла в другому читанні законопроект про верифікації субсидій (№ 1231). "За" проголосували 249 народних депутатів при необхідних 226 голосах. За фактом верифікація субсидій в Україні впроваджена вже давно, але вона була зупинена рішенням Конституційного суду. Суд за...
Общество
У Мережі стало можливим знайти номери домашніх і мобільних телефонів, інформацію про рівень доходів і місце роботи тисяч українців Скоро в Україні у відкритому доступі може з'явитися ще один новий реєстр. Цього разу йдеться про базу даних, де буде зібрана інформація про всіх держслужбовців країни. Про це днями повідомив міністр Кабінету міністрів Дмитро Дубілет. За останні 4 роки в Україні з'явилися десятки реєстрів, де будь-який охочий може знайти настіль...
Общество
Працівники не вірять електронним реєстрам, а експертів бентежать стислі терміни реалізації реформи / Фото: Анастасія Іскрицька, "Сегодня" Кабінет міністрів оголосив про початок викорінення "паперових процесів" в органах влади, тобто паперового документообігу. Причому не тільки в центральних органах влади. І одними з перших під прес реформ потрапили трудові книжки. 0:00 / 2:18 Вперше про намір скасувати трудові книжки міністр Кабінету міністрів Дмитро Дубіл...
Общество
Вчера, 17 октября, Верховная Рада приняла закон "О внесении изменений в Закон Украины "О предотвращении коррупции" относительно обличителей коррупции", который некоторые нардепы называют закон "о стукачах" За это решение проголосовали 252 народных депутата. Законом предусмотрено предоставление обличителям коррупционных преступлений вознаграждения. На заседании парламента депутат от «Слуги народа», заместитель председателя Комитета Верховной Рады по вопроса...
Общество
Верховная Рада приняла законопроект № 0906 о внедрении новых воинских званий в армии. Об этом сообщается на сайте парламента. Закон поддержали 278 народных депутатов при минимально необходимых 226. «Законопроект направлен на совершенствование законодательства Украины по вопросам выполнения воинской обязанности, введение новых воинских званий сержантского и старшинского состава Вооруженных Сил Украины, соответствующих стандартам НАТО, повышение роли сержант...
Общество
В Пенсионном фонде Украины рассказали, жители каких областей получают наиболее высокие пенсии по стране, передает Donbass.live. Как свидетельствуют данные ПФУ Донецкая и Луганская области, а также Киев – лидеры по размеру средней пенсии в Украине по состоянию на 1 октября 2019 года. Пенсионеры Киева получают 4167 гривен в месяц, Донецкой области - 3963 гривны и Луганской области - 3670 гривен. Самые низкие пенсии получают пенсионеры в Тернопольской области...
Общество
В неподконтрольных украинским властям Донецкой и Луганской областях 257 человек числятся пропавшими без вести, еще 240 — незаконно лишены свободы. Об этом сообщили в пресс-службе СБУ. «В Донецкой и Луганской областях значатся как: пропавшие без вести — 257 человек, незаконно лишенные свободы — 240 человек», — говорится в сообщении. В ведомстве отметили, что украинская сторона принимает меры по освобождению незаконно лишенных свободы лиц и заложников.
Общество
Вчера, 17-го октября, президент Украины Владимир Зеленский подписал закон об увеличении штрафов за безосновательный отказ водителей от льготной перевозки граждан. Об этом сообщает пресс-служба главы государства. «Документ предусматривает, что безосновательный отказ от предусмотренной законом льготной перевозки граждан влечет наложение штрафа на водителей транспортных средств, граждан — субъектов предпринимательской деятельности в размере 50 необлагаемых ми...