У людних місцях – бинти і тонометри: МОЗ готує нову реформу

У МОЗ хочуть узаконити публічні аптечки і дефібрилятори

У людних місцях – бинти і тонометри: МОЗ готує нову реформу, фото-1

Зовсім скоро в людних місцях країни можуть з'явитися дефібрилятори і публічні аптечки з усім необхідним для надання першої медичної допомоги. Про це йдеться у проекті наказу МОЗ, який днями був винесений на обговорення.

Автори відзначають, що в публічних місцях під час виникнення надзвичайних ситуацій підвищуються ризики отримання травм і є велика ймовірність раптової зупинки серця. Вчасно допомогти постраждалим і збільшити їхні шанси на життя до приїзду в лікарню покликані громадські аптечки. Якщо документ схвалять, їх встановлять скрізь, де збирається люд: в офісах, школах, кінотеатрах, торгових центрах, на заправках, тимчасових майданчиках. Аптечки позначать зеленим кольором і розмістять у видних та доступних для всіх місцях.

Відповідальним за їхнє придбання, укладання і зберігання буде керівник підприємства. Його зобов'яжуть пройти курси першої медичної допомоги в центрах при МОЗ та отримати сертифікат. Втім, глава компанії зможе призначити відповідальним і підлеглого – той теж муситиме пройти навчання.

За задумом МОЗ, аптечки будуть відрізнятися за складом залежно від кількості людей на території. Так, у місцях, де збирається не більше ніж 30 осіб, мусить бути укладання з еластичними і марлевими бинтами, стерильними серветками, лейкопластирем, перев'язочною косинкою, рукавичками, джгутом і ножицями. Також в такій аптечці буде плівка-клапан для вентиляції легенів, термоковдра і навіть маркер для відміток про те, яка саме перша допомога була надана. Також там, де очікується скупчення люду до 200 чоловік, можна розраховувати ще й на тонометр, армований скотч і ліхтарик. Ці два види комплектів помітять наклейкою з хрестом.

Третю категорію комплектів позначать ще й серцем з блискавкою і передбачать для великих об'єктів, де можуть перебувати до тисячі осіб. Крім перерахованого туди додадуть ротові повітроводи, перев'язувальні і гіпотермічні пакети, протиопікові пов'язки, шприци та медичні препарати: розчин глюкози, адреналін, нітрогліцерин, повідон-йод, хлоргексидин, аспірин і парацетамол.

Там будуть і прилади: стетоскоп, пульсоксиметр і навіть дефібрилятор. Як зазначає глава МОЗ Уляна Супрун, ним зуміє скористатися кожен.

"Пристрій має голосове меню-помічник і включає заряд тільки тоді, коли зафіксує порушення ритму серця. Його робота максимально автоматизована", – пояснила міністр.

Вона додала, що під час зупинки серця шанси на виживання людини зменшуються на 7-10% з кожною хвилиною без дефібриляції, тому чим швидше людина отримає допомогу, тим краще.

"Мало хто зможе надати допомогу"

Загалом експерти позитивно оцінюють ініціативу МОЗ.

"Такі аптечки дійсно можуть допомогти більшій кількості людей дочекатися приїзду швидкої допомоги живими", – говорить невропатолог Олександр Ніколаєнко.

Він пояснює, що ймовірність тієї чи іншої медичної події в малому або великому скупченні людей різниться – звідси й різні склади публічних аптечок. Також лікар схвалює відсутність популярних ліків у комплектах.

"Будь-які препарати мусить призначати тільки фахівець, годувати потерпілого таблетками самостійно без точного діагнозу – небезпечно, тому вони недоречні в наборі", – розповів лікар, додавши, що підставам для введення ін'єкцій адреналіну або глюкози мусять навчити на спецкурсах.

Інші лікарі вказують на важливий момент – у нас в країні мало людей, які знайомі хоча б з азами першої медичної допомоги, тому паралельно з аптечками потрібно підвищувати і знання громадян.

Нагадаємо, раніше новини "Сьогодні" писали про те, які ліки і медикаменти брати з собою в поїздку: список. Якщо у вас іноді трапляються болі в серці, в суглобах, у вас гастрит або алергія, обов'язково беріть з собою перевірені ліки – зазвичай, хронічні хвороби під час зміни клімату загострюються.

МОЗ бинти тонометри
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію