Пенсійне питання: чи вистачить у бюджеті грошей до кінця року

Експерти кажуть, що наразі ситуація не критична, але Україні як повітря потрібне відчутне зростання економіки

Пенсійний фонд все більше тоне в боргах. За перші чотири місяці 2019-го фактичні витрати Пенсійного фонду перевищили планові на 8,9 млрд грн. Причина в тому, що березнева індексація пенсій і одноразові виплати в березні і квітні в бюджеті ПФУ не були передбачені. Про це заявив голова Національної ради економічного розвитку і голова Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко.

"Це сталося через індексацію пенсій і виплати одноразової допомоги з пенсій, починаючи з весни. У березні, за даними Офісу з фінансового та економічного аналізу ВРУ, виник дефіцит ПФ в 4,8 млрд грн, а в квітні вже в 5,2 млрд грн. При цьому зростають як доходи власне самого пенсійного органу, так і витрати державного бюджету, який дотує солідарну пенсійну систему", – написав він у Facebook.

Скільки грошей іде на пенсії

Спочатку бюджет Пенсійного фонду на 2019 рік, згідно з постановою Кабміну від 16 січня цього року, був затверджений в розмірі 397 млрд 734 млн 117,5 тис. грн. У лютому його видаткову частину скорегували до 408 млрд 314 млн 332,7 тис. грн. При цьому власні доходи Пенсійного фонду не змінилися. За підсумками року вони повинні становити 230 млрд 565 млн 339,6 тис. грн. Тобто всього 56% від розміру бюджету ПФУ. Гроші, що залишилися мають надійти з держбюджету, і це – фактичний розмір дефіциту Пенсійного фонду, зазначає експерт.

За даними Державної фіскальної служби, за 5 місяців цього року сума надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування становила 106,6 млрд грн. Тобто трохи менше половини від запланованого, що може свідчити про певне перевиконання плану зі зборів. При цьому, за даними ПФУ, власні доходи Фонду за січень-травень становили 94,3 млрд грн, а з бюджету за 5 місяців на фінансування пенсійних виплат було отримано 87,2 млрд грн. У сумі виходить 181,5 млрд грн.

Протягом цього року зросла сума, яку Пенсійному фонду необхідно виплачувати щомісяця. Так, якщо в січні і лютому сума щомісячних виплат ПФУ становила приблизно по 31 млрд грн, то в березні і квітні – вже по 41 млрд грн. У травні, коли припинилися додаткові виплати, загальна сума виплат знизилася до 36,3 млрд. А в червні, як йдеться в повідомленні ПФУ, як пенсії виплатять 34 млрд грн.

Якщо навіть сума залишиться такою до кінця року, це означає, необхідність у фінансуванні ПФУ за рік становитиме понад 420 млрд грн, тобто закладених в бюджеті 408 млрд явно не вистачить. Однак з вересня заплановано збільшити витрати на виплату пенсій ще на 2,5 млрд грн, нагадує Олексій Дорошенко, тож бюджет однозначно доведеться коригувати.

Є й позитив

Інтерес до "пенсійної" темі Олексій Дорошенко пояснює прагненням вивчити купівельну спроможність всіх категорій населення.

"Ми стали збирати інформацію щодо Пенсійного фонду, щоб розуміти купівельну спроможність. Якщо щодо середньої зарплати і т.д. ми мали всі необхідні дані, то щодо пенсіонерів у нас даних не було", – сказав він в коментарі сайту "Сьогодні".

І на сьогодні незаплановане зростання пенсій приносить і позитивні результати.

"Пенсіонери повинні бути вдячні президентським виборам. Не було б виборів – не було б жодної індексації пенсій і разової виплати в березні і квітні. Це, звісно, дестабілізувало державний бюджет, тому що ці витрати не були закладені. А оскільки курс гривні зміцнюється, це означає, що гроші, які потрібно докласти для виплати пенсій, ми повинні займати. Однак в даному випадку ми підвищуємо купівельну спроможність, і це трохи оживляє внутрішній ринок, що, в принципі, добре. Причому в першому півріччі зростання купівельної спроможності у пенсіонерів було вище, ніж у працюючих", – говорить Олексій Дорошенко.

Чи вистачить грошей?

Експерти вважають, що, незважаючи на зростання пенсійних витрат, ситуацію не можна назвати критичною.

"Ми прогнозували річний дефіцит Пенсійного фонду десь 160 млрд грн, а насправді він виходить навіть трошки менше. Але це за даними чотирьох місяців, дані по півріччю і за підсумками 9 місяців можуть бути гірше", – говорить Олексій Дорошенко.

Економічний експерт, президент інвестиційної групи "Універ" Тарас Козак також вважає, що наразі йдеться про порівняно невеликі суми "перевитрати".

"8-9 млрд перевищення плану, коли річний бюджет Пенсійного фонду – понад 400 млрд грн – це не критично. Це 2%. Чимало, але не критично. Витрати зросли через виплати в березні і квітні. Але більше таких дірок не планується. Тому не можна сказати, що якщо за 4 місяці перевищення становило 9 млрд, то за рік буде 27. Це буде некоректно. Про те, що буде діра, було відомо ще на початку року, ми говорили, що ці витрати не забезпечені засобами. Тепер отримали результат", – говорить Тарас Козак.

Джерела фінансування, на його думку, знайти можна. Наприклад, цього року НБУ може перерахувати до бюджету більше грошей, ніж планувалося, у зв'язку з тим, що минулого року прибуток банківського сектора перевершив очікування. Крім того, Україна продовжує успішно розміщувати державні облігації.

"Держбюджет сьогодні більш-менш в нормальному становищі, я думаю, що він буде виконаний і жодних проблем зі своєчасним отриманням пенсій не буде. Тим більше, скоро парламентські вибори, і, зрозуміло, всі намагатимуться, щоб не було жодних хвилювань, тому що це зараз нікому не потрібні", – говорить експерт.

Водночас Олексій Дорошенко вважає, що "боротися відразу на всіх фронтах" - віддавати зовнішні запозичення і при цьому збільшувати виплати пенсій – Україні буде вкрай важко.

"Розміри виплат становлять 5,5 млрд доларів – на підтримку чинної пенсійної системи і 15,7 млрд дол. – на виплати за зовнішніми боргами. Ці цифри, чесно кажучи, порівнянні між собою і кусаються. Україні, як повітря, необхідно збільшувати темп зростання економіки, щоб виплачувати зовнішні позики і пенсії одночасно", – говорить експерт.

Що скаже МВФ?

Не допустити зростання соціальних виплат – це була вимога МВФ, співпраця з яким фактично призупинена до закінчення виборів Ради і формування нового уряду. Чи не стане невиконання цієї умови причиною для відстрочки переговорів щодо кредиту? Адже 2019 рік – час пікових виплат за зовнішніми запозиченнями, і експерти не раз говорили, що без допомоги міжнародних кредиторів українській економіці буде важко впоратися з таким навантаженням.

"Зараз вже йдеться про нову програму співпраці з МВФ. І зрозуміло, що питання обговорюватиметься вже з абсолютно новими людьми. Тому що у нас новий президент, буде нова Верховна Рада, новий уряд. А до нового уряду при новому президенті у МВФ не може бути претензій, бо не вони робили ці популістські кроки. Тому я не думаю, що це матиме якісь серйозні наслідки при укладенні нової угоди з МВФ", – вважає Тарас Козак.

Нагадаємо, раніше новини "Сьогодні" розповідали, кому піднімуть пенсію з 1 липня.

0:00 / 2:59
Пенсії Україна гроші
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции

Комментарии

Новости компаний
Как известно, основной залог успешного функционирования бизнеса - это постоянное движение. Мир не стоит на месте, все меняется с каждым днем. Чтобы «выжить», бизнес тоже должен двигаться, видоизменяться, приспосабливаться к новым условиям, потребностям рынка и его вызовам. Одним из эффективных способов оптимизации бизнес-процессов является аутсорсинг персонала, или кадровый аутсорсинг. Понятие «аутсорсинг», и собственно сам тренд, пришел к нам с Запада, бу...
Новости компаний
Как известно, красота - в мелочах. Благодаря разнообразным элементам ваше жилище приобретает незаурядную изысканность. Ведь именно мебельная фурнитура является важной составляющей в интерьере каждого дома, она не только создает атмосферу комфорта, но также играет важную функциональную роль в быту. Поэтому стоит отнестись серьезно к выбору фурнитуры, чтобы потом не пожалеть о покупке. В этом вам поможет Интернет-магазин kozak-zamki.com.ua. Компания "KOZAK"...
Новости компаний
Многие люди не могут обойтись в повседневной жизни без надежного и стильного рюкзака. Кому-то он необходим для учебы, кому-то – для работы. В нем размещают важные вещи, дорогую электронику, всевозможные аксессуары. Удобный рюкзак нужен и многим спортсменам. Например, велосипедистам. Современный антикражный рюкзак Bobby XD Design с сайта http://novinki.top/bobby – это стильный минималистический дизайн с несколькими цветовыми решениями. Есть модели для всех:...
Новости компаний
Современный дизайн интерьера в данный период развития дизайна и архитектуры уже не относиться только к какому-либо узкому стилевому направлению. Если раньше можно было сказать, что современные стили это лофт и минимализм, а классические, это что-то среднее между аристократией и немного устаревшей симметрией в формах и текстурах, то сейчас ситуация полностью изменена и понятие современный дизайн подразумевает работу как в более молодых архитектурных стилях,...
Новости компаний
Трускавецкая компания QTEK, которая занимается монтажом камер видеонаблюдения, охранных систем и пожарных сигнализаций, установила в Кирилловке несколько новых веб-камер. Она взялась за сложную и амбициозную задачу — закрепить суперсовременное видеооборудование на высоте 50 метров, с которой успешно справилась. Непрерывные онлайн-трансляции с камер доступны эксклюзивно на сайте Azov.UA.   Первая веб-камера — обзорная — установлена в центре поселка, на въе...
Новости компаний
Камера передает видео-изображение на Ваш смартфон или любое другое устройство. Вы можете видеть происходящее как в реальном времени, так и просматривать видеозапись позже. В чем плюсы ip камер? Представьте, что Вы уехали на работу и забыли: выключили ли утюг. Или волнуетесь о сохранности имущества во время отпуска. Во всех этих ситуациях Вас успокоят ip-камеры видеонаблюдения. Камеры легко устанавливаются на стене или на полке шкафа и передают информацию н...
Реклама
Трубы, которые создают систему подогрева пола, должны служить нам не менее 50 лет. Тем не менее, от нескольких факторов зависит их долговечность и эффективность. Вот почему так важен их правильный выбор. Принимая во внимание площадь, которую вы хотите обогреть, вы должны тщательно спланировать затраты и выбрать наиболее оптимальное решение для ваших условий и потребностей. Итак, каким критериям должны соответствовать трубы? Выгодно купить трубу теплого пол...
Реклама
Кроме традиционных отелей и санаториев, курортный Трускавец богатый виллами - живописными памятками архитектуры, с богатой историей и изысканным дизайном. Одной из таких является вилла «Моцарт», которая по праву считается одним из самых красивых зданий курорта. Здесь - уникальная архитектура, отличный сервис и вкусная кухня. Вилла «Моцарт» расположена в самом сердце Трускавца, непосредственно возле центральной площади города, в 100 метрах от бювета минерал...
Новости компаний
Трускавец - всемирно известный бальнеологический курорт. Сюда из года в год приезжают сотни тысяч отдыхающих из разных уголков Украины и с других стран мира. Город привлекает людей уютной атмосферой, живописной парковой зеленью, спокойными буднями и кристально чистым горным воздухом. В чем уникальность курорта? Но главное, за чем сюда едут люди, - это уникальные источники трускавецких лечебных вод, между которыми королевой является Нафтуся - природная вода...