Дивіться, яка "штука": як нова банкнота в 1000 гривень вплине на зростання цін в Україні

З жовтня в гаманцях українців оселиться банкнота в 1 тис. грн. А ось копійки скоро зникнуть

Дивіться, яка "штука": як нова банкнота в 1000 гривень вплине на зростання цін в Україні, фото-1

Вчора НБУ ошелешив українців новинами. Вже з 1 жовтня припиняють обіг монетиноміналом 1, 2, 5 копійок, а 25 жовтня, після двох років чуток і заперечень, таки вводиться нова найбільша купюра – 1 тисяча гривень. "Сьогодні" побувала на презентації нової банкноти.

Як розповів під час презентації директор департаменту грошового обігу НБУ Віктор Зайвенко, в дизайні банкноти номіналом 1000 гривень домінує блакитний колір. Розмір купюри – 75 на 160 мм. До речі, завдовжки це на 6 мм більше, ніж 500 грн. У НБУ зазначають: колірна гамма "штуки" допоможе народу легко відрізняти номінал серед інших купюр. Обличчям "Яшиної тисячі", як вже охрестили банкноту експерти і соцмережі, вибрали Володимира Вернадського – українського вченого, мислителя і громадського діяча кінця XIX століття і першої половини XX століття. За словами голови НБУ Якова Смолія, Вернадський був обраний з тієї причини, що зараз в банкнотному ряді гривні немає портретів людей науки. На зворотному боці банкноти в 1000 гривень зображено будівлю Національної академії наук України, яка розташована в Києві на вулиці Володимирській.

В НБУ наголосили, що банкнота добре захищена від підробок. Оптично-змінний елемент SPARK має кінематичний ефект.

"При зміні кута освітлення банкноти на ділянках зображення проглядаються переходи від золотистого до нефритового", – зазначив Зайвенко.

Крім того, банкнота має флюоресцентний, інфрачервоний та магнітний захист.

0:00 / 1:05

Монет не буде

А ось монети номіналом 1, 2 і 5 копійок перестануть бути засобом платежу в Україні вже з 1 жовтня.

"Громадяни зможуть без обмежень і безкоштовно обміняти ці монети на монети і банкноти інших номіналів протягом наступних трьох років", – зазначив Смолій.

За його словами, також поступово виведуть з обігу монету номіналом 25 копійок, оскільки потреба в ній зникне при відсутності п'ятикопійкової монети. Проте точних дат виведення 25 копійок з номіналу наразі немає. Після введення в оборот цієї банкноти, а також вилучення з обігу монет 1, 2, 5 і 25 копійок номінальний ряд гривні скоротиться з 17 до 12 позицій, додали в НБУ. 

Навіщо вводять

Оптимізацію в НБУ пояснюють декількома причинами. Наприклад, занадто велика різноманітність банкнот і монет призводить до плутанини в гаманцях і з'їдає багато часу при розрахунках готівкою. Є у нововведення і економічне підґрунтя. В НБУ кажуть, що через зростання доходів і цін українці майже не використовують дрібні монети, і з'явилася необхідність в банкноті 1000 грн. Крім того, "всі моделі, які центробанки використовують для визначення номінального ряду, говорять про те, що настав час вводити в обіг найвищий номінал". В НБУ нагадують: востаннє новий номінал – 500 грн – вводився 13 років тому, 2006 року. Але тоді середня зарплата була близько 1000 грн і розмінювалася двома банкнотами.

"Зараз для отримання середньомісячної зарплати потрібно не менше 20 банкнот. Обсяг готівки в обігу зріс більш ніж вп'ятеро – до 380 млрд", – пояснив Яків Смолій.

У Нацбанку поспішили запевнити: зміни не вплинуть на інфляцію. Економісти впевнені, що вводити 1000-гривневу банкноту треба було ще 3-4 роки тому, коли обвалилася гривня.

"1000 грн – це трохи більше 30 євро, – підрахував виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин. – В ЄС, при їх рівні безготівкових платежів, найбільша купюра – 500 євро, і ніхто там не говорить, що це багато. Нові гроші зменшать брак готівки і ніяк не вплинуть на зростання цін, оскільки інфляція залежить від кількості грошової маси в обороті, а не від номіналу банкнот".

Нагадаємо, раніше новини "Сьогодні" писали про те, що Мінфін показав прогноз курсу на три роки вперед. Відомство відзначило зміцнення курсу гривні.

Штука 1000 гривень Україна
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію