На ринку праці в Україні назріває колапс: роботодавці не беруть на роботу людей старше 40, а молоді не вистачає

Найбільше співробітників серед старшого покоління, а ось молодих сильно не вистачає

На ринку праці в Україні назріває колапс: роботодавці не беруть на роботу людей старше 40, а молоді не вистачає, фото-1

Роботодавці в Україні скоро можуть залишитися без робочих рук. Співробітників старше 45 років брати не особливо хочуть, а молоді не вистачає. При цьому на ринку праці українців у віці 40+ вже половина, і ця цифра зростає. Але їх не поспішають працевлаштовувати, прямо або побічно посилаючись на вік.

При цьому українське законодавство забороняє відмовляти в роботі з причини віку. Згідно зі статтею 2-1 Трудового кодексу, є неприпустимою будь-яка дискримінація у сфері праці, в тому числі через расу, стать, гендерну ідентичність, етнічне походження, вік тощо. Таку ж заборону містить стаття 1 Закону України "Про засади запобігання і протидії дискримінації в Україні". Зрештою, є і 24-а стаття Конституції про рівність прав. Однак роботодавці продовжують писати в оголошеннях про вакансії вимоги до віку: "дівчина від 20 до 40", "чоловік до 35 років" ... Такий вид дискримінації називається "ейджизм". 

"Довести дискримінацію в таких випадках досить складно, оскільки роботодавці не повідомляють письмово або навіть усно про той факт, що людина їм не підходить за віком, але при фіксуванні багатьох моментів (скріншоти оголошень, зберігання листування тощо) можна спробувати це довести в суді і стягнути збитки", – каже адвокат Юлія Черватюк.

Зараз в країні молоді менше, ніж людей старше 40 років через скорочення народжуваності в Україні в 90-х роках. Тільки нещодавно це нечисленне покоління почало виходити на ринок праці. Експерти кажуть, що працюючої молоді вже мало, а число людей старшого віку зростає.

"Роботодавці ще не сприйняли перекіс на ринку праці в бік старшого покоління, вважаючи, що після 45 років людина ні на що не здатна, не може нічого нового. Зате студентам не проблема знайти роботу, їх часто беруть тому, що вони погоджуються працювати неофіційно, їх легше звільнити в разі чого, можна недоплатити, – каже провідний науковий співробітник Інституту демографії та соцдосліджень ім. Птухи НАН України Лідія Ткаченко. – Яскраво виражена вікова дискримінація по відношенню до людей пенсійного віку. Хоча сьогодні сорокарічні і п'ятдесятирічні володіють комп'ютерними навичками, користуються смартфонами та іншими технологіями".

Поки роботодавці перебирають, нестача робочих рук буде посилюватися, адже населення України старіє і скорочується.

"Багато вакансій не будуть заповнюватися. Деякі робочі місця доведеться закривати або автоматизувати. Якщо у нас буде більш-менш стабільне зростання економіки, не буде потрясінь і криз, то багато що може вирішитися само собою", – зазначає Ткаченко.

А. Бойко

Кадри. На ринку більше половини співробітників старше 40 років

"Яскраво виражена дискримінація людей пенсійного віку"

Квота: за "кадри" повернуть ЄСВ

За даними дослідження Міжнародного кадрового порталу Headhunter, під прояви ейджизму з боку кадровиків в Україні найчастіше потрапляють секретарі, офіс-менеджери, оператори ПК, водії і кур'єри. Втім, від вікової дискримінації не застрахований ніхто. Хоча Всесвітня організація охорони здоров'я вже переглянула вік молоді – молодими тепер вважаються люди 25-44 років, а середнім віком – 45-60 років. І в нашій країні люди у віці 45+ з минулого року з ініціативи Кабміну віднесені до категорії соціально незахищених поряд з інвалідами, батьками дітей-інвалідів, самотніми батьками, учасниками боїв, демобілізованими та особами, що відбули покарання. Тепер відповідно до Закону "Про зайнятість населення" структури будь-якої форми власності з числом працюючих 8-20 осіб зобов'язані мати не менше одного працівника у віці "45+", більші підприємства – не менше 5% чисельності. За прийняття такого здобувача місця через центр зайнятості фірмі повертають єдиний соціальний внесок (ЄСВ) за один місяць, а якщо для нього створено робоче місце не менше ніж на два роки, то фірма може рік не платити за нього внески.

Втім, "дівчина до 20 років з досвідом роботи" в оголошенні про вакансію поки не рідкість, а часте явище. За словами експертів, практики покарання ейджістов-порушників в країні ще немає, хоча в статті 24-1 Закону України "Про рекламу" прямо вказано: за порушення пункту про заборону в рекламі про вакансії (прийом на роботу) вказувати вік кандидатів тощо передбачена відповідальність у вигляді сплати до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття штрафу в десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення (на сьогоднішній день ця сума становить 41 730 грн).

У світі з ейджизмом суворо: у багатьох країнах згадка віку в оголошеннях про вакансії заборонена. Виняток становлять лише специфічні вакансії, де можна вказувати вимоги, наприклад щодо фізичної сили або спортивної підготовки кандидата на посаду.

Нагадаємо, раніше новини "Сьогодні" писали про те, що китайські вчені назвали найважчу роботу у світі. Як з'ясувалося, вчені провели експеримент за участю 140 тисяч осіб.

0:00 / 0:34
Ринок праці колапс роботодавці
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію