Водії, бухгалтери та адвокати стануть не потрібні: які професії незабаром можуть зникнути

Протягом наступних 10 років зникне майже половина сьогоднішніх професій

Розмови про те, що роботи захоплять світ, не вщухають ось уже кілька років. Зрозуміло, що паніка перебільшена, але частка правди є і в таких побоюваннях. Адже через масову автоматизацію різних процесів багато людей незабаром можуть залишитися без роботи. 

Що зараз відбувається на ринку праці

Нещодавнє дослідження, яке провели в Оксфордському університеті, показало, що 45% всіх сьогоднішніх професій протягом наступних 10 років зникнуть або будуть максимально автоматизовані. Сюди потрапили касири, листоноші, водії, банківські працівники та багато інших.

Дійсно, зараз з'являються автомобілі, які спокійно їздять без водіїв, обслуговування на касах в деяких маркетах проводиться в автоматичному режимі, а більшість функцій банківських працівників може замінити звичайна програма в телефоні.

Вчені припускають, що найбільше автоматизації схильні низькооплачувані професії, а найменше ризику піддаються фахівці з науковими ступенями(наприклад, інженери, фізики, лікарі тощо). За даними McKinsey Global Institute, в подальшому роботи зможуть досконало виконувати близько однієї третини завдань, включених до 60% професій.

У підрахунках McKinsey Global Institute говориться, що через автоматизацію до 2030 р. без роботи можуть залишитися до 800 млн людей по всьому світу. Зазначається, що автоматизація найбільше торкнеться Китаю - там під загрозою понад 200 млн осіб, тобто 16% робочої сили. На другому місці Індія (близько 150 млн осіб, 9% робочої сили), на третьому опинилися США (близько 50 млн осіб, майже 25% робочої сили).

Причому в зоні ризику насамперед виявляться машинні оператори, працівники фаст-фуду, співробітники бек-офісів і ті фахівці, які займаються кредитуванням.

Експерти на торішньому українському бізнес-форумі SAP підтверджували ці теорії і додавали, що роботизація і розвиток штучного інтелекту допоможуть підвищити світовий ВВП і принесуть відчутний дохід світовій економіці.

"До 2030 р. ВВП в усьому світі зросте на 14% за рахунок штучного інтелекту. Це 15 трлн доларів, що дорівнює загальній ВВП Китаю та Індії", – наводив цифри Симон Калужа, керуючий директор SAP в Центральній і Східній Європі.

Які професії незабаром зникнуть

Коли ми говоримо про масову автоматизацію, не варто забувати про те, що в Україні технології розвиваються не з такою швидкістю, як в США чи Китаї, тому машини на автопілоті ще довго не зможуть загрожувати нашим водіям позбавленням робочих місць.

Проте, і в Україні є ризики для певних спеціальностей, і якщо для тих людей, які вже давно працюють в тому чи іншому місці, особливих загроз немає, то студентам, які тільки вибирають з чим пов'язати своє подальше життя, варто замислитися – чи не чи стане їх освіта з часом абсолютно марною?

Згідно з дослідженням, яке провела рекрутингова компанія HeadHunter, кількість вакансій на 2018 р. зросла на 70% порівняно з даними за 2013 р. Але це зростання не зовсім рівномірне: так, в категорії "Туризм та готельно-ресторанна сфера" пропозицій про роботу стало більше на 50%.

"Але традиційні менеджери з туризму виявилися в зоні ризику, адже все більшої популярності набувають системи інтернет-бронювання квитків, готелів, електронні гіди, програми та пристрої для синхронного перекладу. Однак і тут є певна зона для розвитку – розробка і просування індивідуалізованих турів і туристичних форматів відповідно до фізичної форми, уподобань та інтересів мандрівника. Адже споживач майбутнього тяжітиме не тільки до персоналізованих комунікацій, а й до таких же продуктів і послуг", – пояснює керівник експертно-аналітичного центру рекрутингової компанії HeadHunter Юлія Дрожжина.

Цікаво зазначити, що в таких профсферах, як "Інсталяція", "Робочий персонал", "Адміністративний персонал", "Транспорт", динаміка зростання кількості пропозицій про роботу тримається вище середнього. Також істотно зросла кількість вакансій в таких категоріях, як "Робочий персонал", "Спорт, фітнес", "Маркетинг", "Бухгалтерія" і "Продажі". Хоча, за прогнозами, попит на таких фахівців повинен поступово знижуватися, але, як ми вже і говорили, українські реалії вносять свої корективи.

У HeadHunter додають, що, згідно з доповіддю "Майбутнє робочих місць", який був оприлюднений в рамках Всесвітнього економічного форуму, в майбутньому проблеми з працевлаштуванням можуть очікувати бухгалтерів, адміністративних і виконавчих секретарів, листонош, фінансових аналітиків, касирів, механіків, заводських робітників, водіїв автомобілів, фургонів, менеджерів з туризму, інсталяторів електроніки, адвокатів, банківських службовців і ін.

"Наприклад, в сфері "Фінанси" прогнозується поступове зникнення таких спеціальностей, як бухгалтер або операціоніст – базові операції з аудиту і бухгалтерського обліку виконуватиме програмне забезпечення. Але з'являються нові інструменти, такі як краудфандинг і краудінвестинг, і нові валюти з цифровими кодами в основі (криптовалюта). Так, серед обов'язків аналітика цінних паперів значиться проведення аналізу портфелів/ринку цінних паперів, тенденцій, вивчення нових ринків, в тому числі криптовалюти. А знання основ принципу краудфандингу буде перевагою і для менеджерів з розвитку бізнесу, і для SMM фахівців, і маркетологів, і PR-фахівців", – зазначила Дрожжина.

За якими професіями майбутнє

Зрозуміло, що вимоги до фахівців поступово змінюватимуться, що вже можна помітити і зараз. Різні організації все частіше шукають креативних і багатозадачних людей, які можуть спокійно генерувати унікальні ідеї і займатися буквально всім і відразу.

Півтора року тому фахівці Держслужби зайнятості склали Атлас нових професій України, в якому розповіли, що через 10 років українці зможуть викликати нанолікаря і замовити автолітак. Держслужба зайнятості прогнозує появу нових професій, які увійдуть в ужиток після 2020 року. Зазначається, що в Україні з'являться проектувальники роботів, оператори безпілотників і менеджери аватарів (куратори комп'ютерних персонажів, які стануть інтерактивними помічниками людей). Також популярними стануть архітектори віртуальної реальності, пілоти автолітаків, кліматологи і фермери-агропоніки, які займаються вирощуванням рослин на хмарочосах. Деякі з цих фахівців є в Україні і зараз, але в подальшому очікується істотне зростання попиту на таких людей.

"Все частіше йдеться про широке використання нових "розумних" матеріалів і технологій. У сфері будівництва це може викликати появу такої спеціальності, як проектувальник інфраструктури "розумного" будинку, – фахівця, який займатиметься інтелектуальними системами управління домашнім господарством. А ось типові завдання, цілком можливо, вирішуватимуться автоматично і за допомогою 3D-друку", – додала Юлія Дрожжина.

Експерт підсумувала, що зростатиме затребуваність IT-фахівців, а все більше професій будуть пов'язані зі спільною діяльністю в групах. Тому вміння працювати в команді стане обов'язковою вимогою для більшості галузей. Також в умовах глобалізації стане необхідним знання кількох мов і вміння швидко засвоювати інформацію.

Нагадаємо, раніше новини "Сьогодні" розповідали, як найбагатші люди планети попрацювали в американському фаст-фуді.

0:00 / 2:10
Водії бухгалтери адвокати
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Пока еще никто не оценил
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
Премьер-министр Алексей Гончарук говорит, что в 124 городах Украины теплокоммунэнерго осуществили перерасчет и снизили тарифы. Прямая речь: "Сказано - сделано! Платежки на тепло и горячую воду для граждан снижены до 30%. В 124 городах Украины осуществило перерасчет 131 предприятие теплокоммунэнерго. К правительственной инициативе присоединились уже 16 областных центров: Винница, Луцк, Днипро, Житомир, Запорожье, Кропивницкий, Львов, Одесса, Ровно, Тернопол...
Общество
У стратегії розвитку "Укрзалізниці" є сценарій для Донбасу, але з нюансами / Фото: Pixabay Залізничне сполучення між Києвом і найбільшими обласними центрами Донбасу – Луганськом і Донецьком – тривало до середини літа 2014-го, незважаючи на активні бойові дії. Офіційно поїзди в Луганськ скасували тільки 26 липня 2014-го, у Донецьк – через три дні. Потім тимчасове припинення сполучення затягнулося на роки, а потреби в перевезеннях закрили напівлегальні автоп...
Общество
Профессионально «замиксовать» знания школьников по рабочим профессиям, сформировать положительное отношение и попробовать их «на вкус» во время мастер-классов - цель, которую ставили перед собой специалисты центра занятости, инициируя цикл занятий мастера швейного дела с девочками подростками в «Школе будущей швеи». Об этом сообщает Селидовский городской центр занятости. Во время зимних каникул ученицы 8 классов общеобразовательной школы I-III ст. №2 г. Се...
Происшествия
Пожилая женщина погибла при пожаре в пгт. Кураховка Селидовского района. Об этом сообщает ГУ ГСЧС Украины в Донецкой области. 21 января, в 5:43 на телефон Службы спасения «101» поступило сообщение о пожаре, который произошел на ул. Первомайская в пгт. Кураховка. Прибывшие на место спасатели  выяснили, что пожар произошел в отдельно стоящей летней кухне на территории частного домовладения. В результате пожара погибла женщина, 1922 года рождения. Спасатели л...
Общество
Каждый, кто любит украинские народные традиции, обычаи и обряды, в очередной раз стал активным участником Открытого районного праздника колядок и щедривок «Рождественские перезвоны», который традиционно проходит в январские дни в пгт. Великая Новоселка. На этот раз праздник прошел 17 января. Цель мероприятия - сохранение и популяризация народных традиций, обычаев и обрядов, связанных с празднованием Рождества Христова, Нового года, Крещения, развитием духо...
Общество
Деньги за вывоз мусора выделялись из бюджета, но его на самом деле не вывозили. Чиновник также обещал запустить линию по сортировке мусора, но отходы просто накапливались на отведенном участке. В Дрогобыче Львовской области директора коммунального предприятия подозревают в растрате более миллиона гривен на организованной им схеме фиктивного вывоза мусора. Об этом сообщает пресс-служба прокуратуры области в субботу, 18 января. Как отметили в прокуратуре, 39...
Общество
Сегодня, 21 января, Новогродовка присоединилась к областному флешмобу по случаю Дня Соборности Украины, который наша страна будет отмечать завтра, 22 января. Как сообщает Новогродовский городской совет, участие в флешмобе приняли представители городского совета, исполнительного комитета, общественные активисты, представители религиозных организаций и воинских формирований и частей, которые дислоцирующихся в городе. Шахтерский край
Политика
Бывший глава Закарпатской облгосадминистрации Геннадий Москаль заявил, что саботировал проведение реформ, которые внедряло правительство Украины при пятом президенте Петре Порошенко.Он сказал об этом в интервью изданию "Главком", опубликованном 17 января, отвечая на вопрос, почему получил от Венгрии государственную награду.По словам Москаля, премьер-министр Венгрии Виктор Орбан не критиковал его, так как он "не слушал Киев" и "делал так, как нужно людям"."...
Общество
Експерти кажуть про падіння попиту на хрущовки і зростання інтересу до жилкомплексів і еко-проектів / Фото: Григорій Салай, Сьогодні На ринку нерухомості України все більше проявляються дві нові тенденції. По-перше, за словами експертів ринку, покупці намагаються придбати житло в новобудовах, а не на вторинному ринку. Дві головні причини: занепад з роками старого житлофонду і зміцнення гривні у 2019 році. Адже не секрет, що на вторинному ринку розрахунки п...