Стягнення боргу із заробітної плати: юрист розповів, коли виконавець може його накласти

Примусове виконання судового рішення можливе тільки при певних умовах

Стягнення боргу із заробітної плати: юрист розповів, коли виконавець може його накласти, фото-1

"Я програв у судіі маю борг за виконавчим листом. Чи можуть його вирахувати з моєї зарплатної картки без мого відома і згоди і в якому розмірі?"- Володимир Погорельцев, м Дніпро.

Відповідає Андрій Авторгов, приватний виконавець, кандидат юр. наук:

"Законом України "Про виконавче провадження", який регламентує порядок примусового виконання судових рішень, передбачена можливість звернення стягнення на заробітну плату боржника в разі відсутності у боржника коштів на рахунках у банках, відсутність або недостатність майна боржника для покриття в повному обсязі сум, що підлягають стягненню, а також у разі виконання рішень про стягнення періодичних платежів.

Крім того, виконавець має право звернути стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника без застосування заходів примусового звернення стягнення на майно боржника – за письмовою заявою стягувача або за виконавчими документами, сума стягнення за якими не перевищує п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Про відкриття виконавчого провадження виконавець зобов'язаний повідомити як стягувачу, так і боржнику – шляхом надсилання рекомендованим листом постанови про відкриття виконавчого провадження.

Боржник вважається повідомленим про початок примусового виконання рішень, якщо йому направлено постанову про відкриття виконавчого провадження за адресою, вказаною у виконавчому документі.

Згода боржника на звернення стягнення на його заробітну плату не має ніякого юридичного значення, оскільки рішення судів у разі їх невиконання боржником виконуються в примусовому порядку.

Також слід зазначити, що розмір відрахувань із заробітної плати, пенсії, стипендії та інших доходів боржника вираховується із суми, що залишається після утримання податків, зборів та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

З заробітної плати боржника може бути утримано за виконавчими документами до погашення в повному обсязі заборгованості:

  • в разі стягнення аліментів, відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю особи, в зв'язку з втратою годувальника, майнової та/або моральної шкоди, заподіяної кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням, – 50%;
  • за іншими видами стягнень, якщо інше не передбачено законом, – 20%.

Загальний розмір усіх відрахувань при кожній виплаті заробітної плати та інших доходів боржника не може перевищувати 50% заробітної плати, яка повинна бути виплачена працівникові, в тому числі в разі відрахування за кількома виконавчими документами. Це обмеження не поширюється на відрахування із заробітної плати у зв'язку з відбуванням боржником покарання у вигляді виправних робіт і стягнення аліментів на неповнолітніх дітей. У таких випадках розмір відрахувань із заробітної плати не може перевищувати 70%".

Нагадаємо, раніше новини "Сьогодні" писали про те, як шахрай з Полтави обдурив туристів на мільйон гривень. У полтавську поліцію звернулися понад шістдесят постраждалих.

00:00:00 / 00:00:00
Борг заробітня платня стягнення
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію