Велике розбирання: як і коли потрібно ставити дитину "на облік"

На рішення всіх юридичних питань у щасливих батьків є тільки 30 днів

Велике розбирання: як і коли потрібно ставити дитину "на облік", фото-1

Фото: Pixabay

У тонкощах реєстрації дітей новини "Сьогодні" розбиралися за підтримки міністра юстиції України Павла Петренка.

Велике розбирання: як і коли потрібно ставити дитину "на облік", фото-2

Народження: правила реєстрації

Зараз документи для реєстрації дитини можна подати в пологовому будинку або безпосередньо у відділі державної реєстрації актів цивільного стану (або просто РАЦСі), а також у Центрі адміністративних послуг (за місцем фактичного народження дитини або за місцем проживання одного з батьків).

Є можливість "поставити на облік" сина чи дочку через інтернет. Для цього потрібно оформити заяву в електронній формі на сайті Міністерства юстиції (веб-портал "Звернення в сфері державної реєстрації актів цивільного стану", для реєстрації потрібно зайти на адресу – dracs.minjust.gov.ua). Зробити це мають мама або тато малюка, щоправда, попередньо муситимете завести кабінет і підтвердити свою особу для системи: підійдуть, зокрема, ЕЦП (електронний цифровий підпис) або Bank ID. Під час реєстрації новонародженого в актовому записі про народження потрібно вказати наступні дані: прізвище, ім'я та по батькові дитини, ПІБ його батьків; дату і місце народження дитини; основні відомості про матір та батька дитини (наприклад, яке громадянство, чи перебувають батьки у шлюбі), місце проживання батьків і т. д.

В який термін потрібно реєструвати дитину

Новоспеченим батькам дуже розслаблятися не можна. На юридичні питання у них є всього 30 днів: вони зобов'язані не пізніше місяця з дня народження дитини зареєструвати її. Порушення цих термінів загрожує покаранням за частиною 2 статті 212 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Там сказано, що несвоєчасна, без поважної причини, реєстрація батьками народження дитини в державних органах тягне за собою накладення штрафу від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 17 до 51 грн).

Держреєстрація народження дитини, до речі, проводиться в день звернення. Якщо заява подається в електронній формі – в день її надходження або не пізніше наступного робочого дня, якщо онлайн-заяву отримано в неробочий час.

Які документи потрібно подати батькам для реєстрації в держорганах влади

Разом із заявою про державну реєстрацію народження дитини батьки мають надати кілька документів. Йдеться про лікарське свідоцтво про народження (форма №103/о), яке оформлюється безпосередньо в пологовому будинку під час виписки. Також потрібні паспорти або документи, що засвідчують особи батьків (хоча б одного з них).

Якщо документ, що засвідчує особу одного з батьків, з поважних причин не може бути пред'явлений (втрата паспорта, його переоформлення), то орган державної реєстрації не має права відмовити в реєстрації дитини.

Відомості про іншого з батьків у цьому випадку вказуються на підставі свідоцтва про шлюб, яке теж потрібно пред'явити чиновникам.

До речі, дані про громадянство малюка в актовому записі та свідоцтві про народження не заповнюються, про що робиться відповідний запис у графі "Для відміток". Потім ці дані можуть бути доповнені в разі потреби – наприклад, реєстрація дитини за місцем проживання.

Що ще може знадобитися для реєстрації

У переліку паперів для держреєстрації малюка обов'язково мусить бути документ, на підставі якого вносяться дані про батька. Це може бути свідоцтво про шлюб, спільна заява матері та батька дитини, заява матері. За відсутності свідоцтва про шлюб підтвердженням зареєстрованого шлюбу може бути відмітка в паспорті заявника або паспортах матері та батька дитини.

Крім того, держреєстрацію маленького українця в разі смерті одного або обох батьків або з інших причин, які не дозволяють їм особисто подати документи, оформленням реєстрації може зайнятися родич, родичка, інші особи, уповноважені представники установи охорони здоров'я, де народилася чи перебуває дитина. Тоді заявник мусить надати паспорт або паспортний документ, що засвідчує його особу.

Важливо пам'ятати, що зареєструвати народження дитини може один з батьків, якщо вони перебувають у шлюбі і мають спільне прізвище. У разі якщо прізвища батьків дитини – різні або вони не перебувають у шлюбі, тоді для державної реєстрації народження обов'язкова присутність обох батьків.

І, нарешті, батьки можуть подати заяву для державної реєстрації дитини в електронній формі. У такому випадку до заяви необхідно додати електронні копії документів: медичного свідоцтва про народження (форма №103/о), паспорта або паспортних документів батьків, свідоцтва про шлюб і т. д. Ці документи потрібно буде відсканувати і прикласти електронний підпис заявника.

Як подати заявку на "дитячі гроші"

Призначення та виплата допомоги під час народження дитини здійснюється органом соціального захисту населення за адресою реєстрації (прописки) батьків або за місцем фактичного проживання батька чи матері дитини. Документи, необхідні для призначення виплат, подаються особисто або онлайн, але не пізніше 12 місяців з дня народження дитини. У разі пропуску зазначеного періоду право на отримання допомоги втрачається.

Електронної послугою з оформлення дитячої допомоги можна скористатися на офіційному сайті Міністерства соцполітики або на Єдиному держпорталі адмінпослуг. Якщо зробити так з використанням ЕЦП, то за новими правилами допомога призначається не пізніше наступного робочого дня.

Нагадаємо, що з 1 липня 2014 року сума виплат не залежить від кількості народжених в родині дітей та становить 41 280 грн. Вона виплачується протягом трьох років. Але з 1 квітня 2019 року встановили допомогу для багатодітних сімей. За третю і наступних дітей родина отримуватиме щомісячно доплату до "дитячих" по 1700 грн. При цьому якщо за наявності однієї дитини в родині народжується двійня, то це правило поширюється і на них. Щоправда, для отримання доплати потрібно мати свідоцтво багатодітної родини і подати заяву в органи соцзахисту за місцем реєстрації.

Нагадаємо, раніше новини "Сьогодні" розбиралися, чи потрібна українцям "прописка" і що робити, коли вимагають підтвердити місце проживання. Журналісти новин "Сьогодні" провели спеціальний експеримент.

00:00:00 / 00:00:00
Діти облік Україна
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію