Ціни у червні: чому такі дорогі огірки і коли пора варити варення з полуниці

Травневі дощі і аномально спекотна погода у червні внесли корективи в обсяги врожаю і ціни на продукти

Фото: Pixabay

Червень у 2019-му році видався надзвичайно спекотним. Температура встановила вже кілька рекордів. Так, ночі на 11 і 12 червня виявилися найтеплішими за всю історію спостереження за погодою, з 1881 року (+20,2 і +20,3 градуса відповідно). Ніч на 14 червня у Києві також побила рекорд 1927 року (+20,1). І в найближчі дні спадання спеки поки не прогнозують. Як відіб'ється така погода на врожаї і цінах? І як взагалі можуть змінитися ціни на продукти в найближчі тижні? Сайт "Сьогодні" розбирався з цим за допомогою графіків і експертів.

Борщовий набір – дорожче нікуди, але…

Розуміючи рух цін на продукти харчування на оптових ринках, можна зрозуміти, як будуть змінюватися і роздрібні ціни найближчим часом. Тому ми вирішили вивчити оптові ціни на великому львівському ринку "Шувар".

Незважаючи на те, що в минулому році був поганий урожай картоплі, стара картопля ще є на оптових ринках. Правда, ціни на неї тримаються в районі 10 грн/кг (з деякою тенденцією до зниження) – це вдвічі більше, ніж рік тому. І знизитися вони вже навряд чи встигнуть.

Практично стільки ж коштує і молода картопля з України (в середньому 9 грн). Але її запасів на ринку поки мало. А ось імпортна, з Азербайджану і Франції, продається в середньому по 14 грн. Як скоро і як сильно будуть знижуватися ціни на картоплю нового врожаю – буде залежати від розміру врожаю. Однак експерти кажуть, що в цьому році ціни на молоду картоплю і так рекордно низькі за останні кілька років.

Запаси старих буряків українського виробництва, схоже, підійшли до кінця. Так що ціни на неї теж навряд чи будуть опускатися. Зараз на оптових ринках вона продається по 7,5 грн, а з огляду на тенденції минулого року, скоро може навіть почати тремтіти. Це не дивно, адже ціна на аналогічний імпортний продукт зараз тримається на рівні 14,5 грн/кг.

Молодий вітчизняний буряк з початку червня подешевшав в закупівлі з 20 до 14 грн і вже кілька днів тримається на такому рівні. Потім, у міру збільшення пропозиції, можливо, почне дешевшати.

Білокачанна капуста з України вже почала дешевшати і зараз продається на оптових ринках дешевше, ніж в минулому році (в середньому по 4,2 грн/кг у порівнянні з 6,5 грн у 2018-му). З'явилася на ринках вже і вітчизняна цвітна капуста. Але вона до цих пір не склала собі ціну, тому поки спостерігаються скачки від 9 до 23 грн/кг.

Стара морква стабільно тримається на рівні 10-14 грн/кг – як імпортна, так і вітчизняна. Але в минулому році в цей час вона вже почала дорожчати, досягнувши до кінця місяця позначки в 33 грн/кг. Оптові ціни на молоду моркву вище, близько 17-18 грн. У минулому році вони перевищували в цей час 25 грн з тенденцією до зростання. Так що розраховувати на здешевлення моркви найближчим часом (принаймні старої), схоже, не варто.

Глава Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко запевняє, що найближчим часом ціни на овочі нового врожаю, що входять в борщовий набір, подешевшають.

"У нас вже з травня ціна почала падати і продовжує опускатися. Зараз ціни космічні, набагато вище, ніж в сусідніх країнах, тому ми навіть завозимо дешеву продукцію з-за кордону. Так що найближчим часом має відбутися здешевлення", – говорить експерт.

Втім, встановилася в Україні спека, на думку експерта, може вплинути на врожай.

А ось керівник інформаційно-аналітичного відділу "Інфо-Шувар" Тетяна Гетьман розповідає, що на ціни нового врожаю впливає не стільки спека, скільки дощі, що йдуть у південних областях.

"Дощі заважають збирати урожай, неможливо нормально проводити процес збору врожаю. Тому, наприклад, картопля і цибуля, які йдуть з південних регіонів, сьогодні вдвічі дорожче, ніж рік тому. Як тільки погода стабілізується, я думаю, ми побачимо зниження ціни. Але ми не можемо прогнозувати, коли це станеться", – каже Тетяна Гетьман.

Чому такі дорогі огірки?

Що стосується овочів нового врожаю, огірки в цьому році значно дорожче, ніж в минулому. Звичайні українські огірки в закупівлі зараз коштують 10 грн, і така ціна стабільно тримається вже другий тиждень. Невеликі огірки, корнішони, продаються вдвічі дорожче – по 20 грн в закупівлю – і продовжують дорожчати. Для порівняння, в минулому році великі огірки в цей час продавалися на оптових ринках в середньому по 2 грн/кг, а огірки-корнішони коштували 6,5 грн/кг. Імпортні огірки на ринку зараз не представлені.

В цьому році, мабуть, вперше за багато років ціни на ранні помідори і огірки приблизно однакові або принаймні зіставні. Звичайні помідори в опті стоять, в залежності від сорту, 20-30 грн, огірки – 15-25. Навіть зазвичай дорогі салатні помідори в цьому році спочатку продавалися дешевше, ніж в минулому, а зараз їх ціни – приблизно на рівні минулого року: 25-29 грн/кг на оптових ринках.

Почали дешевшати кабачки, хоча до цих пір вони вдвічі вищі, ніж рік тому (10 грн/кг).

Пояснюючи надзвичайно високі ціни на традиційно дешеві огірки, Олексій Дорошенко каже, що в усьому винна спека.

"У квітні ціна на перші огірки була навіть дешевше, ніж рік тому. Але останнім часом прийшла спека, і огірки потрібно інтенсивно поливати, або вага їх буде менше, адже огірки здебільшого складаються з води. А з поливом, з водою і її доступністю у нас проблема, особливо на півдні України. Так що на цінах могла відбитися така аномальна спека, яка побила вже всі мислимі рекорди", – пояснює Олексій Дорошенко.

Коли пора закривати полуничне варення

Температура червня вплинула також на ціни, та й на урожай фруктів і ягід. Полуниця в цьому році з'явилася на прилавках на тиждень раніше, ніж в минулому році, і сьогодні коштує вже дешевше (в середньому 28,5 грн/кг у порівнянні з 34 грн у 2018-му).

Завдяки селекції та експорту полуниця сьогодні встигає не тільки у червні, її можна купити аж до вересня. Але все-таки найнижчі ціни на цю ягоду бувають саме в середині червня. Коли ж в цьому році буде досягнуто "дно"?

"Зараз почалася спека, тому в останні дні ціни на полуницю навіть зросли. Плюс Закарпаття заливало водою, і зараз з тих регіонів до нас не йде ні полуниця, ні черешня. Це теж позначилося на пропозиції і вплинуло на ціну. Тому якраз зараз, за ​​нашими прогнозами, буде найнижча ціна на полуницю. Є вже в роздрібній торгівлі і по 15 грн, хоча не дуже хорошої якості. А так – 25-35 грн, що, в принципі, можна порівняти з цінами минулого року. Хоча, якщо погода не вплине на врожай, ціна може ще трохи знизитися", – говорить Олексій Дорошенко.

Також надто тепла і суха погода може вплинути на ціну ягід і кісточкових. Хоча зараз ціни на кісточкові тримаються на рівні минулорічних.

Тетяна Гетьман також говорить, що нинішні ціни на полуницю можна вважати мінімальними в цьому році.

"Ціни, звичайно, вище, ніж рік тому. Тому що погодні умови в цьому сезоні не сприяли гарному врожаю. Транспортувати сьогодні ягоду з південних регіонів складно, тому що там йшли дощі, і вона наповнена водою. У західних регіонах були теж не найкращі погодні умови. Зараз виробники з цих регіонів теж вступають в гру, але там урожай теж менше, ніж рік тому. У минулому році взагалі був рекордний урожай", – каже Тетяна Гетьман.

Вона нагадує, що в минулому році мінімального показника ціни на полуницю досягли ще на початку червня, і такими трималися весь пік сезону. На оптових ринках було 12-20 грн/кг. Сьогодні – 25-30 грн, залежно від якості ягоди.

З черешнею, за словами Тетяни Гетьман, ситуація ще складніша.

"У цьому році пропозиція черешні в 3-4 рази менше, ніж рік тому. Це теж через весняні дощі і проблеми із запиленням. Відповідно, ціни значно вище. Сьогодні середня ціна на українську черешню – 40 грн/кг, рік тому – було 20-25 грн", – розповідає експерт.

В цілому подорожчання продуктів мінімальне

Як змінюються ціни на продукти харчування переробної промисловості, ми вирішили подивитися за "Інфляційним барометром", який аналізує оперативну інформацію з великих торгових мереж.

Виявилося, що з 23 видів продуктів, які аналізуються, в травні спостерігалося падіння ціни на 10: на овочі борщового набору, крім картоплі, чорний і білий молоко і яйця, рослинну олію і свинину. Ще на один вид продукту – курятину – ціна не змінювалася. На більшість інших продуктів ціни зросли у травні менш ніж на 5%, сильніше подорожчали гречка та рис (5,2%), а лідером стала картопля – відразу + 63%.

В цілому, за даними Укрстату, продукти харчування у травні подорожчали всього на 1%. Споживча інфляція (в цей показник також входять непродовольчі товари, а також послуги) в травні склала 0,7%.

У першій половині червня зниження цін спостерігається тільки на 8 видів товарів, які аналізує "Барометр інфляції". З перерахованих вище почали дорожчати буряк, молоко, білий хліб і олію. Припинилося падіння цін на свинину і цибулю. Зате дещо знизилися ціни на курятину, сир і сметану. Більше, ніж на 5%, піднялися ціни тільки на буряк (+ 8,5%).

Нагадаємо, нещодавно новини "Сьогодні" розпитали експертів про те, що буде з курсом долара найближчим часом.

00:00:00 / 00:00:00ф
Ціни овочі Україна
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции

Комментарии

Новости компаний
Собираясь в отпуск, лучше спланировать все до мелочей, чтобы отдых прошел хорошо. Поэтому мы подготовили для вас гид по Бердянску! Тёплое море и песчаные пляжи – это далеко не всё, чем может порадовать отдыхающих курортный Бердянск. В этой статье мы расскажем, что обязательно нужно посетить в нашем городе, чтобы провести время с пользой и оставить об отдыхе в Бердянске наилучшие воспоминания. Как добраться? Где покушать? Развлечения Медицина Салоны красоты...
Новости компаний
Дети взрослеют удивительно быстро. И все раньше и раньше начинают стремиться к самостоятельности. Самостоятельно ходить в секцию, возвращаться со школы или играть на улице без присмотра. Даже самый самоотверженный родитель не в состоянии быть с ребёнком каждую минуту. Но для каждого родителя всегда важно знать, что ребенок в безопасности. Смарт-часы для детей решают эту проблему. Они позволяют не только знать, где ребёнок, но и как и с кем он общается. Это...
Новости компаний
Карантин истощил наши кошельки, и многие люди сейчас ищут быстрых заработков за рубежом. Возможен ли выезд по безвизу на работу и в какие страны? Какую лучше выбрать вакансию, на что обращать внимание? Ответы на эти вопросы мы решили получить у специалистов одного из передовых кадровых агентств Украины Лидер ЛТД. Рекрутеры компании предлагают широкий выбор вакансий по безвизу для мужчин женщин или семейных пар. Преимущества сотрудничества с кадровыми агент...
Новости компаний
На улицах наших городов все чаще можно встретить людей, перемещающихся на электросамокатах. Не вольно возникает вопрос, почему этот вид транспорта приобретает все большую популярность. В чем секрет? Жизнь в больших городах не мыслима без передвижения, каждый сам выбирает каким образом ему доехать из точки А в точку Б. Если учесть, что в центрах крупных городов средняя скорость передвижения зачастую не превышает 15 км/час., то электросамокаты позволят перем...
Новости компаний
Как известно, основной залог успешного функционирования бизнеса - это постоянное движение. Мир не стоит на месте, все меняется с каждым днем. Чтобы «выжить», бизнес тоже должен двигаться, видоизменяться, приспосабливаться к новым условиям, потребностям рынка и его вызовам. Одним из эффективных способов оптимизации бизнес-процессов является аутсорсинг персонала, или кадровый аутсорсинг. Понятие «аутсорсинг», и собственно сам тренд, пришел к нам с Запада, бу...
Новости компаний
Как известно, красота - в мелочах. Благодаря разнообразным элементам ваше жилище приобретает незаурядную изысканность. Ведь именно мебельная фурнитура является важной составляющей в интерьере каждого дома, она не только создает атмосферу комфорта, но также играет важную функциональную роль в быту. Поэтому стоит отнестись серьезно к выбору фурнитуры, чтобы потом не пожалеть о покупке. В этом вам поможет Интернет-магазин kozak-zamki.com.ua. Компания "KOZAK"...
Новости компаний
Многие люди не могут обойтись в повседневной жизни без надежного и стильного рюкзака. Кому-то он необходим для учебы, кому-то – для работы. В нем размещают важные вещи, дорогую электронику, всевозможные аксессуары. Удобный рюкзак нужен и многим спортсменам. Например, велосипедистам. Современный антикражный рюкзак Bobby XD Design с сайта http://novinki.top/bobby – это стильный минималистический дизайн с несколькими цветовыми решениями. Есть модели для всех:...
Новости компаний
Современный дизайн интерьера в данный период развития дизайна и архитектуры уже не относиться только к какому-либо узкому стилевому направлению. Если раньше можно было сказать, что современные стили это лофт и минимализм, а классические, это что-то среднее между аристократией и немного устаревшей симметрией в формах и текстурах, то сейчас ситуация полностью изменена и понятие современный дизайн подразумевает работу как в более молодых архитектурных стилях,...
Новости компаний
Трускавецкая компания QTEK, которая занимается монтажом камер видеонаблюдения, охранных систем и пожарных сигнализаций, установила в Кирилловке несколько новых веб-камер. Она взялась за сложную и амбициозную задачу — закрепить суперсовременное видеооборудование на высоте 50 метров, с которой успешно справилась. Непрерывные онлайн-трансляции с камер доступны эксклюзивно на сайте Azov.UA.   Первая веб-камера — обзорная — установлена в центре поселка, на въе...