Ціни у червні: чому такі дорогі огірки і коли пора варити варення з полуниці

Травневі дощі і аномально спекотна погода у червні внесли корективи в обсяги врожаю і ціни на продукти

Фото: Pixabay

Червень у 2019-му році видався надзвичайно спекотним. Температура встановила вже кілька рекордів. Так, ночі на 11 і 12 червня виявилися найтеплішими за всю історію спостереження за погодою, з 1881 року (+20,2 і +20,3 градуса відповідно). Ніч на 14 червня у Києві також побила рекорд 1927 року (+20,1). І в найближчі дні спадання спеки поки не прогнозують. Як відіб'ється така погода на врожаї і цінах? І як взагалі можуть змінитися ціни на продукти в найближчі тижні? Сайт "Сьогодні" розбирався з цим за допомогою графіків і експертів.

Борщовий набір – дорожче нікуди, але…

Розуміючи рух цін на продукти харчування на оптових ринках, можна зрозуміти, як будуть змінюватися і роздрібні ціни найближчим часом. Тому ми вирішили вивчити оптові ціни на великому львівському ринку "Шувар".

Незважаючи на те, що в минулому році був поганий урожай картоплі, стара картопля ще є на оптових ринках. Правда, ціни на неї тримаються в районі 10 грн/кг (з деякою тенденцією до зниження) – це вдвічі більше, ніж рік тому. І знизитися вони вже навряд чи встигнуть.

Практично стільки ж коштує і молода картопля з України (в середньому 9 грн). Але її запасів на ринку поки мало. А ось імпортна, з Азербайджану і Франції, продається в середньому по 14 грн. Як скоро і як сильно будуть знижуватися ціни на картоплю нового врожаю – буде залежати від розміру врожаю. Однак експерти кажуть, що в цьому році ціни на молоду картоплю і так рекордно низькі за останні кілька років.

Запаси старих буряків українського виробництва, схоже, підійшли до кінця. Так що ціни на неї теж навряд чи будуть опускатися. Зараз на оптових ринках вона продається по 7,5 грн, а з огляду на тенденції минулого року, скоро може навіть почати тремтіти. Це не дивно, адже ціна на аналогічний імпортний продукт зараз тримається на рівні 14,5 грн/кг.

Молодий вітчизняний буряк з початку червня подешевшав в закупівлі з 20 до 14 грн і вже кілька днів тримається на такому рівні. Потім, у міру збільшення пропозиції, можливо, почне дешевшати.

Білокачанна капуста з України вже почала дешевшати і зараз продається на оптових ринках дешевше, ніж в минулому році (в середньому по 4,2 грн/кг у порівнянні з 6,5 грн у 2018-му). З'явилася на ринках вже і вітчизняна цвітна капуста. Але вона до цих пір не склала собі ціну, тому поки спостерігаються скачки від 9 до 23 грн/кг.

Стара морква стабільно тримається на рівні 10-14 грн/кг – як імпортна, так і вітчизняна. Але в минулому році в цей час вона вже почала дорожчати, досягнувши до кінця місяця позначки в 33 грн/кг. Оптові ціни на молоду моркву вище, близько 17-18 грн. У минулому році вони перевищували в цей час 25 грн з тенденцією до зростання. Так що розраховувати на здешевлення моркви найближчим часом (принаймні старої), схоже, не варто.

Глава Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко запевняє, що найближчим часом ціни на овочі нового врожаю, що входять в борщовий набір, подешевшають.

"У нас вже з травня ціна почала падати і продовжує опускатися. Зараз ціни космічні, набагато вище, ніж в сусідніх країнах, тому ми навіть завозимо дешеву продукцію з-за кордону. Так що найближчим часом має відбутися здешевлення", – говорить експерт.

Втім, встановилася в Україні спека, на думку експерта, може вплинути на врожай.

А ось керівник інформаційно-аналітичного відділу "Інфо-Шувар" Тетяна Гетьман розповідає, що на ціни нового врожаю впливає не стільки спека, скільки дощі, що йдуть у південних областях.

"Дощі заважають збирати урожай, неможливо нормально проводити процес збору врожаю. Тому, наприклад, картопля і цибуля, які йдуть з південних регіонів, сьогодні вдвічі дорожче, ніж рік тому. Як тільки погода стабілізується, я думаю, ми побачимо зниження ціни. Але ми не можемо прогнозувати, коли це станеться", – каже Тетяна Гетьман.

Чому такі дорогі огірки?

Що стосується овочів нового врожаю, огірки в цьому році значно дорожче, ніж в минулому. Звичайні українські огірки в закупівлі зараз коштують 10 грн, і така ціна стабільно тримається вже другий тиждень. Невеликі огірки, корнішони, продаються вдвічі дорожче – по 20 грн в закупівлю – і продовжують дорожчати. Для порівняння, в минулому році великі огірки в цей час продавалися на оптових ринках в середньому по 2 грн/кг, а огірки-корнішони коштували 6,5 грн/кг. Імпортні огірки на ринку зараз не представлені.

В цьому році, мабуть, вперше за багато років ціни на ранні помідори і огірки приблизно однакові або принаймні зіставні. Звичайні помідори в опті стоять, в залежності від сорту, 20-30 грн, огірки – 15-25. Навіть зазвичай дорогі салатні помідори в цьому році спочатку продавалися дешевше, ніж в минулому, а зараз їх ціни – приблизно на рівні минулого року: 25-29 грн/кг на оптових ринках.

Почали дешевшати кабачки, хоча до цих пір вони вдвічі вищі, ніж рік тому (10 грн/кг).

Пояснюючи надзвичайно високі ціни на традиційно дешеві огірки, Олексій Дорошенко каже, що в усьому винна спека.

"У квітні ціна на перші огірки була навіть дешевше, ніж рік тому. Але останнім часом прийшла спека, і огірки потрібно інтенсивно поливати, або вага їх буде менше, адже огірки здебільшого складаються з води. А з поливом, з водою і її доступністю у нас проблема, особливо на півдні України. Так що на цінах могла відбитися така аномальна спека, яка побила вже всі мислимі рекорди", – пояснює Олексій Дорошенко.

Коли пора закривати полуничне варення

Температура червня вплинула також на ціни, та й на урожай фруктів і ягід. Полуниця в цьому році з'явилася на прилавках на тиждень раніше, ніж в минулому році, і сьогодні коштує вже дешевше (в середньому 28,5 грн/кг у порівнянні з 34 грн у 2018-му).

Завдяки селекції та експорту полуниця сьогодні встигає не тільки у червні, її можна купити аж до вересня. Але все-таки найнижчі ціни на цю ягоду бувають саме в середині червня. Коли ж в цьому році буде досягнуто "дно"?

"Зараз почалася спека, тому в останні дні ціни на полуницю навіть зросли. Плюс Закарпаття заливало водою, і зараз з тих регіонів до нас не йде ні полуниця, ні черешня. Це теж позначилося на пропозиції і вплинуло на ціну. Тому якраз зараз, за ​​нашими прогнозами, буде найнижча ціна на полуницю. Є вже в роздрібній торгівлі і по 15 грн, хоча не дуже хорошої якості. А так – 25-35 грн, що, в принципі, можна порівняти з цінами минулого року. Хоча, якщо погода не вплине на врожай, ціна може ще трохи знизитися", – говорить Олексій Дорошенко.

Також надто тепла і суха погода може вплинути на ціну ягід і кісточкових. Хоча зараз ціни на кісточкові тримаються на рівні минулорічних.

Тетяна Гетьман також говорить, що нинішні ціни на полуницю можна вважати мінімальними в цьому році.

"Ціни, звичайно, вище, ніж рік тому. Тому що погодні умови в цьому сезоні не сприяли гарному врожаю. Транспортувати сьогодні ягоду з південних регіонів складно, тому що там йшли дощі, і вона наповнена водою. У західних регіонах були теж не найкращі погодні умови. Зараз виробники з цих регіонів теж вступають в гру, але там урожай теж менше, ніж рік тому. У минулому році взагалі був рекордний урожай", – каже Тетяна Гетьман.

Вона нагадує, що в минулому році мінімального показника ціни на полуницю досягли ще на початку червня, і такими трималися весь пік сезону. На оптових ринках було 12-20 грн/кг. Сьогодні – 25-30 грн, залежно від якості ягоди.

З черешнею, за словами Тетяни Гетьман, ситуація ще складніша.

"У цьому році пропозиція черешні в 3-4 рази менше, ніж рік тому. Це теж через весняні дощі і проблеми із запиленням. Відповідно, ціни значно вище. Сьогодні середня ціна на українську черешню – 40 грн/кг, рік тому – було 20-25 грн", – розповідає експерт.

В цілому подорожчання продуктів мінімальне

Як змінюються ціни на продукти харчування переробної промисловості, ми вирішили подивитися за "Інфляційним барометром", який аналізує оперативну інформацію з великих торгових мереж.

Виявилося, що з 23 видів продуктів, які аналізуються, в травні спостерігалося падіння ціни на 10: на овочі борщового набору, крім картоплі, чорний і білий молоко і яйця, рослинну олію і свинину. Ще на один вид продукту – курятину – ціна не змінювалася. На більшість інших продуктів ціни зросли у травні менш ніж на 5%, сильніше подорожчали гречка та рис (5,2%), а лідером стала картопля – відразу + 63%.

В цілому, за даними Укрстату, продукти харчування у травні подорожчали всього на 1%. Споживча інфляція (в цей показник також входять непродовольчі товари, а також послуги) в травні склала 0,7%.

У першій половині червня зниження цін спостерігається тільки на 8 видів товарів, які аналізує "Барометр інфляції". З перерахованих вище почали дорожчати буряк, молоко, білий хліб і олію. Припинилося падіння цін на свинину і цибулю. Зате дещо знизилися ціни на курятину, сир і сметану. Більше, ніж на 5%, піднялися ціни тільки на буряк (+ 8,5%).

Нагадаємо, нещодавно новини "Сьогодні" розпитали експертів про те, що буде з курсом долара найближчим часом.

00:00:00 / 00:00:00ф
Ціни овочі Україна
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
В Китае жертвами опасного коронавируса 2019-nCoV стали 56 человек. Об этом сообщило агентство Xinhua со ссылкой на данные Национальной комиссии здравоохранения.Так, на утро 26 января в Китае подтверждено 1975 случаев заражения новым вирусом, еще у 2684 пациентов подозревают заражение вирусом. Отмечается, что 324 человека находятся в критическом состоянии.При этом 49 человек выздоровели.Заболевание зафиксировано в Таиланде, Японии, Южной Корее, США, Вьетнам...
Криминал
На чердаке одного из многоквартирных домов, в городе Краматорск, Донецкой области местные жители нашли три гранатомета. Об этом сообщает пресс-служба ГСЧС в Донецкой области «Прибывшие на место спасатели идентифицировали найденные предметы, а именно: 3 гранатомета РПГ-22. После этого сотрудники пиротехнического подразделения изъяли боеприпасы из помещения жилого дома», — говорится в сообщении.
Общество
От президента Украины Владимира Зеленского потребовали отменить все существующие ныне металлические деньги. Люди, которые требуют отмены, утверждают, что такие монеты "всех раздражают, кроме нумизматов". Однако, с новыми монетами пришли и новые проблемы для слабовидящих людей.  20 января такая петиция была зарегистрирована на сайте главы государства. Автор петиции Андрей Винниченко, свое требование аргументирует тем, что монеты дороги в изготовлении, непра...
Общество
Законопроект о выплате компенсаций в случае возникновения задолженности по пенсиям, зарплатам, стипендиям и социальным выплатам был одобрен сегодня Кабинетом министров Украины Хорошей новостью в своем Телеграмм поделился премьер-министр Алексей Гончарук, отметив, что законопроект будет подан в парламент. «Для устранения коррупционных рисков установлен исчерпывающий перечень денежных доходов граждан, за нарушение сроков выплаты которых проводится компенсаци...
Политика
Последний раз Совет ассоциации собирался в декабре 2018 года / Фото: Кабинет министров Украины В Брюсселе (Бельгия) 28 января состоится Шестое заседание Совета ассоциации Украина-Европейский Союз, для участия в котором Кабинет министров утвердил состав с украинской стороны, сообщает пресс-служба правительства. Это первое заседание с новым составом украинского правительства и новым составом Европейской комиссии. Отметим, что в рамках пятого заседания Совета...
Общество
Ранее в правительстве сообщили, что тарифы на отопление снижены на 30%, но сейчас объясняют, что скидка может варьироваться в зависимости от региона. В Кабинете министров объяснили, как происходил перерасчет платы за отопление. Об этом сообщила пресс-служба правительства в пятницу, 24 января. Тариф на отопление пересчитали уже в 124 городах Украины на основании постановления Кабмина №1082, которое дало возможность местным теплоснабжающим компаниям снижать...
Политика
Больше всего денег придется заплатить в третьем квартале 2020 года - более 150 миллиардов гривен.   Министерство финансов предоставило отчет, где говорится, что Украина в течение 2020 года должна выплатить 400,7 млрд грн долга, сообщает пресс-центр ведомства.   Из этой суммы 169,24 млрд грн внешнего долга и 231,46 - внутреннего.   Сумма долга разбита на четыре части, наименьший платеж приходится на четвертый квартал, а наибольший - на третий.   Так, в перв...
Общество
Премьер-министр Алексей Гончарук, под которым зашаталось кресло после "кассетного скандала", решил напомнить о своих заслугах в деле снижения коммунальных тарифов. На официальной странице Гончарука в Facebook появился отчет о том, как пересчитывают тарифы на отопление и горячую воду по Украине. Напомним: после совещания по тарифам у Зеленского, премьер-министр пообещал "отхороводить" эту тему и придумать "короткий законопроект" — как снизить цены на отопле...
Общество
В так называемом «министерстве юстиции ЛНР» сообщили о самых популярных и необычных именах новорожденных в ОРЛО в 2019 году. Об этом сообщают подконтрольные ОРЛО СМИ. Выяснилось, что луганчане называли девочек именами Аврора, Афина, Авитель, Мадонна, Евангелия, Златослава, Иллария, Милица, Мирра, Доминика. При этом редкие имена у новорожденных мальчиков — Вильдан, Радмир, Матфей, Даниэль, Тамерлан, Никон, Святозар, Нестор, Якуб. В то же время, наибольшей п...