Прощавай, "совок". Привіт, НАТО: українську армію очікують радикальні зміни

Українська армія може стати ще на крок ближчою до стандартів НАТО. У Верховній Раді пропонують ліквідувати звичні звання "прапорщик" і "мічман". Відповідний проект закону вже підтриманий парламентом у першому читанні.

Головне:

 • У Верховній Раді хочуть відійти від "радянських" звань в українській армії. Планують перейти до стандартів НАТО;

 • Введуть "рекрута", а ліквідують — "прапорщика";

 • Буде впроваджена так звана Книга пам'яті. До неї вносяться імена солдатів, які загинули під час виконання свого обов'язку перед Україною;

 • При цьому народні депутати зазначають, часу ухвалити проект закону остаточно — немає. Парламенту залишилося працювати всього 2 місяці, а правок до об'ємного документу внесуть багато.

Чи є перспективи?

Головна мета законопроекту — адаптація звань в українській армії до стандартів НАТО. Авторами виступила ціла низка впливових народних депутатів від фракцій Блок Петра Порошенка і "Народного фронту", а також спікер Андрій Парубій.

У четвер, 30 травня, законопроект був підтриманий 231 народним депутатом і був затверджений за скороченою процедурою за основу. Після цього його відправлять до профільного комітету з питань нацборони і безпеки, де нардепи вноситимуть до нього правки, обговорюватимуть і готуватимуть до другого читання.

В цьому і полягає проблема — законопроект, ймовірно, не проголосують у другому читанні і в цілому до кінця каденції цього скликання. Адже у парламенту залишилося всього 4 пленарних тижні, і як зізнаються самі нардепи, часу на конкретні зміни вже не залишилося.

"Думаю, малоймовірно, що проект закону встигнемо ухвалити. Він хороший, але до другого читання будуть внесені правки, процес затягнеться. Подивимося, звісно, все може статися, але я сумніваюся", — розповів народний депутат від "Народного фронту" Геннадій Кривошея.

Верховна Рада
Поділитися
зображенням
1/3

Якщо ж народні депутати не встигнуть розглянути ідею до 12 липня, то законопроект доведеться подавати до парламенту заново, вже новим складом. Фактично процедура його розгляду почнеться спочатку.

Без прапорщиків і старшин

Як зазначено у пояснювальній записці, мета цього закону — підвищити роль сержантського і старшинського складу ЗСУ в навчанні і вихованні підлеглого особового складу.

"Сенс цього закону відповідає курсу на створення дієвого професійного сержантського корпусу та набуття ЗСУ сумісності зі збройними силами країн НАТО", — прокоментувала проект перед голосуванням віце-спікер ВРУ Ірина Геращенко.

Українські військові
Поділитися
зображенням
2/3

Сам проект закону досить об'ємний. У порівняльній таблиці до проекту закону — 262 сторінки. Зміни умовно можна розділити на кілька частин.

Наприклад, нові військові звання. Так, законом пропонуються такі зміни:

 • Рядовий стає "рекрутом";

 • Старший солдат — тепер просто "солдат" (також вводиться окреме звання "старший солдат");

 • Прапорщик стає "сержантом", а старший прапорщик — стає "першим сержантом";

 • Вводяться "штаб-сержант", "майстер-сержант", "старший майстер-сержант", "головний майстер-сержант";

Зміни в корабельних звання:

 • Вводиться звання "рекрута";

 • "Мічмана" не буде,

 • Вводяться "штаб-старшина", "майстер-старшина", "старший майстер-старшина", головний "майстер-старшина";

Ці нововведення відповідають НАТОвським нормам, зокрема колонці "NATO code", згідно зі "STNAG 2116". Законом також визначаються посадові обов'язки для нових чинів у армії, а статут внутрішньої служби ЗСУ доповнюється новими додатками, зокрема про порядок ведення книги пам'яті.

ЗСУ
Поділитися
зображенням
3/3

Її мають вести для "увічнення пам'яті військовослужбовців, загиблих за свободу і незалежність України, і виховання особового складу на їхніх героїчних прикладах".

"До Книги пам'яті занотовуються відомості про військовослужбовців, які загинули під час виконання військового обов'язку щодо захисту територіальної цілісності та незалежності України. Вона зберігається в музеї або кімнаті історії, бойової слави військової частини або в іншому відповідно обладнаному місці за рішенням командира військової частини під склом з урахуванням можливості ознайомлення з нею особового складу військової частини.

Під час проведення урочистих заходів, присвячених Дню Збройних Сил України, Дню військової частини, Дню захисника України, складанню Військової присяги, певною посадовою особою оголошуються військові звання і прізвища військовослужбовців, які включені до Книги пам'яті", — йдеться у законопроекті.

Як зазначено вище, зміни, прописані у проекті закону, зачеплять і статутні правила — звернення до посадових осіб, а також низки технічних норм.

На думку військового експерта Олега Старікова, такі зміни потрібні армії. Але на цьому реформування не завершується.

"Є дві важливі позиції, які стосуються безпосередньо солдатів. Перша — це кадрове просування. Зараз воно повністю залежить від командирів бригад або полків. Саме ці люди і мають право висувати своїх бійців на отримання військових звань, але це неправильно. Мало що може трапитися, от не складеться у солдата спілкування з керівником — і що тепер? Вважаю, що ми повинні перейняти систему з США, де кожен солдат отримує бали за навчання, вислугу років, участь у бойових діях. На основі цього він і отримує звання.

Ще одне серйозне зміна — ротація командирів, кожні 3 роки. Не може керівник бригади, або генерал, бути на фронті більше за цей термін, у нього просто відбувається психологічна деформація. Він має повернутися до себе додому, або пару місяців почитати лекції в академії, або поїхати на лікування. Якщо він житиме лише війною, який би він не був фахівець — проблем не уникнути", — пояснив Старіков, а також додав, що ці нововведення можна ввести на рівні Міноборони.

Армія Україна НАТО
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции

Комментарии

Реклама
Кроме традиционных отелей и санаториев, курортный Трускавец богатый виллами - живописными памятками архитектуры, с богатой историей и изысканным дизайном. Одной из таких является вилла «Моцарт», которая по праву считается одним из самых красивых зданий курорта. Здесь - уникальная архитектура, отличный сервис и вкусная кухня. Вилла «Моцарт» расположена в самом сердце Трускавца, непосредственно возле центральной площади города, в 100 метрах от бювета минерал...
Новости компаний
Трускавец - всемирно известный бальнеологический курорт. Сюда из года в год приезжают сотни тысяч отдыхающих из разных уголков Украины и с других стран мира. Город привлекает людей уютной атмосферой, живописной парковой зеленью, спокойными буднями и кристально чистым горным воздухом. В чем уникальность курорта? Но главное, за чем сюда едут люди, - это уникальные источники трускавецких лечебных вод, между которыми королевой является Нафтуся - природная вода...
Новости компаний
Собираясь в отпуск, лучше спланировать все до мелочей, чтобы отдых прошел хорошо. Поэтому мы подготовили для вас гид по Бердянску! Тёплое море и песчаные пляжи – это далеко не всё, чем может порадовать отдыхающих курортный Бердянск. В этой статье мы расскажем, что обязательно нужно посетить в нашем городе, чтобы провести время с пользой и оставить об отдыхе в Бердянске наилучшие воспоминания. Как же сюда добраться? Предлагаем рассмотреть несколько варианто...
Политика
В Украине запланировали повышение минимальной заработной платы в три этапа.  Об этом сообщил премьер-министр Денис Шмыгаль на своей странице в Facebook. "Правительство запланировало три этапа повышения минимальной зарплаты на следующий год:  С 1 сентября МЗП вырастет до 5000 грн (+277 грн или + 5,9%).   С 1 января 2021 МЗП вырастет до 6000 грн (+1000 грн или + 20%).   С 1 июля 2021 МЗП вырастет до 6500 грн (+500 грн или + 8,3%)", - написал он. По словам Шм...
Политика
Бородай поблагодарил Путина за раздачу паспортов РФ на Донбассе Он заявил, что де-факто Донбасс давно уже является частью России По его словам, скоро вхождение украинских территорий в состав РФ состоится "официально"Бывший главарь "ДНР" Александр Бородай заявил об "официальном" присоединении оккупированного Донбасса к России в ближайшее время. Об этом Бородай сказал во время выступления на съезде так называемой партии оккупантов "Родина", поблагодарив глав...
Происшествия
Российский актер Михаил Ефремов, совершивший ДТП в состоянии алкогольного опьянения, отказался признать свою вину в гибели человека. Об этом сообщил его адвокат Эльман Пашаев. Адвокат отказался более подробно объяснять заявление Михаила Ефремова. «Более подробнее ничего пояснять не буду — это преждевременно, то есть данное преступление он не совершал. Михаил Олегович, когда ранее сказал: „Я хочу возместить“, — не возместить, а „готов платить“, потому что в...
Политика
Мэри Трамп оспорила договор о неразглашении, мешавший ей издать книгу, в которой она пообещала "пролить свет на мрачную историю" семьи и налоговые оборудки дяди. Книга может выйти за три месяца до президентских выборов в США. Племянница президента США Мэри Трамп через суд пытается получить разрешение на выход своей книги, в которой намерена обнародовать негативные данные о главе Белого дома. Об этом сообщила в пятницу, 3 июля, газета The New York Times. Ре...
Политика
Президент Беларуси Александр Лукашенко уверен, что белорусы живут в спокойной стране и завидуют им украинцы и россияне. Об этом он заявил во время своего выступления на торжественном собрании ко Дню Независимости Беларуси, сообщает БелТА. «Главное, мы избежали войн, живем в безопасной, спокойной стране, где каждый, кто имеет ребенка, может выйти на улицу в любое время суток и быть спокойным. Нам завидуют люди из других стран: наши братья-россияне, украинцы...
Власть
О неготовности комментировать встречу в рамках Нормандского формата заявил украинский президент Владимир Зеленский во время визита в Одесскую область, передаёт корреспондент «Донбасс Сегодня». По его словам, никто от Киева «не может требовать» особого статуса для Донбасса. Зеленский добавил, что «всем надо поработать над риторикой». Напомним, замглавы администрации президента РФ Дмитрий Козак в Берлине встретился с политсоветниками Нормандского формата, од...