Кандидати останнього шансу

Кандидати останнього шансу, фото-1

Для Петра Порошенка, Юлії Тимошенко і Анатолія Гриценка вибори-2019 – це останній шанс очолити державу. Для Володимира Зеленського – перший і останній.

Анатолій Гриценко

На сьогодні лідеру «Громадянської позиції» 61 рік. Політикою Гриценко активно займається з 2004 року, коли долучився до виборчої кампанії Віктора Ющенка. Для Анатолія Гриценка це вже треті президентські вибори. Як кандидат у 2010 році він набрав 1,2%, у 2014 – 6,3%. Зазвичай на виборах Гриценко і його партія показували гірший прогнозованого соціологами результат. Не виключено, що так буде і цього разу. Останні соцдослідження показують падіння рейтингу очільника «Громадянської позиції».

Це при тому, що відразу після об’єдання з Андрієм Садовим і Дмитром Добродомовим соціологи фіксували ріст рейтингу Гриценка. Провалившись на виборах втретє, навряд чи Гриценко захоче четвертий раз поспіль розчаровувати своїх прихильників і спонсорів. Також не варто забувати, що у 2024 році, коли відбудуться наступні чергові президентські вибори, Анатолію Степановичу буде 66 років, а політики пенсійного віку рідко добиваються успіху в Україні.

Юлія Тимошенко

Це вже треті вибори президента, на яких очільниця «Батьківщини» – один із фаворитів. Тимошенко, як політик, кілька разів падала і піднімалася. Зараз у неї дуже непогані шанси стати президентом. Заради перемоги вона робить все можливе: вкладає у виборчу кампанію сотні мільйонів гривень, формує «сітки» для підкупу виборців, намагалася через депутата з «Батьківщини» підкупити технічного кандидата Юрія Володимировича Тимошенка, щоби він знявся з виборів, зареєструвала вісьмох технічних кандидатів, аби збільшити своє представництво у виборчих комісіях.

Кожні президентські вибори для Юлії Тимошенко – це витрачені величезні кошти і сили. Але поки що їй так і не вдалося досягнути своєї мети. Відсутність результату протягом багатьох років – це серйозний аргумент, щоби зійти з політичної сцени. Швидше за все, у випадку поразки Тимошенко дасть дорогу молодим. Тим більше, що у «Батьківщині» є молоді, амбітні політики, які з радістю переймуть у неї естафету. Не виключено, що останнім акордом для Тимошенко, якщо президентом оберуть не її, стануть парламентські вибори, після яких вона остаточно відійде у тінь, а згодом оголосить про завершення політичної кар’єри. Справа у тому, що «Батьківщина» – партія лідерського типу. Без яскравого лідера партія сильно втратить на виборах, а враховуючи, що парламентські вибори відбудуться менше ніж через півроку після президентських, «Батьківщина» просто не встигне виплекати нового лідера.

Тому цілком ймовірний сценарій, що соратники Тимошенко вмовлять її очолити «Батьківщину» для походу на парламентські вибори, які відбудуться у жовтні 2019 року.

Петро Порошенко

Аби зберегти шанси на повернення у втрачене президентське крісло Петру Порошенку доведеться залишатися серйозним політичним гравцем. Оптимальний сценарій для нього у разі поразки на виборах – посісти пост прем’єр-міністра, і дуже бажано вже після найближчих парламентських виборів, оскільки час буде грати проти Порошенка. Але чи є у чинного президента шанси очолити уряд або зайняти іншу ключову посаду? Якщо Порошенко провалить вибори, як показує практика, частина сьогоднішніх соратників президента побіжать від нього. Ті, що залишаться, зажадають ребрендінгу БПП і зміни керівництва партії напередодні виборів до ВРУ.

Фактично, це означатиме для Порошенка втрату контролю над партією. Навіть, якщо оновлена політсила покаже на парламентських виборах хороший результат і ввійде до правлячої коаліції, впливовість Порошенка буде недостатньою, щоби посісти високу державну посаду. А без неї йому буде вкрай важко залишатися «на плаву». З кожним днем без владних повноважень шанси Порошенка повернутися на Банкову ставатимуть дедалі примарнішими, поки не стануть нульовими.

Володимир Зеленський

Керівник студії «Квартал 95» не є політиком у класичному розумінні цього слова. За 2,5 місяці виборчої кампанії він так і не став відкритим для ЗМІ кандидатом у президенти. Причина його закритості очевидна. Будь-яка прес-конфренція з десятками незалежних журналістів чи публічні дебати з політичними опонентами – це серйозний удар по рейтингу Зеленського. Чому? Та хоча б тому, що ті не численні коментарі та інтерв’ю, які він дав на сьогоднішній день, дозволяють оцінити рівень його кваліфікованості для роботи президентом чи навіть народним депутатом, як нікчемний. У випадку поразки Володимира Зеленського на президентських виборах партія «Слуга народу», швидше за все, все-одно візьме участь у виборах до Верховної Ради.

Але це вже буде партія, яка заживе своїм життям. Зеленський не на довго затримається у парламенті. Можливо, він займе не дуже помітну посаду у виконавчих органах влади, а, можливо, взагалі повернеться у «Квартал». З успішною політичною кар’єрою у Зеленського навряд чи складеться, а тому дуже малоймовірно, що через п’ять років ми знову побачимо його в списках кандидатів у президенти.

Порошенко Тимошенко Гриценко Зеленський
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію