Війна закінчиться нашою перемогою. Ексклюзивне інтерв’ю командувача ОС Сергія Наєва

Війна закінчиться нашою перемогою. Ексклюзивне інтерв’ю командувача ОС Сергія Наєва , фото-1

Командувач ОС генерал-лейтенант Сергій Наєв про контрабанду на фронті, важливість звільнених селищ та про те, як дружина відправляла його на війну. 

Генерал-лейтенант Сергій Наєв командує Об’єднаними силами (ОС) від самого початку їх створення,  з квітня 2018 року, коли Антитерористичну операцію (АТО) було переформатовано в Операцію об'єднаних сил (ООС). 

В інтерв’ю НВ командувач ОС розповів, як на передовій ведуть боротьбу з контрабандою, як дружина відправляла його на війну на Донбасі, про свій перший обстріл поблизу Донецького аеропорту та про важливість звільнених селищ Південне та Шуми.

- Об’єднані сили звільнили з квітня щонайменше три населені пункти – Південне, Золоте-4, Шуми. Яке стратегічне значення кожного з них? Чому важливо було зайняти саме ці селища?


Об'єднані сили вирішують в операції декілька надважливих завдань. Одне з них – це недопущення розширення російської агресії на підконтрольну Україні територію. Саме для вирішення цього завдання ми переймаємося, зокрема, й встановленням контролю над населеними пунктами до лінії розмежування, визначеної Мінськими угодами.

Коли буде мир і як закінчиться війна – це питання набагато складніше. Як людина військова, я знаю відповідь військову

Так, за перші чотири місяці проведення Операції об'єднаних сил вилучено товарно-матеріальних цінностей, що незаконно переміщувалися в зоні розмежування та на прилеглій території, на суму понад  42,6 млн грн. Стосовно усіх порушників складено адмiнпротоколи, матеріали яких доправлено до судів.

Вважаю, що загалом робота у боротьбі з незаконним перетином товарів дала певні результати. Проте для цілковитого завершення реалізації поставлених завдань необхідно здійснити ще багато системних перетворень, які, сподіваємося, разом з місцевою владою та громадськістю вдасться реалізувати найближчим часом.

- Яким чином сили ОС співпрацюють з місцевим населенням? Мені відомо, що, наприклад, у Південному, яке поблизу тимчасово окупованої Горлівки, місцеві жителі, які ще навесні та частково влітку були у селищі, виживали лишень за рахунок допомоги небайдужих бійців...

Переконаний, що перемога залежить не лише від суто військової складової, а й від зміни свідомості людей, травмованих спочатку відсутністю належної уваги з боку попередньої влади, потім тривалою гібридною війною.

А тому ще одним із пріоритетів діяльності Об’єднаних сил є взаємодія з військово-цивільними адміністраціями щодо відновлення зруйнованої інфраструктури, будівництва шляхопроводів, побутових об’єктів; допомога місцевим мешканцям з питань налагодження нормального життя; надання всебічної (матеріальної, медичної, профілактичної, соціальної) гуманітарної допомоги найбільш незахищеним верствам населення – хворим, людям з інвалідністю та дітям.

З цією метою у складі Об’єднаних сил діють підрозділи цивільно-військового співробітництва Збройних Сил України, які налагодили взаємодію з військово-цивільними адміністраціями районів, міст, селищ, громадськими організаціями, міжнародними гуманітарними структурами задля оперативного реагування на кризові ситуації та вирішення проблемних питань.

І не лише в Південному, про яке ви згадали. Прикладом дії нової системи управління з початку Операції об’єднаних сил є вирішення соціальних та інших проблем у населеному пункті Золоте-4. У стислі терміни ми змогли відновити там державні інституції. Сьогодні в цьому населеному пункті працюють медики – як військові, так і цивільні, відкрито дільничний пункт поліції, двічі на тиждень «приїжджає» мобільний банкомат, надається гуманітарна допомога.

Війна закінчиться нашою перемогою. Ексклюзивне інтерв’ю командувача ОС Сергія Наєва , фото-2

Окрім того, за моєї ініціативи «Допомога Схід» налагоджено взаємодію з обласними державними адміністраціями України та міжнародними організаціями, завдяки чому надходить медичне устаткування, обладнання, розхідні матеріали, ліки для медичних закладів, розташованих на лінії зіткнення. Організовуємо лікування дітей із складними захворюваннями у провідних клініках за межами району ведення операції, влаштовуємо відпочинок та екскурсії дітей з населених пунктів прифронтової зони у мирних містах України, робимо для дітей різноманітні подарунки.

Переконаний, що саме завдяки такому підходу разом ми здобудемо перемогу.

- Пам’ятаєте, як повідомили дружині, що вирушаєте на фронт?

Так, пам’ятаю. Ми вечеряли, я заздалегідь знав, що вирушатиму у тодішню зону проведення Антитерористичної операції. Сказав їй все, що та як, повідомив, з якої дати відбуваю. Сліз не було, але було переживання. Я пояснив, що все буде добре. І пообіцяв, що постараюся її не підвести. Коли вже прибув у зону бойових дій, то намагався якомога частіше телефонувати і спілкуватися з дружиною та дітьми. Робив і продовжую це робити. Кожну вільну мать намагаюсь присвятити родині, наскільки це можливо, залежно від ситуації та умов служби.

- Вам було колись страшно на війні? Можливо, пригадаєте ситуацію, коли було по-справжньому страшно?

Коли смерть десь поряд, насправді всім страшно. Але до всього звикаєш. Одначе я все-таки ототожнюю слово «страх» із тваринним страхом. Тому, як мовиться, хоч смерті не бояться тільки дурні, проте в мене ще не  траплялося обставин, за яких мені було би по-справжньому страшно.

- А перший обстріл пам’ятаєте?

Так, звісно. Це було у 2014 році у селищі Піски, що в районі Донецького аеропорту. Почався мінометний обстріл. Я впав на землю, збагнув, де є найближче укриття, і швидко туди перемістився.

- Як має закінчитися ООС – політичним рішенням чи військовим?

Коли буде мир, і як закінчиться війна – це питання набагато складніше. Як людина військова, я знаю відповідь військову. Але на сьогодні очевидно, що суто військового рішення для завершення війни на Донбасі недостатньо.

Маю переконання, що війна завершиться нашою перемогою. З цього приводу у мене немає жодних сумнівів. І хочу запевнити, що Об’єднані сили готові до виконання завдань операції. Ми маємо найкращі Збройні Сили, у нас найкращі люди, і ми обороняємо нашу рідну, найкращу землю – Україну.

Війна Сергій Наєв Україна
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Комментарии