Командувач ОС генерал-лейтенант Сергій Наєв про контрабанду на фронті, важливість звільнених селищ та про те, як дружина відправляла його на війну.
Генерал-лейтенант Сергій Наєв командує Об’єднаними силами (ОС) від самого початку їх створення, з квітня 2018 року, коли Антитерористичну операцію (АТО) було переформатовано в Операцію об'єднаних сил (ООС).
В інтерв’ю НВ командувач ОС розповів, як на передовій ведуть боротьбу з контрабандою, як дружина відправляла його на війну на Донбасі, про свій перший обстріл поблизу Донецького аеропорту та про важливість звільнених селищ Південне та Шуми.
- Об’єднані сили звільнили з квітня щонайменше три населені пункти – Південне, Золоте-4, Шуми. Яке стратегічне значення кожного з них? Чому важливо було зайняти саме ці селища?
Об'єднані сили вирішують в операції декілька надважливих завдань. Одне з них – це недопущення розширення російської агресії на підконтрольну Україні територію. Саме для вирішення цього завдання ми переймаємося, зокрема, й встановленням контролю над населеними пунктами до лінії розмежування, визначеної Мінськими угодами.
Коли буде мир і як закінчиться війна – це питання набагато складніше. Як людина військова, я знаю відповідь військову
Так, за перші чотири місяці проведення Операції об'єднаних сил вилучено товарно-матеріальних цінностей, що незаконно переміщувалися в зоні розмежування та на прилеглій території, на суму понад 42,6 млн грн. Стосовно усіх порушників складено адмiнпротоколи, матеріали яких доправлено до судів.
Вважаю, що загалом робота у боротьбі з незаконним перетином товарів дала певні результати. Проте для цілковитого завершення реалізації поставлених завдань необхідно здійснити ще багато системних перетворень, які, сподіваємося, разом з місцевою владою та громадськістю вдасться реалізувати найближчим часом.
- Яким чином сили ОС співпрацюють з місцевим населенням? Мені відомо, що, наприклад, у Південному, яке поблизу тимчасово окупованої Горлівки, місцеві жителі, які ще навесні та частково влітку були у селищі, виживали лишень за рахунок допомоги небайдужих бійців...
Переконаний, що перемога залежить не лише від суто військової складової, а й від зміни свідомості людей, травмованих спочатку відсутністю належної уваги з боку попередньої влади, потім тривалою гібридною війною.
А тому ще одним із пріоритетів діяльності Об’єднаних сил є взаємодія з військово-цивільними адміністраціями щодо відновлення зруйнованої інфраструктури, будівництва шляхопроводів, побутових об’єктів; допомога місцевим мешканцям з питань налагодження нормального життя; надання всебічної (матеріальної, медичної, профілактичної, соціальної) гуманітарної допомоги найбільш незахищеним верствам населення – хворим, людям з інвалідністю та дітям.
З цією метою у складі Об’єднаних сил діють підрозділи цивільно-військового співробітництва Збройних Сил України, які налагодили взаємодію з військово-цивільними адміністраціями районів, міст, селищ, громадськими організаціями, міжнародними гуманітарними структурами задля оперативного реагування на кризові ситуації та вирішення проблемних питань.
І не лише в Південному, про яке ви згадали. Прикладом дії нової системи управління з початку Операції об’єднаних сил є вирішення соціальних та інших проблем у населеному пункті Золоте-4. У стислі терміни ми змогли відновити там державні інституції. Сьогодні в цьому населеному пункті працюють медики – як військові, так і цивільні, відкрито дільничний пункт поліції, двічі на тиждень «приїжджає» мобільний банкомат, надається гуманітарна допомога.