Бурхливі обговорення навколо відпочинку українських дітей в Хорватії

У зв'язку з ситуацією, яка склалася навколо поїздки українських дітей до Хорватії, журналіст Денис Бігунов зустрівся з Лілією Кисліциною, яка взяла на себе відповідальність і місію координації важливої поїздки і супроводу дітей в Хорватії. Зустрівся з нею, аби дізнатися її позицію, про що і публікую нашу розмову.

- Вітаю Ліліє! Завершено організовану за Вашої участі подорож українських дітей на відпочинок. Оскільки до складу групи входили діти з м.Слов'янськ та Слов'янського району, мене як місцевого мешканця та активного громадянина, цікавлять реальна ситуація та чи є підстави для виникнення такого негативного ажіотажу навколо дитячого відпочинку. Ми не робили завчасних висновків і хочемо почути інформацію з перших вуст. Розкажіть будь-ласка як все було.

Тепер, коли діти повернулися до родин, і мої обов’язки перед батьками завершились, можу пояснювати все, що цікавить громадськість . Я не могла вести дискусію, бо перебувала з дітьми в Хорватії. Тепер готова прояснити деталі поїздки. Тільки факти.

Поїздка здійснювалася в рамках гуманітарного проекту Хорватії та України. З нашої сторони – за сприяння Марії Іонової, Ірини Геращенко, Іванни Климпуш-Цинцадзе.
Зважаючи на мій попередній досвід, мені було приємно отримати пропозицію допомогти з організацією групи з Донеччини. Хорватія не вперше запрошує українських дітей на відпочинок, бо сама пережила війну. Цього року – з трьох областей Донецької, Львівської та Закарпатської. Це єдина умова, яка міститься в офіційному запрошенні хорватської сторони. Донеччина – постраждалий район. Львівщина і Закарпаття знаходяться далеко від бойових дій, але загиблих воїнів АТО з цих областей в кілька разів більше, ніж на Донеччині. В групі із Західної України були переважно їхні діти. Батьки решти дітей є учасниками війни проти російського агресора. Перевагу мали діти з сімей, які постраждали від воєнних дій, і діти з районів, постраждалих від війни. Це офіційно підтвердив пан Посол, коментуючи ситуацію.

- Якщо я правильно розумію, то подорож було профінансовано хорватською стороною?

Частково. На території Хорватії діти перебували за рахунок приймаючої сторони. Державні кошти були витрачені лише Львівською ОДА на автобусне перевезення дітей з Львівщини до місця відпочинку та у зворотному напрямку. 

Фінансування перевезення дітей з Донбасу та Закарпаття автобусами, потягом і поромом було здійснено за рахунок меценатів та волонтерів.

- Ким і за якими критеріями формувалася група для відпочинку у Хорватії?

Попередню інформацію про поїздку мені надали в кінці травня: йшлося про 100 дітей з Донецької області віком від 7 до 17 років, приблизні дати – кінець липня-серпень. На початку червня перші списки були надіслані до Посольства Хорватії. Всі категорії дітей були названі і потім не змінювалися. В середині червня приймаюча сторона нас повідомила, що групу скоротили вдвічі, всього 118 осіб, але з Донецької області 60 враховуючи супроводжуючих .

Зосереджуся на критеріях відбору. В групі з Донеччини теж поїхали діти загиблих воїнів. Цим дітям було надане позачергове право на поїздку. За нашим зверненням Центр допомоги учасникам АТО проінформував родини. Пропозиція робилася всім дітям з родин наших героїв, і всі, хто погодилися – були у Хорватії. Також поїздка була запропонована дітям з 4 київських родин військовослужбовців, які загинули поблизу Слов’янська. Згоду на поїздку дитини на відпочинок отримали лише від однієї родини. Також в групі є діти, чиї родини постраждали від воєнних дій в інший спосіб – переселенці. Статус внутрішньо переміщеної особи надавав їм пріоритет серед кандидатів на поїздку. Решта - це діти з родин, які пережили російську окупацію та постраждали внаслідок агресії. Пропозиція приєднатися до групи робилася за двома загальними критеріями:

По-перше, позачергово - дітям, чий батько загинув під час АТО. І по-друге в якості заохочення за досягнення дітей, що пережили російську окупацію. І серед них в першу чергу запрошувалися діти ВПО, діти-сироти, діти з багатодітних і неповних сімей. До Хорватії поїхали всі діти, родини яких дали на це згоду. До речі, дружина нашого Героя, Надія Сірченко, відповідаючи на запитання в Фейсбуці, підтвердила, що її дитина отримала нашу пропозицію. Минулого року вона відправляла дитину на відпочинок, а в цьому відмовилась через вступні іспити.

Точні причини відмови з боку інших родин знає Центр допомоги учасникам АТО. У нас було право обрати критерії, які не суперечать умовам приймаючою сторони. Ми заздалегідь ознайомили з ними хорватську сторону. Заперечень не було. Діти, яким запропонували поїздку за досягнення, з повних і неповних сімей. Ми звертали увагу на особистість дитини. Ми звернулися за рекомендаціями до управління освіти Краматорська, директорів шкіл Краматорська, Миколаївки і Черкаського, керівників дитячих позашкільних організацій. Там надали списки дітей, котрі, на їхню думку, можуть бути заохоченими за успіхи у навчанні, спортивні досягнення та позашкільну діяльність.

- Опоненти звинувачують Вас у тому, що через стислі терміни діти з соціально незахищених сімей не встигли підготувати документи для подорожі.

Ми готували поїздку у досить стислі строки і ми допомагали батькам у зборі необхідних документів для поїздки. Також, щодо супроводжуючих. Обирати супроводжуючих – право і відповідальність організаторів. Супроводження – це цілодобова робота і відповідальність за дітей. З огляду на велику групу і довгу дорогу, я запропонувала це людям, чию порядність і організованість знаю, за яких можу поручитися перед батьками.

- А що ви скажете з приводу найрезонанснішого обвинувачення, що дітей АТОшників замінили дітям чиновників та бізнесменів?

Так, ми розміщували фото дітей, бо нічого не приховували з самого початку. Як керівник групи, підстав звинувачувати у «підміні» немає. Є окремі випадки, які я вважаю за доцільне пояснити. Жодним чином не виправдовуючись. Чи є підстави викреслювати зі шкільного подання дитину держслужбовця, родина якого належить до категорії внутрішньо переміщених осіб? Те ж саме щодо дитини депутата міської ради. Тут, до речі, йому приписали аж чотирьох дітей! Насправді, родина очікує на третю, і вагітній мамі добре пошарпали нерви. В Хорватію поїхала тільки одна її дитина. Також поправлю. Цей депутат - не чиновник. Місцеві обранці отримують зарплатню за основним місцем роботи, не в раді. В даному випадку депутат і його дружина – вчителі. Як на мене, якщо би викреслили прізвище дитини з вказаних вище категорій через будь-який статус батьків – на чиюсь думку надто високий чи надто низький – це була б дискримінація по відношенню до дитини. З нашого боку її не було. Те, що в цій поїздці зустрілися діти з різних частин країни, я особисто вважаю позитивним фактом. Діти повернулися з новими друзями, шкода що батьки перенервували через спекуляції.

- Дякую за Ваші відповіді.

Хорватія діти обговорення.
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции

Комментарии

Новости компаний
Трускавец - всемирно известный бальнеологический курорт. Сюда из года в год приезжают сотни тысяч отдыхающих из разных уголков Украины и с других стран мира. Город привлекает людей уютной атмосферой, живописной парковой зеленью, спокойными буднями и кристально чистым горным воздухом. В чем уникальность курорта? Но главное, за чем сюда едут люди, - это уникальные источники трускавецких лечебных вод, между которыми королевой является Нафтуся - природная вода...
Новости компаний
Собираясь в отпуск, лучше спланировать все до мелочей, чтобы отдых прошел хорошо. Поэтому мы подготовили для вас гид по Бердянску! Тёплое море и песчаные пляжи – это далеко не всё, чем может порадовать отдыхающих курортный Бердянск. В этой статье мы расскажем, что обязательно нужно посетить в нашем городе, чтобы провести время с пользой и оставить об отдыхе в Бердянске наилучшие воспоминания. Как же сюда добраться? Предлагаем рассмотреть несколько варианто...
Политика
В Украине запланировали повышение минимальной заработной платы в три этапа.  Об этом сообщил премьер-министр Денис Шмыгаль на своей странице в Facebook. "Правительство запланировало три этапа повышения минимальной зарплаты на следующий год:  С 1 сентября МЗП вырастет до 5000 грн (+277 грн или + 5,9%).   С 1 января 2021 МЗП вырастет до 6000 грн (+1000 грн или + 20%).   С 1 июля 2021 МЗП вырастет до 6500 грн (+500 грн или + 8,3%)", - написал он. По словам Шм...
Политика
Бородай поблагодарил Путина за раздачу паспортов РФ на Донбассе Он заявил, что де-факто Донбасс давно уже является частью России По его словам, скоро вхождение украинских территорий в состав РФ состоится "официально"Бывший главарь "ДНР" Александр Бородай заявил об "официальном" присоединении оккупированного Донбасса к России в ближайшее время. Об этом Бородай сказал во время выступления на съезде так называемой партии оккупантов "Родина", поблагодарив глав...
Происшествия
Российский актер Михаил Ефремов, совершивший ДТП в состоянии алкогольного опьянения, отказался признать свою вину в гибели человека. Об этом сообщил его адвокат Эльман Пашаев. Адвокат отказался более подробно объяснять заявление Михаила Ефремова. «Более подробнее ничего пояснять не буду — это преждевременно, то есть данное преступление он не совершал. Михаил Олегович, когда ранее сказал: „Я хочу возместить“, — не возместить, а „готов платить“, потому что в...
Политика
Мэри Трамп оспорила договор о неразглашении, мешавший ей издать книгу, в которой она пообещала "пролить свет на мрачную историю" семьи и налоговые оборудки дяди. Книга может выйти за три месяца до президентских выборов в США. Племянница президента США Мэри Трамп через суд пытается получить разрешение на выход своей книги, в которой намерена обнародовать негативные данные о главе Белого дома. Об этом сообщила в пятницу, 3 июля, газета The New York Times. Ре...
Политика
Президент Беларуси Александр Лукашенко уверен, что белорусы живут в спокойной стране и завидуют им украинцы и россияне. Об этом он заявил во время своего выступления на торжественном собрании ко Дню Независимости Беларуси, сообщает БелТА. «Главное, мы избежали войн, живем в безопасной, спокойной стране, где каждый, кто имеет ребенка, может выйти на улицу в любое время суток и быть спокойным. Нам завидуют люди из других стран: наши братья-россияне, украинцы...
Власть
О неготовности комментировать встречу в рамках Нормандского формата заявил украинский президент Владимир Зеленский во время визита в Одесскую область, передаёт корреспондент «Донбасс Сегодня». По его словам, никто от Киева «не может требовать» особого статуса для Донбасса. Зеленский добавил, что «всем надо поработать над риторикой». Напомним, замглавы администрации президента РФ Дмитрий Козак в Берлине встретился с политсоветниками Нормандского формата, од...
Общество
Камери, презентовані патрульними, починають фіксувати не тільки перевищення швидкості 5 років тому в Україні з'явилися нові патрульні поліцейські. У новій формі, на нових авто і з новими критеріями роботи. Багато з копів прийшли з цивільних професій – анкети 2015 року подавали не тільки юристи, але продавці, офіціанти, а одна з анкет в Дніпрі надійшла навіть від фокусника. Незважаючи на те, що у багатьох патрульних спочатку не було змінної форми, другого к...