Бурхливі обговорення навколо відпочинку українських дітей в Хорватії

У зв'язку з ситуацією, яка склалася навколо поїздки українських дітей до Хорватії, журналіст Денис Бігунов зустрівся з Лілією Кисліциною, яка взяла на себе відповідальність і місію координації важливої поїздки і супроводу дітей в Хорватії. Зустрівся з нею, аби дізнатися її позицію, про що і публікую нашу розмову.

- Вітаю Ліліє! Завершено організовану за Вашої участі подорож українських дітей на відпочинок. Оскільки до складу групи входили діти з м.Слов'янськ та Слов'янського району, мене як місцевого мешканця та активного громадянина, цікавлять реальна ситуація та чи є підстави для виникнення такого негативного ажіотажу навколо дитячого відпочинку. Ми не робили завчасних висновків і хочемо почути інформацію з перших вуст. Розкажіть будь-ласка як все було.

Тепер, коли діти повернулися до родин, і мої обов’язки перед батьками завершились, можу пояснювати все, що цікавить громадськість . Я не могла вести дискусію, бо перебувала з дітьми в Хорватії. Тепер готова прояснити деталі поїздки. Тільки факти.

Поїздка здійснювалася в рамках гуманітарного проекту Хорватії та України. З нашої сторони – за сприяння Марії Іонової, Ірини Геращенко, Іванни Климпуш-Цинцадзе.
Зважаючи на мій попередній досвід, мені було приємно отримати пропозицію допомогти з організацією групи з Донеччини. Хорватія не вперше запрошує українських дітей на відпочинок, бо сама пережила війну. Цього року – з трьох областей Донецької, Львівської та Закарпатської. Це єдина умова, яка міститься в офіційному запрошенні хорватської сторони. Донеччина – постраждалий район. Львівщина і Закарпаття знаходяться далеко від бойових дій, але загиблих воїнів АТО з цих областей в кілька разів більше, ніж на Донеччині. В групі із Західної України були переважно їхні діти. Батьки решти дітей є учасниками війни проти російського агресора. Перевагу мали діти з сімей, які постраждали від воєнних дій, і діти з районів, постраждалих від війни. Це офіційно підтвердив пан Посол, коментуючи ситуацію.

- Якщо я правильно розумію, то подорож було профінансовано хорватською стороною?

Частково. На території Хорватії діти перебували за рахунок приймаючої сторони. Державні кошти були витрачені лише Львівською ОДА на автобусне перевезення дітей з Львівщини до місця відпочинку та у зворотному напрямку. 

Фінансування перевезення дітей з Донбасу та Закарпаття автобусами, потягом і поромом було здійснено за рахунок меценатів та волонтерів.

- Ким і за якими критеріями формувалася група для відпочинку у Хорватії?

Попередню інформацію про поїздку мені надали в кінці травня: йшлося про 100 дітей з Донецької області віком від 7 до 17 років, приблизні дати – кінець липня-серпень. На початку червня перші списки були надіслані до Посольства Хорватії. Всі категорії дітей були названі і потім не змінювалися. В середині червня приймаюча сторона нас повідомила, що групу скоротили вдвічі, всього 118 осіб, але з Донецької області 60 враховуючи супроводжуючих .

Зосереджуся на критеріях відбору. В групі з Донеччини теж поїхали діти загиблих воїнів. Цим дітям було надане позачергове право на поїздку. За нашим зверненням Центр допомоги учасникам АТО проінформував родини. Пропозиція робилася всім дітям з родин наших героїв, і всі, хто погодилися – були у Хорватії. Також поїздка була запропонована дітям з 4 київських родин військовослужбовців, які загинули поблизу Слов’янська. Згоду на поїздку дитини на відпочинок отримали лише від однієї родини. Також в групі є діти, чиї родини постраждали від воєнних дій в інший спосіб – переселенці. Статус внутрішньо переміщеної особи надавав їм пріоритет серед кандидатів на поїздку. Решта - це діти з родин, які пережили російську окупацію та постраждали внаслідок агресії. Пропозиція приєднатися до групи робилася за двома загальними критеріями:

По-перше, позачергово - дітям, чий батько загинув під час АТО. І по-друге в якості заохочення за досягнення дітей, що пережили російську окупацію. І серед них в першу чергу запрошувалися діти ВПО, діти-сироти, діти з багатодітних і неповних сімей. До Хорватії поїхали всі діти, родини яких дали на це згоду. До речі, дружина нашого Героя, Надія Сірченко, відповідаючи на запитання в Фейсбуці, підтвердила, що її дитина отримала нашу пропозицію. Минулого року вона відправляла дитину на відпочинок, а в цьому відмовилась через вступні іспити.

Точні причини відмови з боку інших родин знає Центр допомоги учасникам АТО. У нас було право обрати критерії, які не суперечать умовам приймаючою сторони. Ми заздалегідь ознайомили з ними хорватську сторону. Заперечень не було. Діти, яким запропонували поїздку за досягнення, з повних і неповних сімей. Ми звертали увагу на особистість дитини. Ми звернулися за рекомендаціями до управління освіти Краматорська, директорів шкіл Краматорська, Миколаївки і Черкаського, керівників дитячих позашкільних організацій. Там надали списки дітей, котрі, на їхню думку, можуть бути заохоченими за успіхи у навчанні, спортивні досягнення та позашкільну діяльність.

- Опоненти звинувачують Вас у тому, що через стислі терміни діти з соціально незахищених сімей не встигли підготувати документи для подорожі.

Ми готували поїздку у досить стислі строки і ми допомагали батькам у зборі необхідних документів для поїздки. Також, щодо супроводжуючих. Обирати супроводжуючих – право і відповідальність організаторів. Супроводження – це цілодобова робота і відповідальність за дітей. З огляду на велику групу і довгу дорогу, я запропонувала це людям, чию порядність і організованість знаю, за яких можу поручитися перед батьками.

- А що ви скажете з приводу найрезонанснішого обвинувачення, що дітей АТОшників замінили дітям чиновників та бізнесменів?

Так, ми розміщували фото дітей, бо нічого не приховували з самого початку. Як керівник групи, підстав звинувачувати у «підміні» немає. Є окремі випадки, які я вважаю за доцільне пояснити. Жодним чином не виправдовуючись. Чи є підстави викреслювати зі шкільного подання дитину держслужбовця, родина якого належить до категорії внутрішньо переміщених осіб? Те ж саме щодо дитини депутата міської ради. Тут, до речі, йому приписали аж чотирьох дітей! Насправді, родина очікує на третю, і вагітній мамі добре пошарпали нерви. В Хорватію поїхала тільки одна її дитина. Також поправлю. Цей депутат - не чиновник. Місцеві обранці отримують зарплатню за основним місцем роботи, не в раді. В даному випадку депутат і його дружина – вчителі. Як на мене, якщо би викреслили прізвище дитини з вказаних вище категорій через будь-який статус батьків – на чиюсь думку надто високий чи надто низький – це була б дискримінація по відношенню до дитини. З нашого боку її не було. Те, що в цій поїздці зустрілися діти з різних частин країни, я особисто вважаю позитивним фактом. Діти повернулися з новими друзями, шкода що батьки перенервували через спекуляції.

- Дякую за Ваші відповіді.

Хорватія діти обговорення.
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Политика
Спикер Верховной Рады Дмитрий Разумков подписал закон «Об особой процедуре устранения Президента Украины с поста (импичмент)». Такие данные содержатся на странице соответствующего законопроекта № 1012 на сайте Верховной Рады. Отмечается, что возможность смещения президента с поста в порядке импичмента предусмотрена ст. 111 Конституции. В тексте документа сказано: «Импичмент является внесудебным конституционным процессом, по содержанию которого Верховная Ра...
Общество
Експерти вважають, що сезонність більше не впливає на курс так, як раніше, отже відчутної девальвації може і не бути Курс гривні цього року таки подолав позначку в 25 гривень за долар в бік зниження. Причому це явно не було випадковістю: офіційний курс "24 з копійками" тримається вже тиждень з явною тенденцією до зниження, незважаючи на те, що Нацбанк досить активно викуповує долари на міжбанку. На 19 вересня НБУ встановив офіційний курс долара 24,66 грн....
Общество
Завдяки міжнародним організаціям нашій країні вдалося економити до 40% коштів з держбюджету Прибрати корупцію і отримати надійних постачальників ліків – саме для цього 2015 року закупівлі ліків передали міжнародним організаціям. Цю норму нещодавно ледь не прибрали у Верховній Раді. Але народних депутатів переконали продовжити закупівлі препаратів в міжнародних організаціях на два роки. Потім ліками займатиметься державне підприємство "Медичні закупівлі Укр...
Политика
Бывший президент Украины Петр Порошенко считает, что Россия не хочет выполнять свою часть Минских соглашений. Его слова приводит «Интерфакс». По мнению политика, если бы Россия на самом деле стремилась к возобновлению мира в Донбассе, то первым сигналом стало бы возвращение Украине контроля над границей. Нынешние действия Москвы он называет «закреплением плацдарма для дальнейшего наступления». «Минские договоренности предусматривают ряд условий по безопасн...
Политика
Найближчими місяцями на українців очікують істотні зміни. Після ухвалення нового закону "Про столицю", а також завершення децентралізації, по всій країні відбудуться дострокові місцеві вибори. При цьому у Києві вони можуть відбутися набагато раніше, вже у грудні 2019 року. З чим це пов'язане і хто тепер керуватиме столицею – з'ясовував OBOZREVATEL . Ця стаття про: новий законопроєкт "Слуги народу" про столицю; те, що після його ухвалення кияни можуть безпо...
Политика
Первый президент Украины Леонид Кравчук рассказал, когда нам стоит ожидать заметных изменений в стране к лучшему. Об этом он заявил на презентации своей книги. По мнению Кравчука, новой украинской власти понадобится для этого 7 лет. Он также заявил, что мечтает и сам застать эти времена «Я на сто процентов уверен, что Украина изменится к лучшему на протяжении ближайших семи лет. Ибо этого захотел народ. И народ привел к власти людей, которые, на мой взгляд...
Политика
Формула Штайнмайера прежде всего предусматривает проведение местных выборов в ОРДЛО. В простейшем виде идея Штайнмайера звучит так: «особый статус через честные, демократические выборы в соответствии со стандартами ОБСЕ». Согласно плану местные выборы на неподконтольных Киеву территориях Донецкой и Луганской областей должны проходить под контролем ОБСЕ. И если ОБСЕ подтвердит, что выборы соответствуют международным стандартам, только тогда эти территории м...
Общество
Скільки лікар набрав пацієнтів, що закуповувала ваша лікарня – можна буде перевірити онлайн. В Україні запустили інструмент "Відкрита медреформа", який реалізовувався в рамках проекту USAID/UKaid "Прозорість та підзвітність в державному управлінні та послугах/TAPAS". Це один з кроків до того, щоб зробити медицину прозорішою. Навіщо потрібен інструмент "Відкрита медреформа" і що кожен громадянин може перевірити у своїй лікарні, дізнавався сайт "Сьогодні". В...
Политика
Президент Владимир Зеленский встретился с переселенцами-участниками АТО. Глава государства пообещал разработать программу обеспечения жильем переселенцев, которые защищали независимость, суверенитет и территориальную целостность Украины. Об этом на своей странице в Facebook написал глава общественного движения участников АТО и граждан с временно оккупированной территории Вячеслав Серпокрылов. "Встреча с президентом Владимиром Зеленским состоялась. Очень ко...