Бурхливі обговорення навколо відпочинку українських дітей в Хорватії

У зв'язку з ситуацією, яка склалася навколо поїздки українських дітей до Хорватії, журналіст Денис Бігунов зустрівся з Лілією Кисліциною, яка взяла на себе відповідальність і місію координації важливої поїздки і супроводу дітей в Хорватії. Зустрівся з нею, аби дізнатися її позицію, про що і публікую нашу розмову.

- Вітаю Ліліє! Завершено організовану за Вашої участі подорож українських дітей на відпочинок. Оскільки до складу групи входили діти з м.Слов'янськ та Слов'янського району, мене як місцевого мешканця та активного громадянина, цікавлять реальна ситуація та чи є підстави для виникнення такого негативного ажіотажу навколо дитячого відпочинку. Ми не робили завчасних висновків і хочемо почути інформацію з перших вуст. Розкажіть будь-ласка як все було.

Тепер, коли діти повернулися до родин, і мої обов’язки перед батьками завершились, можу пояснювати все, що цікавить громадськість . Я не могла вести дискусію, бо перебувала з дітьми в Хорватії. Тепер готова прояснити деталі поїздки. Тільки факти.

Поїздка здійснювалася в рамках гуманітарного проекту Хорватії та України. З нашої сторони – за сприяння Марії Іонової, Ірини Геращенко, Іванни Климпуш-Цинцадзе.
Зважаючи на мій попередній досвід, мені було приємно отримати пропозицію допомогти з організацією групи з Донеччини. Хорватія не вперше запрошує українських дітей на відпочинок, бо сама пережила війну. Цього року – з трьох областей Донецької, Львівської та Закарпатської. Це єдина умова, яка міститься в офіційному запрошенні хорватської сторони. Донеччина – постраждалий район. Львівщина і Закарпаття знаходяться далеко від бойових дій, але загиблих воїнів АТО з цих областей в кілька разів більше, ніж на Донеччині. В групі із Західної України були переважно їхні діти. Батьки решти дітей є учасниками війни проти російського агресора. Перевагу мали діти з сімей, які постраждали від воєнних дій, і діти з районів, постраждалих від війни. Це офіційно підтвердив пан Посол, коментуючи ситуацію.

- Якщо я правильно розумію, то подорож було профінансовано хорватською стороною?

Частково. На території Хорватії діти перебували за рахунок приймаючої сторони. Державні кошти були витрачені лише Львівською ОДА на автобусне перевезення дітей з Львівщини до місця відпочинку та у зворотному напрямку. 

Фінансування перевезення дітей з Донбасу та Закарпаття автобусами, потягом і поромом було здійснено за рахунок меценатів та волонтерів.

- Ким і за якими критеріями формувалася група для відпочинку у Хорватії?

Попередню інформацію про поїздку мені надали в кінці травня: йшлося про 100 дітей з Донецької області віком від 7 до 17 років, приблизні дати – кінець липня-серпень. На початку червня перші списки були надіслані до Посольства Хорватії. Всі категорії дітей були названі і потім не змінювалися. В середині червня приймаюча сторона нас повідомила, що групу скоротили вдвічі, всього 118 осіб, але з Донецької області 60 враховуючи супроводжуючих .

Зосереджуся на критеріях відбору. В групі з Донеччини теж поїхали діти загиблих воїнів. Цим дітям було надане позачергове право на поїздку. За нашим зверненням Центр допомоги учасникам АТО проінформував родини. Пропозиція робилася всім дітям з родин наших героїв, і всі, хто погодилися – були у Хорватії. Також поїздка була запропонована дітям з 4 київських родин військовослужбовців, які загинули поблизу Слов’янська. Згоду на поїздку дитини на відпочинок отримали лише від однієї родини. Також в групі є діти, чиї родини постраждали від воєнних дій в інший спосіб – переселенці. Статус внутрішньо переміщеної особи надавав їм пріоритет серед кандидатів на поїздку. Решта - це діти з родин, які пережили російську окупацію та постраждали внаслідок агресії. Пропозиція приєднатися до групи робилася за двома загальними критеріями:

По-перше, позачергово - дітям, чий батько загинув під час АТО. І по-друге в якості заохочення за досягнення дітей, що пережили російську окупацію. І серед них в першу чергу запрошувалися діти ВПО, діти-сироти, діти з багатодітних і неповних сімей. До Хорватії поїхали всі діти, родини яких дали на це згоду. До речі, дружина нашого Героя, Надія Сірченко, відповідаючи на запитання в Фейсбуці, підтвердила, що її дитина отримала нашу пропозицію. Минулого року вона відправляла дитину на відпочинок, а в цьому відмовилась через вступні іспити.

Точні причини відмови з боку інших родин знає Центр допомоги учасникам АТО. У нас було право обрати критерії, які не суперечать умовам приймаючою сторони. Ми заздалегідь ознайомили з ними хорватську сторону. Заперечень не було. Діти, яким запропонували поїздку за досягнення, з повних і неповних сімей. Ми звертали увагу на особистість дитини. Ми звернулися за рекомендаціями до управління освіти Краматорська, директорів шкіл Краматорська, Миколаївки і Черкаського, керівників дитячих позашкільних організацій. Там надали списки дітей, котрі, на їхню думку, можуть бути заохоченими за успіхи у навчанні, спортивні досягнення та позашкільну діяльність.

- Опоненти звинувачують Вас у тому, що через стислі терміни діти з соціально незахищених сімей не встигли підготувати документи для подорожі.

Ми готували поїздку у досить стислі строки і ми допомагали батькам у зборі необхідних документів для поїздки. Також, щодо супроводжуючих. Обирати супроводжуючих – право і відповідальність організаторів. Супроводження – це цілодобова робота і відповідальність за дітей. З огляду на велику групу і довгу дорогу, я запропонувала це людям, чию порядність і організованість знаю, за яких можу поручитися перед батьками.

- А що ви скажете з приводу найрезонанснішого обвинувачення, що дітей АТОшників замінили дітям чиновників та бізнесменів?

Так, ми розміщували фото дітей, бо нічого не приховували з самого початку. Як керівник групи, підстав звинувачувати у «підміні» немає. Є окремі випадки, які я вважаю за доцільне пояснити. Жодним чином не виправдовуючись. Чи є підстави викреслювати зі шкільного подання дитину держслужбовця, родина якого належить до категорії внутрішньо переміщених осіб? Те ж саме щодо дитини депутата міської ради. Тут, до речі, йому приписали аж чотирьох дітей! Насправді, родина очікує на третю, і вагітній мамі добре пошарпали нерви. В Хорватію поїхала тільки одна її дитина. Також поправлю. Цей депутат - не чиновник. Місцеві обранці отримують зарплатню за основним місцем роботи, не в раді. В даному випадку депутат і його дружина – вчителі. Як на мене, якщо би викреслили прізвище дитини з вказаних вище категорій через будь-який статус батьків – на чиюсь думку надто високий чи надто низький – це була б дискримінація по відношенню до дитини. З нашого боку її не було. Те, що в цій поїздці зустрілися діти з різних частин країни, я особисто вважаю позитивним фактом. Діти повернулися з новими друзями, шкода що батьки перенервували через спекуляції.

- Дякую за Ваші відповіді.

Хорватія діти обговорення.
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Пока никто не рекомендует
Авторизируйтесь ,
чтобы оценить и порекомендовать

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
Молоді люди частіше йдуть в ІТ, рекламу і сферу обслуговування / Фото: Pixabay Молоді українці найчастіше вже до 22 років з'їжджають від батьків і починають самостійне життя. А ось працювати деякі починають ще раніше. Сайт "Сьогодні" розповідає, які вакансії цікавлять молодь і на яку зарплату можна розраховувати. Коли молоді українці влаштовуються на роботу У порівнянні з європейськими країнами і США українці стають самостійними набагато раніше. Оксана Огн...
Политика
На сегодняшний день существует три варианта, которые приведут к свержению президента России Владимира Путина как политического лидера. Об этом заявил бывший узник Кремля и украинский режиссер Олег Сенцов в интервью «Украинской правде». По его словам, одним из вариантов является смерть Путина. Сенцов добавил: «Он либо может умереть, либо возможна ситуация с дворцовым переворотом. 2024 год впереди, его могут просто „отжать“, потому что он стареет, дряхлеет....
Общество
За минувшие сутки в Китае от COVID-19 погибли 142 человека. Таким образом число смертей уже третий день подряд снижается. Число смертей от коронавируса COVID-19 снижается уже третий день подряд, об этом информирует Госкомитет здравоохранения КНР, пишет DW. "За минувшие сутки в Китае от последствий заражения коронавирусом COVID-19 погибли 142 человека. Таким образом число смертей уже третий день подряд снижается. 139 летальных случаев приходится на провинци...
Экология
Эксперты оценили шансы флоры и фауны на выживание при росте температуры на планете в ближайшие 50 лет. Ученые прогнозируют исчезновение около трети животных и растений мира к 2070 году из-за изменений климата. Об этом говорится в статье, опубликованной в журнале Proceedings of the National Academy of Sciences, пишет CBC. Главным фактором, который влияет на выживаемость популяций, ученые считают максимальную дневную летнюю температуру. Авторы новой работы п...
Происшествия
В Киеве курьер службы доставки UberEats отплатил водителю троллейбуса, который "подрезал" его. Об этом сообщает ресурс "Киев Оперативный". Инцидент произошел с общественным транспортом №25 около станции метро "Почайна". Водитель во время движения "подрезал" велосипед. На нем в это время ехал курьер, он оставил свое транспортное средство, чтобы отомстить водителю троллейбуса. Между мужчинами завязалась драка, а кто-то из пассажиров снял ЧП на видео. Ролик о...
Общество
Руководитель подрядного предприятия при заключении договора искусственно завысил стоимость расходных материалов. Служба безопасности разоблачила схему хищения государственных средств, выделенных на потребности структурных подразделений регионального филиала Одесская железная дорога. Об этом сообщает пресс-служба СБУ. По данным следствия, руководитель подрядного предприятия при заключении договора искусственно завысил стоимость расходных материалов. Для это...
Общество
Скандальный украинский телеканал "Интер" подготовил специальную программу телепередач ко Дню советской армии 23 февраля. Этот праздник в Украине официально отменен из-за агрессии России. Так, на "Интере" 22 и 23 февраля будут транслироваться советские фильмы, а также российский сериал. Об этом сообщается на сайте телеканала. Поделитьсяизображением      Delo.ua В частности, в эти дни пройдет марафон под названием "Всем, кто остался верен своей Родине, посвя...
Политика
Правительственная стратегия экономического роста Украины основывается на привлечении инвестиций, заявил глава Минэкономики. Милованов представил стратегию экономического роста Стратегия Кабинета министров по обеспечению экономического роста Украины в ближайшие годы основывается на привлечении инвестиций, заявил министр развития экономики, торговли и сельского хозяйства Украины Тимофей Милованов во время презентации правительственной стратегии экономическо...
Общество
Число ДТП з вини дітей різко зросло / Фото: AFP В українських школах можуть ввести новий предмет – правила дорожнього руху. Хтось, можливо, здивується – мовляв, навіщо? Всі школярі і так знають, на який сигнал світлофора треба переходити вулицю, що переходити її треба тільки по "зебрі" тощо. Але, як з'ясував сайт "Сьогодні", все набагато складніше. Перш за все тому, що останніми роками з'явилося багато нових засобів пересування – це гіроскутери, моноколеса...