Національний банк презентував нові обігові монети

Національний банк України відповідно до політики оптимізації готівкового обігу України презентував нові обігові монети номінальною вартістю 1, 2, 5 та 10 гривень.

Ці монети з часом замінять банкноти відповідних номіналів, що зараз перебувають в обігу.

Уводитися в обіг нові обігові монети будуть поетапно:

-перший етап – 27 квітня 2018 року будуть введені в обіг монети номінальною вартістю 1 і 2 гривні.

-другий етап відбудеться пізніше, монети номінальною вартістю 5 і 10 гривні вводитимуться в обіг у 2019 – 2020 роках (точну дату Національний банк повідомить додатково).

Українці зможуть розраховуватися одночасно і новими монетами, і банкнотами відповідних номіналів необмежений період часу – доки монети поступово не замістять банкноти в обігу. Тобто паперові гроші номіналом 1, 2, 5 і 10 гривні будуть в обігу паралельно з металевими, до останньої паперової гривні.

Вилучати з обігу банкноти номіналом 1, 2, 5 та 10 гривень Національний банк не буде, але припинить друкувати ці банкноти та додатково поповнювати ними грошовий обіг.

Детальний опис нових обігових монет України

Причини та переваги

"Національний банк України відповідає за емісію національної валюти та організовує готівковий обіг. Це положення Закону про Національний банк. Частиною цього завдання є оптимізація готівкового обігу, спрямована на підвищення зручності та скорочення суспільних витрат на його реалізацію", – наголосив Яків Смолій.

Він пояснив, що заміна банкнот на монети дасть можливість досягти оптимального співвідношення між якістю та кількістю банкнот і монет в обігу, що відповідатиме сучасним потребам держави та економіки, а також світовому досвіду: "У міжнародній практиці номінальні ряди мають у середньому 12 номіналів грошових знаків. І ми маємо прагнути до цього".

Яків Смолій зазначив, що близько 1 млрд гривень зможе заощадити державі така заміна з урахуванням строку служби монет. Адже тривалість життя монет є значно вищою за тривалість життя банкнот. Монети перебувають в обігу близько 20 років, а банкноти номіналами 1, 2, 5 та 10 гривень можуть перебувати в обігу незначний проміжок часу (у середньому близько одного року).

"До цього рішення нас стимулює і розвиток безготівкових розрахунків, зміна купівельної спроможності гривні за останні 20 років та зміни у поведінці споживачів. Розвиток безготівкових розрахунків приводить до зменшення кількості номіналів у номінальних рядах країн світу. І Україна – не виняток. Частка безготівкових розрахунків в Україні з використанням платіжних карток за останні п’ять років зросла більше ніж утричі – до 39% на початок 2018 року (з 12% – станом на початок 2013 року)", – сказав він.

Досвід свідчить, що таке заміщення відбувається поступово, тож споживачі не відчувають незручностей. Загалом у зв’язку з фізичним зношенням банкнот гривні Національний банк щороку вилучає близько 800 млн штук банкнот усіх номіналів, майже половину з яких (понад 40%) становлять саме банкноти низьких номіналів від 1 до 10 гривень.

Крім того, заміна банкнот низьких номіналів на монети наблизить Україну до практики Європейського Союзу, де існують монети номіналом 1 та 2 євро.

Таку заміну свого часу успішно провели різні країни, наприклад, Угорщина, Чехія, Данія, Японія, Канада, Великобританія, Австралія.

Технічні параметри та дизайн нових монет

Директор Департаменту грошового обігу Національного банку України Віктор Зайвенко проінформував присутніх про технічні характеристики та дизайн нових обігових монет.

"Нові обігові монети матимуть сріблястий колір, будуть невеликими, легкими та зручними для розрахунків, – сказав він. – Працюючи над їх дизайном, ми вирішили бути послідовними та зберегти портрети видатних українських особистостей, які зображені на відповідних банкнотах. На реверсі монети номінальною вартістю 1 гривня зображено портрет князя Володимира Великого; 2 гривні – князя Ярослава Мудрого; 5 гривень – гетьмана Богдана Хмельницького; 10 гривень – гетьмана Івана Мазепи".

На аверсі всіх монет зображено малий Державний герб України (тризуб), номінал, назву країни-емітента (Україна) в обрамленні давньоруського орнаменту.

Віктор Зайвенко додав, що за кольором і розміром нові монети помітно відрізнятимуться від монет інших номіналів, що допоможе населенню легко визначати номінал.

Також він зазначив, що серед елементів захисту монети, які треба використовувати при візуальному та тактильному контролі її справжності, − дизайн аверсу і реверсу, оформлення гурта (відповідний тип рифлення) та дрібні елементи зображень, які складно відтворити в кустарних умовах.

Під час автоматизованого перерахування монет на спеціальному обладнанні для їх ідентифікації використовуються технічні характеристики – розмір та вага, а також так званий електромагнітний підпис – електронний сигнал, характерний для того чи іншого матеріалу.

Інформацію з детальним описом нових обігових монет буде розміщено на сторінках Офіційного інтернет-представництва Національного банку України 26 березня цього року.

Оптимізація обігу монет дрібних номіналів

Під час презентації нових обігових монет в. о. Голови Національного банку України Яків Смолій також оголосив, що у рамках продовження політики оптимізації готівкового обігу з 01 липня 2018 року в Україні застосовуватимуться правила заокруглення загальних сум готівкових розрахунків.

Відповідні норми містяться у Постанові Правління Національного банку України "Про оптимізацію обігу монет дрібних номіналів", якою передбачається:

1.Національний банк України припиняє карбувати монети номіналами 1, 2, 5 та 25 копійок. Водночас усі ці номінали розмінних монет і надалі залишатимуться в обігу. Проте у подальшому готівковий обіг не буде поповнюватися новими монетами зазначених номіналів.

2.Монети номіналами 1, 2, 5 та 25 копійок продовжуватимуть виконувати функцію засобу платежу (грошова одиниця України – гривня − і надалі дорівнюватиме 100 копійкам).

3.Для спрощення розрахунків встановлюватимуться правила заокруглення загальної суми покупки:

-сума, що закінчується від 1 до 4 копійок, заокруглюється в сторону зменшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 копійок;

-сума, що закінчується від 5 до 9 копійок, заокруглюється в сторону збільшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 копійок.

4.У разі наявності у покупця монет дрібних номіналів він і надалі може ними розраховуватися, а у разі наявності таких монет у продавця, він може видати покупцеві решту цими номіналами.

5.Під час безготівкових розрахунків заокруглення не здійснюватиметься.

6.Населення і надалі зможе використовувати розмінні монети дрібних номіналів, а торговельна мережа – встановлювати маркетингові ціни, які закінчуються на 99 коп.

Застосування правил заокруглення Національний банк погоджено з усіма державними органами. Також відбулися обговорення з банками, представниками сфери торгівлі та послуг, іншою діловою спільнотою, які позитивно поставилися до застосування правил заокруглення.

Ціни від запровадження заокруглення не зміняться, а отже реалізація цієї ініціативи не призведе до подорожчання товарів та послуг. Запровадження правил заокруглення не матиме впливу на інфляцію як прямо, так і опосередковано, оскільки йдеться про правила заокруглення всіх товарів у чеку, а не про ціни на окремі товари.

Підсумовуючи ефект від оголошених рішень Національного банку України, в. о. Голови Національного банку Яків Смолій зазначив: "Якщо екстраполювати ці рішення на сьогоднішню структуру готівки в обігу, з нього зникне майже 47% від загальної кількості монет в обігу – це понад вісім мільярдів монет дрібних номіналів. Водночас, більш ніж один мільярд банкнот буде замінено монетами. Тож середня кількість монет, що припадають на одного українця, скоротиться вдвічі, а банкнот в обігу стане на 40% менше. І цей ефект ми побачимо вже через два-три роки".

Яків Смолій підкреслив, що ці рішення Національного банку спрямовані на підвищення зручності та спрощення повсякденного використання готівки українцями, а також на стимулювання безготівкових розрахунків у країні.

Національний банк України
НБУ Україна новімонети
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Власть
Президент заявил, что зарубежный бизнес готов инвестировать в инфраструктуру Донбасса. Он также призвал украинских бизнесменов следовать их примеру. Французский и немецкий бизнес готов инвестировать в восстановление инфраструктуры на Донбассе. Об этом заявил президент Украины Владимир Зеленский на встрече с бизнесом. Зеленский утверждает, что по расчетам экспертов на восстановлении Донбасса требуется более 300 миллиардов гривен. "Это будет большой проект п...
Общество
В городе Новогродовка управлением городского хозяйства Новогродовского городского совета совместно с коммунальным предприятием «Городское общежитие» и подрядной организацией ЧП Балинов выполняются работы по поливу зеленых насаждений. Об этом сообщает Новогродовский городской совет. В Новогродовке выполняется полив роз, кустарников, хвойных насаждений, сакур, петуний, высаженных в городском парке, по улицам Центральная, Театральная, Парковая и Мичурина. Шах...
Политика
Европейская солидарность защитит духовный фундамент Украины и обеспечит вхождение в ЕС и НАТО, заявил экс-президент. Пятый президент Украины Петр Порошенко назвал свою партию Европейская солидарность "политическим спецназом". Об этом бывший глава государства написал в Twitter 19 июня. Как отметил Порошенко, в течение последних пяти лет закладывался фундамент государственности Украины. Он, по его мнению, строится на армии, языке и вере, для которых в настоя...
Общество
Одним из направлений работы Селидовского городского центра социальных служб для семьи, детей и молодежи является предоставление социальных услуг лицам, отбывающим наказание в виде лишения свободы на определенный срок. Об этом сообщает Селидовский городской совет. В рамках деятельности консультационного пункта юрисконсульт Центра Герасименко К. посетила государственное учреждение Селидовская исправительная колония №82 и провела информационное мероприятие «П...
Власть
Президент Украины Владимир Зеленский подтвердил, что провел встречу с олигархом Ринатом Ахметовым. Об этом он сообщил во время неформальной встречи с журналистами в Администрации президента, пишет «Украинская правда». «Да, встречался с Ахметовым. Уже была встреча», — сообщил Зеленский. Глава государства отметил, что подробности разговора, он сообщит на встече с украинским бизнесом. «Завтра скажу. Именно завтра, потому что завтра у нас встреча с украинским...
Происшествия
В ходе расследования гибели народного депутата Дмитрия Тымчука, стало известно о возможном отсутствии в квартире погибшего ювелирных изделий. Об этом пишет отдел коммуникации полиции Киева. «В ходе проведения следственных действий источник, близкий к погибшему народному депутату, заявил о возможном отсутствии нескольких ювелирных изделий», — говорится в сообщении. В настоящее время по данному факту проводится проверка с целью установления всех обстоятельст...
Политика
Объявление обвиняемых в гибели МН17 – важный момент на пути к поиску правды и достижению справедливого правосудия, заявили в Госдепартаменте. Госдепартамент заявил, что полностью поддерживает расследование, ведущееся Нидерландами, Австралией, Бельгией, Малайзией и Украиной США приветствуют выводы Международной совместной следственной группы об обвиняемых в гибели пассажирского авиалайнера Boeing 777 рейса МН17, сбитого в небе над Донбассом 17 июля 2014 год...
Происшествия
В поселке Ивановка Одесской области правоохранители обнаружили тело пропавшей 13 июня 11-летней Дарьи Лукьяненко. Об этом сообщает пресс-служба Национальной полиции. "Только что при отработке территории в селе Ивановка полицейские провели неотложный обыск в одном из домовладений поселка. В результе обыска полицейские обнаружили вероятно тело пропавшей Дарьи Лукьяненко", - говорится в сообщении. В настоящее время сотрудники полиции пытаются достать тело реб...
Общество
Официально электромобиль французской компании должен быть представлен до конца текущего месяца. В Сети было опубликовано "живое" фото еще непредставленного электрического хэтчбека Renault Zoe. Дебют новинки должен состояться до конца текущего месяца. Об этом пишет Motor1. Городской автомобиль с нулевыми выбросами претерпел немало изменений, чтобы лучше конкурировать с новыми автомобилями Peugeot e-208 и Opel Corsa-e. Обновленный электрокар оснащен батареей...