Національний банк презентував нові обігові монети

Національний банк України відповідно до політики оптимізації готівкового обігу України презентував нові обігові монети номінальною вартістю 1, 2, 5 та 10 гривень.

Ці монети з часом замінять банкноти відповідних номіналів, що зараз перебувають в обігу.

Уводитися в обіг нові обігові монети будуть поетапно:

-перший етап – 27 квітня 2018 року будуть введені в обіг монети номінальною вартістю 1 і 2 гривні.

-другий етап відбудеться пізніше, монети номінальною вартістю 5 і 10 гривні вводитимуться в обіг у 2019 – 2020 роках (точну дату Національний банк повідомить додатково).

Українці зможуть розраховуватися одночасно і новими монетами, і банкнотами відповідних номіналів необмежений період часу – доки монети поступово не замістять банкноти в обігу. Тобто паперові гроші номіналом 1, 2, 5 і 10 гривні будуть в обігу паралельно з металевими, до останньої паперової гривні.

Вилучати з обігу банкноти номіналом 1, 2, 5 та 10 гривень Національний банк не буде, але припинить друкувати ці банкноти та додатково поповнювати ними грошовий обіг.

Детальний опис нових обігових монет України

Причини та переваги

"Національний банк України відповідає за емісію національної валюти та організовує готівковий обіг. Це положення Закону про Національний банк. Частиною цього завдання є оптимізація готівкового обігу, спрямована на підвищення зручності та скорочення суспільних витрат на його реалізацію", – наголосив Яків Смолій.

Він пояснив, що заміна банкнот на монети дасть можливість досягти оптимального співвідношення між якістю та кількістю банкнот і монет в обігу, що відповідатиме сучасним потребам держави та економіки, а також світовому досвіду: "У міжнародній практиці номінальні ряди мають у середньому 12 номіналів грошових знаків. І ми маємо прагнути до цього".

Яків Смолій зазначив, що близько 1 млрд гривень зможе заощадити державі така заміна з урахуванням строку служби монет. Адже тривалість життя монет є значно вищою за тривалість життя банкнот. Монети перебувають в обігу близько 20 років, а банкноти номіналами 1, 2, 5 та 10 гривень можуть перебувати в обігу незначний проміжок часу (у середньому близько одного року).

"До цього рішення нас стимулює і розвиток безготівкових розрахунків, зміна купівельної спроможності гривні за останні 20 років та зміни у поведінці споживачів. Розвиток безготівкових розрахунків приводить до зменшення кількості номіналів у номінальних рядах країн світу. І Україна – не виняток. Частка безготівкових розрахунків в Україні з використанням платіжних карток за останні п’ять років зросла більше ніж утричі – до 39% на початок 2018 року (з 12% – станом на початок 2013 року)", – сказав він.

Досвід свідчить, що таке заміщення відбувається поступово, тож споживачі не відчувають незручностей. Загалом у зв’язку з фізичним зношенням банкнот гривні Національний банк щороку вилучає близько 800 млн штук банкнот усіх номіналів, майже половину з яких (понад 40%) становлять саме банкноти низьких номіналів від 1 до 10 гривень.

Крім того, заміна банкнот низьких номіналів на монети наблизить Україну до практики Європейського Союзу, де існують монети номіналом 1 та 2 євро.

Таку заміну свого часу успішно провели різні країни, наприклад, Угорщина, Чехія, Данія, Японія, Канада, Великобританія, Австралія.

Технічні параметри та дизайн нових монет

Директор Департаменту грошового обігу Національного банку України Віктор Зайвенко проінформував присутніх про технічні характеристики та дизайн нових обігових монет.

"Нові обігові монети матимуть сріблястий колір, будуть невеликими, легкими та зручними для розрахунків, – сказав він. – Працюючи над їх дизайном, ми вирішили бути послідовними та зберегти портрети видатних українських особистостей, які зображені на відповідних банкнотах. На реверсі монети номінальною вартістю 1 гривня зображено портрет князя Володимира Великого; 2 гривні – князя Ярослава Мудрого; 5 гривень – гетьмана Богдана Хмельницького; 10 гривень – гетьмана Івана Мазепи".

На аверсі всіх монет зображено малий Державний герб України (тризуб), номінал, назву країни-емітента (Україна) в обрамленні давньоруського орнаменту.

Віктор Зайвенко додав, що за кольором і розміром нові монети помітно відрізнятимуться від монет інших номіналів, що допоможе населенню легко визначати номінал.

Також він зазначив, що серед елементів захисту монети, які треба використовувати при візуальному та тактильному контролі її справжності, − дизайн аверсу і реверсу, оформлення гурта (відповідний тип рифлення) та дрібні елементи зображень, які складно відтворити в кустарних умовах.

Під час автоматизованого перерахування монет на спеціальному обладнанні для їх ідентифікації використовуються технічні характеристики – розмір та вага, а також так званий електромагнітний підпис – електронний сигнал, характерний для того чи іншого матеріалу.

Інформацію з детальним описом нових обігових монет буде розміщено на сторінках Офіційного інтернет-представництва Національного банку України 26 березня цього року.

Оптимізація обігу монет дрібних номіналів

Під час презентації нових обігових монет в. о. Голови Національного банку України Яків Смолій також оголосив, що у рамках продовження політики оптимізації готівкового обігу з 01 липня 2018 року в Україні застосовуватимуться правила заокруглення загальних сум готівкових розрахунків.

Відповідні норми містяться у Постанові Правління Національного банку України "Про оптимізацію обігу монет дрібних номіналів", якою передбачається:

1.Національний банк України припиняє карбувати монети номіналами 1, 2, 5 та 25 копійок. Водночас усі ці номінали розмінних монет і надалі залишатимуться в обігу. Проте у подальшому готівковий обіг не буде поповнюватися новими монетами зазначених номіналів.

2.Монети номіналами 1, 2, 5 та 25 копійок продовжуватимуть виконувати функцію засобу платежу (грошова одиниця України – гривня − і надалі дорівнюватиме 100 копійкам).

3.Для спрощення розрахунків встановлюватимуться правила заокруглення загальної суми покупки:

-сума, що закінчується від 1 до 4 копійок, заокруглюється в сторону зменшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 копійок;

-сума, що закінчується від 5 до 9 копійок, заокруглюється в сторону збільшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 копійок.

4.У разі наявності у покупця монет дрібних номіналів він і надалі може ними розраховуватися, а у разі наявності таких монет у продавця, він може видати покупцеві решту цими номіналами.

5.Під час безготівкових розрахунків заокруглення не здійснюватиметься.

6.Населення і надалі зможе використовувати розмінні монети дрібних номіналів, а торговельна мережа – встановлювати маркетингові ціни, які закінчуються на 99 коп.

Застосування правил заокруглення Національний банк погоджено з усіма державними органами. Також відбулися обговорення з банками, представниками сфери торгівлі та послуг, іншою діловою спільнотою, які позитивно поставилися до застосування правил заокруглення.

Ціни від запровадження заокруглення не зміняться, а отже реалізація цієї ініціативи не призведе до подорожчання товарів та послуг. Запровадження правил заокруглення не матиме впливу на інфляцію як прямо, так і опосередковано, оскільки йдеться про правила заокруглення всіх товарів у чеку, а не про ціни на окремі товари.

Підсумовуючи ефект від оголошених рішень Національного банку України, в. о. Голови Національного банку Яків Смолій зазначив: "Якщо екстраполювати ці рішення на сьогоднішню структуру готівки в обігу, з нього зникне майже 47% від загальної кількості монет в обігу – це понад вісім мільярдів монет дрібних номіналів. Водночас, більш ніж один мільярд банкнот буде замінено монетами. Тож середня кількість монет, що припадають на одного українця, скоротиться вдвічі, а банкнот в обігу стане на 40% менше. І цей ефект ми побачимо вже через два-три роки".

Яків Смолій підкреслив, що ці рішення Національного банку спрямовані на підвищення зручності та спрощення повсякденного використання готівки українцями, а також на стимулювання безготівкових розрахунків у країні.

Національний банк України
НБУ Україна новімонети
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
Военнослужащие на бронетехнике взяли под охрану окружные избирательные комиссии в Мариуполе. Для охраны порядка на выборах президента в Мариуполе Донецкой области на окружные участки стянули бронетехнику. Об этом сообщает Громадське радио. Сообщается, что военнослужащие на бронетехнике взяли под охрану окружные избирательные комиссии в Мариуполе. В частности, одну бронемашину заметили возле дворца культуры Молодежный, где расположен окружной участок №58. В...
Общество
По данным разведки, 20 апреля 4 оккупантов уничтожены, шестеро ранены В районе проведения операции объединенных сил на Донбассе 20 апреля вооруженные формирования Российской Федерации 10 раз нарушили режим прекращения огня, из них четыре раза - с применением запрещенного Минскими договоренностями вооружения, ни один украинский военный не пострадал. Отмечается, что украинские позиции обстреливали из вооружения боевых машин пехоты, гранатометов различных сис...
Общество
Перед началом дебатов между кандидатами в президенты поступил анонимный звонок о запланированном теракте. Пресс-секретарь Нацполиции Ярослав Тракало сообщил, что в субботу, 20 апреля, полиция открыла уголовное производство из-за сообщения о возможном теракте во время дебатов на стадионе Олимпийский. Об этом сообщает Украинская правда. Отмечается, что в пятницу, 19 апреля, на линию 102 позвонил мужчина, который заявил, что увидел в сети информацию о теракте...
Общество
Лидер группы Океан Эльзы Святослав Вакарчук запустил в сети новый флешмоб. Музыкант призывает граждан проголосовать во втором туре выборов президента. Соответствующий пост он разместил в Facebook, запустив хештег #голосуюзаУкраину. «Завтра иду на участок в вышиванке. Приходите и вы! Украина у нас одна!», — написал музыкант.
Общество
Голосование в ходе второго тура выборов президента Украины будет проходить с 08:00 до 20:00. В Украине в воскресенье, 21 апреля  начался второй тур выборов президента. С 08:00 до 20:00 избиратели могут отдать свои голоса за одного из двух кандидатов на пост главы государства.  Повторное голосование на выборах 2019 было назначено Центральной избирательной комиссией на основании результатов первого тура: тогда ни один из кандидатов не набрал абсолютного боль...
Политика
Бюллетени переданы почти 30 тысячам участковых избирательных комиссий Накануне выборов 2019, по состоянию на вечер субботы, 20 апреля, 100% участковых избирательных комиссий получили избирательные бюллетени от окружных комиссий. Об этом сообщила председатель Центральной избирательной комиссии (ЦИК) Татьяна Слипачук. По словам Слипачук, всего бюллетени были переданы почти на 30 тысяч участков. "По оперативным данным, все 100% участковых избирательных комисс...
Общество
Профессия пожарного не знает выходных и праздников. Это самоотверженный труд 24 часа в сутки, семь дней в неделю. Один день работы пожарных-спасателей - это сотни ликвидированных пожаров, десятки спасенных жизней, зданий, обезвреженных боеприпасов. Об этом сообщает Селидовский городской совет. Пожарная охрана нужна и важна, а ее миссия - спасать людей и материальные ценности от огня не только благородная, но и опасная, ведь работники этой профессии, оказыв...
Происшествия
Французская полиция смогла определить точное место, с которого начался пожар в Соборе Парижской Богоматери. Об этом сообщает телеканал CNN, ссылаясь на источник в правоохранительных органах. Просмотрев множество видео и фотографий пожара следователи установили, что очаг возгорания находился в центральной части собора вблизи основания его шпиля. Как сообщает издание, полиция обратила особое внимание на работу пожарной сигнализации в Нотр-Даме. Эксперты счит...
Общество
С целью предупреждения возникновения чрезвычайных ситуаций в ДДЮТ г. Горняк 17 апреля состоялась учебная эвакуация на случай пожара. Об этом сообщает Селидовский городской совет. После включения звуковой сигнализации (три длинных звонка), которая сообщила работникам и воспитанникам учреждения о возникновении чрезвычайной ситуации и о начале экстренной эвакуации, воспитанники, в сопровождении руководителя кружка, который находился позади группы, держа журна...