2 лютого - Всесвітній день водно-болотних угідь

Всесвітній день водно-болотних угідь відзначається 2 лютого для того, щоб привернути увагу та поширити інформацію про цінність водно- болотних угідь для людства і планети. Саме в цей день у 1971 році в іранському місті Рамсар відбулось прийняття Конвенції про водно-болотні угіддя, що мають міжнародне значення, головних чином як середовища існування водоплавних птахів. Уперше Всесвітній день водно-болотних угідь відзначили у 1997році.

У 2018 році за пропозицією Секретаріату Рамсарської конвенції Всесвітній день водно-болотних угідь відзначається під девізом «Водно- болотні угіддя для збалансованого розвитку міст».

Річки, ставки, озера, затоки та узбережжя – ці та інші водно-болотні угіддя у містах роблять їх більш привабливими та придатними для життя. Наприклад, водно-болотні угіддя зменшують вплив повеней, поповнюють запаси питної води, очищують воду, створюють міські зелені зони тощо. Цінність водно-болотних угідь у містах зростає разом із тим, як чисельність населення міст продовжує зростати, на сьогодні складаючи вже 4 мільярди людей.

Люди переїжджають до міст у пошуках робочих місць та кращої долі. Очікується, що до 2050 року в містах буде жити приблизно 66 % населення планети. На жаль, більшість людей не усвідомлюють цінність та важливість водно-болотних угідь. Як правило, у містах такі ділянки розглядаються як пустки і звалища, вони засипаються, і їхні території відводяться під забудову тощо. Вчені підрахували, що з 1990 року зникло приблизно 64 % водно- болотних угідь, у той час як площі міст значно зросли.

Головною метою Всесвітнього дня водно-болотних угідь цього року є підвищення рівня знань та поширення інформації про те, як міські заболочені ділянки сприяють збалансованому розвитку міст.

В Донецькій області знаходяться два водно-болотних угіддя міжнародного значення: «Затока Білосарайська та коса Білосарайська» (площа 2 тис.га, Першотравневий район) та «Затока Крива та коса Крива» (площа 1,4 тис.га, Новоазовський район), які розташовані на узбережжі Азовського моря в межах національного природного парку «Меотида». Крім того, на території області існує багато інших водно-болотних угідь, що відповідають вимогам Рамсарської конвенції. Ці угіддя, як правило, використовуються в сільському господарстві, але, одночасно, відіграють важливу роль у збереженнібіорізноманіття.


Водно-болотні угіддя роблять міста більш привабливими та затишними для життя, створюючи можливості для водозабезпечення, пом’якшення впливу повеней, переробки відходів, створення зелених зон та здорового природного середовища.

В рамках відзначення цієї дати місцевими органами влади, адміністраціями національних природних та регіональних ландшафтних парків області проводяться різноманітні природоохоронні заходи із залучення громадськості, насамперед, школярів, для привернення додаткової уваги до цих природнихутворень.

Реалізація на практиці пріоритетів щодо поліпшення збереження водно-болотних угідь можлива лише за умови об’єднання зусиль усіх державних та недержавних установ та організацій, всього населення країни.

2лютого Всесвітнійдень водно-болотнихугідь
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію