ОРЕНДА ЗЕМЛІ

Земля завжди була  і є одним з найбільш дорогоцінних ресурсів в Україні та важливим активом для бізнесу. При цьому особливий інтерес у підприємців викликає можливість використання та володіння землями сільськогосподарського призначення. Наразі в Україні діє мораторій на продаж таких земель, тому найбільш поширеною формою землекористування в Україні є оренда.

Майже кожен житель сільської місцевості є власником земельної ділянки сільськогосподарського призначення та віддає її в оренду. Частіше власники земельних наділів підписують шаблонні договори,  узгоджуючи з орендарями, як правило, лише вартість оренди та форму її оплати, ігноруючи інші умови договору, що передбачали б дієві інструменти змусити орендаря належно виконувати свої обов’язки.

Варто зазначити, що спеціальним законодавчим актом у  сфері орендних відносин, предметом яких виступає земельна ділянка є Закон України «Про оренду землі».

Першим кроком, необхідним для оформлення відносин між фермером та власником земельної ділянки є укладання договору її оренди.

При цьому, щоб передати землю в оренду орендодавець повинен мати документ, який підтверджує, що він є її власником.

Окрім зазначеного, важливо правильно укласти договір оренди землі. Договір укладається між власником землі та орендарем у письмовій формі. За бажанням однієї із сторін він може бути посвідчений нотаріально.

Слід зазначити, що договір оренди землі повинен відповідати чинному законодавству України, містити в собі відповідні істотні умови та положення, які забезпечать права, інтереси сторін, та виконання ними зобов’язань.

Такими істотними умовами договору оренди є:

- інформація про земельну ділянку, що передається в оренду (тобто кадастровий номер цієї земельної ділянки, місце її розташування та розмір);

- строк дії договору оренди; слід зазначити, що він не може перевищувати 50 років. Разом з тим при передачі в оренду, зокрема, земельних ділянок сільськогосподарського призначення не може бути меншим як 7 років, а якщо для таких цілей передаються земельні ділянки меліорованих земель – не меншим як 10 років.

- ще однією істотною умовою договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення, перегляду а також відповідальності за її несплату. Українські закони дозволяють сторонам, що укладають договір оренди землі, самим визначати розмір орендної плати, частоту її виплат і порядок підвищення. При цьому базою для розрахунку орендної плати є нормативна грошова оцінка землі.

Важливо пам’ятати, якщо договір не містить хоча б одну із вище зазначених істотних умов, він вважається неукладеним.

За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.

Водночас договір оренди може передбачати надання в оренду декількох земельних ділянок, що перебувають у власності одного орендодавця.

Досить зручним для оформлення взаємин сторін є використання типового договору оренди землі, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 3 березня 2004 року № 220. Тим не менш, він має характер певного шаблону і особливості відносин орендаря та орендодавця сторонам слід визначати в договорі самостійно.

Умови договору оренди землі можна змінити. Проте, зміна умов здійснюється за взаємною згодою сторін,  а у разі недосягнення згоди - в судовому порядку.

Договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін або ж на вимогу однієї із сторін за рішенням суду. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, окрім випадків, коли така можливість прописана у самому договорі.

Звертаємо увагу, що сторони дійшовши згоди щодо всіх істотних умов договору оренди землі, складають і підписують відповідний письмовий документ. Але підписання договору не означає, що орендар може вже користуватися земельною ділянкою, відповідне право в нього виникає з моменту його державної реєстрації в Державному реєстрі прав. Саме тоді, а не з часу підписання сторонами акту прийому-передачі, земельна ділянка передається орендарю.

Управління державної реєстрації

Головного  територіального управління

юстиції у Донецькій області

юстиціяінформує
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Политика
Глава Чечни Рамзан Кадыров высказался о результатах выборов в Украине. Его порадовали итоги голосования. Он также поздравил Владимира Зеленского с успехом и заявил о поддержке России. Об этом чеченский лидер написал на своем Telegram-канале. «Россия самый близкий сосед, Россия — страна, которая первой протянет руку помощи в дни невзгод, Россия рядом, а те, кто, расталкивая всех локтями, рвутся в друзья, находятся за тридевять земель. Хочется пожелать Влади...
Общество
В прошлом году, во время проведения двухмесячника благоустройства города, в Горняке традиционно были высажены саженцы. Только на детской площадке «Морская держава» появилось около 150 деревьев - орех, айлант и липа. Но часть из них была уничтожена. Об этом сообщает Горняцкий городской совет. Так, 18 ноября пятеро несовершеннолетних детей на детской площадке, не жалея сил и стараний работников, сломали 30 деревьев. На записях с камер видеонаблюдения нарушит...
Общество
Во вторник, 23 апреля, почти на всей территории Украины ожидаются заморозки на почве. Об этом сообщает пресс-служба Укргидрометцентра, ночью температура может достигать -3°. Также синоптики предупредили об опасности схода снежных лавин в Карпатах. В Киеве, по информации гидрометцентра, без осадков; температура воздуха ночью 3−5° тепла, днем 15−17°.
Общество
Елена Зеленская не готова заниматься благотворительностью по примеру других жен президентов. Об этом она рассказала в интервью ВВС накануне второго тура президентских выборов. Отвечая на вопрос, какой будет первая леди в случае победы Владимира Зеленского на выборах, Елена ответила, что хотела бы продолжить работу в «Студии Квартал 95». «Я об этом очень серьезно еще не думала. Но если это возможно, я бы хотела заниматься тем, чем я занималась. С другой сто...
Общество
Сегодня вечером в Киеве украинцы пришли поддержать президента Украины Петра Порошенко после его поражения во втором туре президентских выборов. Соответствующее видео опубликовано в соцсети на странице главы государства. Отмечается, что митинг-благодарность за проделанную работу граждане устроили прямо под Администрацией президента. Присутствующие на мероприятии скандировали «Дякуємо!» и «Найкращий!», а также пели гимн Украины. В свою очередь, Порошенко поб...
Происшествия
Возгорание произошло утром 22 апреля на шахте "1/3 Новогродовская" ГП "Селидовуголь". Об этом заявил председатель Национального профсоюза горняков Украины Михаил Волынец на своей странице в Фейсбуке. На шахте "1/3 Новогродовская" загорелся уголь. "В результате слаженных действий инженерной службы шахты и бойцов горноспасательной службы Украины пожар удалось ликвидировать. Сначала были включены в действие план ликвидации аварии и проведен реверс - шахтеров...
Политика
Как сообщал replyua.net, пост экс-регионала, нардепа от «Оппозиционного блока» Михаила Добкина – это как маркер реванша, который приближается семимильными шагами. Экс-регионал открыто пишет о том, что он ждал и надеялся, что этот день обязательно настанет и «преступный режим» уйдет в небытие.Добкин подчеркивает, что он, конечно же, не просто сидел сложа руки и ждал этого момента, он делал все возможное, он боролся, чтобы этот день наступил. Михаил Добкин п...
Общество
Большинство украинцев за границей проголосовало за действующего президента Петра Порошенко. По результатам выборов 2019 на заграничном избирательном округе большую часть голосов получил действующий президент Петр Порошенко. Соответствующая информация размещена на официальном сайте ЦИК. По результатам обработки 100% протоколов заграничного округа, на выборах за рубежом лидирует Порошенко, за которого проголосовали 54,73%. Его оппонент Владимир Зеленский пол...
Общество
Существует немало примеров успешных предпринимателей - бывших безработных, которые при содействии службы занятости начали собственное дело. Начать собственное дело - непростой путь, очень важно найти свою нишу. Над этим вопросом Надежда Бойко задумалась, когда потеряла работу и обратилась за помощью в Селидовский городской центр занятости. Об этом сообщает Селидовский городской совет. Будучи безработной, Надежда получила консультации специалистов относител...
Новости по теме