МЕДИЧНА ДЕКЛАРАЦІЯ

До полікліники-як до банку. Нещодавно МОЗ опублікувало проект документів, які пов’язані з рефор­муванням первинки. Як і раніше повідомлялося, сімейним, дільничним лікарям або терапевтам, педіатрам з приватного чи державного сектора потрібно буде укладати договори з громадянами на медичне обслуговування. Примірний до­говір чомусь назвали модним зараз словом — «декларацією».

І це насторожує.. Начебто «боротьба з корупцією» дійшла вже й до поліклінік, але не хвилюйтеся — ніяких фінансових звітів про майно в медичній декларації не міститься. Цей документ пацієнт повинен заповнити й завірити в присутності лікаря. Тож давайте разом його проаналізуємо

Хочу попередити, що я не збираюся «жбурляти каміння» у реформаторів МОЗ Реформи потрібні. Хоча б якісь. Проте нововведення мають бути без зайвого папе­рового навантаження, прозорі й зрозумілі для кожного пересічного громадянина

Ми — лікарі та пацієнти — давно чекаємо на справжні зміни. Гасло «гроші ходять за пацієнтом» проголошував кожен міністр МОЗ, але на практиці «гроші йдуть від пацієнта». За статистикою кожна українська сім’я з річних податків сплачує 4500 грн на потреби медицини. Чому ж не вистачає цих грошей хоча б на безкоштовні послуги поліклінік? Дослідження УЗД розписані на рік наперед рентгенплівку купуєш за власні кошти, аналізи не завжди безкоштовні, а технічний стан деяких поліклінік нагадує радянський занепад. Мабуть, гроші надходять не на те покращення, про яке нам розповідають з високих трибун, і десь зникають, так і не дійшовши до пацієнта.

Головним показником наповненості поліклінік є кількість відвідувань закладі населенням. За реформою держава гарантуватиме кожній людині певний пакет медичних послуг. Поліклініки пропонують такі послуги, а держава їх закуповуватиме. Послугу профінансують в тому закладі, куди звернеться за допомогою хворий. Пацієнт укладатиме договір на медичне обслуговування з обраним ним сімейним лікарем, розпорядник державних коштів — Національна служба здоров’я — його фінансуватиме. Отже, для оформлення відносин лікар-пацієнт- з’явиться юридичний документ — декларація про вибір лікаря первинної ме­дичної допомоги.

ОБГОВОРЮЄМО ДЕКЛАРАЦІЮ

Як не дивно, але декларація про вибір лікаря первинної медичної допомоги поміщається на одному аркуші паперу. Попри більшість досить простих запитань, наведених у ній, деякі насторожують та спантеличують. Здавалося б, пацієнт прийшов до поліклініки на прийом до дільничного лікаря, проте замість звичайних запитань з амбулаторної медичної картки від хворого вимагають цікаві уточнення — паспортні дані та реєстраційний номер облікової картки платника податків. Начебто пацієнт дверима помилився та зайшов до банку. Що більше — доведеться відповідати й на дуже незвичні для лікувальної установи запитання.

Пункт 5 — місце народження

Навіщо цей пункт з’явився в медичній декларації зовсім незрозуміло. Зда­лася, в ньому приховали суперечливе запитання про громадянство, адже в даному пункті треба зазначити країну та місце народження. Яка різниця, якщо, скажімо, це людина похилого віку, де вона народилася ЗО років тому — в іншій країні, чи сусідньому місті? Невже вона, маючи українське громадянство, не отримає належної медичної допомоги лише тому, що народилася, припустимо, в російському Ленінграді? Уявляю собі хворого дідуся у вишиванці, який народився в російському містечку, а тут лікар ставить такі недоречні запитання. Ситуація, наче на допиті. До речі, такого дідуся спантеличить і питання про персональну адресу електронної пошти (пункт 11). Добре, що його не обов’язково заповнювати.

Пункти 13 та 14 — місце прописки та проживання

Багато років влада обіцяє прибрати інститут прописки з паспортної ідентифікації людини. Але це лише гасла. Прописка жила, живе і буде жити в свідомості чиновника. Знайшлося їй місце й серед запитань медичної декларації. Якщо адреса прописки та місце перебування громадянина різні, то й у декларації вони зазначаються в окремих пунктах. Цікаво, як відповідатимуть на таке запитання бабусі, які здають в оренду своє житло, перебуваючи тим часом у родичів? А раптом ці дані передадуть до податкової?

Дивна річ ця прописка, її обов’язково звіряють на лікарських прийомах. Живеш начебто в одній країні, а ставлення до тебе, як до гостя. Сплачуєш податки в єдину державну скарбницю, але безоплатну допомогу ти можеш отримати лише за місцем прописки.

   У пунктах 13.1 та 14.1 потрібно зазначати ще й поштовий індекс адреси пацієнта за пропискою та місцем фактичного перебування. У зв’язку з цим важлива порада лікарям — тримати поруч з медичними довідниками ще й довідник по­дових індексів. Так, лікарі тепер нагадуватимуть своїм пацієнтам не тільки зріст, вагу та артеріальний тиск, а ще й поштовий індекс. Хоча, хтозна, можливо, між лікарем та пацієнтом відбуватиметься таємне листування, що не заборонено у межах лікарської таємниці. Смішно? Сумно...

 Пункт 14.6 — відмова від допомоги

Цитую розробників проекту декларації: «Якщо пацієнт відмовляється від надання первинної медичної допомоги за місцем проживання (перебування), він має поставити свій підпис навпроти пункту 14.6». Це найсуперечливіший пункт документа.

Припустимо, я мешкаю в Шевченківському районі Києва, обираю собі сімей­ного лікаря з приватної клініки Солом’янського району (це не забороняється в рамках нового фінансування гарантованого пакету послуг) та підписую з ним декларацію. Тобто виходить, що, обравши собі лікаря не за місцем проживання. я маю поставити підпис під пунктом 14.6, у такий спосіб відмовившись від медичних послуг своєї (за місцем перебування) поліклініки. Що ж в такому випадку повинен робити сімейний лікар, виписуючи направлення до вузьких спеціалістів або на діагностичні та лабораторні дослідження? Виписувати такі направлення лише в медичні заклади Солом’янського району? Адже я відмовився від обслуговуванню у своєму Шевченківському районі. Поясніть мені, будь ласка, автори проекту реформаторської декларації, для мене відтепер вже замкнено двері поліклініки за місцем проживання?

Пункт 16 — слово пароль, або гра в шпигунів

Пам’ятаєте, ще за радянських часів був пароль, який відкривав громадя­нам усі таємні двері до привілеїв: «Я від Івана Івановича». У запропоновану декларації слово-пароль відкриває новий, електронний простір — «E-Health» Декларація про вибір лікаря буде першим офіційним джерелом інформації, що наповнюватиме новий проект МОЗ — електронний реєстр пацієнтів Україну «Е-Health». Так, нарешті, в нашій державі замість паперового архіву з’явиться сучасна електронна база пацієнтів. Усі персональні дані з медичної деклара­ції вноситимуть до бази «Е-Health». Важливо пам’ятати, що декларація буде своєрідним медичним страховим полісом від держави, тому заповнювати її потрібно розбірливим почерком.

Пароль — це не гра в шпигунів, а ключ до безпеки ваших персональних даних. Щоб перевірити дані або ідентифікувати пацієнта, наприклад, зателе­фонувавши йому, потрібен своєрідний шифр — слово-пароль. Тобто, назива­ючи пароль, пацієнт підтверджує свої персональні дані з медичної декларацією. За такою схемою працюють служби електронної пошти та банки. Зазвичай паролем є дівоче прізвище матері, яке слово обере пацієнт — його справа. Завдання лікаря пояснити, для чого такий пункт потрібен, та запропонувати варіанти пошуку слова для пароля.

Висновок

Нововведення завжди викликають багато запитань. Знайшлися такі й у проекті медичної  декларації. Нині проект ще чекає на своє узаконення, тож у розробників є час відредагувати всі суперечливі пункти і, можливо, скоротити, або взагалі прибрати  їх. Незважаючи на усі суперечності не такої вже простої реформаторської медичної декларації, сподіваємося, що поправки до неї таки внесуть  — і впровадять у наше життя.

bank 49810 97640
http://novogrodovka-rada.gov.ua
Медична декларація
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
168 просмотров в сентябре
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
21 сентября  мировая общественность отмечает Международный день мира (International Day of Peace).  Каждый год 21 сентября международная общественность отмечает Международный день мира. В 1981 году своей резолюцией 36/67 Генеральная Ассамблея ООН провозгласила этот День, установила его празднование на третий вторник сентября и посвятила его ознаменованию и укреплению идеалов мира как внутри государств и народов, так и между ними. А спустя 20 лет, в 2001 го...
Общество
До уваги! Період, за який наявна заборгованість з ЄСВ, не зараховується до страхового стажу        Покровсько – Добропільське управління ГУ ДФС у Донецькій області звертає увагу, що відповідно до внесених змін до законодавства про пенсійне забезпечення вагомого значення набув страховий стаж. Страховий стаж - це період, за який сплачувались внески на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, у розмірі не менше мінімального. Саме наявність необхідн...
Общество
Рождество Пресвятой Богородицы или Вторая Пречистая - христианский праздник, посвященный рождении матери Исуса Марии в семье праведных Иоакима и Анны. Когда празднуют Рождество Пресвятой Богородицы В разных христианских традициях рождение Марии празднуют в разные дни. Так, представители православных церквей, в том числе и украинской, отмечают его 21 сентября, а католики - 8 сентября. Рождение Богородицы связано с другим христианским празником Зачатием, ко...
Происшествия
В Житомирской области сразу же после проведения учебных стрельб в мотострелковой бригаде ВСУ неизвестные похитили 5 пистолетов, 5 автоматов АКС-74 и боеприпасы. Пресс-служба военной прокуратуры Центрального региона Украины сообщает: «На месте совершения этого дерзкого преступления работает группа прокуроров во главе с военным прокурором Житомирского гарнизона, оперативно-следственная группа ГУ Нацполиции в Житомирской области, сотрудники отдела военной кон...
Политика
ЦВК відбулося у ході вечірнього засідання ВР Верховна рада України призначила новий склад Центральної виборчої комісії (ЦВК).   У ході представлення кандидатів голова комітету ВР з питань правової політики та правосуддя Руслан Князевич зазначив, що під час перевірки не виявлено підстав для недовіри кандидатам до ЦВК. 1 / 3 Голосування за ЦВК "Серед запропонованих кандидатур немає тих, хто працював у попередньому складі Центрвиборчкому, визначені кандидати...
Происшествия
В США в городе Абердин в штате Мэриленд произошла стрельба, в результате которой есть многочисленные раненые. Шериф округа Харфорд Джеффри Галлер заявил, что были убиты несколько человек. По его словам, стрельба произошла в районе дороги Спесутиа и Перримен, на пересечении Шорт-лэйн и трассы Олд Филадельфия. На данный момент отделение ФБР в Балтиморе оказывает поддержку шерифу Галлеру. В свою очередь, губернатор Мэриленда Лэрри Хоган пообещал оказать помощ...
Политика
У НАБУ заявили, що листування Омеляна дає підстави припускати його причетність до незаконного збагачення В Національному антикорупційному бюро (НАБУ) заявили, що листування міністра інфраструктури України Володимира Омеляна дає підстави припускати його причетність до незаконного збагачення.  "Розслідуючи незаконне збагачення міністра інфраструктури України та декларування им недостовірних відомостей у е-деклараціях, детективи отримали понад 30 тимчасових д...
Политика
Редактор популярного журнала Time Дэн Стюарт опубликовал в сети обложку октябрьского номера, на которой президент России Владимир Путин изображен в виде маленькой матрешки. На обложке показана большая разобранная матрешка в виде президента США Дональда Трампа, а на заднем плане расположены матрешки поменьше. При этом Путин показан самой маленькой. Октябрьский номер назван: «Все люди царя. Как олигархи Путина попали внутрь команды Трампа».
Происшествия
Между пассажиркой и водителем возник словесный конфликт по поводу России и Украины Водитель популярного сервиса BlaBlaCar, который существует для общих поездок до нужного места, высадил киевлянку Дарину Буру в Никополе ночью. Об этом написала пострадавшая на своей странице в Facebook. "Меня тут немного бомбит история с блаблакаром до сих пор. Я же написала жалобу на этого **лана, который посреди ночи в Никополе высадил. Поддержка блаблакара максимум, что с...