Які товари подорожчають у 2017 році

Рік почався з різкого подорожчання окремих товарів і послуг. Експерти невблаганні: до кінця 2017-го ціни будуть рости на все.

Найбільше це стало помітно на деяких продуктах харчування, наприклад м’ясі, яке в різних супермаркетах подорожчало на 10-30%. Підскочили також ціни на молочну продукцію і овочі. У деяких містах України подорожчав проїзд e маршрутках.

Все це наклалося на комунальні платіжки з незвично великими для українців сумами. У соціальних мережах почалися активні дискусії про те, що все подорожчало, і чому це сталося.

В експертних колах винуватцем розгону інфляційних процесів називався «фактор 3200». Масла у вогонь підкинув перегляд Нацбанком прогнозу по інфляції на 1% – з 8,1% до 9,1%.

У той же час в уряді і НБУ запевнили: все в нормі, ніяких відхилень від закладеного макро-прогнозу немає. Допустимий діапазон перегляду показника інфляції – 8,1% ± 2%. У січні офіційний показник інфляції склав 1,1%.

За словами прем’єр-міністра Володимира Гройсмана стримування зростання цін в 2017 році – завдання номер один для уряду.

Що саме подорожчало, чому це сталося, і як зміняться ціни на основні товари і послуги протягом року.

Продукти харчування

Як змінилася ціна. Згідно з офіційною статистикою, ціни на продукти і безалкогольні напої зросли на 1,9%. Найбільше – на 14,9% – подорожчали овочі. Підвищилися також ціни на фрукти, молоко, сметану, кисломолочну продукцію, сири, масло і яловичину.

Що буде далі. Продукти харчування дорожчатимуть. За прогнозами експертів ціни будуть рости швидше, ніж в 2016 році. У 2017 році, відзначає головний економіст Dragon Capital Олена Бєлан, зростання цін на продукти харчування прискориться до 7% г / г у порівнянні з 3,3% в 2016 році.

Стримуючим фактором для підвищення цін на продукти, за її прогнозами, буде хороший урожай зерна та інших сільськогосподарських продуктів. Хоча тут багато що залежить від погоди.

За його словами, в останні місяці на українському продовольчому ринку випереджувальними темпами зростають ціни на цукор і молочні продукти, які до цього були досить стабільними. Це обумовлено поліпшенням зовнішньоекономічної кон’юнктури.

Розширення можливостей для експорту і підвищення світових цін на цю товарну номенклатуру змінює баланс внутрішнього ринку і призводить до подорожчання товарів, вважає експерт.

Проїзд в транспорті

Як змінилася ціна. Згідно з офіційними даними, транспортні послуги подорожчали на 4,1%. Найбільшу лепту вніс проїзд в автодорожньому транспорті – вартість квитків зросла на 4,5%.

В першу чергу, мова про міські і приміські маршрутки. Наприклад, в Києві ціни зросли до 7-8 грн.

Причин дві. По-перше, зіграв свою роль «фактор 3200». У перевізників спрацювала логіка: якщо люди більше отримують, вони повинні більше платити. По-друге, з січня почав дорожчати бензин.

Що буде далі. Подорожчання проїзду – чутливий для населення момент. Він не пройшов непоміченим в уряді.

Віце-прем’єр Павло Розенко визнав таке підвищення необґрунтованим і доручив Мінінфраструктури та місцевим органам влади приймати «жорсткі заходи реагування» проти підвищення тарифів на перевезення.

Деякі перевізники знизили вартість, акцентувавши на тому, що це рішення тимчасове. В окремих областях переговори місцевої влади з перевізниками тривають.

Рівень конкуренції і бар’єри для входу нових учасників, за її словами, теж впливають на ціни.

Тарифи

Як змінилася ціна. У січні в порівнянні з груднем тарифи майже не змінилися. Найбільше – на 2,4% – подорожчало утримання прибудинкових територій.

Більш разючим зміна тарифів виходить, якщо дивитися динаміку не місяць до місяця, а за рік. 2016 рік став роком динамічного підвищення тарифів. Зокрема, тарифи на електроенергію зросли на 60%, газ – на 42%, опалення – на 88,4%.

Що буде далі. Підвищення тарифів буде, але не різке. На українців чекає подорожчання електроенергії на 25% в березні 2017 року.

Також, за її словами, можливе невелике зростання тарифів на газ та опалення, оскільки з моменту останнього різкого стрибка зросла ціна на імпортний газ. В цілому, прогнозує експерт, вартість послуг ЖКГ підніметься лише на 14% в порівнянні з дворазовим зростанням в 2015 році і майже 50-відсоткове підвищення в 2016 році.

Алкоголь, пиво, сигарети

Як змінилася ціна. Ціни на алкоголь в січні виросли на 0,7%, на тютюнові вироби – на 2,1%.

Що буде далі. Ціни на ці товари будуть зростати. Причина – підвищення акцизів, схвалене парламентом в грудні 2016 року.

Повторно ціна на спирт збільшиться з 1 березня – саме з цього дня ставки акцизного податку на спирт зростуть на 20%.

За словами експерта, зараз компанії аналізують і перераховують ціни. Якими вони будуть після 1 березня, поки не відомо.

За словами директора відділу корпоративних питань і комунікацій компанії «JTI Україна» Олександра Когута, з урахуванням зростання ставок акцизу на 40% з 1 січня 2017 року подорожчання сигарет в 2017 році має скласти мінімум 4-5 грн за пачку.

Подорожчання мало відбутися з дня підняття акцизів, з 1 січня. Однак, за словами експерта, ціни ростуть поступово. Втім, і з цього правила бувають винятки. У 2016 році, після підняття ставки акцизів на 40%, вартість сигарет впала на 20-30% на піку.

Це не означає, що роздрібна ціна збільшилася на стільки ж. Вона залежить від акцій, які організовують виробники, транспортних витрат, вартості самої пляшки.

У 2016 році інфляція в країні склала 12,4%. “З урахуванням того, що в січні ми піднялися у відпускній ціні майже на 5%, в 2017 році на 12% ми не зупинимося”, – підсумувала експерт.

Паливо

Як змінилася ціна. 2017 рік почався з підвищення цін на паливо: на 2,8% в січні в порівнянні з груднем.

Що буде далі. У короткостроковій перспективі ціни будуть рости.

За його словами, основна причина – відкладене грудневе підвищення цін, викликане рішенням ОПЕК знизити видобуток нафти. Це рішення було прийнято в листопаді 2016 року. Першим на нього в грудні відреагував оптовий ринок, а роздрібні ціни не змінилися.

Є й інша причина подорожчання. З 2017 року скасовано 5-відсотковий податок з роздрібних продажів, але пропорційно збільшений базовий акциз на нафтопродукти. Зараз він стягується на кордоні або в місцях виробництва, тоді як в 2016 році він стягувався з заправок.

Якщо раніше акциз з роздрібних продажів нелегали могли не платити, то зараз вони втратили таку можливість, так як змушені купувати паливо вже з цим податком. У зв’язку з цим дешевий сегмент почав дорожчати, хоча преміальний сегмент теж не залишився осторонь.

За словами Куюна, ціни на скраплений газ, зростаюча популярність якого зумовлена ​​низькою ціною в порівнянні з бензином, в січні подешевшав на 50 коп за літр через надлишок ресурсу на ринку.

У лютому вартість LPG початку підростати, проте привабливість цього моторного палива буде зберігатися в зв’язку з меншим підвищенням в Податковому кодексі акцизного збору в порівнянні з бензином – на 21 євро проти 42 євро на 1 тис літрів.

Спрогнозувати цінову динаміку на тривалий період вкрай складно, оскільки це рівноцінно спробі спрогнозувати ціни на нафту і, що ще більш складно, курс гривні.

Взуття та одяг

Як змінилася ціна. Одяг подешевшала на 4,4%, взуття – на 4,1%.

Що буде далі. Січневе зниження цін на одяг було сезонним. Ціни на неї залежать у тому числі від курсу долара, який впливає на вартість готових імпортних товарів та швейної фурнітури.

Ціни будуть коливатися в залежності від сезонних розпродажів і появи в торговельних мережах нових колекцій.

report.if.ua
Подорожаниецен ценывУкраине новостиНовогродовкииСелидово
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции