На сьогодні відносини між роботодавцями та працівниками часто не відповідають нормам чинного законодавства. Не секрет, що для більшості громадян виплата зарплати відбувається в «конвертах».
Насамперед, такі працівники позбавлені соціальних гарантій, тобто позбавлені права на оплату тимчасової непрацездатності, включаючи догляд за хворою дитиною, допомоги по вагітності та пологах, виплати допомоги з безробіття у випадку втрати роботи, одержання пристойної пенсії в старості, по інвалідності і при спричиненні нещасного випадку чи професійного захворювання (на виплату пенсії чи компенсації родичам на випадок смерті) та в інших випадках, передбачених законодавством.
Найманий працівник не має права на оплачувану відпустку, на компенсацію за роботу у вихідні, святкові дні. Його трудовий стаж не обліковується і не фіксується, не здійснюються необхідні відрахування – такі фактори обов’язково вплинуть на розмір пенсії в майбутньому.
Тому слід пам’ятати, що не оформлення належним чином трудових відносин з найманими працівниками є порушенням законодавства про працю, що тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та громадян-суб'єктів підприємницької діяльності
Також легалізація праці є одним із завдань, які пропонується вирішувати шляхом посилення відповідальності за порушення законодавства про працю.
Згідно статті 265 Кодексу законів про працю України юридичні та фізичні особи – підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі:
- фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків — у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення (на сьогодні — 48 000,00 грн.);
- порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш як за один місяць, виплата їх не в повному обсязі — у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення (на сьогодні — 4 800,00 грн.);
- недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці — у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення (на сьогодні —16 000,00 грн.);
- порушення інших вимог трудового законодавства, крім передбачених абзацами другим — четвертим частини другої цієї статті — у розмірі мінімальної заробітної плати (на сьогодні —1 600,00 грн.).
Слід звернути увагу, що змінами до цієї статті Кодексу законів про працю України не лише визначено перелік порушень та збільшено розмір штрафів, а й конкретизовано осіб, які несуть відповідальність: посадові особи органів державної влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій; юридичні та фізичні особи – підприємці, які використовують найману працю.
Також, в особливо серйозних випадках, за порушення законодавства про працю, стосовно роботодавця органом прокуратури може бути порушено кримінальну справу за статтями Кримінального кодексу України.
Запитання-відповіді
Питання 1.
Перерахунок з 1 грудня 2016 року вважається масовим?
Відповідь: Так перерахунок пенсій з 1 грудня 2016 року вважається масовим перерахунком у відповідності до статті 28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” у зв’язку зі зміною прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (1247 грн.), а також надбавок і підвищень до пенсій, розміри яких визначають від прожиткового мінімуму. Розмір підвищення кожному пенсіонеру розраховується індивідуально.
Питання 2.
Які категорії пенсіонерів підпадають під цей перерахунок?
Відповідь:
Перерахунок пенсії буде проведено непрацюючим пенсіонерам.
Непрацюючим пенсіонерам перерахунок мінімального розміру пенсії за віком, встановленого відповідно до статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», буде проведено з розрахунку 1247,00грн:
– за наявності у чоловіків 25 років, а у жінок 20 років страхового стажу, якщо пенсія призначена до 02.11.2011;
- за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу, якщо пенсія призначена після 01.10.2011;
Враховуючи змінений розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, перерахунок буде проведено незалежно від факту роботи:
- пенсій за особливі заслуги відповідно до Закону України «Про пенсії за особливі
заслуги перед Україною”;
- мінімального розміру пенсії по втраті годувальника;
- мінімального розміру пенсії по втраті годувальника членам сімей військовослужбовців;
- підвищень, передбачених Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії
їх соціального захисту”;
- підвищень, передбачених Законом України «Про жертви нацистських переслідувань»;
- мінімальних розмірів пенсій по інвалідності внаслідок аварії на ЧАЕС, щомісячної державної адресної допомоги інвалідам з числа учасників ліквідації
наслідків аварії на ЧАЕС;
щомісячної державної адресної допомоги на догляд інвалідам війни та учасникам
бойових дій.
Питання 3.
Чи необхідно для проведення цього перерахунку пенсій надавати додаткові документи та звертатись до управління Фонду?
Відповідь:
Перерахунок не передбачає особистого звернення пенсіонера. Усі перерахунки буде здійснено автоматично, за матеріалами пенсійних справ, що не потребує додаткових звернень та додаткових документів.
Питання 4.
Які надбавки і підвищення до пенсій з 01.12.2016, розміри яких визначають від прожиткового мінімуму.
Відповідь:
Перерахунок поширюється на наступні категорії надбавок, передбачені законодавством:
- для інвалідів війни та прирівняних до них осіб розмір надбавки від 30 до 50 відсотків прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб в залежності від групи інвалідності;
- надбавка учасникам бойових дій, військовослужбовцям, які виконували інтернаціональний обов’язок, членам сімей загиблих осіб, прирівняних до військовослужбовців підвищення складає 25 відсотків прожиткового мінімуму;
- Учасникам війни, подружжю померлих учасників війни, які були інвалідами, розмір надбавки - 10 відсотків прожиткового мінімуму.
Підвищення торкнеться також категорії пенсіонерів, які отримують надбавки за Законом України «Про жертви нацистських переслідувань» - це:
- неповнолітніх в’язнів у розмірі 25 відсотків прожиткового мінімуму;
- неповнолітніх в’язнів – інвалідів, для яких встановлено надбавки від 30 до 50 відсотків в залежності від групи інвалідності,
- колишніх в’язнів концтаборів та інших місць примусового утримання у розмірі 10 відсотків.
Перерахунку підлягатимуть надбавки до пенсії за особливі заслуги перед Україною, як то надбавка багатодітним матерям, особам, нагородженим орденами, депутатам чотирьох скликань тощо, розмір надбавок - від 20 до 40 відсотків.
В розмірі 10 відсотків від прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць буде перерахована надбавка, передбачена Законом України «Про донорство крові».
Питання 5.
Чи можливо самостійно підрахувати підвищення своєї пенсійної виплати?
Відповідь:
Так, можливо розрахувати підвищення своєї пенсійної виплати, якщо Ви знаєте види надбавок, які отримуєте та їх відсоток від прожиткового мінімуму. Наприклад, інваліду війни першої групи надбавка виплачується у розмірі 50 відсотків, її розмір з грудня збільшиться на 58 з половиною гривень і становитиме 623 грн. 50 коп. замість 565 грн.
Питання 6.
Чи передбачені перерахунки пенсій для працюючих пенсіонерів?
Відповідь:
На сьогодні за перерахунком пенсії можуть звернутися: працюючі пенсіонери, які після останнього перерахунку відпрацювали два роки і мають двадцять чотири місяці страхового стажу. У цьому випадку здійснюється перерахунок пенсії по стажу і заробітній платі або тільки по стажу. Це залежить від варіанту розрахунку. Вибраний буде більш вигідний для пенсіонера.
Наступна категорія – це пенсіонери, які припинили трудову діяльність. Вони також мають право на перерахунок пенсії з додаванням стажу, якого вони набули після останнього перерахунку, але не раніше двох календарних років після призначення або попереднього перерахунку пенсії.
Крім того, якщо пенсіонер згадав, що має підтверджуючі документи, про страховий стаж, які він не надав до Пенсійного фонду при призначенні пенсії, в будь який час може звернутися до спеціалістів Фонду і пенсія буде перерахована по додатково наданим документам.
Питання 7.
Петро Васильович з Вугледару цікавиться, якщо він отримує пенсію за Законом „Про престижність шахтарської праці” в розмірі 3 прожиткових мінімумів і на сьогодні не працює. Чи збільшиться розмір його пенсії.
Відповідь:
Законом передбачено, що у випадку зміни прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб буде перерахований і мінімальний розмір пенсії шахтарям. У зв’язку з цим, розмір вашої пенсії збільшиться на триста п’ятдесят одну гривню і з грудня становитиме 3741 грн.
Питання 8.
Іриназ міста Новогродівка вийшла на пенсію у 2014 році, її стаж складає 30 років, розмір пенсії 949 грн. Після травневого перерахунку вона стала отримувати пенсію в розмірі 960 грн. Чому вона не отримує мінімальний розмір пенсії 1130 грн., адже вона має стаж 30 років. Чи в грудні місяці вона також не отримає підвищення до законодавчо встановленого мінімального розміру 1247 грн.
Відповідь.
Нажаль, Ірино, і в грудні Ваша пенсія не досягне розміру прожиткового мінімуму, оскільки, Ви скористались правом дострокового виходу на пенсію в п’ятдесят п’ять років. Такий вид пенсії призначається зі зменшенням її розміру на піввідсотка за кожний повний чи неповний місяць дострокового виходу на пенсію і ця величина є незмінною.
Питання 9.
Які ще з пенсійних виплат не підлягають перерахунку з 01.12.2016 року.
Відповідь:
- розміри пенсій за віком за відсутності повного страхового стажу;
- розмір пенсії в разі втрати годувальника, на двох та більше утриманців, один з яких працює;
- розмір підвищення дітям війни відповідно до Закону України “Про соціальний
захист дітей війни”;
- розмір додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров’ю та компенсаційної виплати за втрату годувальника відповідно до Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”;
- розмір щомісячної державної адресної допомоги, якщо одержувачі пенсій не є інвалідами, дітьми-інвалідами та не отримують пенсію по втраті годувальника;
- розміри пенсій пенсіонерів, які працюють, провадять діяльність, пов’язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Н.В.Гриценко
головний спеціаліст з контрольно-перевірочної роботи
управління Пенсійного фонду України
в м.Новогродівці Донецької області