Кроки екологічної грамотності. Спалювання сухого листя і трави

Восени у нас прийнято спалювати опале листя, навесні – торішню траву. В пік весняного і осіннього палів повітря в містах стає важким і гірким, збільшуються випадки захворювань дихальних шляхів. Чи є така звичка тисяч українців нормою? Яка шкода завдається спалюванням рослинних залишків людям і довкіллю? Якими нормами караються порушення? Про це і піде мова у цьому розділі «Кроків екологічної грамотності».

Чим шкідливе спалювання опалого листя і сухої трави?

Шкода від спалювання листя і сухої трави багатолика і надзвичайно небезпечна. На превеликий жаль, українці рідко надають цьому ваги.

При згорянні однієї тони рослинних залишків у повітря вивільняється біля 9 кг мікрочастинок диму. До їх складу входять пил, окиси азоту, угарний газ, важкі метали і низка канцерогенних сполук. В тліючому без доступу кисню листі виділяється бензопрен, що здатен викликати у людини ракові захворювання. Окрім того, з димом у повітря вивільняються діоксини – одні з найотруйніших для людини речовин.

На присадибних ділянках рослини нерідко окропляють пестицидами, які також вивільняються у повітря при згорянні листя чи трави. Найбільше пестицидів містить бадилля картоплі, яке ми так рясно окропляємо від колорадського жука.

Додаткова проблема полягає в тому, що з листям як правило горить і безліч різноманітного сміття, що суттєво посилює забруднення атмосфери. При згорянні, скажемо, поліетиленового пакету, в повітря вивільняється до 70 різноманітних хімічних сполук, більшість з яких отруйні для людини. Саме вони як правило, стають причиною дертя в горлі, кашлю. Щільний чорний дим від тління пластикового сміття містить канцерогенні поліциклічні вуглеводні. При горінні гуми, окрім згаданого, утворюються канцерогенна сажа і викликаючі респіраторнні захворювання оксиди сірки. Постійно подразнюваний димом епітелій слизової оболонки дихальнихшляхів не здатен протистояти мікробам. Особливо погано тим, хто страждає на бронхіти, бронхіальну астму, риніти чи тонзилліти.

До вогнища нерідко потрапляють ДВП, ДСП, фанера. Ці матеріали містять формальдегідні смоли, до складу яких входять формальдегіди і можуть бути пофарбовані масляною фарбою, що містить свинець.

Прикро визнавати, та найчастіше біля вогнищ можна побачити дітей – дошкільного і молодшого шкільного віку, вкплив диму на чиї організми особливо небезпечний.

Окрім безпосередньої загрози людському здоров’ю, спалювання листя і сухої трави призводить до таких загроз:

1. В сухому листі згорають змуючі корисні комахи, такі як сонечка. Їх здобич – попелиці, лишаються зимувати на стадії яйця на гілках. Спалюючи листя восени ми створюємо умови для розвитку попелиць навесні.

2. Спалювання листя призводить до руйнації грунтового покриву, адже безпосередньо вигорають рослинні залишки, гинуть грунтоутворюючі мікроорганізми. Крім того, вони гинуть і від утворюваних при горінні важких металів.

3. За нормальних умов, коли листя перегниває, необхідні для розвитку рослин речовини повертаются в грунт. При згорянні ж утворюється зола. Не зважаючи на загальноприйняту думку, зола – дуже погане добриво і, таким чином, спалювання листя щороку призводить до все більшого збіднення грунту.

4. На природних ділянкахі газонах вогонь знищує насіння і коріння трав’янистих рослин, пошкоджує нижні частини дерев і кущів та верхні частини їх коріння.

5. Знищення природної листяної підстилки призводить до збільшення в 2-4 рази промерзання грунту.

6. При спалюванні трави на присадибних ділянках або стерні на фермерських полях виникає загроза перекидання вогню на природні ділянки, що веде, в свою чергу до порушення законодавства і знищення диких рослин та тварин. Саме із спалювання стерні на полях починається більшість степових пожеж.

7. Аналогічним чином, існує загроза лісових пожеж і загоряння житлових будинків.

8. Якщо ведеться спалювання стерні на полях, через які проходять високовольтні лінії електропередач, постає нова загроза. Дим і вогонь являються напівпровідниками і за відповідних умов здатні стати причиною закорочення ЛЕП, що несе за собою руйнівні наслідки для цілихнаселенихпунктів, помисловості, регіонів.

9. Дим від вогнищ, в туманні дні може утворювати смог і на довго зависати у повітрі. В цьому випадку погіршується видимість на дорогах, що призводить до збільшення частоти ДТП, аварій. Окрім того, попадаючи у легені, смог викликає суттєве погіршення здоров’я людини.

10. Задимлені населені пункти використовують для освітлення значно більше електроенергії.

Якщо ви бачите, як несвідомі громадяни палять листя...

Важко знайти людину, якій би подобалось дихати димом від тліючого листя чи палаючого степу. Багато хто хотів би, щоб ці порушення припинились, але як досягти цього не знають.

Починаючи боротьбу із палами у своєму населеному пункті, ви повинні знати, що закон у будь-якому випадку на вашій стороні. Викладені вище факти є непереборним доказом того, що спалювання рослиннихрешток несе численні загрози здоров’ю людини. Керуючись статтею 50 Конституції України, яка гарантує кожному безпечне для життя і здоров’я довкілля, кожен з нас має законне право боротися із палами.

Статті 16 і 22 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» забороняють спалювання листя. Відповідальність за порушення цієї норми передбачена статтею 77 адміністративного кодексу України. Є і інші відповідні законодавчи та нормативні заборони.

Головний спеціаліст відділу

регуляторної політики та екологічної

експертизи управління природно-

заповідних територій, лісового господарства

та регуляторної політики 

департаменту екології та природних ресурсів

Донецької облдержадміністрації 

А.І.Балаклеєць

Осіннєлистя спалюваннюлистя екологія Закони Новогродовка 06237.com.ua
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
29 просмотров в январе
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Происшествия
На разборки с учителем отец мальчика прихватил пилу, которой грозился отпилить преподавателю руку. В одной из Киева отец школьника избил учителя физкультуры и угрожал пилой отрезать ему руку. Об этом в четверг, 17 января, сообщает ТСН. Отмечается, что инцидент произошел среди бела дня, на школьном дворе. Причиной конфликта стало то, что учитель накричал на ученика, потому что тот не слушался – ребенок расплакался и пожаловался родителям. Позже учитель изви...
Общество
В Украине в 2019 году в наличном обороте появится монета номиналом 5 грн. Об этом завил глава НБУ Яков Смолий. «Монетный ряд предусматривает постепенный ввод в оборот монет 5 и 10 грн. В этом году 5 гривен могут быть, а 10 грн — точно нет, они будут в следующие периоды», — сказал Смолий.
Общество
Ресурсный центр ГУРТ приглашает инициативных жителей г. Новогродовки и г. Селидово Донецкой области, заинтересованных в открытии и развитии собственного дела, к участию в 3-дневном тренинге «Начни свой бизнес», который будет проводиться в рамках проекта «ГУРТ ускоряет развитие городов Донбасса». Тренинги пройдут с 24 по 26 января 2019 года. Участие в них могут принять инициативные граждане, которые планируют начать предпринимательскую деятельность; предпри...
Власть
Президент Украины Петр Порошенко создал военно-гражданскую администрацию города Волноваха Донецкой области. Об этом сказано в указе Президента № 12/2019 от 17 января. Отмечается, что Порошенко поручил командующему Операции объединенных сил Сергею Наеву и председателю Донецкой ОВГА Александру Куцю осуществить меры по созданию соответствующей администрации. Как сообщалось ранее, Донецкая и Луганская ВГА были созданы в марте 2015 года. Также, пять районных во...
Власть
Президент Украины Петр Порошенко подписал указ об учреждении эмблемы, символа и флага Сил спецопераций. Об этом он сообщил на своей странице в соцсети. По его словам, девизом Сил спецопераций стало «Иду на вы!» (старослав. — «иду на вас»). Порошенко уточнил: «На днях подписал указ об учреждении эмблемы и флага Сил специальных операций Вооруженных сил Украины и штандарта командующего. Отныне их девизом станут слова киевского князя Святослава Храброго: „Иду...
Политика
Лидер «Оппозиционной платформы — За Жизнь» Юрий Бойко сегодня подал документы в Центральную избирательную комиссию на участие в президентских выборах. Об этом сообщают украинские СМИ, Отмечается, что он заполнил все соответствующие для регистрации бумаги, которые заверили представители ЦИК. Теперь он стал кандидатом от «Оппозиционной платформы — За Жизнь», как и было анонсировано ранее членами платформы.
Власть
Президент Украины Петр Порошенко намерен 2 февраля заявить о выдвижении на второй президентский срок. Об этом сообщил источник в руководстве фракции БПП. Так, нардеп отметил: «Президент объявит о выдвижении на второй срок 2 февраля. Будет большой форум по выдвижению единого кандидата от демократических сил. Там и заявит». Кроме того, он напомнил, что, по действующему законодательству, кандидаты в президенты могут подавать документы для регистрации в ЦИК до...
Происшествия
В дежурную часть Селидовского отделения полиции обратилась 30-летняя местная жительница с заявлением о том, что неизвестные украли с ее банковской карты 3900 гривен. Об этом сообщает Покровский отдел полиции Донецкой области. Как выяснилось, что перед этим потерпевшей поступило смс-сообщение с текстом о блокировке карты и номером телефона, на который надо позвонить для помощи. Женщина перезвонила «оператору», дала ему комбинацию цифр, полученную со следующ...
Политика
"За" со второго раза проголосовали 229 народных депутатов (сначала - 223 голоса) Верховная Рада приняла законопроект № 4128-д о возможности изменения подчиненности религиозной организации на общем собрании двумя третями голосов присутствующих. За со второго раза проголосовали 229 народных депутатов (сначала - 223 голоса). Онлайн-трансляцию вел телеканал "112 Украина". Согласно закону, государство признает право религиозной общины на ее подчиненность любым...