Кроки екологічної грамотності. Спалювання сухого листя і трави

Восени у нас прийнято спалювати опале листя, навесні – торішню траву. В пік весняного і осіннього палів повітря в містах стає важким і гірким, збільшуються випадки захворювань дихальних шляхів. Чи є така звичка тисяч українців нормою? Яка шкода завдається спалюванням рослинних залишків людям і довкіллю? Якими нормами караються порушення? Про це і піде мова у цьому розділі «Кроків екологічної грамотності».

Чим шкідливе спалювання опалого листя і сухої трави?

Шкода від спалювання листя і сухої трави багатолика і надзвичайно небезпечна. На превеликий жаль, українці рідко надають цьому ваги.

При згорянні однієї тони рослинних залишків у повітря вивільняється біля 9 кг мікрочастинок диму. До їх складу входять пил, окиси азоту, угарний газ, важкі метали і низка канцерогенних сполук. В тліючому без доступу кисню листі виділяється бензопрен, що здатен викликати у людини ракові захворювання. Окрім того, з димом у повітря вивільняються діоксини – одні з найотруйніших для людини речовин.

На присадибних ділянках рослини нерідко окропляють пестицидами, які також вивільняються у повітря при згорянні листя чи трави. Найбільше пестицидів містить бадилля картоплі, яке ми так рясно окропляємо від колорадського жука.

Додаткова проблема полягає в тому, що з листям як правило горить і безліч різноманітного сміття, що суттєво посилює забруднення атмосфери. При згорянні, скажемо, поліетиленового пакету, в повітря вивільняється до 70 різноманітних хімічних сполук, більшість з яких отруйні для людини. Саме вони як правило, стають причиною дертя в горлі, кашлю. Щільний чорний дим від тління пластикового сміття містить канцерогенні поліциклічні вуглеводні. При горінні гуми, окрім згаданого, утворюються канцерогенна сажа і викликаючі респіраторнні захворювання оксиди сірки. Постійно подразнюваний димом епітелій слизової оболонки дихальнихшляхів не здатен протистояти мікробам. Особливо погано тим, хто страждає на бронхіти, бронхіальну астму, риніти чи тонзилліти.

До вогнища нерідко потрапляють ДВП, ДСП, фанера. Ці матеріали містять формальдегідні смоли, до складу яких входять формальдегіди і можуть бути пофарбовані масляною фарбою, що містить свинець.

Прикро визнавати, та найчастіше біля вогнищ можна побачити дітей – дошкільного і молодшого шкільного віку, вкплив диму на чиї організми особливо небезпечний.

Окрім безпосередньої загрози людському здоров’ю, спалювання листя і сухої трави призводить до таких загроз:

1. В сухому листі згорають змуючі корисні комахи, такі як сонечка. Їх здобич – попелиці, лишаються зимувати на стадії яйця на гілках. Спалюючи листя восени ми створюємо умови для розвитку попелиць навесні.

2. Спалювання листя призводить до руйнації грунтового покриву, адже безпосередньо вигорають рослинні залишки, гинуть грунтоутворюючі мікроорганізми. Крім того, вони гинуть і від утворюваних при горінні важких металів.

3. За нормальних умов, коли листя перегниває, необхідні для розвитку рослин речовини повертаются в грунт. При згорянні ж утворюється зола. Не зважаючи на загальноприйняту думку, зола – дуже погане добриво і, таким чином, спалювання листя щороку призводить до все більшого збіднення грунту.

4. На природних ділянкахі газонах вогонь знищує насіння і коріння трав’янистих рослин, пошкоджує нижні частини дерев і кущів та верхні частини їх коріння.

5. Знищення природної листяної підстилки призводить до збільшення в 2-4 рази промерзання грунту.

6. При спалюванні трави на присадибних ділянках або стерні на фермерських полях виникає загроза перекидання вогню на природні ділянки, що веде, в свою чергу до порушення законодавства і знищення диких рослин та тварин. Саме із спалювання стерні на полях починається більшість степових пожеж.

7. Аналогічним чином, існує загроза лісових пожеж і загоряння житлових будинків.

8. Якщо ведеться спалювання стерні на полях, через які проходять високовольтні лінії електропередач, постає нова загроза. Дим і вогонь являються напівпровідниками і за відповідних умов здатні стати причиною закорочення ЛЕП, що несе за собою руйнівні наслідки для цілихнаселенихпунктів, помисловості, регіонів.

9. Дим від вогнищ, в туманні дні може утворювати смог і на довго зависати у повітрі. В цьому випадку погіршується видимість на дорогах, що призводить до збільшення частоти ДТП, аварій. Окрім того, попадаючи у легені, смог викликає суттєве погіршення здоров’я людини.

10. Задимлені населені пункти використовують для освітлення значно більше електроенергії.

Якщо ви бачите, як несвідомі громадяни палять листя...

Важко знайти людину, якій би подобалось дихати димом від тліючого листя чи палаючого степу. Багато хто хотів би, щоб ці порушення припинились, але як досягти цього не знають.

Починаючи боротьбу із палами у своєму населеному пункті, ви повинні знати, що закон у будь-якому випадку на вашій стороні. Викладені вище факти є непереборним доказом того, що спалювання рослиннихрешток несе численні загрози здоров’ю людини. Керуючись статтею 50 Конституції України, яка гарантує кожному безпечне для життя і здоров’я довкілля, кожен з нас має законне право боротися із палами.

Статті 16 і 22 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» забороняють спалювання листя. Відповідальність за порушення цієї норми передбачена статтею 77 адміністративного кодексу України. Є і інші відповідні законодавчи та нормативні заборони.

Головний спеціаліст відділу

регуляторної політики та екологічної

експертизи управління природно-

заповідних територій, лісового господарства

та регуляторної політики 

департаменту екології та природних ресурсів

Донецької облдержадміністрації 

А.І.Балаклеєць

Осіннєлистя спалюваннюлистя екологія Закони Новогродовка 06237.com.ua
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
Число безработных в Украине в IV квартале 2018 года, согласно методологии Международной организации труда, составило 1,7 млн человек. Число безработных в Украине в IV квартале 2018 года составило 1,7 млн человек. Об этом свидетельствуют данные выборочного обследования домохозяйств Государственной службы статистики. В частности, по данным ведомства, уровень безработицы среди экономически активного населения в возрасте 15-70 лет в IV квартале 2018 года по ср...
Политика
Группа 1+1 медиа в ответ на заявления главы фракции БПП Артура Герасимова о намерении президента Украины Петра Поршенко подать в суд на телеканал «1+1» заявила, что каждый из обнародованных в журналистских расследованиях фактов имел под собой доказательства или показания свидетелей. Об этом сообщается в заявлении телеканала Игоря Коломойского. Так, в тексте документа сказано: «Группа 1+1 медиа заявляет, что каждый факт, который был приведен в журналистском...
Общество
На прошлой неделе Покровское РПУ «Компания «Вода Донбасса» предупредило о том, что 26 марта из-за долгов за электроэнергию будет остановлена Карловская фильтровальная станция, а водоснабжение потребителей прекращено. Сегодня глава Донецкой облгосадминистрации Александр Куць провел совещание с представителями компаний – поставщиков и распределителей электроэнергии, руководителями городов, районов, ОТГ, государственных шахт и компании «Вода Донбасса», по ито...
Криминал
Прокуратура добилась назначения нового судебного разбирательства по делу злоумышленника, который пытался переслать через «Новую почту» арсенал боеприпасов. Об этом сообщает пресс-служба прокуратуры Донецкой области. Благодаря принципиальной позиции органов прокуратуры Донецкой области Донецким апелляционным судом отменен приговор Марьинского районного суда, которым признано невиновным из-за отсутствия состава преступления, предусмотренного ч. 1 ст. 263 УК...
Общество
В Украине за год количество субсидиантов сократилось на 50%. Правила ужесточили, при этом тем, кто все еще получает "скидку" и экономит на коммуналке, дали возможность зарабатывать на энергоэффективности. Главное: число субсидиантов сокращается из-за роста доходов и ужесточения правил; большинство субсидиантов – пенсионеры; украинцы на заслуженном отдыхе, если тратят меньше норматива, могут вовсе не платить за коммуналку из собственного кошелька; за сезон...
Происшествия
Шестилетняя девочка из Мелитополя Запорожской области впала в кому из-за того, что родители заставили ее выпить шесть литров воды. Об этом сегодня, 25 марта, написало местное интернет-ресурс Z-city. По информации издания, девочка была доставлена в одну из больниц города с подозрением на менингит. У ребенка были судороги, затем потеря сознания и кома. Прибывшие из Запорожья реаниматологи этот диагноз не подтвердили. Врачи были уверены в одном — у ребенка от...
Политика
Президент Петр Порошенко подает в суд на телеканал олигарха Игоря Коломойского "1 + 1" из-за "черного пиара" против него. Об этом говорится в опубликованном заявлении председателя фракции БПП в Верховной Раде Артура Герасимова. "В течение пяти лет своего президентства за редкими исключениями Петр Порошенко принципиально воздерживался от любых исков к средствам массовой информации", - сказал Герасимов. Однако, по его словам, за последние месяцы информационн...
Общество
Наталия Диденко предупредила, что на следующей неделе будет не очень приятная погода, но это ненадолго Погода в ближайшую неделю будет не очень теплой. А вот в день выборов ожидается солнечная и теплая погода. Об этом написала в Facebook синоптик Наталия Диденко. "24 марта с северо-запада Европы "подгребет" атмосферный фронт и на западе и севере Украины субботнее солнце прикроют воскресные облака и дождь. На остальной территории осадков не ожидается, разве...
Политика
Вчора в Узині Київської області пройшли зустрічі з виборцями двох кандидатів у президенти: лідерів РПЛ Олега Ляшка та ВО “Батьківщина” Юлії Тимошенко. Ляшко провів зустріч з місцевими мешканцями вдень. Під вечір аналогічну зустріч провела Тимошенко. Але заходи виявилися геть різними. Враження жителів Узина від зустрічей теж дуже різняться. Олег Ляшко, вийшовши з автобуса, привітал сотні місцевих, які прийшли на зустріч з кандидатом в президенти. мешканці...
Новости по теме
Госстат назвал число безработных в Украине
Александр Куць пообещал, что жители Донетчины не останутся без водоснабжения
Революция с субсидиями: кто останется без помощи и кому "подарят" 4 тысячи
Потеплеет к концу месяца: синоптик рассказал о погоде в день выборов
«Мы переходим к борьбе по всей стране»: лидер «Нацкорпуса» сделал громкое заявление
Telegram разрешил полностью удалять переписку у себя и собеседника
Супрун рассказала о ситуации с туберкулезом, от которого в Украине каждый день умирает 10 человек
В Селидово, Горняке и Новогродовке полиция учит детей противостоять буллингу
Должностным лицам одной из шахт ГП «Мирноградуголь» грозит до трех лет ограничения свободы
Выборы-2019: 240 тыс избирателей изменили место голосования