Децентралізація - стратегія національного успіху.

Європейський досвід свідчить про важливість децентралізації влади в Україні. Концепція реформи, яку ми зараз розглядаємо, полягає у заміні жорсткої та неефективної вертикалі зборів і перерозподілу бюджетних коштів. Замість неї створюються на місцях самодостатні територіальні громади, які отримують всі необхідні права та повноваження для розвитку певної території. Всі розуміють, що для успіху Україні недостатньо змінити керівництво. Треба змінити систему. Проте мало хто знає що саме міняти і на що. Ми знаємо.

Урядом 1 квітня 2014 року була схвалена Концепція реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні (розпорядження КМУ №333-р) – та затверджено План заходів з її реалізації (розпорядження КМУ №591-р від 18.06.2014). Відповідно до цього плану було внесено зміни до Бюджетного та Податкового кодексів України, якими здійснено перший етап бюджетної децентралізації. Так, зміни до Бюджетного кодексу фактично є основою для стимулювання громад до об’єднання та підвищення їхньої спроможності через механізм переходу бюджетів об’єднаних громад на прямі міжбюджетні відносини з державним бюджетом. У разі об’єднання такі громади наділяються повноваженнями та ресурсами, як у міст обласного значення. Отже, об’єднання територіальних громад є запорукою переходу місцевого самоврядування на якісно новий рівень.

Парламентом ухвалено Закон України «Про добровільне об’єднання територіальних громад (№157-VIII від 05.02.2015 – далі Закон), а Урядом для забезпечення його реалізації затверджено Методику формування спроможних територіальних громад (постанова КМУ №214 від 08.04.2015 – далі Методика).

Закон передбачає формування спроможних територіальних громад головним завданням яких має стати поліпшення забезпечення потреб громадян, оперативне і якісне надання їм соціальних і адміністративних послуг, поліпшення умов стабільного розвитку територій, ефективного використання бюджетних коштів та інших ресурсів.

Метою прийняття Закону є, перш за все, створення умов територіальним громадам для забезпечення здатності самостійно (за рахунок власних коштів), вирішувати питання місцевого значення. Йдеться про надання територіальним громадам великих можливостей і великих повноважень. Органи місцевого самоврядування отримають можливість безпосередньо залучати на місця інвестиції. Реалізація інвестиційних програм вирішить злободенні питання і створить нові робочі місця. Формування спроможних територіальних громад здійснюється з урахуванням:

-здатності органів місцевого самоврядування вирішувати суспільні питання для задоволення потреб населення відповідних громад;

- наявності розвиненої інфраструктури;

- фінансового забезпечення;

- можливості надання якісних доступних публічних послуг.

Повноваження

Об’єднані відповідно до Закону та Перспективного плану громади отримають весь спектр повноважень, що їх наразі мають міста обласного значення.

Власні повноваження:

•планування розвитку громади та формування бюджету;

•економічний розвиток, залучення інвестицій, розвиток підприємництва;

•управління земельними ресурсами, надання дозволів на будівництво, прийняття будівель в експлуатацію;

•розвиток місцевої інфраструктури: утримання та будівництво доріг; водо-, тепло-, газопостачання і водовідведення та благоустрій територій;

•надання житлово-комунальних послуг (теплопостачання і водовідведення, управління відходами, утримання об’єктів комунальної власності);

•утримання вулиць і доріг на території громади;

•організація пасажирських перевезень на території громади;

•громадська безпека силами муніципальної поліції;

•пожежна охорона.

Делеговані повноваження:

•соціальна допомога через територіальні центри в громадах;

•адміністративні послуги через центри їх надання в громадах;

•управління школами та дошкільними закладами;

•первинна медична допомога;

•утримання та організація роботи будинків культури, клубів, бібліотек, стадіонів, спортивних майданчиків.

Послуги підрозділів державних органів в громадах:

•виплата пенсій, субсидій, забезпечення пільгами;

•казначейське обслуговування;

•реєстрація актів цивільного стану;

•контроль санітарного та епізоотичного стану.

Утворення самодостатніх територіальних громад дозволить більш якісно надавати всі послуги, яких ми потребуємо: медицину, освіту, пожежну охорону та охорону громадського порядку, комунальні послуги. Створення територіальної громади, яка одразу отримає статус міста обласного значення, незалежно від того чи вона міська, чи сільська, об’єднує навколо себе територію зі шляхами з твердим покриттям, з відстанню до центру новоствореної громади не більше 20 кілометрів. У крайніх випадках – 25 кілометрів. Тоді швидка, пожежна чи поліція можуть дістатися до  найвіддаленішої частини громади за 20-30 хвилин. Також це стосується ситуації, коли потрібно з села виїхати у центр громади, де можна вирішити всі питання державного рівня. Для цього не потрібно буде їхати ні в райцентр, ні в обласний центр. Виконком територіальної громади буде наділений такими ж повноваженнями.

Економічні стимули

Створення територіальних громад надає можливість збирати податки на місці і через свої місцеві органи ними розпоряджатися. Рада територіальної громади, куди ввійдуть представники всіх населених пунктів, отримає і фінанси, і повноваження, і відповідальність перед громадою. На місці завжди видніше проблему та шляхи її вирішення.

Громада сама вирішуватиме куди спрямовувати кошти і як розвивати власну територію. При цьому одним з головних джерел наповнення бюджету стане податок з доходів фізичних осіб. Законодавством вже зараз передбачається 60% цього податку залишати повністю у місцевій громаді. Таке рішення дозволить вивезти з тіні заробітні плати, робити необхідні відрахування для соціального захисту громадян, а головне – покращити роботу власних органів влади, діяльність яких громада зможе відслідковувати і контролювати.

У економічно спроможних громад з’являються нові можливості для наповнення бюджету. Основними податками та зборами, які формуватимуть дохідну частину місцевих бюджетів об’єднаних громад будуть:

•60% податку на доходи фізичних осіб на власні повноваження (нині – нуль);

•25% екологічного податку;

•100% єдиного податку;

•100% державного мита;

•100% податку на прибуток підприємств комунальної власності;

•100% податку на майно (нерухомість, земля, транспорт);

•100% від 5% акцизного податку;

•державні субвенції на освіту та медицину.

Така концентрація в одному місці ресурсів, повноважень та відповідальності зробить прозорою діяльність місцевої влади, а територіальну громаду привабливою для інвестицій як місцевих чи національних, так і іноземних. Враховуючи досить високу кваліфікацію і працелюбність нашого народу, на такі умови можуть пристати серйозні виробники та інвестори. Тобто реформа зробить владу ефективнішою, а умови проживання, відповідно, комфортнішими.

Перші кроки до децентралізації

З 2015 року проводилась активна робота з мешканцями наведених населених пунктів. З м. Новогродівка неодноразово виїздила ініціативна група на чолі з секретарем Новогродівської міської ради та депутатами, для спілкування з жителями суміжних сіл. Були проведені зустрічі з мешканцями сіл Миколаївської сільської ради, Галіцинівської сільської ради, Новогродівської міської ради та смт.Комишівка. До відома громадян були донесені всі етапи децентралізації, проведені детальні обговорення, після чого від Новогродівської міської ради були надані листи з пропозицією створення об’єднаної територіальної громади. Ці пропозиції були розглянуті на засіданнях сесій сільських рад та на сесії Новогродівської міської ради. Після цього Новогродівська міська рада та Миколаївська сільська рада були готові до об’єднання вже в 2015 році, але Михайлівська та Галіцинівська сільські ради потребували часу для зваження пропозиції і прийняття рішення.

У 2015 р. питанням децентралізації займався спеціальний відділ при Донецькій обласній державній адміністрації «Регіональний офіс з питань впровадження реформ у сфері місцевого самоврядування, децентралізації повноважень органів виконавчої влади». Відповідно до листа голови облдержадміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації П.І. Жебрівського від 20.07.2016р. №01/14я – 1332 повноваження з вирішення питань щодо впровадження реформ та децентралізації покладено на департамент інформаційної та внутрішньої політики, зокрема управління внутрішньої політики, впровадження реформ та децентралізації департаменту інформаційної та внутрішньої політики облдержадміністрації. Це управління несе відповідальність за реалізацію державної політики з провадження реформ з децентралізації у Донецькій області. Саме на рівні департаменту розглядаються всі можливі варіанти створення економічно спроможних територіальних громад. Що стосується нашого міста, як варіант пропонується об’єднання міст Новогродівка і Селидове в Селидівську територіальну громаду.

20 липня 2016р. під час робочого візиту голови облдержадміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації П.І.Жебрівського, варіант об’єднання територіальної громади з центром у м.Селидове (Селидове – Новогродівка – та сільські населені пункти, що розташовані поблизу) було озвучено представниками Донецької обласної державної адміністрації.

Міський голова Л.М. Білецька і депутат міської ради Є.О. Ляшенко чітко висловили як свою власну думку, так і позицію більшості мешканців Новогродівської територіальної громади проти приєднання нашого міста до Селидівської територіальної громади. Чому проти? Тому що новогродівці до 1992 року мали досвід «спільного  щасливого проживання» з м. Селидове.

Ініціювання добровільного об’єднання територіальних громад

Новогродівська міська рада вивчила Закон України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» та Методику формування заможних територіальних громад, проаналізуваши кадровий потенціал і фінансові можливості. З огляду на відповідність м. Новогродівка до відповідних умов, розпорядженням Новогродівського міського голови від 29.05.2015 №68-р «Про ініціювання добровільного об’єднання територіальних громад» ініційовано добровільне об’єднання громад в самостійну територіальну громаду з адміністративним центром у м. Новогродівка:

- м.Новогродівка (Новогродівська міська рада);

- с.Миколаївка, с.Завітне, с.Калинове, сел. Птиче, с. Новожеланне, с.Орлівка, с.Маринівка (Миколаївської сільської ради Покровського району);

- с.Михайлівка, с.Мемрик (Михайлівської сільської ради Покровського району);

- с.Галицинівка, с.Карлівка, с.Лісівка, с.Долинівка (Галицинівської сільської ради Мар’їнського району);

- смт.Комишівка (Селидівської міської ради).

План організаційних заходів

щодо добровільного об’єднання територіальних громад

Мета 

Назва заходу

Прийняття рішень спільною робочою групою щодо об’єднання територіальних громад

- Щотижневі засідання спільної робочої групи

Забезпечення діяльності апарату виконавчих органів об’єднаної територіальної громади та їх структурних підрозділів

- Розробка організаційної структури та штатного розпису.

- Утворення необхідних структурних підрозділів та штатних одиниць.

- Підготовка відповідних положень та посадових інструкцій.

Матеріально-технічне забезпечення працівників робочими місцями для виконання службових обов’язків.

- Звернутися до районних рад щодо передачі у комунальну власність об’єднаної територіальної громади майна і техніки.

- Проведення інвентаризації наявних приміщень, що знаходяться у комунальній власності територіальних громад для подальшого розміщення в них спеціальних служб.

Забезпечення якості та доступності публічних, адміністративних послуг, що надаються

в об’єднаній територіальній громаді на рівні

не нижчому ніж до об’єднання

- Затвердження переліку, термінів надання адміністративних послуг та закріплення їх виконання за посадовими особами

Фінансування

- Подати в управління регіонального розвитку та будівництва Донецької обласної державної адміністрації інвестиційні проекти об’єднаної територіальної громади на фінансування з державного фонду регіонального розвитку.

Інвентаризація меж новоутвореної територіальної громади

- Звернутися до організації, що має відповідні ліцензії на виконання землевпорядних робіт.

Призупинення відчуження, передачі в оренду (користування), заставу (іпотеку), лізинг, концесію, оперативне управління об’єктів комунальної власності територіальних громад, що об’єдналися

- Звернення у відповідні структури.

Здійснення заходів щодо реєстрації об’єднаної територіальної громади

- Розробка проекту Статуту об’єднаної територіальної громади.

 

Забезпечення стабільного соціально-економічного розвитку об’єднаної територіальної громади

 

- Розробка проекту Стратегічного плану розвитку Новогродівської об’єднаної територіальної громади.

 

Забезпечення транспортного сполучення населених пунктів з центром об’єднаної територіальної громади

 

- Затвердження маршрутів.

- Проведення конкурсу на пасажирські перевезення.

- Надання дозволу на пасажирські перевезення.

- Реконструкція та побудова автобусних зупинок.

Створення нових робочих місць

 

- Забезпечення сприятливого інвестиційного клімату для створення міні-пекарень, мукомельного цеху, цеху для переробки насіння соняшника.

- Підтримка та розвиток малого та середнього бізнесу, фермерських господарств (створення системи кооперації).

- Залучення інвесторів.

- Створення комунального сільськогосподарського  підприємства по вирощуванню та переробці сільгосппродукції (рослинництва, тваринництва, птахівництва, тощо).

Збереження та розвиток закладів охорони здоров’я, підвищення якості медичного обслуговування

 

- Інвентаризація закладів охорони здоров’я та забезпечення їх функціонування на сучасному рівні.

 

Забезпечення населення та переселенців соціальним житлом

 

- Інвентаризація пустуючих приміщень, реконструкція під соціальне житло.

 

Збереження та розвиток закладів дошкільної та загальної освіти

 

- Інвентаризація закладів освіти та забезпечення їх функціонування.

- Придбання шкільних автобусів.

Створення умов для здорового способу життя, розвиток фізичної культури та спорту

 

- Інвентаризація спортивних майданчиків, спортивного інвентарю та забезпечення їх функціонування.

- Залучення населення об’єднаної громади до занять фізичною культурою та спортом.

- Реконструкція старих спортивних стадіонів та побудова нових спортивних комплексів.

- Розвиток зеленого туризму, створення комплексів відпочинку біля водойм на території громади, дитячих оздоровчих таборів.

Забезпечення надання якісних житлово-комунальних послуг

 

- Придбання додаткових одиниць техніки.

- Здійснення розрахунків та затвердження економічно-обгрунтованих тарифів на житлово-комунальні послуги в об’єднаній громаді.

- Реалізація енергоефективних заходів направлених на скорочення споживання енергоресурсів (виробництво біогазу, брикетів для опалення з відходів рослинництва, встановлення сонячних батарей та вітрогенераторів). 

- Реконструкція та побудова водно-каналізаційних комунікацій.

- Встановлення резервуарів для води на випадок аварійних ситуацій.

Благоустрій території об’єднаної територіальної громади

 

- Відновлення мережі зовнішнього освітлення.

- Ремонт доріг та тротуарів.

- Реконструкція парків, скверів, створення нових зон відпочинку.

- Благоустрій пам’ятників.

Охорона громадського порядку

 

Створення муніципальної поліції

 

Прозорість влади

 

- Щоквартальне звітування міського голови та депутатів міської ради перед громадою про проведену роботу.

- Проведення громадських слухань (обговорень) перед прийняттям рішень щодо розміщення полігонів для зберігання ТПВ, створення хімічних небезпечних підприємств та розміщення їх відходів, відчудження сільськогосподарських земель, тощо.

- Поновлення проведення акцій «Лист міському голові», «Скринька міського голови» та інші.

Вирішення проблеми безпритульних тварин

 

- Звернення до відповідних організацій щодо відлову безпритульних тварин.

 

Розвиток інформаційного простору

 

- Розміщення інформації в міській газеті «Региональные вести» щодо об’єднання територіальних громад.

- Створення рубрики «Об’єднана територіальна громада» на офіційних сайтах.

- Здійснення заходів для забезпечення мешканців об’єднаної громади доступом до мережі Інтернет та кабельного телебачення.

- Вжиття заходів щодо оперативного інформування населення об’єднаної громади.

Наведений план не є догмою. Він розроблений робочою групою з урахуванням пропозицій сільських рад, які планують об’єднання територіальних громад. Наразі починається громадське обговорення даного плану. Кожен громадянин, мешканець села чи міста може внести свої пропозиції та корегувати планування роботи громади. Об’єднання громад - це можливість створення прозорої влади, яка працює з урахуванням потреб кожного мешканця території. Саме від жителів залежить всебічний розвиток населених пунктів. Звертаючись до кожного громадянина, пропонуємо не лишатись байдужими. Проаналізуйте наведену інформацію та висловите своє рішення шляхом прийняття участі в обговоренні. Для вивчення думки населення депутати проведуть збори виборців на округах, ОСББ – збір жильців, керівники організують збори трудових колективів. Відгукніться! Поставте власний підпис у протоколі зборів.

Держава дала нам шанс самим вирішити свою долю, тож було б нерозумно не скористатися цим шансом. Сьогодні Новогродівська міська рада звертається та закликає суміжні територіальні громади прийняти виважені та правильні рішення. Завтра такої можливості може не бути. За цим вибором стоїть майбутнє не тільки держави, міста чи села - за ним криється майбутнє кожної сім’ї.

Шановні мешканці територіальної громади м. Новогродівка!

Шановні мешканці сіл!

Ми звертаємось до всіх небайдужих громадян! Не залишайтесь осторонь можливості висловлення власної думки, тому що подальша доля об’єднання територіальних громад – це доля кожного із нас і майбутнього наших дітей.

децентралізація держава влада Україна.реформи фінанси освіта медицина розвиток центр села
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію