Електронне декларування в Україні

З початку доби понеділка, 15 серпня, в Україні офіційно запрацювала система електронного декларування доходів і майна державних службовців, заявила голова Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) Наталія Корчак. "Ну що ж дорогі друзі, як бачите, без політики і без істерики, рівно о 00.00 ми вчасно запустили електронне декларування, система працює, тепер розробникам потрібно сконцентруватися на усуненні недоліків і отримати сертифікацію", - написала вона на своїй сторінці в Facebook.

Корчак запевнила, що НАЗК зробило все від нього залежне і "станом на сьогодні, Україна має систему е-декларування, яка відповідає вимогам антикорупційного законодавства та світовим тенденціям з запобігання корупції". Водночас вона додала, що НАЗК не припинить працювати над "запровадженням та удосконаленням системи е-декларування", проте "усунення (недоліків, - Ред.) залежить від усіх суб'єктів, які пов’язані зі створенням та запровадженням е-декларування".

Повноцінний запуск системи електронного декларування був останнім з комплексу антикорупційних зобов’язань України для отримання безвізового режиму з ЄС. Також е-декларування було умовою для отримання макрофінансової допомоги від ЄС та наступного траншу від МВФ. Напередодні президент України Петро Порошенко запевняв, що система електронного декларування запрацює вчасно. "Недосконалість відповідного закону та очевидна сирість програмного забезпечення не можуть бути підставою для перенесення старту цього процесу. Не допущу тут жодних маневрів", - заявляв Петро Порошенко ще 11 серпня у своєму відеозверненні розміщеному на офіційній сторінці президента у Facebook.

Псевдодекларування?

Формально свою обіцянку президент виконав: система запрацювала вчасно. Тепер протягом двох місяців високопосадовці, депутати всіх рівнів, посадові особи збройних сил України, судді, співробітники податкової служби, органів прокуратури, НАБУ, ЦВК, поліцейські, а згодом і інші чиновники зобов’язані в електронному вигляді подати свої декларації за рік. Якщо декларовані доходи та майно чиновників не співпадатимуть з реальними статками та способом життя, яке перевірятиме НАЗК, їм загрожують високі штрафи та громадські роботи чи навіть кримінальна відповідальність - до двох років тюремного ув’язнення.

Втім, в реальності цього не станеться, впевнені експерти з Реанімаційного пакету реформ, які протягом кількох років відстоювали запровадження в Україні системи електронного декларування. "Те, що система декларування повноцінно працює - це брехня. Це свідомий зрив одного з антикорупційних інструментів, адже систему не сертифіковано. Чиновники звітуватимуть, але жодних правових наслідків за неправдиві дані у декларації не буде", - повідомив на прес-конференції голова Центру протидії корупції, експерт Реанімаційного пакету реформ Віталій Шабунін.

За кілька днів до запуску системи електронного декларування, Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації ( Держспецзв’язок) заявила про неготовність апаратно-програмного комплексу збирання та зберігання електронних декларацій, яке розробила ТОВ "Міранда" на замовлення Програми розвитку ООН, та відмовилася його атестувати. "Програмне забезпечення, яке досліджувалося в рамках державної експертизи, розроблене частково, що не дозволяє говорити про забезпечення надійного захисту інформації в системі електронного декларування", - йдеться у повідомленні Держспецзв’язку.

Натомість розробники спростовують звинувачення. Експерти натомість говорять про політичні мотиви. "Немає жодної причини не дати атестат відповідності. Це питання не юридичне, а політичне", - вважає Віталій Шабунін.

Зрешто, до старту системи технічні перепони подолати так і не вдалося, тож систему НАЗК запустила несертифікованою, аби вкластися у терміни.

"Корупційна контрреволція"

Активісти переконані, що українська влада навмисне запустила е-декларування без атестату сертифікації на захист інформації, аби чиновники, які зараз внесуть свої дані в електронну систему, потім могли через суди закрити кримінальні провадження щодо незаконності походження своїх статків та легалізувати їх. "Це змова на найвищих щаблях влади. Українців та міжнародних партнерів президент України вводить в оману. Боротьба з корупцією далі імітується", - сказав член правління Transparency International Ukraine Ярослав Юрчишин. Експерти б’ють на сполох - запустивши систему е-декларацій, що не мають юридичної сили, Україна також суттєво обмежує діяльність Національного антикорупційного бюро, яке має розслідувати злочини декларування неправдивої інформації та незаконного збагачення державних службовців та топ-політиків.

Активісти вже не вперше б’ють на сполох, попереджаючи про загрозу зриву запуску системи електронного декларування. Спочатку представники влади саботували створення Національної агенції запобігання корупції, потім всіляко сприяли формуванню "фіктивної" НАЗК, наприкінці минулого року депутати Верховної Ради ухвалюючи бюджет на 2016 рік, проголосували за відкладення на рік запуску електронної системи декларування і лише під суспільним тиском скасували цю норму. Після цього депутати з Блоку Петра Порошенка Вадим Денисенко "проштовхнув" поправку до закону, яка на рік відстрочила кримінальну відповідальність за подання неправдивих даних у деклараціях про доходи чиновників та політиків. "Все що відбувається, це ширше явище - це корупційна контрреволюція", - впевнений депутат Верховної Ради Сергій Лещенко.

Робота над помилками

Керівник групи підтримки України Єврокомісії Петер Вагнер у твіттері вже нагадав, що для України запуск системи електронного декларування з сертифікатом технічної безпеки має ключове значення. У представництві ЄС в Україні раніше наголошували на необхідності запуску електронного декларування з сертифікатом безпеки. "Важливо, щоб система була запущена з сертифікатом безпеки, який гарантує кримінальну відповідальність за неправдиві свідчення", - йдеться у повідомленні Представництва ЄС від 11 серпня.

В НАЗК запевняють, що надалі працюватимуть над усуненням недоліків системи, аби таки отримати сертифікат від Держспецзв’язку. Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман заявив, що рішення для повноцінного запуску системи електронного декларування мають бути прийняті у найстисліші терміни. "Національне агентство з питань державної служби зараз проводить службову перевірку щодо встановлення осіб, причетних до того, що система електронного декларування не запрацювала своєчасно. За її результатами будемо робити висновки", - пообіцяв прем'єр. Комітет Верховної Ради з питань запобігання і протидії корупції у четвер скликає екстрене засідання, аби розібратися, хто "саботує повноцінний запуск е-декларування", - зазначив голова комітету Єгор Соболєв.

Президент поки не висловися щодо запуску е-декларування без всіх необхідних сертифікатів.

www.dw.com
електроннедекларування влада чиновники майно декларація
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію