Про порядок реєстрації нерухомого майна в Україні

1 січня в Україні набув чинності новий порядок реєстрації нерухомого майна, про які бажано знати власникам нерухомості.

Тому, щоб зареєструвати власність чи інші права на землю слід звертатися до суб'єктів державної реєстрації прав,наділених відповідними повноваженнями, або нотаріусів. Нотаріуси наділені повноваженнями державних реєстраторів прав на нерухоме майно і можуть реєструвати права без вчинення нотаріальних дій щодо такого майна. Реєстрація права власності на земельну ділянку проводиться будь-яким державним реєстратором незалежно від місцезнаходження такої ділянки в межах області.

Суб'єктами державної реєстрації прав є:

1.) органи державної реєстрації прав, створені Мін’юстом;

2.) виконавчі органи місцевих рад, Київської, Севастопольської міськдержадміністрацій;

3.) акредитовані суб'єкти (юридичні особи, що перебувають у трудових відносинах не менш ніж із трьома державними реєстраторами).

Саме після реєстрації в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, виникає, змінюється чи припиняється право власності.

Ключовим для власників квартир і земель є те, що тепер при реєстрації нерухомості не буде видаватися свідоцтво про право на нерухомість. Факт володіння нерухомістю буде підтверджуватися рішенням реєстратора про реєстрацію права на нерухомість, яке буде оформлятися в електронному вигляді.

При цьому момент, з якого право зареєстровано – це момент опублікування такого рішення на веб-порталі Міністерства юстиції України. На руки власник може отримати роздруківку згаданого рішення, але на нього не ставиться ні підпис, ні печатка реєстратора.

У той же час, досить зручним є відкриття доступу до реєстру через інтернет https://kap.minjust.gov.ua/. Так, можна не виходячи з дому перевірити інформацію про будь-яку нерухомість на території України (якщо, звичайно, така інформація в реєстрі вказана). Достатньо тільки пройти нескладну реєстрацію на сайті.

Зручною є і можливість через нотаріуса проводити не тільки реєстрацію нерухомості, у відношенні якої проводилися нотаріальні дії, але і всі інші реєстраційні операції. Крім цього, подати документи можна і через центри надання адміністративних послуг.

Порядок реєстрації прав на земельну ділянку включає перш за все вибір суб'єкта державної реєстрації.

Далі необхідно підготувати пакет документів, який включатиме:

· витяг з Державного земельного кадастру ;
· копію та оригінал паспорту заявника;
· копію та оригінал ідентифікаційного номеру;
· підтвердження оплати адміністративного збору (0,1 розміру мінімальної заробітної плати, станом на 2016 р. - це 140 грн.);
· документ - підстава виникнення права на ділянку (договір купівлі-продажу чи дарування, рішення суду, свідоцтво на спадщину, тощо);
· довіреність, якщо документи подаються представником;
· оригінал та копію паспорту, ідентифікаційного номеру представника, якщо документи подаються представником.

Заява про реєстрацію права друкується державним реєстратором або нотаріусом та підписується заявником на місці.

Важливо також те, що витяг з Державного земельного кадастру (ДЗК) не має потреби подавати у випадку, коли документи, які є підставою виникнення, переходу чи припинення права власності або інших прав, містять в собі інформацію про кадастровий номер.

Загальний строк розгляду поданих державному реєстратору документів складає 5 робочих днів. Зі спливом вказаного строку, за бажанням, можна буде отримати від державного реєстратора роздруківку з реєстру на бланку формату А4, проте без підпису та печатки державного реєстратора. Новий порядок передбачає, що рішення державного реєстратора розміщуються на сайті Мінюсту та має таку ж юридичну силу, як і паперове підтвердження реєстрації права.

Слід також зазначити, що Закон надає можливість скоротити п'ятиденний строк до 2 днів, проте збір за реєстрацію права в таких випадках буде значно більшим.

Після реєстрації свого права в Державному реєстрі речових прав, ви станете повноправним власником земельної ділянки та в подальшому зможете розпорядитись нею за власним розсудом.
Нагадуємо, що до 2016 року, за результатами реєстрації права можливо було отримати один з таких документів: витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та свідоцтво з Державного реєстру прав.

Зараз такі документи більше не видаються. Замість таких документів можна отримати інформаційну довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, в тому числі і самостійно через Кабінет електронних сервісів Мінюсту.

Таким чином, на основі документа про купівлю-продаж, дарування або отримання в спадщину нотаріус або державний реєстратор вносить відомості про нерухомості в електронний Державний реєстр прав на нерухоме майно – єдиної державної інформаційної системи, що забезпечує обробку, зберігання та надання відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно.

Факт володіння нерухомістю підтверджується саме рішенням про реєстрацію права на нерухомість в Державному реєстрі. Право власності вважається зареєстрованим, якщо рішення опубліковано в Державному реєстрі, доступ до якого здійснюється через Кабінет електронних сервісів.

За бажанням власник нерухомості може отримати виписку рішення з Державного реєстру речових прав – в паперовій або електронній формі. Ні підпису, ні печатки на них не буде, однак обидві ці форми мають однакову юридичну силу. Вартість надання інформації з Державного реєстру в паперовій формі становить 34 грн., в електронній – 17 грн.

Інформацію з Реєстру прав можна отримати і самостійно в будь-який час. Сервіс вимагає реєстрації по персональних даних – ідентифікаційним кодом або номером паспорта.

Закон України порядок реєстрації нерухомого майна право власності на землю
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции