З 11 липня в Україні стартувала вступна кампанія до вищих навчальних закладів. Поточного року вона має свої особливості, зокрема у питаннях вступу пільгових категорій абітурієнтів. Про основні новації прийому до вишів цього року ми дізнавалися у директора Селидівського гірничого технікуму Анатолія Вікторовича Цеватенка.
– Анатоліє Вікторовичу, технікум, який ви очолюєте, – єдиний вищий навчальний заклад у великому Селидовому. Чи впливає цей факт на конкурсні показники при вступі?
– За результатами вступних кампаній минулих років можу сказати, що унікальне розташування Селидівського гірничого технікуму (а він єдиний на північно-західну частину Донеччини) майже не впливає на конкурс. До нашого навчального закладу вступають випускники з Покровська та району, Добропілля тощо. З початком воєнних дій на Донбасі ми відкрили для себе південний напрямок: велика кількість абітурієнтів приходять до нас з Вугледара, Курахова та суміжних сіл та містечок.
– Вступна кампанія тільки розпочалася, які ж терміни подачі заяв цьогоріч?
– Тут треба враховувати декілька чинників. Основний – на базі якої освіти абітурієнт вступає до технікуму. Якщо вступник подає документи до нас після закінчення 9 класів, то він складає вступні екзамени, а документи приймаються з 11 по 20 липня. Така ж ситуація і з випускниками ПТУ. Цього року ми набираємо їх на вакантні місця другого курсу за результатами фахового іспиту, який разом з іншими вступними екзаменами проводитиметься у період з 21 по 27 липня. Зауважую, що документи від всіх абітурієнтів приймаються лише у паперовому вигляді.
Якщо ж абітурієнт має атестат про повну загальну середню освіту, то він вступає до технікуму, подаючи сертифікати зовнішнього незалежного оцінювання, окрім випадків, коли абітурієнт має право на «пільговий вступ».
– А хто має таке право?
– Слід зазначити, що тут ідеться про абітурієнтів, які вступають по закінченні 11 класів. Відповідно до Умов прийому 2016 року крім тих вступників, які проходять загальний конкурс сертифікатів ЗНО, є категорії осіб, які можуть вступати за результатами співбесіди, вступних іспитів та мають право на першочергове зарахування. За результатами співбесіди вступають особи, яким Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» надане таке право, які стали інвалідами під час масових акцій громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року (Революції Гідності), а також особи, визнані інвалідами війни відповідно до пунктів 11-14 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
За результатами вступних іспитів на базі повної загальної середньої освіти мають право вступати абітурієнти, які відповідно до чинного законодавства не могли складати ЗНО за станом здоров’я; особи, звільнені з військової служби (у тому числі демобілізовані) після 30 листопада 2015 року; діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, особи з їх числа; особи, яких законом визнано учасниками бойових дій та які захищали незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України, брали участь в антитерористичній операції; а також абітурієнти з непідконтрольних територій Донецької та Луганської області та міст так званої «сірої зони».
Право на першочерговий вступ надається вступникам за умови наявності однакової кількості конкурсних балів при вступі на місця за держзамовленням відповідно до Правил прийому до Селидівського гірничого технікуму, які розміщені на нашому офіційному сайті.
– Які документи і на які спеціальності можуть подавати абітурієнти до Селидівського гірничого технікуму?
– Вступники можуть подати заяви одночасно на п’ять спеціальностей, на які передбачено прийом за державним замовленням на денну форму навчання. Подання заяв на заочну форму навчання, а також на платне навчання, не обмежується.
Наразі технікум готує фахівців за шістьма спеціальностями: Шахтне і підземне будівництво, Підземна розробка корисних копалин, Експлуатація та ремонт гірничого електромеханічного обладнання та автоматичних пристроїв, Організація та регулювання дорожнього руху, Обслуговування та ремонт автомобілів і двигунів, Бухгалтерський облік.
За всіма спеціальностями абітурієнт має подати до приймальної комісії оригінали та копії наступних документів: паспорт або свідоцтво про народження; ідентифікаційний код; військовий квиток або посвідчення про приписку (для військовозобов’язаних); документ державного зразка (оригінал) про раніше здобутий освітній рівень, на основі якого здійснюється вступ, і додаток до нього; сертифікат (сертифікати) відповідного рівня зовнішнього незалежного оцінювання (для вступників на основі повної загальної середньої освіти); медичну довідку за формою 086-у, документи, які підтверджують право вступника на участь у конкурсі за результатами вступних екзаменів на основі повної загальної середньої освіти, зарахування за співбесідою тощо.
– І останнє запитання, яке б хотілося поставити: які ж результати першого дня вступної кампанії?
– На кінець дня 11 липня ми мали близько 40 поданих заяв. Ми з радістю чекаємо на абітурієнтів, які можуть отримати якісну вищу освіту і отримати диплом молодшого спеціаліста.