Гриби - небезпечний продукт харчування

Гриби - це дарунок лісу, але водночас вони є небезпечним продуктом харчування, який може привести до отруєння, а іноді й смерті.

В Україні зустрічається близько 80 видів потенційно небезпечних для здоров'я грибів, з них 10-15 становлять реальну небезпеку для життя. Отрута окремих видів цих грибів настільки небезпечна, що одне плодове тіло (наприклад, блідої поганки, павутинника, які містять не менш 6 отруйних речовин) може призвести до отруєння зі смертельними наслідками декількох людей. Отруєння організму викликають токсини, алкалоїди та сполучення важких металів, які містяться в грибах. Отрута діє на печінку, центральну-нервову систему, шлунково – кишковий тракт.  Прикро, але багато людей висновки робить лише на основі свого гіркого досвіду. Щоб запобігти отруєнню грибами, ми рекомендуємо Вам заходи та правила, які необхідні для виконання кожній людині, запам’ятайте та дотримуйтесь їх.

Основні причини отруєнь:

-Вживання отруйних грибів.

-Неправильне приготування умовно їстівних грибів.

-Вживання старих або зіпсованих їстівних грибів.

-Вживання грибів, що мають двійників або змінилися внаслідок мутації.

Перші ознаки отруєння з’являються через 1-4 години після вживання грибів залежно від виду гриба, віку та стану здоров’я потерпілого, кількості з’їдених грибів.

Симптоми отруєння: нудота, блювота, біль у животі, посилене потовиділення, зниження артеріального тиску, судоми, мимовільне сечовиділення, проноси, розвиток симптомів серцево-судинної недостатності. Симптоми повторюються декілька разів через 6-48 годин, а смерть настає через 5-10 днів після отруєння.

Перша допомога при отруєнні грибами:

-Викличте "Швидку медичну допомогу".

-До прибуття ШМД - негайно промийте шлунок: випийте 4 - 5 склянок кип'яченої води кімнатної температури або блідо-рожевого розчину перманганату калію; натисніть пальцями на корінь язика, щоб викликати блювоту.

Після надання первинної допомоги: дайте випити потерпілому міцний чай або злегка підсолену воду, відновіть тим самим водно-сольовий баланс; покладіть на живіт і до ніг потерпілого грілки для полегшення його стану.

Забороняється вживати будь-які ліки та їжу, алкогольні напої, молоко, - це може прискорити всмоктування токсинів грибів у кишечнику.

Не збирайте гриби:

-Якщо не впевнені, що знаєте їх - якими б апетитними вони не здавалися.

-Поблизу транспортних магістралей, промислових підприємств, залізниць, сміттєзвалищ, в хімічно та радіаційно небезпечних зонах, у міських парках (гриби мають властивість накопичувати з навколишнього середовища токсичні речовини).

-Пластинчасті гриби (смертельно небезпечна бліда поганка може бути схожа на пластинчасті гриби – печериці, сироїжки, шампіньйони).

-Невідомі, особливо з циліндричною ніжкою, у основі якої є потовщення "бульба", оточене оболонкою.

-З ушкодженою ніжкою, старі, в'ялі, червиві.

Нагадуємо:

-Купуйте гриби тільки в торгівельній мережі, особливо уникайте стихійних ринків.

-Збирайте і купуйте тільки гриби, про які вам відомо, що вони їстівні.

-Не порівнюйте зібрані чи придбані гриби із зображеннями в різних довідниках – вони не завжди відповідають дійсності.

-Не давайте їсти гриби дітям (дитячий організм більш уразливий до грибної отрути).

-Не куштуйте сирі гриби.

-Перед приготуванням проварюйте гриби 10-15 хвилин у підсоленій воді (відвар необхідно вилити).

-Гриби підлягають кулінарній обробці в день збирання, інакше в них утворюється трупна отрута.

selidovo-rada.gov.ua
Гриби отруєння причини допомога
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію