Що це означає? Розповість Sasquatch Digital. Сарафанний маркетинг — це на 99 % (далі пояснимо, чому) безплатна форма SMM просування від споживачів послуги чи товару. Це було й буде. Звісно, не завжди така реклама може бути позитивною, але те, що про вас говоритимуть — це факт. Це своєрідний B2C2C — від бізнесу споживачу, і від цього споживача іншому.

Як це працює?

Механізми передачі інформації через спільноти та групи

Звісно, сарафанний маркетинг не обов'язково реалізується через розмови між людьми. Є безліч інших інструментів для передачі інформації, які успішно інтегруються в рекламу бізнесів та диджитал агенція послуги.

 • Месенджери. Якщо раніше сарафанне радіо було стихійним, то зараз воно є контрольованим. Бізнес сам може запушити якусь інформацію, наприклад, в Telegram, а далі все зроблять користувачі. Знову ж таки, враховуємо контекст.
 • Особистий досвід або «такі ж люди, як я». Цей механізм базується на довірі, тобто людський чинник. Людина цілеспрямовано шукає відгуки таких же покупців перед покупкою. Це можуть бути форуми чи сайти з відгуками. Тут позитивно спрацює, тільки якщо є якість.
 • Блогери. Порівняно новий непрямий спосіб сарафанного маркетингу. І ми зараз не про проплачену рекламу, а саме про особистість, яка стоїть за блогом. Будь-яке слово чи вчинок блогера буде обговорюватися підписниками. Це вже промоція. Деяким блогерам не потрібно себе піарити за гроші, достатньо зробити щось дуже хороше (або навпаки), опублікувати це в Інтернеті, і люди говоритимуть. Це більше про особистий маркетинг, звісно. Не забувайте, Інтернет пам’ятає все.

Приклади сарафанного маркетингу

Наведемо кейси, де працює сарафанний маркетинг:

 • Найвідоміший приклад. Apple. 1996 рік. Криза в компанії. Стів Джобс запускає кольорові ноутбуки. Усе. Начинка комп’ютерів не змінилася, не витратилося ні копійки на покращення якихось технічних характеристик. Тільки змінився колір. Це вибухнуло й обговорювалося. Продажі й лояльність зросли.
 • Додаток Clubhouse. Недопрацьована ідея, але на своєму початку про нього говорили всі й реєструвалися теж усі, до кінця не розуміючи навіщо. У нього можна було потрапити тільки через запрошення. Така собі імітація закритого клубу, у який у результаті входив кожен, хто бажав. На платформу відразу прийшло дуже багато людей. Це не вартувало розробникам нічого, тут був застосований момент ексклюзивності й цікавості. Кожен хотів побачити, що ж там такого.

Психологія спільнот: які аспекти спонукають людей до поширення інформації

Потрібно бігти щодуху, щоб тільки залишатися на місці, а щоб кудись потрапити, треба бігти хоча б удвічі швидше. Так писав Льюїс Керролл у книзі «Аліса в країні чудес». І це точно про бізнес.

Щоб хоча б втримати свій успіх, потрібно постійно щось робити й дізнаватися нове. Знання психології спільнот і використання цих знань у бізнесі дасть змогу збільшити доходи і впізнаваність бренду без фінансових вкладень. Ось деякі методи поширення інформації серед мас:

 • Багаторазове повторення. Якщо людина побачить якусь ідею безліч разів, це може сприйнятися як істина. Навіть без перевірки фактів, споживач буде ділитися з іншими цією ідеєю. Решта або перевірить на собі, або розкаже далі. У будь-якому випадку, про вас говорять. Краще, якщо Digital Agency поришить позитивну і правдиву ідею, слоган, інфопривід.
 • Апелювання до авторитету. Якщо відома зірка покаже використання вашого продукту, прихильники спробують його також. Або обговорять це у своєму фан-клубі. Авторитетність завжди працює. Всюди.
 • Неминуча перемога або «не спізнися». Це спосіб підтримати визначену думку або продукт, створюючи враження, що «всі інші вже так роблять або думають, тож настав час приєднатися до більшості». Тут буде доречний приклад із телефонами Apple. Багато споживачів купують собі саме цей бренд не через його характеристики, а через бажання бути з усіма, не гірше за інших. І таку репутацію зробили самі ж люди. У тебе IPhone — ти крутий!

Врахування психологічних аспектів у веденні бізнесу та використання їх для контенту допоможе зробити сарафанний маркетинг продуктивним, а отже зекономити на рекламі, підвищити прибуток чи прихильність до вашого бренду, або стати відомою компанією.

Висновки

Сарафанний маркетинг — чудовий спосіб додаткової реклами для бізнесу, який найчастіше потребує мінімум витрат. Споживачі будуть охочіше ділитися інформацією про вас, якщо ви додасте у свою основну стратегію:

 • чесність;
 • унікальність;
 • ексклюзивність;
 • мотивацію для споживача;
 • врахування психології спільнот.

Маркетинг із вуст у вуста виникає природним чином, але це не означає, що ви не можете його стимулювати. Робота сарафанного радіо безпосередньо залежить від лояльності аудиторії та якості послуг, що надаються. Ви маєте якнайкраще зарекомендувати себе в очах клієнтів, щоб вони самостійно захотіли розповідати про вас іншим. А класний SMMник у команді або SMM агенція Київ створить чудо з вашим брендом. Просто не обмежуйтеся у творчості.