Все поступово втрачає сенс, якщо комунікація у команді й поза нею пасе задніх, а етап правок і змін викликає у всіх причетних тривогу та бажання взяти позачерговий сабатікал. Сьогодні разом із Юлею Мельничук, senior-копірайтеркою агенції Sasquatch Digital, поговоримо саме про це: як правки впливають на роботу, та коли вони стають не лише непродуктивними, а й шкідливими.

Як відбувається процес правок

Зазвичай процес правок містить такі умовні етапи:

  • Оцінка початкового продукту та перші правки. Коли відповідальна особа з боку клієнта оцінює роботу і вносить корективи.
  • Перегляд правок з боку виконавця. Якщо ви працюєте напряму, це робить він, а якщо між вами є медіатор у вигляді менеджера, це його обов’язок.
  • Внесення правок виконавцем і повторна оцінка. Якщо проблема виникає, зазвичай це відбувається саме на цьому етапі.

Чому так стається?

Звісно ж, іноді компетенції виконавця просто недостатньо для того, аби виконати послуги диджитал агенції так, як цього хоче клієнт. Деколи він сам ініціює некоректну комунікацію та відмовляється сприймати критику у будь-якому форматі.

Найчастіше дискомунікація щодо правок виникає з наведених нижче причин:

  • Відсутність попередніх домовленостей щодо процесу роботи з SMM просуванням.
  • Відсутність брендбуку та брифу.
  • Правки у невдалому форматі.
  • Зіткнення авторитетів. Клієнт звертається до SMM агенції, послуги якої хоче отримати, або фахівця, адже довіряє їхній перспективі та експертності, але іноді важко змиритися з тим, що виконавець справді знає більше про те, як продати продукт, тому клієнт віддає перевагу власному баченню.

Чому правки бувають невдалими

Щоб відповісти на запитання у попередньому абзаці, ми опитали невеличку фокус-групу фахівців різних спеціальностей, що працюють у різних агенціях і з різними клієнтами, про ставлення до правок та їхнього впливу на роботу. Тож далі буде не лише текст, а й статистика! Безперечно, вона не є показовою для всього ринку та може не стосуватися конкретно вашого випадку — ділимося тенденціями і власним досвідом!

За правки відповідають багато людей.

Суперечливі правки можуть виникати не лише через це, а й через застарілу інформацію у брифі для просування у соціальних мережах, зміни у меседжі або завелике навантаження, через яке клієнт просто забуває про попередні вказівки та домовленості. Такі ситуації — не рідкість, і це доводить опитування нашої фокус-групи, половина якої поділилася, що часто отримує суперечливі правки у контексті брендбуку, брифу та вказівок клієнта. Ще 40% зіштовхуються з подібним час від часу.

Загальні або двозначні правки замість конкретних.

Не забувайте про контекст: у жорстокій реальності навіть хороший фахівець може потребувати продуктивного та конкретного уточнення замість двозначного. Тож замість того, аби писати: «Давайте у прикладі замінимо картинку», спробуйте уточнити: «Потрібно замінити фото ілюстрацією».

Історія, що ніколи не закінчується.

Намагайтеся не затягувати із часом, а також, перш ніж віддавати правки, висловити відразу всі зауваження (конкретно і продуктивно), і повертатися до питання щонайбільше 1–2 рази після цього. Якщо результат не задовольнить, разом із виконавцем згадайте мету, меседж і проблему контенту або кампанії в цілому та озвучте зауваження на зустрічі — так буде легше переконатися, що ви рухаєтеся в одному напрямку.

Емоції замість продуктивності та пасивна агресія.

Емоційна складова роботи настільки ж важлива, як і інші. А іноді саме вона складає більшість враження про клієнта у виконавців. Йдеться про гігієну спілкування, робочу етику та банальну повагу до фахівця.

І що далі?

Будьмо чесними: ми вже давно залишили позаду етап, на якому виконавцям, аби отримати гроші та хороше портфоліо, потрібно терпіти некоректне ставлення, якщо їх не змушують обставини або, скажімо, контракт. Односторонній та наказовій комунікації: «Мені байдуже. Я кажу — ти робиш», — у здоровій співпраці місця бути не може вже давно.