Цим питанням часто задаються організації, які займаються виробництвом та реалізацією різноманітної продукції. Іноді виникає плутанина, коли від виробника або продавця вимагають наявність, наприклад, сертифіката відповідності, маючи на увазі сертифікат якості, і навпаки. Розберемося більш детально.

І сертифікат якості на продукцію/товар і сертифікат відповідності – документи, які підтверджують відповідність продукції/товару вимогам нормативного документу. Головна відмінність між ними полягає в тому, хто може їх видавати.

Сертифікат відповідності може бути виданий тільки спеціальним органом оцінки відповідності, який є сторонньою незалежною організацією по відношенню до виробника. Вимоги до оформлення і змісту сертифікату відповідності регламентовані окремими нормативними документами. Наразі це ДСТУ EN ISO/IEC 17065:2019 «Оцінка відповідності. Вимоги до органів з сертифікації продукції, процесів та послуг» (EN ISO/IEC 17065:2012, IDT; ISO/IEC 17065:2012, IDT).

Сертифікат якості видається безпосередньо організацією-виробником продукції/товару. Вимоги до його оформлення і змісту можуть бути викладені в нормативному документі на продукцію/товар (це стосується деяких харчових продуктів, продукції металургії, тощо), але досить часто вони взагалі відсутні. Навіть назва документу «сертифікат якості» не є усталеною. Він може називатись, наприклад «свідоцтво про якість», «посвідчення про якість», тощо.

Виходячи з функціоналу сертифікату якості продукції/товару можливо все ж таки визначити основні вимоги до його оформлення та змісту. Документ повинен містити:

  • назву підприємства-виробника;
  • назву продукції/товару;
  • результати всіх вимірювань та випробувань, які визначені в нормативному документі на продукцію/товар;
  • визначення особи, яка видала сертифікат;
  • дату видачі сертифікату.

Сертифікат якості може бути виданий як на партію, так і на окремий виріб, в залежності від вимог нормативної документації на продукцію, і є супроводжувальним документом під час її постачання споживачу.

Сертифікат свідчить про наявність функціонуючого контролю якості продукції і є підставою для підтвердження позицій виробника у будь якій суперечності, яка може виникнути на шляху його продукції до кінцевого споживача. Якщо Ви досі не застосовуєте в своїй діяльності сертифікат якості в своїй діяльності – звертайтесь до компанії ICAC, експерти якої допоможуть в розробленні: документації, яка регламентує порядок оформлення сертифікату якості та форми сертифікату.