У 2022 році будівельний ринок України переживає зміни. Вони пов’язані з повномасштабною війною, яку росія розв’язала в Україні з 24 лютого. Вартість деяких позицій змінилася. У цій статті піде мова про огорожі — сітку для забору, забори жалюзі та профнастил. Ми проаналізуємо ситуацію і дамо прогноз, чи очікувати в подальшому подорожчання цих матеріалів.

На відміну від інших позицій, про які поговоримо далі, сітка для забору подорожчала не надто відчутно. І це хороша новина! Справа в тому, що прути для зварної сітки виготовляються в Україні. Заводи-виробники користуються сталлю 100-відсотково українського походження. Порівняно з іншими позиціями на вартість зварної сітки не вплинуло порушення логістичної структури постачання сировини. До того ж виробник оцинкування та порошкової фарби теж український. В результаті ціна на сітку для забору підвищилася на 30% у зв’язку з подорожчанням палива в Україні. Збільшилася вартість кінцевої доставки готового матеріалу на об’єкт.

Забори Жалюзі подорожчали на 29%

Із забором жалюзі ситуація склалася по-іншому. Він виготовляється з рулонної сталі. А проблеми з постачанням цієї сировини сприяють підвищенню вартості кінцевого продукту. На початку 2022 року ситуація з запасами рулонної сталі на заводах, що виробляють забори жалюзі, склалася така, що залишків бухт металу практично не залишилось. Вони пішли всі на сезон 2021 року. У листопаді минулого року Україна закупила нові партії металу. І вони мали прийти морем в українські порти на початку 2022 року.

І що ж сталося? У лютому росія почала бомбити Україну, через що порти закрилися. Кораблі мусили швидко йти на перевалочний пункт. Поки такий знайшовся, у заводів-виробників заборів жалюзі виник дефіцит рулонної сталі. Кораблі прийняли в Туреччині. Там бухти металу розвантажили і повезли автомобільними дорогами в Україну.

Як це вплинуло на вартість сировини? Вона, звісно, подорожчала. По-перше, зламалася вироблена роками логістична структура. Доставка морем, особливо з таких далеких країн-постачальників, як Індія, Китай, Південна Корея, була швидкою і дешевою. Транспортування дорогами виявилося дорожчим. По-друге, в Україні виросла вартість палива. У результаті ціна на забори жалюзі виросла на 29% порівняно з довоєнними часами.

Профнастил зріс в ціні на 32% через війну в Україні

Аналогічна ситуація склалася з профнастилом. У нього сировина, як у забору жалюзі, — рулонна сталь. Її доставка зараз дорога, бо проводиться не морем, а автошляхами. Крім цього, в Україні зросла ціна на пальне. В результаті ціна на профнастил виросла на 32% порівняно з 2021 роком. Крім описаних причин, на вартість матеріалу впливає нестабільний курс валют. Долар і євро ростуть відносно гривні, а національна валюта з місяця в місяць знецінюється.

Варто зазначити, що в Україні зараз значно подорожчала товстолистова сталь. А з неї роблять профнастил марок ПК-75 і Т-92, який є несучим. Раніше, до війни, рулонну сталь товщиною 1,0 чи 1,2 мм виробляв ММК ім. Ілліча. Тепер Маріуполь і сам комбінат дуже постраждав від російської навали. Аналог із Європи коштує вдвічі дорожче. Тому вірмо в перемогу України над росією та відновлення Маріуполя і завода ім. Ілліча.

Які прогнози можна дати щодо подальших змін ціни? Вона буде рости, якщо долар і євро будуть підніматися відносно гривні на валютному ринку. Коли стабілізується курс іноземних валют, тоді зупиниться подорожчання матеріалів для огорожі. Наскільки швидко це станеться, побачимо. А поки працюймо далі і вірмо в ЗСУ.