Житло в Україні: коли краще купувати квартиру і як вибирати

Незабаром ціни на квартири в новобудовах можуть злетіти на 15%

2019 рік видався для українського ринку нерухомості досить тихим. Але експерти прогнозують, що в 2020 році ситуація зміниться, а квартири почнуть купувати набагато активніше. Адже в країні досі пропозиція набагато перевищує попит. Сайт "Сьогодні" дізнався, коли вигідно купувати квартири в Україні, як заощадити і на що звернути увагу.

Як вибрати квартиру

В першу чергу, покупцеві варто визначитися з тим, яке вважає за краще він придбати житло: на первинному чи на вторинному ринку. Тобто купити у забудовників, чи у людей, які придбали квартиру раніше.

В принципі, первинне житло – це виключно ті квартири, на які ще немає права власності, тобто, вони існують тільки "на папері", поки будинок не побудований повністю. У нас же первинним житлом звикли називати всі новобудови, а вторинним – вже старіший житлофонд.

У обох варіантів є свої плюси і мінуси: наприклад, купуючи житло на первинному ринку, іноді доводиться довго чекати завершення будівництва будинку, а в деяких випадках об'єкт і зовсім може перетворитися на довгобуд. Квартири на вторинному ринку зазвичай продають за вищою ціною, ніж на первинному, а ось комунікації та інфраструктура там залишають бажати кращого.

Олександр Ізаров, керівник проекту RUSANIV RESIDENCE в коментарі сайту "Сьогодні" зазначає, що, якщо потрібно швидко придбати квартиру, для покупця важливу роль гратиме ціна і швидкість угоди. Якщо ж людина робить покупку зважено, без поспіху, то тут важливу роль вже грають характеристики не тільки квартири і локації, а ще й самого житлового комплексу.

"Купуючи квартиру на первинному ринку житла, доведеться почекати до двох років. Тобто, первинний ринок не дуже годиться для тих, хто хоче купити квартиру за прийнятною, найвигіднішою ціною, але при цьому відразу ж заселитися. Назвемо це одним з головних недоліків первинного ринку (у разі якщо вам за будь-що потрібно вирішити своє житлове питання)", – говорить Ізаров.

Експерт додає, якщо покупець може трохи почекати, то придбає житло не просто вигідно, а й отримає на додачу низку принципових переваг – адже в новобудовах набагато кращі комунікації, під будинком часто є паркінги, зелені зони і майданчики для дітей.

У сучасних будинках можна встановлювати автономні системи обігріву і забезпечувати себе гарячою водою, що дозволить заощадити на послугах ЖКГ, які невблаганно дорожчають. Та й не варто забувати, що житлофонд в Україні зараз масово старіє, і термін експлуатації багатьох будинків добігає кінця.

Дарина Бедя, керівник з розвитку проектів компанії Citex Development зазначає, що на сьогоднішній день найвигідніше купувати квартири на первинному ринку ще на стадії котловану, коли ціна за квадратний метр набагато нижча, ніж в кінці будівництва.

"В середньому різниця в ціні між "котлованом" і "ключами" на квартиру становить близько 25-30%. Але в найзатребуваніших об'єктах зростання ціни перевищує ці показники. Навскидь, в 2019 році у понад 10% всіх завершених об'єктів ціна зросла на 30-50%", – пояснює Бедя.

Анжеліка Саакян, директор по маркетингу багатофункціонального ЖК "POLARIS Home & Plaza" також додає, що за підсумками 2020 року через зростання попиту на якісне житло розрив між стартовою і фінальної вартістю квартири в житлових комплексах форматів "місто в місті" може скласти в середньому 30- 50%.

"Вартість однокімнатної квартири площею 45 м2 на середніх поверхах на початковій стадії будівництва становить 36 тис. доларів. Вже через рік ця квартира прогнозовано зросте в ціні до 43-45 тис. доларів. Через два роки після початку будівництва, ближче до здачі об'єкта, ціна цієї квартири може скласти 55 тис. дол.", – пояснює Саакян.

Щоправда, купуючи житло на етапі будівництва, українці побоюються нарватися на несумлінних забудовників. Тому варто ретельно моніторити ринок і вибирати будинки забудовників з гарною репутацією.

Дарина Бедя радить перед покупкою перевірити весь пакет документів забудовника, в тому числі на земельну ділянку (наприклад, це може бути акт про право власності на земельну ділянку, договір оренди земельної ділянки, договір про право постійного користування земельною ділянкою, договір суперфіцію), цільове призначення земельної ділянки (при цьому важливо подивитися план забудови району майбутнього будинку), наявність дозволу на будівельні роботи, а у компанії-генпідрядника повинна бути ліцензія на здійснення будівельної діяльності.

"Потрібно ознайомитися з репутацією забудовника, портфелем реалізованих ним проектів (в тому числі, наскільки компанія дотримується задекларованих термінів будівництва), відсутність громадських скандалів", – додає експерт.

Не варто забувати і про те, що в перші кілька років після здачі новобудови жити в ній буде важкувато через постійний шум від ремонтних робіт, що теж варто враховувати при виборі квартири. Отже купити квартиру в новобудові і відразу ж в неї в'їхати навряд чи вийде, тоді як при покупці житла на вторинному ринку це цілком можливий варіант.

Коли краще купувати житло

На думку експертів, ціни на первинному ринку нерухомості в найближчі кілька років можуть серйозно зрости, тому замислитися про придбання житла краще вже зараз. За деякими прогнозами, в найближчі 2-3 роки попит на первинному ринку може зрости щонайменше в 1,5 рази.

"Тобто в досяжному для огляду майбутньому при істотному зростанні попиту – з одного боку, і збільшенні собівартості будівництва – з іншого, стартові ціни також можуть підскочити, щонайменше на 10-15%. Тому, звичайно ж, стати власником житла через 2-3 роки буде значно дорожче, ніж зараз", – говорить Ізаров.

Анжеліка Саакян додає, що на сьогоднішній день майже 50% всіх придбаних квартир – це однокімнатні, з яких понад 30% купуються з метою заощадження свого капіталу .

2020 рік для тих покупців, які вирішать придбати квартиру, перш за все, з інвестиційною метою, буде найвигіднішим. Адже в подальшому з'явиться іпотека, попит збільшиться більш ніж на 30%, природно, стартові ціни також підвищаться: в середньому на 3-7%", – говорить Саакян.

Дарина Бедя підсумувала, що первинний ринок прив'язаний до курсу американського долара. І в разі сплеску інфляції ціни можуть бути переглянуті на той відсоток, на який виріс курс.

"Коли гривня досить стабільна, то і ситуація з ціноутворенням на первинному ринку досить зрозуміла і сприятлива для покупки житла", – зазначила Бедя.