Зеленський і Меркель обговорили збитий літак МАУ, транзит газу і Донбас

Предметом телефонної розмови стали найгостріші й найчутливіші для українців питання

Владимир Зеленский, Ангела Меркель и Владимир Путин. Фото: REUTERS/Charles Platiau

Владимир Зеленский, Ангела Меркель и Владимир Путин. Фото: REUTERS/Charles Platiau

Президент України Володимир Зеленський провів телефонну розмову з федеральним канцлером Німеччини Ангелою Меркель.

Канцлер висловила співчуття у зв'язку з катастрофою українського літака в Ірані. Володимир Зеленський подякував за слова підтримки і готовність Німеччини взаємодіяти заради відкритого та неупередженого розслідування катастрофи.

Президент України також розповів, що з перших днів на місці трагедії працювала група українських фахівців. Зараз в Ірані залишаються ті з них, які беруть участь в ідентифікації та репатріації тіл загиблих, а також причетні до питання "чорних ящиків".

Глава української держави очікує ефективного розслідування та притягнення до кримінальної відповідальності винних у ракетному враженні літака українських авіаліній, а також виплати компенсацій сім'ям загиблих і компанії-перевізнику.

Президент закликав Німеччину політично сприяти цьому процесу.

Сторони також обговорили укладені домовленості щодо транзиту газу через територію України в Європу. Володимир Зеленський зазначив, що задоволений досягнутим компромісом і укладенням нового контракту, і подякував Німеччині за посередництво.

Ангела Меркель зі свого боку зазначила, що наступним завданням є забезпечення збільшення інвестицій в українську газотранспортну систему (ГТС) для підвищення її конкурентоспроможності.

Президент України та федеральний канцлер Німеччини також обговорили ситуацію на Донбасі. Володимир Зеленський подякував Ангелі Меркель за активну участь у проведенні саміту в"нормандському форматі" в Парижі 9 грудня і за підтримку України в питанні мирного врегулювання конфлікту на сході. Глава держави підкреслив, що завдяки переговорам у Парижі вдалося досягти домовленостей про повернення частини українських бранців.

"Нам, на жаль, не вдалося звільнити всіх, але ми повернули 76 осіб. І ми дуже вдячні вам за участь у цьому процесі ", – зазначив Володимир Зеленський.

Він підкреслив, що зараз ведеться робота над формуванням чергових списків для обміну.

Також президент України висловив стурбованість невиконанням домовленостей щодо забезпечення реального режиму "повної тиші" на Донбасі. За словами глави держави, на наступних консультаціях Тристоронньої контактної групи в Мінську 16 січня українська сторона активно працюватиме над просуванням додаткових заходів для повного і всеосяжного припинення вогню.

Володимир Зеленський повідомив, що українська сторона вже визначила перелік трьох додаткових ділянок розведення сил і засобів.

"Для нас дуже важливо, щоб це були саме гуманітарні ділянки. Це важливо для людей", – підкреслив він.

Крім того, президент висловив стурбованість недопущенням представників Міжнародного комітету Червоного Хреста до незаконно утримуваних осіб на непідконтрольних територіях.

Нагадаємо, спочатку Іран всіляко заперечував версію про причетність своїх сил ППО до катастрофи, але 11 січня міністр закордонних справ Мохаммад Джавад Заріф підтвердив, що український лайнер був ненавмисно збитий іранською ракетою.

Командувач Корпусу вартових ісламської революції (КВІР) бригадний генерал Хоссейн Саламі приніс свої вибачення за враження українського літака МАУ поблизу Тегерана.

00:00:00 / 00:00:00