Російський Перший канал визнав, що брехав про збиття MH17 Україною

Гендиректор російського "Першого каналу" Костянтин Ернст в інтерв'ю The New Yorker визнав, що його канал транслював брехливу інформацію про збиття над Донбасом у липні 2014 року Боїнга рейсу MH17 компанії Malaysia Airlines.

Як нагадує видання, під час проведення Нідерландами багаторічного розслідування, за результатами якого винними у збитті літака було визнано підтримуваних Росією сепаратистів, російські ЗМІ масово видавали альтернативні теорії, згідно з якими Україна свідомо знищила авіалайнер, вважаючи, що це літак Путіна, або що його збили випадково в рамках навчань протиповітряної оборони. Кульмінацією став оприлюднений у листопаді 2014 року на російському Першому каналі "супутниковий знімок", на якому був зображений нібито український винищувач у момент випуску ракети по малайзійському літаку. Як переконував ведучий, фото було зроблене західними спецслужбами та передано в Росію американським науковцем, який хотів продемонструвати світові "справжній перебіг подій".

Дуже швидко знімок визнали підробкою. Позначення часу на ньому не збігалося з реальними подіями, літак мав інші ідентифікаційні позначки, а фото місцевості під ним було взяте з відкритих джерел дворічної давнини. На запитання журналіста, чому його канал оприлюднив настільки очевидну підробку, Ернст відповів: "Ми люди, ми помилилися, але це було не навмисно".

Водночас, Ернста запитали про офіційний звіт Нідерландів щодо катастрофи, він відповів, що все зводиться до питання віри: "Ви вважаєте, що звіт Нідерландів є правдивим, а я вважаю, що звіт Нідерландів непрофесійний". Як зазначає журналіст, розмова звучала так, ніби вони з Ернстом сперечалися про релігію чи естетику, а не сукупність фактів.

Як відомо:

  • 17 липня 2014 року неподалік Тореза Донецької області був збитий Боїнг-777 компанії "Малайзійські авіалінії", що здійснював регулярний рейс МН17. Загинули всі пасажири та екіпаж (загалом 298 осіб).
  • Міжнародне розслідування встановило, що літак збив ЗРК "Бук" російського виробництва.
  • 27 червня 2019 року співробітники СБУ затримали Цемаха, який перебував у стані алкогольного сп'яніння у власній квартирі в тимчасово окупованому Сніжному. Його вивезли на підконтрольну Україні територію через Мар'їнку.
  • 7 вересня 2019 року Україна передала Росії фігуранта справи Цемаха за умовами обміну полоненими. Пізніше стало відомо, що він повернувся на територію Донецької області, що непідконтрольна українському уряду.
  • Того ж дня прокуратура Нідерландів надіслала до компетентних російських органів запит на тимчасовий арешт Цемаха задля екстрадиції до Нідерландів.
  • 2 грудня 2019 року Державна прокуратура Нідерландів повідомила, що, за їхнім висновком, російська сторона свідомо дозволила Цемаху виїхати з країни, щоб не видавати його Нідерландам.
  • 3 грудня 2019 року СБУ оголосила Цемаха у розшук за звинуваченнями у теракті та сприянні створенню терористичної організації.