Злочинів в Україні поменшало, але тяжкість їх зросла: статистика ГПУ

В Україні зросла кількість зґвалтувань, а хабарі обчислюються десятками мільйонів гривень

В Україні істотно знизилося загальне число злочинів, але при цьому збільшилася кількість особливо тяжких, за які передбачені тюремні терміни аж до довічного.

Таку статистику за перше півріччя оприлюднила Генпрокуратура. За даними відомства, стало менше викрадень авто, крадіжок і розбоїв, але зросла кількість вбивств, зґвалтувань, шахрайств, фактів торгівлі людьми та наркозлочинів.

Щоб знизити рівень злочинності, МВС прийняло рішення з 1 серпня посилити патрулювання міст нацгвардійцями. У них є право перевіряти документи і проводити поверхневий огляд, зупиняти транспорт. За даними Нацгвардії, на патрулювання відправлені 2000 бійців, близько 100 одиниць техніки і 100 службових собак. Найбільший сплеск, за спостереженнями опитаних "Сьогодні" поліцейських, стався щодо неправдивого мінування і шахрайства, зокрема в інтернеті. 

Атака в соцмережах

Бувають випадки, коли жертви самостійно карають аферистів.

"У соцмережі я побачила привабливу пропозицію від підприємниці, яка торгувала нібито фабричним взуттям. Ціна на вподобані черевички була майже на 1000 грн нижче, ніж в магазині. Я зробила 100% передоплати, заплативши 1495 грн, але взуття не отримала навіть через два місяці. Продавець перестала брати слухавку і відповідати на мої повідомлення, – розповіла нам киянка Тетяна Ніколаєнко. – Просто так розлучатися зі своїми грошима я не збиралася, тому для початку написала заяву до кіберполіції. Потім почала публікувати в соцмережі пости-попередження про те, що ця компанія – шахраї. За просування в інтернеті такої інформації я витратила 600 гривень, але не пошкодувала. Я все-таки "дотиснула" шахраїв, і після сотень погроз на мою адресу, після того, як вони втратили кілька тисяч підписників, ті мені повернули гроші. Тепер вони просять мене видалити компромат з соцмережі, на що я їм відповіла, що думатиму, як і вони, – два місяці". 

Різні дані

Щодо вбивств у поліцейських і прокуратури дані кардинально різні. За статистикою ГПУ, останніми роками кількість вбивств зростає. Однак голова Нацполіції Сергій Князєв в інтерв'ю газеті "Сьогодні" говорив, що тенденція інша. І пояснював, звідки розбіжності.

"Цифри, які наводить ГПУ, включають і тих, хто зазнав насильницької смерті, і тих, хто раптово помер в умовах неочевидності, за нез'ясованих обставин, і безвісти зниклих – пішла людина і не повернулася, – пояснює Князєв. – З часом багато що прояснюється і, відповідно, кваліфікується вже по-іншому. Зниклі знаходяться. Або ми їх шукаємо. Або після розтину виявляється, що несподівано померлий перед цим довго хворів... А оформлені раніше дані статистики вже увійшли до звітів. Туди ж, до речі, включалися втрати в результаті бойових дій в Донецькій і Луганській областях. Потім до цих відомостей були внесені корективи. І тепер такі втрати умовно позначаються, як "Смерть на війні". За 2018 рік нами було зареєстровано 1508 умисних вбивств. Це менше, ніж попередніми роками. Насильницька злочинність йде на спад". 

Хабарі і ток

Зростають суми, на які замахуються хабарники, хоча загальна кількість хабарів знижується. Днями був спійманий директор однієї з держструктур, підозрюваний в найбільшому з початку року хабарі – 32 млн 500 тис. грн. Гроші він вимагав за сприяння в приватизації.

Не дрімають і ті, хто намагається заощадити на дрібницях, порушуючи закон у себе вдома. За перше півріччя силовики виявили 49 фактів крадіжок електричної і теплової енергії. Для порівняння – за перше півріччя минулого року таких "умільців" правоохоронці викрили 42.

Нагадаємо, раніше новини "Сьогодні" писали про те, як в Дніпрі викрили групу тарифних аферистів. Банда з 6 осіб працювала по всій країні і допомагала "економити" на ЖКП.

Також в період відпусток активізувалися відпускні аферисти. Наприклад, вони продають фейкові путівки на елітні курорти: турагентство ошукало українців на 4 млн гривень. Офіс фірми перебував в спальному районі, там зараз працюють інші орендарі.

0:00 / 2:37