Нові буднорми для українських лікарень і не тільки: з'являться парковки для колясок і душові

Кабмін готує чергові євронорми для проектування будівель

Українські будівельники поступово переходять на європейські норми проектування будівель – від медустанов і місць загального користування до судів, з яких поступово прибирають металеві клітки, що принижують людську гідність. Відбувається це завдяки скасуванню Мінрегіонбудом застарілих нормативів і введенню нових. "Сьогодні" з'ясували, що днями підготували фахівці міністерства

Прийдешні новинки

Три останніх нововведення від Мінрегіонбуду стосуються облаштування лікарень, створення місць для паркування дитячих колясок і перебудови судових установ. За словами заступника міністра Льва Парцхаладзе, насамперед треба зайнятися лікарнями, забезпечивши пацієнтів як безбар'єрним середовищем, так і можливістю прийняти душ і сходити в туалет прямо в палаті. Такі зручності вже є в приватних лікарнях, але не секрет, що в переважній більшості держлікарень санвузлів один-два один на весь поверх, що особливо важко для людей після операції і пацієнтів похилого віку.

"Всі вимоги, як правильно облаштувати санітарні та душові кімнати із забезпеченням безбар'єрного доступу, вже є в чинних дуржбуднормах (ДБН) "Інклюзивність будівель і споруд", які діють з 1 квітня цього року" – підкреслив Парцхаладзе.

За його словами, вимоги треба впроваджувати і в раніше побудованих лікарнях. Також готуються зміни в проектуванні торгових центрів, супермаркетів, поліклінік, лікарень, шкіл та інших громадських місць, щоб біля них були спеціально обладнані місця для паркування дитячих колясок. У міністерстві стверджують, що вже вивчили громадську думку з цього питання, і більшість людей ідею підтримують.

Нарешті, скасують норму, за якою зали судових засідань повинні бути обладнані металевими клітками для підсудних. Причина в тому, що таких клітин практично не залишилося, їх замінили удароміцним або куленепробивним склом. Також посилять безпеку учасників судового процесу (суддів, прокурорів, адвокатів, свідків) при розгляді особливо резонансних справ: хоча б один із залів суду повинен бути обладнаний додатковою перегородкою зі скла і металу, яка відділяє місця цих людей від місць для відвідувачів.

Думка експертів

Фахівці з будівництва підтримують поступове скасування старих норм, але кажуть, що не всі вони здійсненні.

"Хороша ідея щодо парковок для дитячих колясок, вона буде затребувана. Та й обладнати таке місце нескладно – в поліклініках, супермаркетах для цього є вільні площі, – аналізує фахівець консалтингової компанії "СВ девелопмент" Сергій Костецький. – Але, з огляду на наш менталітет, це має бути щось на зразок камер зберігання, щоб не вкрали, особливо якщо коляска дорога. Повинна бути людина, яка їх приймає, видає номерки. Самі ж витрати на паркомісця для колясок незначні, тому не вплинуть на вартість товарів".

Але, за словами Костецького, є важливіші норми, якими Мінрегіонбуду варто було б зайнятися. Це, наприклад, трансформаторні підстанції поблизу будинків, які варто було б запроторити під землю, щоб туди не могли забратися діти.  

"Потрібні мільярди"

Експерти кажуть, що найскладнішим і дорогим стане пропоноване новими ДБН оснащення вже існуючих лікарняних палат туалетами і душовими, оскільки це вимагає повного перепроектування системи водопроводу, каналізації і вентиляції. За словами Костецького, на перебудову потрібні мільярди гривень з держбюджету, яких і так не вистачає для лікування хворих. Також стане менше число койко-місць. Тому на практиці ці ДБН застосовуватимуться тільки при будівництві нових лікарень, або якщо переобладнання існуючих медустанов оплатять спонсори.

Раніше новини "Сьогодні" повідомляли, що в ДБН передбачать розміщення парковок на покрівлях громадських будівель і споруд. Йдеться про ті дахи, які вже пристосовані для господарського використання.

00:00:00 / 00:00:00