Телефонні мінування в Україні: як ловлять "жартівників", які влаштували тривожну хвилю

Рахунок неправдивим мінуванням йде вже на сотні. Серед мотивів – помста копам і бажання розважитися

Головний біль поліції. За добу доводиться евакуювати 32 тис. осіб

Головний біль поліції. За добу доводиться евакуювати 32 тис. осіб. ф

В Україні – нова хвиля неправдивих мінувань, яка вже торкнулася і стратегічних об'єктів. Днями копам Запорізької області надійшло телефонне повідомлення, що нібито замінована місцева АЕС, а напередодні невідомі повідомили про бомби в декількох університетах, будівлях Міноборони і Верховної Ради.

З початку року масштаби помилкових мінувань побили всі рекорди, навіть незважаючи на те, що за подібне загрожує 6 років в'язниці. За статистикою Генпрокуратури, за 5 місяців нинішнього року надійшло 587 таких завідомо неправдивих повідомлень. Для порівняння: за аналогічний період минулого року – 218. Як уточнив первый перший заступник голови Нацполіції В'ячеслав Аброськін, лише цього тижня за один день надійшло 37 повідомлень про мінування 337 об'єктів в 12 великих містах.

"Загалом довелося евакуювати 32 тисячі осіб. Більшість повідомлень про замінування надходили з Росії", – повідомив Аброськін.

ССиловики кажуть, що за законом, який би голос не повідомляв у телефонну трубку про загрозу – нетверезий чи дитячий – перевіряти вони зобов'язані кожне повідомлення. Це стосується і ситуацій, коли повідомлення про бомбу приходить на електронну адресу установи.

Опитані нами оперативники розповіли, що постійно вдосконалюють свою майстерність з пошуку таких "мінерів". Статистика показує, що п'яних і психічно хворих серед них – не так вже й багато, інші випробовують долю, хуліганячи.

"Шансів залишитися безкарними у "мінерів" з кожним днем ​​все менше, – розповів нам керівник карного розшуку одного з облцентрів. – Навіть якщо людина купила сім-карту і мобільний телефон для одного лише дзвінка, то наші технології, в більшості випадків, дозволяють її вирахувати. Визначити, в якій точці була куплена сім-карта, вже дуже просто. Як правило, біля деяких точок продажів є відеокамери, ми беремо в розробку відеозапис. Іншими словами, у нас є шанси отримати оперативно навіть фото "мінера". Якщо відеокамер немає, то ми опитуємо продавців сім-карт, складаючи фоторобот злочинця. Якщо ж людина дзвонить зі своєї старої сім-карти, то завдання спрощується в рази".

У поліції "Сьогодні" повідомили, що з початку року затримали 84 підозрюваних в лжемінуванні і вручили їм підозри.

Психолог-криміналіст Юрій Ірхін розповів нам про ймовірні мотиви "мінерів".

"Нинішня хвиля пов'язана з убивством дитини (п'ятирічний Кирило Тлявов з Київщини помер після стрілянини копів. – Авт.). Таким чином деякі люди хочуть своєрідно помститися правоохоронцям, хочуть, щоб вони пометушилися, побігали. Така ж хвиля була відразу після подій у Врадіївці на Миколаївщині, де влітку 2013 року міліціонерами була зґвалтована місцева жителька".

У карному розшуку уточнюють: визнання спійманих "мінерів" цю версію не підтверджують. Більшість на допитах каються і зізнаються, що, часто будучи напідпитку, банально хотіли розважитися.

Нагадаємо, раніше новини "Сьогодні" писали про те, як Києвом прокотилася нова хвиля повідомлень про мінування лікарень, дитсадків і ТЦ. Як повідомляє "Київ Оперативний", до списку потрапили Lavina, Globus, Skymall, ArtMall, дитсадки "Теремок", "Незабудка", "Джерельце", "Ялинка", "Казкове містечко", "Світанок", лікарні на Волинській, 21, на Деміївській, 5А, на Кирилівській, 103, на Братиславській, 3 і на Коновальця, 34А.

00:00:00 / 00:00:00