Легальна заробітна плата сьогодні – запорука гідної пенсії завтра!

Досягнувши пенсійного віку, призначивши пенсію, людина чекає на її  підвищення. І це нормально та  закономірно. Але хочеться нагадати - щоб отримувати пенсію в більшому розмірі, треба потурбуватися про це заздалегідь. Адже, в похилому віці, змінити деякі факти трудової діяльності вже неможливо.

Виплата заробітної плати у «конвертах» - тягар сучасності, який несе за собою багато негараздів як країні, так і кожному з нас. Недоліки тіньової заробітної плати, як і тіньової зайнятості, не лише в тому, що бюджет недоотримує кошти, використання найманої праці без оформлення трудових відносин містить у собі багато негативних моментів, і насамперед це втрата страхового стажу для призначення пенсії.

Загальновідомо, що розмір призначеної пенсії залежить від тривалості страхового стажу і від отриманої заробітної плати. На теперішній час мінімальний страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком, складає 15 років, а страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком та для її підвищення за понаднормовий стаж, складає для жінок - 30 років, для чоловіків - 35 років.

Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що страховий стаж - це період, протягом якого фізична особа підлягала загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню, за який щомісяця сплачувалися до Пенсійного фонду України страхові внески в розмірі не менше мінімального страхового внеску. Тобто, якщо працівнику нарахована заробітна плата не менше законодавчо встановленого мінімального рівня, з неї сплачено страховий (єдиний) внесок до Пенсійного фонду України, то такий місяць повністю зараховується до страхового стажу та заробітна плата за цей місяць враховується для розрахунку пенсії. Але при цьому не слід забувати, що в разі сплати внесків з мінімальної заробітної плати розраховувати можна буде надалі виключно на мінімальну пенсію.

Чи усвідомлюють працівники, що роботодавці зобов’язані сплачувати за них внески, які в майбутньому повернуться їм у вигляді пенсій? Пенсійна реформа покликана, насамперед, зміцнити страхові принципи, зміст яких полягає в тому, що кожен учасник страхової системи отримує пенсію відповідно до розміру внесків, сплачених роботодавцем або учасником особисто. Отже, сплата страхових внесків перестає бути простим обов’язком, а набуває морального змісту, тому що забезпечує поточні пенсійні виплати, торкається інтересів найманих працівників, їхніх майбутніх пенсійних прав.

І.С. Улятовська

заступник начальника

фінансово-економічного відділу 

Селидовського об’єднаного  управління

Пенсійного фонду України                                             

заробітня плата Україна
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію