ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ТРУДОВА КНИЖКА ВНУТРІШНЬО ПЕРЕМІЩЕНОЇ ОСОБИ ЗАЛИШИЛИСЯ У ПОПЕРЕДНЬОГО РОБОТОДАВЦЯ В ЗОНІ АТО?


Згідно ст. 48 КЗпП України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
Записи про звільнення в трудову книжку вносяться та підписуються виключно роботодавцем за основним місцем працевлаштування, після видання наказу в день звільнення працівника.
Проте, слід зазначити, що відсутній нормативно-правовий акт, який зобов’язує нового роботодавця контролювати правильність внесення записів у трудову книжку нового працівника попередніми роботодавцями.
Відсутність запису про звільнення за останнім місцем роботи означає, що працівник продовжує перебувати в трудових відносинах з попереднім роботодавцем і не має можливості заключити новий трудовий договір. З аналогічною проблемою стикаються внутрішньо переміщені особи, трудові книжки яких залишились за попереднім місцем роботи в зоні проведення АТО.
Законодавством передбачається розв’язання цієї проблеми за допомогою виготовлення дублікату трудової книжки. Якщо потім людина зможе отримати оригінал трудової книжки, то усі відомості з дублікату перенесуть туди.
Відповідно до п. 5.6 Інструкції про порядок ведення трудових книжок, дублікат трудової книжки може бути виданий за новим місцем роботи у зв’язку з відсутністю доступу до трудової книжки працівника внаслідок надзвичайної ситуації або проведення АТО на території, де знаходиться місце роботи нового працівника.
Дублікат видає новий роботодавець на підставі заяви робітника і отриманої ним у письмовому вигляді інформації зі штабу з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації про виникнення надзвичайної ситуації або Антитерористичного центру при Службі безпеки України про проведення антитерористичної операції на території, де працював працівник, що надається в довільній формі.
Виникає інше запитання – а як людині отримати довідку з Антитерористичного центру? Для цього потрібно подати до СБУ запит на отримання у письмовому вигляді інформації (у довільній формі) про проведення АТО на території, де працював заявник. Відповідь мають надати офіційним листом. А саме звернення мають розглядати не більше місяця. Якщо звернення не потребує додаткового вивчення – то не пізніше, як за 15 календарних днів від дня отримання. У своєму зверненні обов’язково вкажіть своє прізвище, ім’я, по-батькові, місце проживання. Далі викладіть суть свого питання, в кінці вкажіть дату та залиште власний підпис. Якщо порушите хоч одну вимогу, то ваше звернення можуть залишити без розгляду.
Відповідно до листа Штабу Антитерористичного центру від 16.12.2014 № 33/8428 звернення громадян щодо надання інформації про проведення АТО на певній території України розглядаються Штабом АТЦ при СБУ відповідно до вимог Закону України "Про звернення громадян" та Інструкції про порядок розгляду в Службі безпеки України звернень громадян (затверджена наказом СБУ від 27.01.2005 р. № 44, зареєстрована у Мін'юсті 16.02.2005 р. за № 240/10520).
Роботодавець, беручи на роботу працівника без запису про звільнення в трудовій книжці, може перестрахуватись і попросити написати заяву про причини відсутності в трудовій книжці працівника запису про звільнення. Якщо виявиться, що працівник не був звільнений з попереднього місця роботи, роботодавець може перевести його на роботу за сумісництвом та внести відповідні зміни до наказу про прийняття на роботу і в трудову книжку.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію