Близько 75% безготівкових шахрайств здійснюються з окупованих територій

Всього від початку року на Донеччині зареєстровано понад 1,5 тисячі фактів шахрайства. Поліція Донецької області закликає громадян бути пильними, не перераховувати та не передавати гроші незнайомцям, адже більша частина зловмисників перебуває на окупованій території, діючи заодно з адміністрацією виправних закладів. Поки, не маючи туди доступу, правоохоронці не можуть притягнути їх до відповідальності.

Серед способів обдурити людину зловмисники обирають вже добре відомі громадянам. Але навіть не дивлячись на це, все одно знаходяться люди, які потрапляють на гачок аферистів. Загалом це літні люди, дуже довірливі мешканці, якими зловмисники добре маніпулюють, використовуючи прийоми психологічного тиску.

Серед розповсюджених та дієвих видів шахрайства залишаються:

- «Викуп родича». Жертві телефонують невідомі, представляючись співробітниками поліції чи «донькою/сином» і вимагаючи гроші за не притягнення близької людини до кримінальної відповідальності.

- Дзвінок від «співробітника банку». Людина на тому кінці проводу представляється, найчастіше, працівником служби безпеки й повідомляє, що виник збій у системі. Щоб все виправити, потрібно, аби клієнт банку назвав дані своєї картки.

- Купля-продаж через інтернет. Жертвами стають як покупці, які придбали неіснуючий товар, так і продавці.

- Смс-повідомлення про виграш. На мобільний потерпілого надходить повідомлення, що він виграв цінний подарунок (найчастіше – авто), але, щоб його отримати, потрібно сплатити податок. Зловмисник створюють навітьінтернет-сторінки, де розміщують «список переможців». Побачивши своє ім’я у списку, люди втрачають пильність та віддають зловмисникам останні збереження.

Тільки зрозумівши, що їх вже обдурили, люди звертаються до поліції. Правоохоронці проводять негайні слідчо-оперативні заходи, оброблюють масу оперативної інформації, перевіряючи навіть найменші зачіпки, аби вийти на слід зловмисників. І у більшості випадків навіть після об’ємної роботи виходить, що притягнути винних до відповідальності можливості немає – вони знаходяться на окупованій території. І кількість таких випадків становить близько 75% від усіх зареєстрованих шахрайств.

Так, нещодавно у ході слідчо-оперативних дій оперативниками кримінальної поліції ГУНП в Донецькій області був встановлений мешканець Донецької області. Саме він став частиною продуманої схеми зловмисників, які, знаходячись на окупованій території, виманювали гроші у громадян з території, підконтрольній українській владі.

Чоловік заробляв на життя тим, що переводив у готівку чи переказував на інші банківські рахунки гроші, який надходили на його власні банківські картки. Їх в нього було 8.

Його участь у злочинній схемі розпочалася після того, як він вийшов з місця позбавлення волі в окупованому Торезі, де відбував покарання за вчинений

злочин. Через деякий час за проханням свого товариша, з яким разом відбували покарання, купив одразу кілька банківських карток, куди постійно надходили гроші. Ці гроші він, у свою чергу, перераховував на номери рахунків, які диктували йому давні знайомі з тюрми. На цьому його функція завершувалася, а що стосується в’язнів – до них перераховані гроші надходили через близьких чи друзів, які знаходилися на окупованій території.

Поліцейським вдалося встановити, що до такої злочинної схеми зазвичай причасна й вся адміністрація виправного закладу. А безпосередні учасники афери, розуміючи, що покарані вони не будуть, продовжують діяти, обдурюючи людей. І саме ці ув’язнені є тими, хто «рятує від тюрми», «даруєавтівки», «продає товари».

Тому у боротьбі з шахраями поліцейські Донецької області роблять акцент на профілактичній роботі. Для цього поліція співпрацює з банками, інтернет-провайдерами, проводить бесіди у навчальних закладах, розміщує інформацію про види шахрайства у громадських місцях.

Правоохоронці закликають громадян залишатися пильними: якщо вам телефонують невідомі і вимагають гроші за не притягнення родича до відповідальності, просто покладіть слухавку, зателефонуйте своїй близькій людині, переконайтеся, що з нею все гаразд, та телефонуйте до поліції.

Якщо вам дзвонять та представляються працівником банку, не надавайте цій людині ніякої інформації про свій рахунок та свої особисті дані – справжні працівники ніколи не вимагають такої інформації, а всі операції, пов’язані з банківським рахунком, краще проводити у філії закладу.

При купівлі товарів через інтернет довіряйте тільки перевіреним інтернет-магазинам, не женіться за знижками та сумнівними акціями. При продажі товару не надавайте «покупцю» жодної інформації про паролі та цифри, які надходять на ваш мобільний. Якщо вам кажуть, що для того, аби отримати гроші за товар, вам потрібно вставити картку у термінал/банкомат та назвати пароль, який вам надійшов, знайте – вас намагаються обдурити.

І, звичайно, не довіряйте виграшам в акціях, в яких ви не брали участі, та диво-повідомлення про перемогу. Якщо ви запідозрили, що вас намагаються ошукати, або вже стали жертвами зловмисників, не гайте часу та звертайтеся до поліції за номером «102», номерами чергової частини ГУНП в Донецькій області: (0629) 47-48-22; (0629) 47-48-28; (0629) 51-98-01; (0629) 51-98-02 або до територіального підрозділу у вашому населеному пункті.

Відділ комунікації

поліції Донецької області

Шахрайство застереження Донбасс
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію